Σου 'χει λάχει

Τα βλέπω!

Ε λοιπόν, ποτέ δε θα φανταζόμουν ότι μπορεί να προκαλέσουν απορία οι στίχοι αυτού του τραγουδιού.

Σου 'χει λάχει, σου ‘χει λάχει
να το φας απ’ το σιλάχι;

Σιλάχι/σελάχι είναι αυτό το εξάρτημα φορεσιάς που περιγράφει ο Δημήτρης πιο πάνω, που σημερινή του εξέλιξη είναι η μπανάνα (τσαντάκι μέσης). Δίστιχο εμφανώς ποορτοφολάδικο. Σου 'χει λάχει να κλέψεις κάτι από άνθρωπο που το 'χε απάνω του;

Ακολουθεί μια σειρά στίχων που απλώς παίζουν με την ίδια ομοιοκαταληξία. Το «να σε κυνηγούν κι οι βλάχοι», είτε εννοεί τους επαρχιώτες-θύματα της κλοπής, που το θεωρώ πιθανότερο, είτε τους μπάτσους, σε κάθε περίπτωση βγάζει άρτιο νόημα. όσο το νόημα χάνεται, τα λόγια γίνονται πιο χιουμοριστικά. Σταδιακά μέχρι το «να σε πιάσει το στομάχι» η σύνδεση με οποιοδήποτε λογικό νόημα ξεχειλώνει και πεθαίνει. Εδώ λοιπόν απαιτείται μια αλλαγή θέματος.

Οπότε, μετά απλά προσθέτει δύο σκόρπια δίστιχα, με την Αγιά Μαρίνα και με το πετροχελιδόνι. Όπως κάναν πάντα.

Δεν νομίζω ότι έχουμε και πολλά να πούμε για το θέμα, αν και θα διαφωνήσω με τον Περικλή, δεν το βλέπω και τόσο πορτοφολάδικο το δίστιχο. Αλλά δεν πρόκειται να εμπλακώ σε τυχόν συζήτηση για το κατά πόσον είναι ή δεν είναι, έχω και άλλα πράγματα να κάνω πριν απ’ αυτό.

Μόλις τελειώσεις όμως σε περιμένουμε, μην το ξεχάσεις Νίκο! :rofl:

1 «Μου αρέσει»

Οι λίστες προτεραιοτήτων είναι δυναμικές, όχι στατικές…. Συνεχώς αναπροσαρμόζονται. :rofl: :rofl:

Τρία, διορθώνω (και το Παναγιά μου δώσ’ του δώσ’ του).