ΣΥΝΟΛΟ "ΚΕΛΣΟΣ"

Την Τετάρτη 5 Οκτωβρίου στις 19:30 ο κύκλος ομιλιών “Εναλλακτικές Θεραπείες” ανοίγει με την πρώτη ομιλία: Η θεραπευτική δύναμη της Αγάπης, με ομιλήτρια την Γεωργία Κολιοπούλου, ολιστική ιατρό. (είσοδος ελεύθερη)

Και την Πέμπτη 6 Οκτωβρίου στις 20:30 το Σύνολο Κέλσος μας προσκαλεί σε ένα μουσικό και εικαστικό ταξίδι από τον 17ο αιώνα μέχρι σήμερα.
(είσοδος 12 ευρώ)
Μια μουσική και εικαστική συνάντηση των
Di Lasso, Dowland, Morley, Riccio, Schütz, Lully, Boismortier, Brel, Χατζιδάκι
με τους
Τissiano, Veronese, Carravagio, Rembrandt, Van Dijk, De Latour,
Matisse, Klee, Mόραλη
Φαίνη Νούσια, φωνή, κρουστά
Mechthild Stark, φλάουτο με ράμφος
Νίκος Νικολαϊδης, φλάουτο με ράμφος
Ελλη Τσενέ, φλάουτο με ράμφος
Σταύρος Κατηρτζόγλου, θεόρβη (μπαρόκ λαούτο)
Helga Γιαννούλα, βιόλα ντα γκάμπα
Επιλογή εικαστικών θεμάτων, αφήγηση, Ιωάννα Ομορφοπούλου

Λέσβου 15 & Πόρου, Κυψέλη (στάση Καλλιφρονά)
τηλ. 210 8613739, e-mail:info@dieleusis.gr
www.dieleusis.gr

Μία ενδιαφέρουσα μουσική εκδήλωση για αύριο βράδυ στον Πολυχώρο Διέλευσις:
Βραδιά σάζι
Ο Τζιχάν Τούρκογλου θα μας ταξιδέψει με μουσική από διαφορετικές περιοχές και παραδόσεις της Τουρκίας. Θα ακούσουμε τραγούδια των Αλεβί-Μπεκτασί, τραγούδια από τη Μαύρη Θάλασσα, την Ανατολική Θράκη, την Μικρά Ασία και την Ανατολή, Karsilama-Misket-Halay-Horon-Zeybek καθώς επίσης και κομμάτια που απαιτούν ιδιαίτερη δεξιοτεχνία με διαφορετικές τεχνικές του σάζι.

Λέσβου 15 & Πόρου, Κυψέλη, 112 56, ΑΘΗΝΑ
Τηλ.: 210 86 13 739 / E-mail: info@dieleusis.gr / URL: www.dieleusis.gr

Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου 2011, 21:00
Είσοδος: 10ευρώ

Η συναυλία θα επαναληφθεί? (Ήμουν εκτός Αθηνών, γύρισα απόψε και ζηλεύω…)

αρχικά θέλω να σας πω πως ο τζιχάν έπαιξε υπέροχα. έχει απίστευτη δεξιοτεχνία και ευαισθησία με το σάζι. ευτυχώς θα επαναληφθεί την άλλη Πέμπτη όπου θα παίξει με έναν φίλο του μουσικό κρουστών.
Μόλις έχω όλες τις πληροφορίες μπροστά μου θα το αναρτήσω γιατί είναι κάτι που αξίζει να το δει κανείς. χαιρετώ καλό βράδυ

Νομίζω ότι πρέπει να το βάλεις σε καινούριο θέμα “στις Ανακοινώσεις” γιατί ο τίτλος είναι για το σύνολο “κελσος” εδώ!

οκ σ’ευχαριστώ. θα τα αναρτήσω στην διέλευση.