Τέταρτο δάκτυλο

να πο και εγο κατη, κηταχτε δεν μπορο ναπο σε καπιον δασκαλο τη να κανη
αλα να γημνασης το 4 δαχτηλο ηπαρχουν τροπη εγο χρισημοπιο το 4 δαχτηλο
στους αυτοσχεδιασμους μου που κανο θελο να χρησημοπιο ολα τα δαχτηλα
και οτη κανο να μου βγενη μηχανηκα τορα τη θα σουπη ο δασκαλος εχη σημασια και οχη οτη
κανης του κεφαλιουσου για να αποφεβγοντε η ντενοντητηδες και ολα αυτα που λεμε,
και γενηκα να μην σφηγκομαστε και πιανομαστε εγο καμια φορα πιανομε οπος τα λεγη ο στεφανακης
στο σβερκο μου ε σηγα σηγα μαθενο να εχο σοστη σταση ολα και σε μενα ηνε κενουρια…

Κατι λαθος κανεις.
Η δεξιοτεχνια απαιτει και το τεταρτο δαχτυλο.
Το 4ο δαχτυλο ουσιαστικα ειναι πιο δυνατο και λειτουργει καλυτερα απο το 3ο που ειναι σαν αναπηρο.
Οσον αφορα την εκγυμναση απαιτειται αντισταση μεγαλυτερη απο αυτην της πιεσης στις χορδες της ταστιερας.

Κανένα δάκτυλο δεν είναι σαν ανάπηρο! απλά απαιτούν διαφορετική προσέγγιση στην τεχνική!
Υπάρχουν περιπτώσεις που όντως χρειαζόμαστε εκγύμναση και ασκήσεις στο χέρι λόγω αδυναμίας, ατροφίας, τραυματισμού ή άλλης ασθένειας. Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό θα ήταν να συμβουλευτούμε κάποιον ειδικό. Αν μιλάμε απλά για ανάπτυξη της ικανότητας τεχνικής αριστερού χεριού, αυτό έχει πολύ λίγο να κάνει με δύναμη. Αν όντως ο μαθητευόμενος δεν έχει αρκετή δύναμη να πατήσει τις χορδές (ή να σηκώσει τα δάκτυλα του), ας δει κάποιον ειδικό…Αν μπορεί να καλύψει την χορδή επιτυχώς και να παράγει ήχο…δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω. Τα υπόλοιπα είναι τεχνική…όχι γυμναστήριο.

Ας μην ξεχνάμε: είχαμε 1000δες χρόνια να αναπτύξουμε τον ποιο ξεκούραστο και φυσικό τρόπο κατασκευής και χρήσης εγχόρδων. Είναι μια πανάρχαια τέχνη που ευτυχώς είναι προσιτή σε όλους, χωρίς να χρειάζεται ειδικά σωματικά προσόντα.
Ασκήσεις με βάρος, αντίσταση κλπ ειδικά στα 2 τελευταία δάκτυλα , πιθανών να φέρουν αρνητικά αποτελέσματα σε στοιχείο τεχνικής που πραγματικά δεν χρειάζεται σε κανένα έγχορδο.

Δυστυχώς κυκλοφορεί αμέτρητη σαβούρα στο internet σχετικά με ασκήσεις καθώς και τρομερή παραπληροφόρηση. Υπάρχουν και ιστορίες μουσικών που πήγαν σε αθλίατρους για τενοντίτιδες και τους δώσαν ασκήσεις να δυναμώσουν με αποτέλεσμα να επιδεινωθεί η κατάστασή τους.
Η δική μου συμβουλή: Ας “ακούμε” το σώμα μας και ας προσέχουμε την τεχνική μας. Ας μην ξεχνάμε ότι στα 4 δάκτυλα υπάρχουν μόνο τένοντες. Ο κάθε μυς που κινεί τα δάκτυλα βρίσκεται στην παλάμη (αν κάνω λάθος…διορθώστε με). Δεν έχει νόημα να φορτώνουμε βάρος στα δάκτυλα.

Το θεμα δεν ειναι αν μπορει καποιος μεμονωμενα να πατησει την χορδη με το 4ο δαχτυλο που γινεται απο ολους σχεδον αλλα εαν μπορει να το πατησει δυνατα και γρηγορα την ωρα που παιζει.
Εκει χρειαζεται την επιπλεον δυναμη.
Απο κει και περα καθενας μπορει να δυναμωσει ολα του τα δαχτυλα με απλες προσεκτικες ασκησεις με την προυποθεση οτι υπαρχει καποια αντισταση.
Επισης με την εκγυμναση δυναμωνουν οι μυες και ετσι οι τενοντες γινονται λιγοτερο ευαλωτοι σε τραυματισμους.
Ευχαριστω.

να ξαναπο κατη ηπαρχη μια βασηκη ασκηση που ολη η δασκαλη στην μαθενουν
μα ολη βασηκη ασκση ηνε αυτη 1, 2,3,4 στα ταστα μπρος πησο αυτο μου το εμαθε
ο δασκαλος μου ολη αυτο σου μαθενουν η δασκαλη. για αρχη προτη γηρα δεφτερη γηρα καπακη μασεα
και ξανα τα ιδια, καπακη μπουργκανα και ξανα 1,2,3,4 τα δαχτηλα εγο στην αρχη δεν μπουρουσα
να ληγησο το τερτατο δαχτηλο μου ε μετα εμαθα μερα με την μερα εστροσε το τερτατο δαχτηλακη…

Κατι πρεπει να κανεις με την ορθογραφια σου και δεν στο λεω για να σου κανω τον εξυπνο . Και εγω το γυμνασιο εχω τελειωσει αλλα αγορασα στα 40αντα μου ενα βιβλιο αρχαιων ελληνικων για να μαθω την ελληνικη γλωσσα και να βελτιωσω τον προφορικο μου λογο ωστε να μπορω να σταθω σε μια κουβεντα με εναν που εχει ανωτερες σπουδες και να μην αισθανομαι κατωτερος.
Αγορασε ενα βιβλιο γραμματικης και σε ενα δυο μηνες θα εχεις μαθει να γραφεις σωστα με την βοηθεια του διαδικτυου παραλληλα.
Κερδος δικο σου θα ειναι .
Φιλικα.

να με σημπαθας αδερφε ο καθενας με το θεμα του μονο που εγο ηχα δησλεξια
εμαθα να διαβαζο αλα να γραφο δεν τα καταφερνα, και το ξερο αυτο.
πιος να μου το ελεγε οτη σε καπια χρονια
θα γραφο σε λαπτοπ και εγο γημνασιο εβγαλα αλα σταματησα την γραματηκη
και χοθηκα στα χαμαληκια, τορα για βιβλιο γραματηκης δεν νομηζο τορα στα γεραματα που λεγη ο λογος
να ξανασχοληθο.
οσο για κατοτερος δεν νιοθο μπρος σε αλους, λογο της γραματηκης μου γνοσης.
και οσες γνοσης και αν εχη ο αλος αμα δεν εχη καρδια σοστη τη να την κανης την γραματηκη γνοση.

Κατανοητο φιλε.

δεν τρεχη τηποτα αδερφε και προσοπηκα ζητο σηγνομη
για τα γραματα μου απο ολους.

προσοπηκα εμαθα να ξεχορηζο τον ανθροπο απο την καρδια
που εχη, περα απο της γνοσης που κουβαλα.

Κάτσε ρε Τάκο, τι είναι αυτό τώρα; Η καρδιά είναι καρδιά και τα ελληνικά είναι ελληνικά. Η δυσλεξία είναι απολύτως σεβαστή, και κανείς δεν την έχει σχολιάσει άσχημα αφού τελικά καταφέρνουμε να συνεννοηθούμε (και μη ζητάς καν συγγνώμη), αλλά όχι και να απαξιώνουμε το σωστό.

νε εχης δηκιο περηκλη οκ τραβο χηροφρενο για να μην γηνη λημνη το θεμα,
και πνηγουμε στο τελος και το σοστο να λεγετε, οπος λες
τη να κανο εγο τορα.
να ξαναρχησο την γραματηκη προτημο να βρο
μια δουλια παρα ξανα γραματα και σπουδαματα.

Φιλε μην αγχωνεσαι.
Οτι εχει σχεση με το τι κανω τελειωνει σε Ω και οχι σε Ο.
διαβαζω,ακουω,γραφω,κλανω,παιζω,τραβω και οχι τραβο ,που εγραψες.
Ευχαριστω.

παρακαλο αδερφε και ευχαριστω, για την γραματηκη.

το θεμα που εχη γραφτη. δεν εχη να κανη με μενα αλα για
δαχτηλοθεσιες στα ταστα, το ληπον προσοπηκα
εγο δεν ξανα γραφο κατη, οπιος εχη καμια απορια με μενα
ας στηλη προσοπηκα μηνημα και τα σηζηταμε ομορφα.

on topic: το θέμα με το μικρό δάχτυλο δεν είναι θέμα δύναμης, αλλά εντολών και εξάσκησης.
[/SIZE]

Κ σ φ .μ α ε σ π δ α π μ τ δ.γ ο κ κ α α τ π.κ τ τ π π ε α τ τ.δ τ θ τ π π λ.

καλησπερα στο φορουμ. Μετα απο εγχειρηση στο πρωτο δαχτυλο παιζω αναγκαστικα με 2ο , 3ο, 4ο .το 4ο προσαρμοστικε πιοευκολα απ το 3ο .εννοειται πως δε μιλαω για τεχνικη αλλα για προσωρινη λυση.

Γενικά σίγουρα είναι καλό να χρησιμοποιείτε το μικρό δάχτυλο στιςμελωδίες κυρίως σε συμπληρωματικές νότες. Στα ακόρντα επιβάλλεται.

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που δεν το χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου στΑ σόλο αλλά ΠΑΊΖΕΙ είναι ο: Βαγγέλης Αβραμακης από την Αυστραλία, έχει πολλά βίντεο στο YouTube

Μετά από 4 χρόνια θέλω να προσθέσω ένα ερώτημα για το 4ο δάχτυλο. Προσωπικά από την αρχή προσπαθώ να το χρησιμοποιώ και συμμετέχει σε όλες τις ασκήσεις και στα περισσότερα τραγούδια. Αυτό που διαπίστωσα όμως είναι πως ενώ τα τρία δάχτυλα πατάνε πάνω στα διαστήματα της ταστιέρας στο μέσο τους ακριβώς το τέταρτο δάχτυλο “στραβώνει” και πατάει με την εξωτερική πλευρά του. Αν βάλω σε αρχική θέση τα δάχτυλα μπορώ να το τοποθετήσω σωστα, αλλά νιώθω λίγο να τραβάει, πάνω στην κίνηση όμως είναι αδύνατο να το σηκώσω ίσια όπως τα υπόλοιπα δάχτυλα. Δεν ξέρω αν αυτό είναι φυσιολογικό, δηλαδή είναι έτσι η ανατομία του ανθρώπινου σώματος ή με εξάσκηση λύνεται. Σκέφτηκα να κρατάω τα δάχτυλα στη σωστή θέση ορισμένα λεπτά της ημέρας και να προσπαθώ με πολύ αργές κινήσεις να σηκώνω και να ξαναβάζω το δάχτυλο στην ταστιέρα. Θα με ενδιέφεραν αν υπάρχουν γνώμες ή εμπειρίες σχετικά με το θέμα.

ο δείχτης τοποθετείται στα πλάγια, ώστε να δώσει περιθώριο στα υπόλοιπα δάχτυλα να ανοίξουν. αν το το μικρό έρχεται στο πλάι, τότε μάλλον τοποθετείς πιο ευθεία το χέρι και αυτό δεν βοηθάει γενικότερα.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο, πάντα είσαι πρόθυμος να βοηθήσεις. Πιθανά μετά και από 1,5 χρόνο “στραβώματος” να έχει πάρει κλίση πλέον. Βλέπω ότι σχετίζεται και με τη θέση του τρίτου δάχτυλου. Δηλαδή το στράβωμα συμβαίνει, ανάλογα με το που βρίσκεται το 3ο δάχτυλο. Επίσης σκέφτομαι πως επειδή πάνω από 20 χρόνια γράφω πολύ καθημερινά στον υπολογιστή, να είναι από κακή στάση και στο πληκτρολόγιο. Πάντως τα δυο πρώτα δάχτυλα έχουν σκληρύνει ακριβώς στο μέσο της επιφάνειας, το τρίτο ελάχιστα προς τα έξω και το τέταρτο στην εξωτερική πλευρά.

2 «Μου αρέσει»