Τέταρτο δάκτυλο

Φίλε Αλχημιστή, σε παρακαλώ άσε τις ειρωνείες και τοποθετήσου επί του θέματος.

Και όχι δεν είπε καμία χοντράδα. Εννοούσε τον μη ικανό παίχτη όχι τον κυριολεκτικά ανάπηρο.
Ξεκολλάτε να πάμε παρακάτω.

:127:…:246:…λίγες ώρες ακόμα.

Κύριε συντονιστά και εγω σας παρακαλώ να είστε τό ίδιο ευαίσθητος με σχόλια όπως αυτό παραπάνω, κατα τα άλλα καλές διακοπές σας ευχομαι

Δεν ξερω τι ταξη εχεις τελειωσει στο σχολειο αλλα κανε αλλη μια προσπαθεια και θα καταλαβεις οτι ουτε καν απευθυνομαι στον συγκεκριμενο σαν παικτη, μιλαω γενικα, δευτερο το κουλος το εβαλα και σε παρενθεσεις για να ειναι απολυτως κατανοητο σε τι αναφερομα ,τριτον δεν με ενδιαφερει καν ποιος ειναι γιατι πολυ απλα δεν αναφερομουν σε αυτον μιλουσα για παικτες γενικα και τεταρτον θα ηταν αδυνατον και να τον ξερω κιολας με 12 ποστ στο φορουμ.
Επομενως αλλου οι εξυπναδες φιλε οχι σε μενα…

Εξακολουθώ και σε βρίσκω θρασύτατο και πολύ προκλητικό, και όσον αφορά τις “εξυπνάδες” μου όπως λες δεν είσαι σε θεση φίλε μου να μου υποδείξεις που θα τις κάνω.

Νερό κι αλάτι μάγκες, ηρεμήστε και δείτε τί ενώνει (η μουσική στην προκειμένη).

Άλλο ήθελε να πει ο Dreamdancer11 και παρεξηγήθηκε.

Εισαγωγικά τα λένε τα ρημάδια βρε! Και τέτοια «» έπρεπε κανονικά να βάλεις!

Άιντε, καλή καρδιά! :246:

Οταν μιλας μαζι μου να εχεις να πεις κατι ουσιαστικο.Οι χαρακτηρισμοι χωρις ουσια ειναι για τα παιδακια.Αμφιβαλεις για οσα λεω παραπανω? Αν ναι με τι επιχειρηματα? ετσι μιλανε οι αντρες.Αντε γιατι απο τζαμπα μαγκες εχουμε μπουχτησει.

Α γεια σου ρε Θανάση…με τρωγε απο ώρα αλλά θα ήταν σαν να ρίχνω λάδι στη φωτια…

Επί του θέματος…όλοι συμφωνούμε ότι χρειάζεται δουλειά,επιμονή και υπομονή για να παίξεις μουσική. Το ερώτημα όμως εξακολουθεί να μην είναι το ΠΩΣ το παίζει κανείς αλλά ΤΙ τελικά παίζει. Στη μουσική το τελικό αποτέλεσμα μετράει αυτό που θα φτάσει στα αυτιά μας…η τεχνική είναι το μέσο που κάνει κάποια πράγματα ευκολοτερα (σωστός σ αυτό ο δρεαμδανσερ).
Τώρα ΚΑΛΑΜΠΟΡΤΖΙΔΕΣ (γιατί προφανως αυτό εννοούσε ο δρεαμδανσερ με το κουλός) υπάρχουν και ας παίζουν και με 3 και με 4 και με 5 και με δύο πόδια αμα λάχει…

Ν.

παιδι νομιζω οτι το θεμα πρεπει να κλεισει εδω…καθε νεα παρεμβαση δεν προσφερει τιποτα το ουσιαστικο στη συζητηση…
αντε καλες διακοπες σε οσους φευγουν απο αυριο… και καλες πενιες στις παραλιες

Πρώτον, με λένε Δημήτρη και όχι “κ.Συντονιστά” (βλέπω συνεχίζεις την ειρωνεία:108:) και δεύτερον, ποιο είναι αυτό το …παραπάνω σχόλιο; πού δεν έδειξα ευαισθησία ο σκληρόκαρδος; αν εννοείς το “κουλός” τότε εσύ κάτι δεν κατάλαβες σωστά. Ξαναδιάβασε με προσοχή τα τελευταία μηνύματα πάλι. Θα σου κάνει καλό.

Αυτό επιθυμώ και δι υμάς.

:102:
Antiamo cimento

Τι εγινε ρε παιδια…μπηκα να διαβασω και νομιζα οτι επισκεφθηκα βομβαρδισμενο τοπιο…ας ηρεμησουμε ολοι μας…καλο βραδυ και με καλυτερη διαθεση απο αυριο!
:063:

Τέλος πάντων Δημητρη λοιπόν , σαν συντονιστής και απο την στιγμή που αρχίζεις τις παρατηρήσεις , φρόντιζε να τις κάνεις σε όλους σε παρακαλώ.

ξεκίνησα το θέμα πριν αρκετό καιρό για να θέσω ορισμένους προβληματισμούς και ερωτήματα. Αν και με θλίβει η διάθεση που κατέληξε να έχει, ας προσπαθήσουμε να βγάλουμε κάτι θετικό.
Νομίζω ότι το παραπάνω σχόλιο δίνει πολλές απαντήσεις στο ερώτημα μας, αν και μπορούμε να το δούμε απο διαφορετικές πλευρές.
Ναι είναι γεγονός οτι η μίμηση είναι βασικό μέρος εκμάθησης της μουσικής τέχνης. Αλλά δεν μιμούμαστε απλά τα…όπλα, τα εφόδια. Μιμούμαστε το ύφος. έτσι λοιπόν εγώ που έμαθα κλασσικό βιολί πριν μάθω μπουζούκι, έπρεπε σε ηλικία 7-8 χρονών να κάνω τρίλιες με το 4το δάκτυλο και τα ανάλογα του κλασσικού ύφους.
κάποιος άλλος που στην ίδια ηλικία ήταν δίπλα σε λαϊκό μουσικό θα μάθαινε ταξίμια, δρόμους και το ύφος γενικότερα, αλλά εφόσων το παραδοσιακό τεχνικό λεξιλόγιο είναι ίσως απλό και φυσικό να μην χρειάστηκε να εξασκήσει το 4το του δάκτυλο, όπως εγώ δεν χρειάστηκε ποτέ να αυτοσχεδιάσω.
Τελικά καταλήγω στο εξής: Το λεξιλόγιο της τέχνης σε οποιοδήποτε ύφος και να μαθαίνουμε, το παραλαμβάνουμε με σεβασμό(ή όπως μας σερβίρεται) και ναι, σταδιακά το κάνουμε δικό μας αν έχουμε τέτοιες ανησυχίες.
Δεν είναι παράλογο λοιπόν να βλέπουμε μουσικούς με διαφορετικές δακτυλοθεσίες και διαφορετικές αντιλήψεις στο θέμα.
Αν και προσωπικά προτιμώ να χρησιμοποιώ το 4το, παρατηρώ ότι συχνά οι δακτυλοθεσίες μου δεν έχουν μουσικό νόημα. κάποιο ρεπερτόριο παίζεται σχετικά εύκολα με 3 δάκτυλα και λιγότερο με το 4τό, πχ αρκετός Τσιτσάνης. έχει νόημα να μην αναγνωρίσω αυτό τον τρόπο σκέψης και να πάω να κάνω τα δικά μου όταν μαθαίνω τέτοια κομμάτια;

τέλος, λυπάμαι που δεν υπάρχει περισσότερη θετική διάθεση για διάλογο. Ολοι είμαστε εδώ για να ανταλλάξουμε απόψεις. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούμε να βρούμε χώρο να εκφράσουμε τις απόψεις ή και διαφωνίες μας χωρίς να θίξουμε άλλους.

Και στο παραδοσιακό βιολί το 4ο δάκτυλο χρησιμοποιείται και έτσι διδάσκεται. Το παραδοσιακό τεχνικό λεξιλόγιο το βρίσκω αρκετά δύσκολο όπως κάθε άλλο είδος.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω (όποιος γνωρίζει) υπάρχουν δάσκαλοι - μέθοδοι διδασκαλίας που να μην διδάσκουν το μπουζούκι με τέσσερα δάχτυλα;

GAME OVER
TIME OUT

Εγώ δεν έπαιξα, τοποθετήθηκα και ρώτησα κάτι που δε γνωρίζω για το μπουζούκι. Μου φαίνεται παράξενο να μη διδάσκεται από όλους και αυτό το όργανο και με τα τέσσερα δάχτυλα. Όποιος θέλει και ξέρει μπορεί ν’ απαντήσει.

Οποιοδήποτε μήνυμα από δω και πέρα το οποίο θα είναι επί προσωπικού επιπέδου με ανταλλαγή ειρωνικών σχολίων θα διαγράφεται. Παρακαλώ όποιος θέλει να τοποθετηθεί επί του θέματος ας τοποθετηθεί.

Σε κλασσικά όργανα πάντα υπάρχει μια συγκεκριμένη μεθοδολογία, τεχνική και συγκεκριμένη στάση σώματος. Πχ στην κλασσική κιθάρα δύσκολα θα βρεις παίχτη που να μην παίζει κιθάρα ανάμεσα στα πόδια και με ίσα την πλάτη. Στα δικά μας λαικά όργανα παρατηρείς ότι απο παίχτη σε παίχτη βλέπεις άλλη στάση σώματος, άλλο κράτημα στο όργανο κτλ.
Όσον αφορά το 4ο δάκτυλο τώρα, σε μια συζήτηση με έναν γνωστό παίχτη μου είχε αναφέρει οτι ο Χιώτης έκανε " οικονομία στα δάκτυλα " μη χρησιμοποιόντας πάντα το 4ο δάκτυλο ( όχι βέβαια επειδη δεν μπορούσε αλλα επειδή δεν ήθελε, υπάρχει διαφορά). Και εκεί πιστεύω ότι είναι και η ουσία της συζήτησης , να μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το 4ο δάκτυλο αλλα να μην το κάνεις γιατί σε διευκολύνει αλλου είδους τεχνική και άλλο να απαξιώνεις την χρήση του 4ο επειδή δεν μπορείς.

Όσον αφορά παίχτες φαινόμενα με κάποιο τραυματισμένο χέρι που παρόλα αυτά διαπρέπουν στο παίξιμο πχ Tζανγκο . Δεν νομίζω οτι αν είχε όλα του τα δάκτυλα σε λειτουργία ο Τζάγκο δε θα τα χρησιμοποιούσε. Αλλά πάντα εξαρτάται και τι θες να παίξεις πχ στο φάληρο που πλένεσαι μπορείς άνετα να το παίξεις και με 3 δάκτυλα , τις πένιες του Μπέμπη τουλάχιστον εγώ δεν θα μπορούσα χωρίς να χρησιμοποιήσω και το 4ο.

Οπως ξερουμε τα δακτυλα δεν ειναι ιδια και αυτο παιζει σημαντικοτατο ρολο και στο παιξιμο
Αλλη αξια στο παιξιμο εχει ο δεικτης και ο μεσος και αλλη αξια εχουν τα υπολοιπα!
Οπου βολευει λοιπον προτιμαται να χρησιμοποιουνται τα πιο δυνατα και γρηγορα δακτυλα!
Ολα ομως ειναι απαραιτητα και φυσικα και το μικρο! Μιλαω για το μπουζουκι αλλα και στο
αρμονιο που επαιζα για πολλα χρονια ισχυει ακριβως το ιδιο!

μπορεί να προτείνει κάποιος κάποια άσκηση που να δυναμώνει το τέταρτο δάκτυλο ? Έμενα με βοήθησε π.χ. πολύ το 1-4-3-4-2-4-3-4

Καλησπερα !!εχω μια απορια,εχω δει σε πολλα βιντεο,οτι πολλοι μπουζουξηδες στο μικρο δαχτυλακι φορουσαν ενα δαχτυλιδη μεγαλου μεγεθους (λιρα,πετρα,κτλ)παιζει καποιο ρολο? η απλα για μοστρα? και ο χιωτης φορουσε και ο ζαμπετας ειχε και ο σπορος και πολλοι αλλοι.
Δεν ξερω αν ειναι "βλακεια"αυτο που γραφω απλα το ειχα απορια.
ευχαριστω!!