Σύλλογοι/Σχολές λαϊκών και παραδοσιακών χορών

αναφερομενη σε σχολες χορου,εννοώ τους συλλογους…δεν ξερω τη διαφορα οποτε αν μιλαμε για διαφορετικα πραγματα διορθωστε με.
δεν γνωρισα δασκαλους να προσπαθουν να διδαξουν το πανηγυρι…δεν χρειαζεται διδασκαλια για το πως θα γλεντησει καποιος και θα περασει καλα. οι δασκαλοι προσπαθουν(οσοι βεβαια παιρνουν σοβαρα το ρολο τους)να διδαξουν παραδοσιακους χορους.(δε χρειαζεται μεταφραση αυτο…)
αυτο που δεν καταλλαβα στη κουβεντα και με μπερδευει ειναι το οτι …’‘γινεται απομόνωση βηματων χορων?και προστιθενται …άλλα?κια μαλιστα αυτο ειναι αναμενομενο?’‘βεβαιως και συμφωνω πως αν συμβαινει αυτο φυσικά και αυτο δεν αποτελει διδασκαλια’‘παραδοσιακου χορου’'αλλά,συμβαινει κατι τετοιο?αλλαζουνε τα βηματα στους χορους?προσθετουν άλλα δικα τους!!!τι προσθετουνε δηλ…στο πωγωνισιο?συγχωρεστε με αν κουραζω επειδή δεν πολυκαταλλαβα…
ο καθε δασκαλος εχει το δικο του τροπο προσεγγισης…αν εχεις(χιονονυμφαδα) να προτεινεις κατι καινουργιο και κατα τη γνωμη σου ποιο αποδοτικο καλα κανεις.υπαρχουνε βεβαια και δασκαλοι ήδη, που κανουνε πολύ καλή δουλεια με τα παιδια,εχουνε κερδισει το ενδιαφερον τους και την προσοχή τους.,και αυτο ειναι το ζητουμενο.

Ο παραδοσιακος χορος ειναι κανονικα ενα ζωντανο πραγμα που αλλαζει βηματα απο μερος σε μερος, απο γενια σε γενια, απο χωριο σε χωριο και απο χορευτη σε χορευτη. Εγω εμαθα τα βασικα βηματα των κρητικων χορων (μεγαλωσα στην Κρητη) στο δημοτικο σχολειο αλλα απο κει και υστερα εμαθα και πολλες παραλλαγες παρατηρωντας τους αλλους χορευτες στα πανηγυρια, κεντρα κλπ. Στο τελος εβγαλα και δικες μου φιγουρες οταν “ωριμασε” μεσα μου ο ρυθμος και ημουνα σε μεγαλα κεφια. Αρα δεν μπορεις να πεις οτι τα βηματα ενος χορου ειναι παντα συγκεκριμενα (εκτο ισως απο ορισμενους που δεν επιτρεπουν πολλες πρωτοβουλιες). Μπορεις να κανεις οτι θες φτανει να κρατας το ρυθμο και το μπρος-πισω (πως να το πω αλλιως?). Ωφειλεις ομως -και ειδικα οι σχολες χορου- να κρατας το υφος του. Να μην μοιαζει ο καλαματιανος με σαμπα ουτε με τη λιμνη των κυκνων!

ηαναφορα δηλ(εκει που μπερδευτηκα εγω)για βηματα νεα κτλπ…εχει να κανει με τον πρωτοχορευτη?
βεβαιως και ο πρωτος του χορου εχει την ελευθερια να αυτοσχεδιασει…δεν μπορουν ομως να αλλαξουνε τα βασικα βηματα του χορου…ουτε ο καθενας να κανει οτι θελει μεσα σε ενα κυκλο.το εχω δει στη κρητη δυστυχως(η αγαπη μου προς το νησι κια τους κρητες ειναι αποδεδειγμενη,γι αυτο και με στεναχωρει που το αναφερω)ο μισος κυκλος να χορευει άλλιως απο τον υπολοιπο μισο.με ενοχλησε οσες φορες το ειδα.στη θεσσαλια εχουμε συνηθισει(και προσωπικα το βρισκω σωστο)να ακολουθει ο κυκλος την ΄΄πορεια΄΄του πρωτου.διαφορετικα φτιαχνουμε αλλο κυκλο.δεν μπαινουμε για να αλλαξουμε το χορο,ακολουθουμε…(απλά το θυμηθηκα και το ειπα.)

Οι περισσότεροι που έγραφαν πέρυσι σ’ αυτό το θέμα έχουν καιρό να φανούν, αλλά ακόμα κι έτσι θέλω να κάνω μια ερώτηση, μιας και τις τελευταίες μέρες στο φόρουμ μιλάμε γενικά για τους χορούς, και για προσωπικούς λόγους θα με βοηθήσουν οι απαντήσεις.

Ποιούς χορούς θα διαλέγατε ώστε να ταιριάζουν με την γιορτή της 28ης Οκτωβρίου; Αν έπρεπε να κάνετε ένα αφιέρωμα, μια γιορτή σχολική, και έπρεπε να έχει χορούς τι θα βάζατε μέσα; Ποίοι έχουν έστω και μια μικρή συγγένεια -θεματολογική φαντάζομαι κυρίως;

Κανέναν, Νίκο. Είναι τόσο απαραίτητο; Με τίποτα δεν συνδέεται η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου με χορό. Γιατί λοιπόν “πρέπει” να έχει χορούς αυτή η σχολική γιορτή;

Μακάρι να ήξερα το γιατί. Επειδή τα παιδιά είναι λίγο πιο εξοικειωμένα σε σύγκρηση με άλλα σχολεία, επειδή ζητήθηκε, για να εμπλουτιστεί φαντάζομαι.
Θα την βρούμε την άκρη αυτοσχεδιάζοντας ή απορρίπτοντας το.
Ψάχνοντας να βρω κάτι σχετικό έκανα πολλές συνδέσεις, αλλά σοβαρή και με αιτιολόγηση καμία.
Δεν είναι κάτι όμως οριστικό ακόμα κ. Νίκο θέλω να ελπίζω στις σκέψεις τους.

Μπορείτε να κάνετε και το εξής, αν στα παιδιά αρέσει να χορεύουν και αυτός είναι ο λόγος: Κάνετε τη γιορτή σας, λέτε τα μπλα μπλα σας, βάζετε μέσα και τους ηρωϊκούς αρχαίους, βυζαντινούς και φουστανελοφόρους άμα λάχει και, κάποια στιγμή λέτε “Τελειώσαμε. Ζήτω. Και τώρα αλλάζουμε κλίμα: Χορός”.

(ίσως, πολύ καλύτερα από το να επακολουθήσει μιλιταριστική Παρέλαση)

Καλησπερα! Ισως το… “βαζει ο ντουτσε την στολη του” αν δεν κανω λαθος μπορει να χορευτει σε χασαποσερβικο. Και ειναι και λεβεντικος χορος για την περισταση.

Από βίντεο παλιό που έχουμε δει στην ΕΡΤ,είδαμε φαντάρους να χορεύουν ότι πιο απλό.Δηλαδή το γνωστό σε όλη την Ελλάδα ως χασαποσέρβικο!

Την βρήκα τη λύση. Τα παιδιά θα χορέψουν σε χασάπικο το όνειρο του Μπενίτο. Οι πρόβες ξεκίνησαν.Το τραγούδι γράφτηκε το 1941 σαν διασκευή, οπότε ολα καλά.