Τέχνη αλλά όχι κι έτσι

είδατε λοιπον , που ειναι σημερα ο Τατασόπουλος?
ενας πολυ σοβαρός, κλασικός μουσικός.
δεν αλλαξε επειδη διάβασε τις παραπάνω παρατηρήσεις μας, αλλα επειδη ωρίμασε.
ολοι οι νεοι εχουν παραστρατήματα, οταν ειναι σε στάδιο αναζήτησης.
οι σημαντικοί επιστρέφουν στις ρίζες. (δεν μπορούσε να κάνει και αλλιώς. ειναι γιος του Γιάννη Τατασόπουλου).
Ευτυχώς!

1 «Μου αρέσει»

Θα διαφωνήσω λίγο μαζί σου.
Ο Τατασόπουλος είναι ταλαντούχος και πάντα ήταν καλός μουσικός. Όσο περνούσαν τα χρόνια ωρίμαζε και ωριμάζει το παίξιμό του και με βάση τις απολαβές που έχει διαμορφώνεται παιχτικά από εποχή σε εποχή. Κατά τη προσωπική μου άποψη δεν υπάρχουν παραστρατήματα γιατί εκείνη την εποχή αυτό εξέφραζε την τότε αισθητική του και αυτό που ήθελε να περάσει, άρα αυτό έπαιζε. Το εάν άρεσε ή όχι είναι μια άλλη συζήτηση. Όσο για το “επιστροφή στις ρίζες” διαφωνώ γιατί δεν ξέφυγε ποτέ από αυτό. Είναι κομμάτι του εαυτού του και κακώς συγκρίνεται με τον πατέρα του. Είναι ένας μουσικός (όπως και κάθε μουσικός) που πρέπει να τον βλέπουμε με βάση το έργο του, τη τεχνική του, την καλλιτεχνική του οντότητα και όχι ποιες είναι οι οικογενειακές του ρίζες. Ανεξαρτήτως ποιοι είναι οι πρόγονοι του είναι ένας πάρα πολύ καλός μουσικός και ας μείνουμε σε αυτό!

3 «Μου αρέσει»

σ’ αυτο θα μείνω, σίγουρα.
μιας και το έφερε η κουβέντα, να σας πω για την ιστορία του μπαγλαμά(του Γιαννη) που άφησε στον Δερβενιώτη οταν την δεκαετία 50 εφυγε για Αμερική.
τα παιδια του Δερβενιώτη τον παρέδωσαν ξανα στον Νίκο (πριν κάνα μήνα).
ε λοιπόν αυτός ο μπαγλαμάς ακούγεται σε τουλάχιστον 841 ηχογραφήσεις , στα χερια του Δερβενιώτη.

το σχόλιο του Νίκου (απο FB).

… Δεν έχω λόγια να ευχαριστήσω τον Spiros
Derveniotis και τον Δημήτρη Δερβενιώτη για
την τιμη και την συγκινηση !!! Σήμερα…το
θεμα συνάντησης εκτός των άλλων ήταν η
επιστροφή του ιστορικού μπαγλαμά που
χάρισε ο πατέρας μου στον πατέρα τους τον
μέγιστο μαέστρο και συνθέτη Θόδωρο
Δερβενιώτη το 1955 πριν φυγει για την
Αμερική !!! Με τον συγκεκριμένο μπαγλαμά
έπαιξε σχεδόν όλοι του την δισκογραφία ο
μαέστρος Δερβενιώτης…

1 «Μου αρέσει»