Στις 14 και 15 Ιανουαρίου Ταμπουράς, λαγούτο, ούτι και μπουλγαρί ...

Κατανοητός έγινες φίλε μου, προφανώς όμως έχουμε διαφορετικές εμπειρίες.

  1. Ακόμα κι αν η γιαγιά μου καταγόταν από Μ. Ασία αυτό από μόνο του δε με κάνει κοινωνό της Μικρασιάτικης μουσικής. Πόσοι από εμάς στα νιάτα μας ακούγαμε οτιδήποτε άλλο (ροκ, ποπ κλπ κλπ) εκτός από τσάμικα και μανέδες!Και βέβαια δεν κρίνουμε μόνο από τις δικές μας εμπειρίες, γιατί δε μεγαλώσαμε όλοι με τις ίδιες συνθήκες.
  2. Υπάρχουν πολλά παιδιά (με καταγωγή από επαρχία) που έχουν αποκοπει από τις παραδόσεις τους και ενώ σπουδάζουν κλασική μουσική δεν γνωρίζουν τον πλούτο της ελληνικής. Είναι παιδιά που δεν θα πάνε στα “νεοπαραδοσιακά” στέκια σκυλάδικου στυλ (έχω γνώση γιατί πράγμα μιλάω…) και στους γάμους τους δε έχουν λύρα ή κλαρίνα αλλά το πολύ να βάλουν καμιά Βανδή ή κανένα συρτό-χασαποσέρβικο-καλαματιανό (όλα αυτά σε ένα…).
    3.Τα τελευταία χρόνια έχει γίνει πολύ καλή δουλειά από μουσικούς-ερευνητές που αφιερώσανε τη ζωή τους στην παραδοσιακή μουσική, όπως και από απόφοιτους των μουσικών λυκείων, όπου επιτέλους διδάχτηκε η εθνική μας μουσική, ενώ μέχρι πρότινος μόνο στους συλλόγους (ή στο ΜΕΛΜΟΚΕ ή “Σ. Καρά” στην Αθήνα…) ή εμπειρικά, εαν είχες την τύχη να βρίσκεσαι κοντά σε κάποιο μουσικό, μπορούσες να μάθεις κάποιο παραδοσιακό όργανο. (Ακόμη και τα πανηγύρια στα περισσότερα χωριά είχαν αλλάξει σε σκυλοκαταστάσεις…).
  3. Σαφώς και είναι μία ευκαιρία για "καλό μεροκάματο των μουσικών¨. Αλλά, διάολε, γιατί να μη παίζεται η εθνική μας μουσική σ αυτή την αίθουσα που τη χρυσοπληρώσαμε? Τί σνομπισμός είναι αυτός? Δεν είπαμε ότι θα καταργήσουμε τα κουτούκια ή τα πανηγύρια (όπου έχουν επιβιώσει ως άχαρο φολκλόρ στις περισσότερες περιπτώσεις…), αλλά ΕΝΑΝ να κερδίσουμε, όπως λέει και ο φίλος παρακάτω, είναι κάτι!!
  4. Και τέλος, άσχετα αν θα πάω εγώ ή όχι στο Μέγαρο, αυτά τα είπαμε, εγώ ΤΗ ΒΡΙΣΚΩ όταν διαβάζω ότι πχ θα παίξουνε Βαμβακάρη στο Μέγαρο ! Η εκδίκηση του ρεμπέτη!!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:01 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:50 —

Φίλε Συντονιστή Δημήτρη Ν. δεν υπαινίχτηκα ότι δεν ξέρεις τι περιλαμβάνει το ρεπερτόριο!Απλώς “κακώς φαντάστηκα” ότι θα άκουγες και τη “δική μου καμπάνα” ότι όταν πληκτρολογούμε οφείλουμε να είμαστε σαφείς ή να αφήνουμε τις “καμπάνες” για τις μαζώξεις μας… :089: :slight_smile:

Μόνο που εγώ δεν μίλησα για ούτι αλλά για ταμπουρά.

Αυτό μπορεί να χαρακτηριστεί ειρωνία. Διότι είναι ξεκάθαρο ότι εκφράζομαι ως μέλος και δεν βλέπω το λόγο να εμλέκεις την ιδιότητά μου αυτή. Με εννοείς;
Είναι σα να έγραφα εγώ: “φίλη Απλό Μέλος Πελαγία,…”
Ας είναι.

Δεν υπήρχε κανένα ντιν-νταν από μεριά σου και ούτε χρειάζονταν. Το μήνυμά μου ήταν ένα καρφί εξού και το…:092: κι ο νοών νοείτω.
Εάν η μάζωξη γίνει 29 θα έχω την δυνατότητα να στο αναλύσω διά ζώσης.

Πελαγια μου συμφωνω σε ο,τι περιγραφεις για την ισχυουσα κατασταση.Διαφωνω στο οτι ο σωστος τροπος για να γινει γνωστη η παραδοση ειναι μεσω του ΔΟΛ και στο χωρο του Μεγαρου και αυτο δεν ειναι διαφωνια με εσενα αλλα με την αρχικη παρουσιαση της εκδηλωσης.Αυτο.Ας γινει κ στο Μεγαρο αλλα δεν ειναι ο σωστος τροπος.Δεν συμφωνω στο να το παρουσιαζουμε ως λυση,ειναι ενα ημιμετρο.Ας παει οποιος δεν μπορει να ακουσει αλλου την παραδοσιακη μουσικη και οι βλαχοτσολιαδες υπερελληναραδες βουλευτες που με ολον τον πατριωτσμο τους και την αγαπη τους για το εθνικο μας τραγουδι ξεπουλανε την Ελλαδα σε ΝΑΤΟ,ΕΕ και αλλους οργανισμους.Το μεγαρο ειναι μια κοστοβόρα εκδικηση,δεν μπορουν να πανε ολοι,στα πανυγηρια με ενα τσιπουρακι απο τον παππου εισαι κιριλες κ δεν πληρωνεις κ εισοδο…Δεν μιλαω για μαγαζια λαικοπαραδοσιακοσκυλαδικα αλλα αυτα τα παραδοσιακα γλεντια που γινονται ακομα σε χωρια ανα την Ελλαδα κ παιζουν αξιολογοτατοι οργανοπαιχτες.Για τα μουσικα σχολεια δεν το σχολιαζω εχω γνωση,απατη,σιγα την παραδοση…Ξαναειπα ας διαβασει καποιος την παρουσιαση για τις εμφανισεις του Μυστακιδη και ας διαβασει και αυτο το εμετικο κειμενο για αυτη την εκδηλωση…

Για ανθρώπους που έχουν ξεχάσει την Ελληνική Παράδοση, μία παρουσίση στο μέγαρο ισοδυναμεί με αναβίωση.
Για όλους εμάς του υπόλοιπους είναι απλά μία συναυλία.

Όπως είπαν και κάποιοι φίλοι πριν, έστω και ένας από αυτούς να προβληματιστεί και να ψάξει λίγο την παράδοση, είναι κέρδος.

Μη χαλιέστε λοιπόν. Αν δεν συμφωνείτε -και έχετε κάπου και ένα δίκιο ως προς την χρήση του όρου “αναβίωση”, να θυμάστε ότι ουδέν κακόν αμιγές καλού!

Η συναυλία κατά τη γνώμη μου δεν ήταν για να ευχαριστηθούμε μουσική, αλλά για δύο ξεκάθαρους λόγους:

α) Να προβληθούν τα όργανα

β) Να προβληθούν και τιμηθούν ορισμένοι μουσικοί. (Και επ’ αυτού έχω τη γνώμη ότι ο Ζώτος θάφτηκε λίγο).

Οι σκηνές όπου ο Παπαπετρόπουλος, ο Μπαραμπούτης, ο Σινόπουλος, ο Μερετάκης, ο Κατσιάνης, έπαιζαν για άλλη μια φορά μαζί, όπως πριν από 15+ χρόνια που τα όργανα αυτά ήταν σχεδόν άγνωστα, μόνο που τώρα ήταν στο Μέγαρο και όχι στα μπαράκια χωρίς μικροφωνική, ή που ο Σαραγούδας έπαιζε πλαισιωμένος από τους «γιους του» όπως είπε ο ίδιος, τον Τσιαμούλη, τον Χάικ και τον Σινόπουλο, ήταν όλα τα λεφτά.
Το καθαρά μουσικό μέρος μπορεί κανείς να το απολαύσει αλλού καλύτερα.


Ως προς την αναβίωση:
Φυσικά και πρόκειται για αναβίωση. Θα εξαιρούσα κάποια σημεία της συναυλίας, όπως τους Λαϊνάκηδες με τα λαούτα (μάλλον έκαναν αυτό που δε σταμάτησε ποτέ να γίνεται*) και τον Ζώτο (το σόλο ηπειρώτικο λαούτο δεν είναι ούτε παλιά παράδοση ούτε αναβίωση, είναι κάτι προσωπικό δικό του), αλλά κατά τα άλλα η συναυλία αυτό είχε να τιμήσει στους μουσικούς: όχι τόσο (ή όχι μόνο) τη δεξιοτεχνία του καθενός, όσο τη συμβολή του σ’ αυτή την αναβίωση, η οποία έχει πλέον ριζώσει για τα καλά.


Δεν εξαιρώ τους Λαϊνάκηδες για τη φάση όπου έπαιξαν μπουλγαριά, που επίσης ήταν αναβιωτική. Αλλά αν μπούμε στις λεπτομέρειες, ακόμα και το λαούτο που έπαιξαν δεν είμαι βέβαιος αν δε διακόπηκε ποτέ (όχι κρητικό αλλά παλιό κισαμίτικο λαούτο με ειδικό κούρδισμα…)

Συμφωνώ pepe. Αλλά υπάρχουν άνθρωποι που ποτέ δεν θα πήγαιναν κάπου αλλού για να ακούσουν παραδοσιακή μουσική, λόγω της παιδείας που έλαβαν. (Αν πχ. μεγάλωσαν σε περιβάλλον με ακούσματα κλασσικής μουσικής). Τώρα έχουν μία ευκαιρία. Και δεν ξέρεις αν κάποιοι από αυτούς ενδιαφερθούν τελικά για αυτήν. Αυτό, κέρδος είναι.

ξαναεπαναλαμβάνομαι κατά συρροή για μια ακόμα φορά, αλλά αν αυτοί που ακούν κλασική μουσική (ή μπιτάκια) ζούνε σε άλλον πλανήτη (που δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό), ας κάνουν μια επίσκεψη στον πλανήτη γη και ας μην περιμένουνε να έρθουν οι άλλες μουσικές σε αυτούς.
όσο για τον ΔΟΛ, δεν φτάνει που ανεβοκατεβάζει κυβερνήσεις τόσα χρόνια, ας μην του αναγνωρίσουμε και την αρμοδιότητα να καταξιώνει (ή να απαξιώνει αντίστοιχα) μουσικούς και να αναβιώνει (ή να θάβει) αντίστοιχα μουσικές…
σοβαρά, όλοι αυτοί οι κορυφαίοι που παίξανε λαϊκές κιθάρες και παραδοσιακά λούτα, με δεκαετίες στα πάλκα και στα πανηγύρια, τώρα θα καταξιωθούνε και θα γίνουνε γνωστοί;
ας ξεκολλάμε, η ζωή είναι εδώ έξω!

Φίλε Πίκινε,και άλλοι είναι αρτιότατοι μουσικά αλλά πώς να το κάνουμε δεν κάνουν για τα πάντα…Μη χαλαστούμε βέβαια καθώς είχα διάθεση περισσότερο χιουμωριστική όπως (ελπίζω) και φάνηκε…Φίλτατε (καλοπιάνουμε τους συντονιστές) Δημήτρη,μάλλον έχεις δίκιο για τον ταμπουρά,αλλά κατ εμέ το τσάμικο θα ήταν εκτός κλίματος…

Δεν είπε κανείς , Νίκο ότι καταξιώθηκε κάποιος επειδή έπαιξε στο Μέγαρο!! Αυτό που είπα εγώ είναι ότι τη βρίσκω όταν ακούω ότι παίζουν ρεμπέτικα ή Μικρασιάτικα στο Μέγαρο (ναό του ΔΟΛ , της αστικής τάξης , της δυτικής κουλτούρας που όμως τον χρυσοπλήρωσε ο λαός…) , μουσικές απαγορευμένες, των “χασικλήδων” και των ¨τουρκόσπορων" !!!Τώρα ανακαλύπτουν κάποιοι αυτά που έλεγε ΤΟΤΕ ο Χατζιδάκις!! Ούτε είπα ποτέ ότι “ο σωστός τρόπος για να γίνει γνωστή η παράδοση είναι μέσω του Μεγάρου”!!! Το ζητούμενο είναι να παίζονται και να ακούγονται αυτές οι μουσικές ΧΩΡΙΣ ΣΤΕΓΑΝΑ! Αυτό, ναι το είπα! Κι από το να ακούω κακοποιημένο ένα παραδοσιακό με αρμόνιο και σκυλάδικο ήχο σε μαγαζί ή πανηγύρι από άσχετους μουσικούς, καλύτερα στο Μέγαρο!!(κι ας μη πάω εγώ…βλέπεις εγώ ξέρω που παίζουν οι μουσικοί που αγαπώ…)
Ελπίζω ν ανταμώσουμε στις 29 να τα πούμε δια ζώσης… (ΥΓ δεν νομίζω να είπα ποτέ ότι με λένε “Πελαγία”…)

Όχι;:084: Με συγχωρείς τότε.

Ορισμένες εντυπώσεις από τη συναυλία και συνακόλουθες σκέψεις έγραψα εκεί. Η συζήτηση «εκεί» αφορά ζητήματα σχετικά με το παίξιμο και τις δυνατότητες ορισμένων οργάνων, και οι παρατηρήσεις μου είναι κι αυτές στο ίδιο θέμα. Αφορμώνται από τη συναυλία αλλά δεν αφορούν τη συναυλία καθ’ εαυτήν ως γεγονός. Για ό,τι αφορά την ίδια τη συναυλία ας παραμείνουμε στην παρούσα συζήτηση.