Ταμπουράς σε μικρασιάτικη εκστρατεία

Σ αυτή τη φώτο του αρχείο της ΕΡΤ, αριστερά, 2 Ελληνες στρατιώτες κρατάνε ταμπουράδες.

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=2803&tsz=0

Ο ένας μόνο φαίνεται καλά. Αναρωτιέμαι τι είναι ακριβώς. Αν κάποιος έχει μια ιδέα.

Η λεζάντα λεει ΧΙ ΜΕΡΑΡΧΙΑ. Μπορεί να είναι όργανο απο τον Ελλαδικό χώρο.

Εχω ψάξει και άλλες φώτος αλλά στις περισσότερες τα ένχορδα είναι μαντόλα

Το ένα όργανο είναι μάλλον ελληνικός ταμπουράς λίγο παλαιότερης εποχής, με στριφτάρια. Το δεύτερο, όπου δεν φαίνεται το ηχείο, θα μπορούσε να είναι μαντολίνο, από το σχήμα του καράουλου.

Μακρύ μου φαίνεται για μαντολίνο.Μάλλον Ταμπουρας.
Φώτο Ντοκουμεντο.

Δεν φαίνεται αν έχει τρύπα στο καπάκι ούτε πόσες χορδες.

Ξέρεις αν στον Ελλαδικό χώρο είχε ταμπουράδες χωρις τρύπα στο καπάκι όπως στο σάζι;

Κρίμα που χάθηκε η παράδοση του ταμπουρά - όπως και τόσες άλλες - στην Ελλάδα, αφου εκτος σχολείου σχεδον δεν υπάρχει. Οι Αλβανοί έχουν κρατήσει τη παράδοση. Ελληνες και Σλάβοι πήγανε στα συγκερασμένα… Και όταν πέφτεις πάνω σε τέτοια φωτογραφία το όργανο σου φαίνεται εξωτικό και σχεδον άλλης προέλευσης - όπως και τόσα άλλα πράγματα…

Δεν είναι τόσο πολλοί αυτοί που φτιάχνουν ταμπουράδες στην Ελλάδα, όλοι οι φτηνοί που βρίσκονται παντού είναι σάζια απο τη γείτονα.

Οι Αλβανοί έχουνε κρατήσει τη παράδοση του ταμπουρά με το τσιφτελί - qifteli, cifteli :

Αλλά φαίνεται πιο λεπτό απο το όργανο της φωτογραφίας.

Παλιά ίσως υπήρχαν στην Ελλάδα διάφορες εκδόσεις του ταμπουρά και διάφορα σχήματα ανάλογα με τη περιοχή. Τώρα εκτος απο τη Κρήτη με το μπουλγαρί και εκτός απ οτι το δίχορδα χρησιμοποιόταν περισσότερο απο τους Αρβανίτες, τι ξέρουμε για τον ταμπουρά στον Ελλαδικό χώρο. Ξέρει κανεις αν υπάρχουν έρευνες πάνω στο θέμα ;

Το λινκ δε δουλεύει πια. Μήπως κανείς είχε κατεβάσει τη φτγρ να την ξαναδημοσιεύσουμε; (Μην ψάξετε στο αρχείο της ΕΡΤ, δοκίμασα αλλά είναι ψύλλοι στ’ άχυρα.)

Γιατί να μην ψάξουμε οι έρμοι; Εντός πενταλέπτου βρέθηκε…

3 «Μου αρέσει»

ταμπουραδες η μπουζουκια ειναι…? ποια η διαφορα? :thinking: :face_with_monocle: :upside_down_face: