Στράτος Παγιουμτζής, ο νεότερος!

Κατερίνα μου καλή σου μέρα. Να με συγχωρείς αλλά λόγω δικού μου φόρτου εργασίας δεν προλάβαινα ούτε το site να ανοίξω. Επειδή το πρωί δουλεύω σε εμπορική εταιρία και λόγω των εορτών επιστρέφω αργά το βράδυ στο σπίτι,επιπλέον έχω δύο ωδεία στα οποία διδάσκω και επειδή δουλεύω και το βράδυ (κουράζομαι και μόνο που τα γράφω όλα αυτά) δεν πρόλαβα να επικοινωνήσω μαζί σου. Κάλεσέ με μόλις θελήσεις σε παρακαλώ ,6979975252.
Σε ευχαριστώ πολύ!

Nικολα φυσικα θα παρω!Περιμενω νεα σου μερες τωρα,ασε που εχω ξεσηκωσει και τα παιδια στο μαγαζι…Ειναι και διαφοροι φιλοι που περιμενουν να μαθουν τι θα γινει…

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΡΕΜΠΕΤΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!

Καλη χρονια με υγεια,αγαπη και μουσικη σε ολους!

E τι θα γίνει επιτέλους?
καλή χρονια…


T ο M ο ν α δ ι κ ό F ό ρ ο υ μ γ ι α T ρ α γ ο υ δ ι σ τ έ ς σ τ η ν E λ λ ά δ α
http://tragoudi.forumer.com

Καλησπερα!Για οσους αγωνιουν για το Στρατο,πρεπει να πω οτι η συναντηση στο ταξιμι θα γινει απο δω και περα.Ειπαμε να περασουν οι γιορτες για να το κακουμε οπως πρεπει…

Καλησπέρα Κατερίνα και παρέα.
Επειδή δε μπορούμε να παραβρεθούμε, όποτε γίνει επί τέλους αυτή η συνάντηση θα μπορούσατε να κάνετε καμιά ηχογράφηση να την ανεβάσετε κιόλας; (αν είναι εντάξει αυτό με όλους!)

Έτσι να ακούσουμε κι εμείς τη φωνή του Στράτου…

Να’σαι σιγουρος.Εγω κραταω και φωτογραφιες και ηχητικα ντοκουμεντα!Προς το παρον η κατασταση ειναι στασιμη και περιμενω απο τα παιδια τηλεφωνο.θα ενημερωσω αμεσα!

Κατερινα καλημερα, μπορεις να μου λυσεις μια απορια? Ξεσηκωσα την παρεα την Κυριακη που μας περασε το μεσημερι και περασαμε απ’ το ταξιμι κατα τις 2 η ωρα και ηταν κλειστο. Τελικα ειναι η οχι τις Κυριακες το μεσημερι ανοιχτο? Θα προσπαθησουμε παντως να ερθουμε το Σαββατο το βραδυ για πρωτη φορα γιατι εχουμε ακουσει τα καλυτερα λογια για σας

Μιχαλη γεια!θα ετυχε να ερθεις την Κυριακη που κλεισαμε μετα τις γιορτες…Παντως το παλευουμε…Ξεκιναμε κατα τις 3.30 οποτε υπολογισε.Καλο θα ηταν αν ξαναπροσπαθησεις να κανεις ενα τηλ. πρωτα…

επεσα στην περιπτωση φαινεται Κατερινα. Δεν πειραζει ομως.Τελικα με τον Στρατο τον νεοτερο βρηκατε καμμια ακρη?

Οχι μαλλον δειλιασε η εχει αλλαξει γνωμη.Παντως περιμενω με αγωνια…

Tελικα ο Στρατος ηρθε την Κυριακη που μας περασε απροσμενα στο ΤΑΞΙΜΙ με την παρεα του.Εφαγε ,ηπιε κρασακι και ανεβηκε και τραγουδησε.Σιγουρα εχει κληρονομησει απο το ταλεντο του παππου του.Εχει βεβαια λαικες επιρροες απο Αγγελοπουλο και Καζαντζιδη μα δεν παυει να θυμιζει τον αρχηγο σε πολλα.Στην παρεα προστεθηκε και ο Μπαμπης Γκολες που ηρθε σαν πελατης και μπορειτε να φανταστειτε μερακια…θα το επαναλαβουμε συντομα,και ολοι εμεις που αγαπαμε το ρεμπετικο πρεπει να αγκαλιασουμε τον Στρατο γιατι ειναι στο περιθοριο…

Πολύ ευχάριστα νέα μας φέρνεις Κατερίνα!
Επί τέλους, λοιπόν, ο Στράτος έσπασε τη σιωπή του.
Για όποια εξέλιξη κράτα μας ενήμερους.

Να είσαι καλά.

Αγαπητοί μου φίλοι, αυτή τη φορά δεν θα αναφερθώ αποκλειστικά στο Στράτο αλλά στην Κατερίνα Τσιρίδου και στους εξαιρετικούς μουσικούς που αποτελούν το μουσικό σύνολο στο “Ταξίμι” Δυο λόγια αρκούν και τούτο καθώς γράφω εν ώρα εργασίας.
Η Κατερίνα…? Απίστευτη φωνή, σμυρνέϊκο ηχόχρωμα, εκφραστικά λαμπερά μάτια και ένα μελωδικό τσιφτετέλι ειπωμένο από τα χείλη της αρκεί για να σε πάει μια βόλτα μέχρι τα ουράνια…!!!
Ο μπουζουξής της παρέας…? Μεγάλος σολίστας το παλληκάρι ρε παιδιά. Απορώ γιατί είναι κρυμμένα αυτά τα παιδιά τόσα χρόνια…Λυπάμαι αλλά δεν συγκράτησα το όνομά του.Θα το κάνω σίγουρα την επόμενη φορά…
Ο Νικόλας στην κιθάρα…? Αλάνθαστος!!! Σε μια ρεμπέτικη ορχήστρα το μπασοκίθαρο αποτελεί τη βάση και εδώ πρόκειται για …μπετόν!
Μην ξεχάσω τους καλούς φίλους στο ακορντεόν και στο μπαγλαμά όπου αν και ο ρόλος τους-εκ φύσεως- είναι δεύτερος τα παιδιά παραμένουν πρώτα!
Τέλος θα αναφερθώ και στον <αδερφό> μου, τον Στράτο. Ήρθε η “DREAM TEAM” και έδεσε. Το χάρηκα πάρα πολύ όταν είδα τον Στρατή μετά από πολύ καιρό να τραγουδάει όπως παλιά. Και εκείνος το χάρηκε εξίσου που τον συνόδευσαν τέτοιοι εξαίρετοι καλλιτέχνες. Ψιθυριστά να σας αναφέρω ότι αυτό που μας έκανε εντύπωση και εμένα και του Στράτου,πέραν των υπολοίπων, ήταν η έκφραση στο πρόσωπο του μπουζουξή. Βρε παιδιά…πρώτη φορά είδα μπουζουξή να έχει τόσο πράο και γαλήνιο πρόσωπο -ΣΑΝ “ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΜΟΝΑΧΟΥ”- και την ίδια στιγμή να <<κατεβάζει>> με τα δάχτυλά του -“ΠΑΠΑΔΕΣ”-…!!! (για όσους το εννόησαν…).
Ανυπομονώ -και είμαι σίγουρος ότι η Κατερίνα θα καταφέρει να το οργανώσει- να γίνει μια σύναξη των μελών του ρεμπέτικου και να βρεθούμε όλοι μαζί να απολαύσουμε αυτά τα παιδιά στο “Ταξίμι” και αν ασφαλώς επιθυμούν να επιτρέψουν και στο Στράτο να πει δυο τραγουδάκια θέλοντας να πιστεύω ότι και σε εσάς θα αρέσει το τελικό αποτέλεσμα.
Να σημειώσω ότι δεν αναφέρθηκα παραπάνω στον κύριο Παπαδόπουλο ο οποίος απουσίαζε την ημέρα που επισκέφτηκα το “Ταξίμι” αλλά όπως αντιλαμβάνεστε ακόμη κι αν ήταν εκεί αφ’ ενός δεν θα χρειαζόταν να αναφέρω κάτι αφ’ ετέρου είμαι “πολύ μικρός” μπροστά του για να σχολιάσω έστω και θετικά (ασφαλώς θετικά!) τις καλλιτεχνικές του δυνατότητες.

Αυτά για την ώρα.

Γεια και χαρά σε όλους σας!}

Καλό καλοκαίρι σε όλους. Επειδή αυτή τη στιγμή δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω πολλά θα περιοριστώ στο γεγονός ότι κάτι καλό θα γίνει τον Σεπτέμβρη στο Αιγάλεω που αφορά σε αφιέρωμα στον Στράτο Παγιουμτζή …! Επιπλέον κύριος ερμηνευτής σαφώς και θα είναι ο Στράτος ο νεότερος! Θα ενημερώσω την παρέα μόλις μάθω κάτι πιο συγκεκριμένο. Μέχρι τότε εύχομαι σε όλους καλές βουτιές είτε στη θάλασσα είτε στις πισίνες είτε…στη χωριάτικη…
Γεια σας!

Καλό καλοκαίρι, μαγκες. Με πολλές πεννιές μόρτικες και ξηγημένες.

Γιάννης.

Τελικα δεν τα καταφεραμε φετος,απο Σεπτεμβρη ομως θα το καψουμε!

Φίλε Νικόλα γεια σου.

Διάβασα τα όσα ανέφερες για τη γνωριμία σου με τον νεότερο Στράτο, τον εγγονό του μεγάλου Παγιουμτζή, και την εμπειρία που έζησες στο σπίτι του. Κάποια φορά έτυχε να πληροφορηθώ γι αυτόν από το αφιέρωμα που ένα περιοδικό έκανε στη μητέρα του τη Φώτω. Αφού είσαστε φιλαράκια με τον Στράτο, πιθανόν να ξέρεις πως η μάννα του - κι αυτή τραγουδίστρια - ως καλλιτεχνικό επίθετο έχει υιοθετήσει το μικρό όνομα του πατέρα της, είναι δηλαδή γνωστή ως Φώτω Στράτου.
Αποτελεί πραγματικά συγκλονιστική εμπειρία - την οποία έχω κι εγώ βιώσει - να γνωρίσει κανείς εκπροσώπους του Ρεμπέτικου. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για κάποιους που, όπως ο Στράτος, αμφιβάλλει κανείς αν ποτέ θα θελήσουν να δημοσιοποιήσουν το ταλέντο τους εξαιτίας των κυκλωμάτων που επικρατούν στον κόσμο της δισκογραφίας. Άραγε, θα ήταν δύσκολο να πείσεις το φίλο σου να πει κάποια τραγούδια προκειμένου να τα ηχογραφήσεις για μένα και στη συνέχεια να μου τα στείλεις; Ίσως βέβαια σκέφτεσαι να κανονίσεις κάτι με κάποιους της παρέας για να πάτε να τον ακούσετε. Θα ήταν όμως πολύ δύσκολο για μένα ν’ ανταποκριθώ σε κάτι τέτοιο, αφού είμαι καθηλωμένος στο καρότσι, ανάπηρος. Αν τα καταφέρεις θα σου είμαι υπόχρεος.

Ρε φιλαρακι τι φωτιες μας αναψες τωρα??? Μιλαμε με το που διαβασα αυτα για το Στρατο τρελαθηκα. μου ηρθε να παρω το αερόπλανο και να ερθω πισω(θα γινει κι αυτο). Να ξερεις παντως οτι και στη Μελβουρνη το ρεμπετικο ζει…οσον αφορα το προηγουμενο μηνυμα ειναι η Κατερινα η Τσιριδου αυτη η φωναρα στ αληθεια η πλακα μας κανετε???:090: