Σιγανοψιχάλισμα - Γαβαλάς

Re magkeV s ena cd epilogh (etairiaV) me tragoudia tou Gabala pou ecw, grafei oti to Siganoyicalisma einai tou idiou (tou Gabala) se sticouV C.Basileiadh(lege me Tsanta) kai S.Peristerh. Kapoio lakko prepei na ecei h faba giati emena mou akougetai gia TitsanhV apo ciliometra. Qa maV dwsei ta fwta tou kapoioV;

Κανένα λάκκο Στάθη. Ο Γαβαλάς έχει γράψει αρκετά τραγούδια. Μερικά (όπως αυτό που αναφέρεις) είναι πολύ καλά. Να σας θυμίσω ότι η πρώτη εμφάνιση του Πάνου Γαβαλά στο λαϊκό μας τραγούδι είναι το 1949 σε δίσκο του Β. Τσιτσάνη όπου …απλώς παίζει μπουζούκι δίπλα στο Βλάχο!!!
ΑΝ

Pw pw sobara; Idea den eica oti o GabalaV htan kai organopaicthV. BlepeiV paraeinai megaloV kai kaqierwmenoV ermhneuthV sto laiko gia na upoyiasteiV oti uphrxe kai organopaicthV kai malista epaggelmatiaV.(EktoV an eisai yagmenoV.)
Analogh periptwsh einai kai auth tou Mpiqikotsh, opou o perissoteroV kosmoV agnoei oti o megaloV kai klassikoV ermhneuthV thV <<PoliteiaV>> kai tou <<Epitafiou>> alla kai ekatontadwn allwn akousmatwn apo to laiko fasma, uphrxe eppagelmatiaV mpouzouxhV kai zouse apo auth th douleia, polla cronia prin piasei to mikrofwno.
Sunhqizetai oi megaloi ermhneuteV-tou laikou toulaciston-na mhn paizoun organa(merikoi gratsounagane) kai kat epektash na mh sunqetoun.
Den me yhnoun kaqolou(eimh elacistwn exairesewn) oi gnwsteV istorieV peri …mourmouristwn sunqesewn upo twn tragoudistwn, oi opoioi mourmourizan th melwdia pou eican fantastei, sto auti tou organopaicth kai autoV thn kategrafe.Trantacto paradeigma o kata ta alla polu agaphtoV kai apoluta sebastoV StelioV. BebaiwV oloi gnwrizoume pwV ecei h sugkekrimenh istoria(o FerrhV kapou eice grayei kai ena polu kalo arqro panw s auto).
Arh mhpwV mporeiV na maV dwseiV alleV plhroforieV h kai kapoio biografiko tou Panou Gabala giati m endiaferei;(An epishV uparcei selida kai gnwrizeiV dieuqunsh dwsthn kai auth.)
Ta leme, geia cara.
StaqhV