Συνταγές

Στην Αθήνα ονομαστός για το γιαουρτλού είναι ο Θανάσης στο Μοναστηράκι…

Το Αιγυπτιακό στη Νίκαια πολύ ανώτερο!!!:107: Μην πω για τα λεχματζουν…

Έτσι μπράβο! Τα καλά να γνωστοποιούνται…
Τίνα μπράβο για τις ωραίες φωτογραφίες της συνάντησης του φόρουμ! (Δεν είχα μπει στον υπολογιστή μέχρι σήμερα…):slight_smile:

ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΟΝ ΚΕΜΠΑΠΤΖΙΔΙΚΟΝ “ΤΟ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΟΝ” όπισθεν ΔΗΜΑΡΧΕΙΟΥ ΝΙΚΑΙΑΣ.Εξαιρετικό μπιφτέκι και γιαουρτλού,καθώς και σουτζούκι και παστουρμά δικής του κατασκευής.Αν και δεν είναι όπως το είχε ο ΣΕΤΡΑΚ ΜΕΡΑΚΛΙΔΗΣ παλιά ακόμα και σήμερα διατηρεί την ποιότητα και το “ύφος”.
Μπράβο ΤΙΝΑ που από μακριά που έρχεσαι ξέρεις τα “καλά” μαγαζιά.

Από ότι έχω δει, Νίκο, δεν πας πίσω. Δεν σου ξεφεύγει τίποτα.:110:

Μα είναι σαν να σε πηγαίνω εγώ στον “ΜΟΝΟΜΑΤΟ”

Ψιμάρνι
Το ψιμάρνι είναι ένα παραδοσιακό φαγητό της Ανάστασης.
Το φτιάχνουμε στα μέρη μου το Μ. Σάββατο αντί της μαγειρίτσας.
Η ονομασία του προέρχεται από το όψιμος+αρνί .
Η καλύτερη περίοδος για να το φτιάξετε είναι στα μέσα της άνοιξης γιατί τότε τα χόρτα είναι νοστιμότερα και τα αρνιά φρεσκογεννημένα.
ΥΛΙΚΑ:
Ένα ολόκληρο αρνάκι 5-6 κιλά.
Μαρούλι, κρεμμύδια φρέσκα, σκόρδο φρέσκο, μάραθος, άνιθος, δυόσμος, μαϊντανός ,
Λεμόνι, λάδι, αλάτι, πιπέρι.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Σε μια λεκάνη ανακατεύετε το λάδι το λεμόνι το αλάτι και το πιπέρι.
Αφού έχετε κόψει το αρνάκι σε κομμάτια το βουτάτε μέσα στο μίγμα.
Παίρνετε ένα ταψί και βάζετε μέσα όλα τα χορταρικά και τα μυρωδικά,
και από πάνω βάζετε το κρέας.
Βάζετε το ταψί στο φούρνο(αν έχετε με ξύλα ακόμη καλύτερα), και το αφήνετε να σιγοψηθεί.
Αν παρεμπιπτόντως έχετε και κλήματα, μπορείτε να τα βάλετε στον πάτο του ταψιού.
Καλή σας όρεξη.
Υ.Γ 1:Αν κάποιος θέλει να το φτιάξει αυτή την εποχή, καλό είναι να μη χρησιμοποιήσει πολύ λεμόνι, γιατί θα σκληρύνουν πολύ τα ήδη σκληρά χόρτα.
2:Τη συνταγή μου την είπε η γριά- Κόλλιενα.

Καγιανάς με ντομάτα και Καλαματιανό λουκάνικο

Υλικά για 6 άτομα
8 αβγά
600 γραμ ώριμες ντομάτες τριμμένες στον τρίφτη
2 κουτ σούπας τριμμένο κρεμμύδι
1 μικρή κουταλίτσα πελτέ
1 φλιτζ του καφέ Καλαματιανό ελαιόλαδο
350 γραμ Καλαματιανό λουκάνικο κομμένο σε χοντρές ροδέλες
αλάτι, πιπέρι

Μέσα σε ένα μεγάλο βαθύ τηγάνι ρίχνετε το ελαιόλαδο, το ζεσταίνετε και σοτάρετε για 2-3 λεπτά τις ροδέλες του λουκάνικου. Το βγάζετε και το διατηρείτε ζεστό σε ένα πιάτο.
Μέσα στο λάδι που τηγανίστικε το λουκάνικο ρίχνετε το τριμμένο κρεμμυδάκι, το σοτάρετε για 1 λεπτό και ρίχνετε μέσα τις τριμμένες ντομάτες. Για το καλό χρώμα του καγιανά μας ρίξτε μέσα 1 κουταλίτσα πελτέ και ανακατεύτε. Αφήστε τη ντομάτα και το κρεμμύδι να μαγειρευτούν ήρεμα μέχρι να φύγουν σχεδόν όλα τα υγρά τους. Ρίξτε πάλι στο τηγάνι τα λουκάνικα.
Κτυπήστε τα αβγά σε ένα μπολ αλατίζοντάς τα ελαφρά γιατί το λουκάνικο έχει ήδη αλάτι και ρίξτε μπόλικο φρεσκοτριμμένο πιπέρι.
Αδειάστε τα μέσα στο τηγάνι. Αρχίστε να ανακατεύετε με ξύλινη κουτάλα μέχρι τα αβγά να σφίξουν και σερβίρετε ζεστή την ομελέτα σε πιατέλα.
Το Καλαματιανό λουκάνικο είναι ένα από τα πιο παραδοσιακά όλης της Ελλάδας. Αρωματίζεται με φλούδα πορτοκαλιού. Είναι πεντανόστιμο και πολύ θρεπτικό. Συνδυάζεται τέλεια με τον ντοματένιο καγιανά.


Άντε να δώσω και εγώ μία συνταγή που, βέβαια, είναι εκτός εποχής τώρα, αφού δεν βρίσκονται ξερά σκόρδα που να μην έχουν αρχίσει να χαλάνε και τα αργεντίνικα ή κινέζικα δεν μου κάνουν. Είναι όμως νοστιμότατος μεζές, αν βρούμε σκόρδα ντροπολιτσώτικα ή παραγωγής μας.

Χρειαζόμαστε «ατομικό γιουβετσάκι», ένα ή περισσότερα, αυτά στα οποία πολλές ταβέρνες σερβίρουν γκρατιναρισμένα συνήθως φαγητά, με το καπάκι του όμως. Μας κάνουν και δύο πιάτα χοντρά, καλής ποιότητος, να μη σπάσουν στο φούρνο, ένα ρηχό και ένα λίγο μικρότερο, βαθύ.

Διαλέγουμε σκόρδα γερά και ζουμερά. Με τα δάχτυλα αφαιρούμε προσεκτικά όσα εξωτερικά ξεραμένα φλούδια αποχωρίζονται εύκολα, καθώς και τη ρίζα με τα τυχόν χώματα (οδοντωτό μυτερό μαχαιράκι εδώ). Τα ξεπλένουμε στα γρήγορα, μη μουλιάσουν. Με κοφτερό μαχαίρι κόβουμε τις μύτες της κορυφής της κάθε σκελίδας, να φανεί το εσωτερικό τους. Τα πασπαλίζουμε με αλάτι, ρήγανη και τριμμένο πιπέρι. Τα τοποθετούμε στο γιουβετσάκι (ή το ρηχό πιάτο) και στάζουμε με προσοχή λάδι, να ρουφήξουν όσο περισσότερο γίνεται. Τα σκεπάζουμε με το καπάκι (ή το αναποδογυρισμένο βαθύ πιάτο) και τα βάζουμε στο φούρνο, σε αρκετά ψηλή θερμοκρασία, για μισή ως μία ώρα, ανάλογα με το μέγεθός τους και το πάχος του σκεύους.

Τα σερβίρουμε ζεστά αλλά όχι καυτά, να μπορούμε να αφαιρούμε ο καθένας μία σκελίδα με τα δάχτυλα. Κρατάμε τη σκελίδα στα δάχτυλα και, πιέζοντας τρώμε το μαλακωμένο εσωτερικό της σκελίδας, πετώντας το φλούδι.

Η νοστιμιά τους είναι απίστευτη και δεν καίνε καθόλου, όπως το ωμό σκόρδο. Θα με θυμηθείτε…

Απ’ ό,τι έχω δει μόνο συνταγές φαγητού γράφετε… Εγώ θα σας γράψω τα επιδόρπια…
Ο Voulpan μου εκδήλωσε το ενδιαφέρον για γλυκό και κυρίως για κρεμ μπρουλέ, αλλά επειδή είναι σχετικά πολύπλοκη η διαδικασία παρασκευής της θα ξεκινήσω με εύκολα για να συνηθίσετε τη διαδικασία…

Brownies (Μπράουνις)

Ένα γλυκό πασίγνωστο στις Ηνωμένες Πολιτίες… Το τρώνε επί καθημερινή βάση με το καφέ τους όπως εμείς εδώ έχουμε τα κουλουράκια (Σαμπλεδάκια ή Μπατόν Σαλέ). Είναι κάτι μεταξύ κέικ και σοκολατόπιτας για όσους γνωρίζουν… Στο δια τάυτα:

Αναλογίες για ένα ταψί (35 Χ 39cm τόσο είναι το δικό μου):

Α’ Μίγμα

350 γρ. Σοκολάτα Κουβερτούρα
250 γρ. Βούτυρο φρέσκο (Ολλανδίας 82% λιπαρά και όχι Βιτάμ)
8 γρ. Extrait Καφέ (Αν δεν έχετε βάζετε ness cafe και το αραιώνετε με ελάχιστο νερό)

Β’ Μίγμα

200 γρ. Αυγά
225 γρ. Ζάχαρη Κρυσταλλική
1/2 πρέζα Βανίλια (Για τους μερακλήδες 1 πρέζα)
75 γρ. Αλεύρι Μαλακό
10 γρ. Μπέικιν Πάουντερ

Γ’ Μίγμα

175 γρ. Καρύδι Χοντροκομμένο (προσοχή να μη πικρίζει πολυ γιατί πάει το γλυκό)
225 γρ. Σοκολάτα Φούρνου (Σοκολάτα που δε καίγεται στο φούρνο αν βάλετε κανονική θα καεί και θα πικρίσει)

Εκτέλεση:

  1. Το Α’ Μίγμα σε μπαιν μαρί έως ότου λιώσουν και ομογενοποιηθούν τα υλικά μεταξύ τους και στη συνέχεια τα αφήνουμε να χλιαρύνουν
  2. Τοποθετούμε το Β’ μίγμα στο κάδο του μίξερ και με τους αναδευτήρες τα χτυπάμε για 2 λεπτά στην αργή ταχύτητα και στη συνέχεια στη μεσαία έως ότου αφρατέψει ικανοποιητικά (όχι πάρα πολύ)
  3. Στη συνέχεια αφαιρούμε το κάδο απ’ το μίξερ και ρίχνουμε το μίγμα Γ μέσα στο μίγμα Β και τα ανακατεύουμε με μια κουτάλα με απαλές κινήσεις για να μη πέσει το μίγμα. Συγχρόνως ρίχνουμε σιγά-σιγά το μίγμα Α και ανακατεύουμε με απαλές κινήσεις μέχρι να ενσωματωθούν όλα τα υλικά μαζί.
  4. Έχουμε στρώσει σε ταψί λαδόκολα ή το έχουμε περάσει με λάδι και αλεύρι (τινάζουμε καλά όμως για να μη μείνει αλεύρι στο ταψί μόνο όσο τραβήξει το λάδι) και βάζουμε το μίγμα.
  5. Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 160 βαθμούς για μισή ώρα περίπου. Το αφήνουμε λίγο άψητο γιατί μετά το ζεσταίνουμε σε φούρνο μικροκυμμάτων (δε τρώγεται κρύο, πιστέψτε με, όλα τα φαγητά-γλυκά τα προτιμώ κρύα αλλά αυτό θέλει να είναι ζεστό).
  6. Εφόσον κρυώσει 5 λεπτά το αναποδογυρίζουμε (προσπαθούμε δηλαδή).
  7. Στη συνέχεια σε μπαιν μαρί:
    250 γρ. Κρέμα γάλακτος ζωική
    60 γρ ζάχαρη
    600 γρ. Σοκολάτα κουβερτούρας υγείας
    Αφότου λιώσει και η σοκολάτα επικαλύπτουμε το brwonies και το βάζουμε ψυγείο να κρυώσει.
    Στη συνέχεια όποιου του αρέσει το παγωτό και δη το καϊμάκι μπορεί να το συνοδέψει…
    Συνταγή για παγωτό δε θα σας πω γιατί στο σπίτι είναι λίγο ανέφικτο… Αγοραστό καλύτερα αλλά χύμα από ζαχαροπλαστείο και όχι βιομηχανοποιημένο.

Καλοφάγωτο και Καλή χώνεψη!!

ΝΙΚΟ εξαίρετη η συνταγή -εγώ κάνω μια παρόμοια με κρεμμύδια- αλλά λέγοντας “ντροπολιτσα” εννοείς την ΤΡΙΠΟΛΗ;

Ναι, αλλά όχι τα γνωστά καμπίτικα σκόρδα του Αη Γιώργη, ψάξετε για ορεινά.

Φώταρε, ένας λόγος που παντρεύτηκα την Ειρήνη είναι ο υπέροχος καγιανάς που έφτιαχνε. :slight_smile:

Μια συνταγή που την κανει εδώ και χρόνια η γιαγιά μου και μου αρέσει απίστευτα! :127:

Καταρχήν, μαζεύουμε τα άνθη απο τα κολοκύθια. Τα καθαρίζουμε απ’ έξω κ απο μέσα…τα βουτάμε στο νερό και ύστερα τα γεμίζουμε με την εξής γέμιση:

ρύζι, κιμάς (προαιρετικά), κρεμμύδι, μαϊντανός, άνηθος, δυόσμος, μαυροπίπερο, αλάτι και φυσικά λάδι χωρίς να τα καβουρντίσουμε:026:…Έπειτα κλείνουμε τα άνθη απο πάνω, τα βάζουμε στην κατσαρόλα και τα βράζουμε σε σιγανή φωτιά ώσπου να ρουφήξουν το νερό τους…

Όσο για τις δοσολογίες…επειδή λογω πείρας η γιαγιά μου τα υπολογίζει με το μάτι, υπολογίστε με κριτήριο το οτι για 1/2 κιλό κιμά χρειάζεται 1 ποτήρι ρύζι…

Καλή σας όρεξη!!!:244:

Γιώργο μου, είναι γνωστό ότι ο δρόμος για την καρδιά ενός άνδρα περνάει από το στομάχι… :089:Παρομοίως κι εγώ όταν παντρεύτηκα τη Βασιλική ήμουν 72 κιλά και σήμερα κοντεύω να τα εκατοστήσω!:107:

:slight_smile: ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΑΡΗ τι κρεαs το φοβερο ειναι οταν ειναι απο δυο διαφορετικα εκτοs xoirinoy ,ξεχασεs πειs και για την τοποθετηση τηs ζαχαρηs h opoia μπαινει παντααα οταν υπαρχει ντοματα φρεσκια για να βγαλει τα οξεα τηs ,επισηs τιγανολαδο:079: στην χρονια χρηση πολυ βλαβερο για την υγεια το λαδι σχεδον πρεπει να μπαινει στο τελοs xanei τιs ιδιοτητεs του και ενα μυστικουλι για σενα μια μικρη πρασινη πιπερια τριμενη , μεσα στον κιμα …ολα τ½ αλλα :110:

εεε :258:χωριs ρεγγα και μαλιστα το κεφαλι οπου το ρουφα ολη η παρεα καθειs στη σειρα του …

Γαύρος μαρινάτος με τσιτσίραβλα

Υλικά για 4 άτομα
600 γραμ γαύρος φρέσκος φρεσκότατος
1 νεροπότηρο ξύδι
2 σκελίδες σκόρδο κομμένο σε φετούλες
1 φλιτζ του καφέ άνηθος ψιλοκομμένος
1 φλιτζ του καφέ ελαιόλαδο
150 γραμ τσιτσίραβλα τουρσί

Παρά την απλότητά του το φαγητό θέλει το χρόνο του. Παίρνετε το γαύρο, τον βάζετε σε ένα σουρωτήρι και τον ξεπλένετε με άφθονο κρύο νερό. Στην συνέχεια του αφαιρείτε το κεφάλι του και τα εντόσθια. Τον ξαναξεπλένετε με άφθονο κρύο νερό να φύγουν τα αίματα.
Παίρνετε ένα-ένα τα γαυράκια στο χέρι και πιέζοντάς τα ελαφρά στο πάνω μέρος της ραχοκοκαλιάς τα ανοίγετε στη μέση και αφαιρείτε το κόκαλο. Αφού τα κάνετε όλα φιλέτα τα ξεπλένετε με κρύο νερό.
Τα βάζετε σε ένα μπολ τα αλατίζετε καλά και τα περιχύνετε με το ξύδι μέχρι να σκεπαστούν . Τα αφήνετε από 3-4 ώρες μέχρι να τα ψήσει καλά το ξύδι. Το σημάδι είναι ότι η σάρκα του γαύρου από κόκκινη θα γίνει άσπρη.
Τα σουρώνετε σε ένα σουρωτήρι να φύγει το πολύ αλάτι και το ξύδι, τα σερβίρετε σε πιατέλα , ρίχνετε το σκορδάκι , τα περιχύνετε με το ελαιόλαδο και πασπαλίζετε με τον άνηθο. Γύρω-γύρω βάζετε μικρές φουντίτσες από τσιτσίραβλα.
Τα τσιτσίραβλα είναι τα τρυφερά βλασταράκια ενός θάμνου τα οποία στο Πήλιο τα κάνουν τουρσί και τα φυλάνε μέσα σε ξυδάκι αραιωμένο με νερό. Είναι πεντανόστιμα, τραγανά και βοηθάνε τη χώνεψη. Τα βρίσκετε έτοιμα σε βαζάκια.


Σωστός ο gagf. Ο θάμνος είναι η άγρια φυστικιά. Ως μη πηλιορείτης όμως, θα ενδιαφερόμουν για τον τρόπο να μη καταφεύγουμε σε αγοραστά βαζάκια. Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος…

(κυρίως, πότε είναι η εποχή για μάζεμα)

Νίκο τα βλαστάρια αγριοφυστικιάς τα μαζεύουμε τον Απρίλη, πριν το Πάσχα, από διάφορα ορεινά μέρη της Ελλάδας. Βρίσκουμε αρκετά, στο Πήλιο. Δεν νοείται πηλιορείτικο πασχαλινό γεύμα, χωρίς τσιτσίραυλα!
Οδηγίες

[ol]
[li]Πλένουμε τα βλαστάρια.[/li][li]Σε νερό που βράζει προσθέτουμε τα βλαστάρια και τα ζεματίζουμε για 3 λεπτά (δεν πρέπει να μαλακώσουν πολύ).[/li][li]Τα τοποθετούμε σε στρώσεις, σε αποστειρωμένο γυάλινο βάζο, εναλλάξ με μίγμα ψιλοκομμένου σκόρδου και ψιλικομμένου μάραθου. Η τελευταία στρώση πρέπει να είναι σκόρδο και μάραθο.[/li][li]Προσθέτουμε άλμη και φροντίζουμε να υπάρχει κενό “2 οριζόντιων δαχτύλων” από το στόμιο του βάζου.[/li][li]Προσθέτουμε μία λεπτή στιβάδα ελαιόλαδο και κλείνουμε το βάζο.[/li][/ol]