Ρόζα και Τσάκαλος

Χαιρετώ τη παρέα!
Παιδιά, έχει γίνει στο παρελθόν συζήτηση για την “Ρόζα την ναζιάρα” και τον Τσάκαλο;
Δεν μπορώ να την βρω ή δεν θυμάμαι καλά!

Στίχοι: Μιχάλης Φακίνος. Μουσική: Γιάννης Μαρκόπουλος. Πρώτη εκτέλεση: Βίκυ Μοσχολιού, δίσκος «ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ», 1975. Τούμπα παίζει ο Γιάννης Ζουγανέλης …
Το τραγουδι ερμηνευσε και η Χαρούλα Αλεξίου …

               Το τραγούδι γράφτηκε ζώσης της μεγάλης Ρόζας του Ελληνικού Τραγουδιού η οποία το αποποιήθηκε μετά βδελυγμίας. "Εγώ ουδέποτε στη ζωή μου αναζήτησα εργασία σε θέατρο" είπε χαρακτηριστικά ...

Τις πληροφοριες βρηκα στο ιντερνετ …

Μετα απο ερευνα που εκανα , δεν βρηκα στα δρωμενα της εποχης ατομο μ`αυτο το ονομα …
Ισως να προκειται για φανταστικο προσωπο που χρησιμοποιησε στο ποιημα του ο Μ.Φακινος …
Μαλλον εννοει καποιον ανωτερο μεσα στην αστυνομια , ο οποιος ειχε τους χαφιέδες του …
(φαινομενο συνηθες ανανταμ μπαμπανταμ) …

Κώστα, μήπως εννοείς αν γνωρίζουμε κάτι για τον Τσάκαλο που αναφέρεται στο τραγούδι;
Με έχει προβληματίσει και μένα, πάντως, αν είναι υπαρκτό πρόσωπο ή αν χρησιμοποιείται έτσι γενικά σαν χαρακτηρισμός και υπονοεί κάποιον που ίσως δεν θέλει να κατονομάσει, συγκεκριμένα.

Ναι Ελένη, ακριβώς.
Σε ποιά Ρόζα αναφέρεται το τραγούδι;
Αναφέρεται στην Εσκενάζυ; Η Εσκενάζυ είχε αντιδράσει, απ΄ ό,τι έχω διαβάσει…
Γιατί συνδέεται το τραγούδι με την Ρόζα Εσκενάζυ, η οποία πέθανε πλήρης χρόνων (90 και) ενώ το τραγούδι αναφέρεται καθαρά σε μια “Ρόζα ναζιάρα” που έψαχνε στα θέατρα δουλειά και δολοφονήθηκε γιατί αρνήθηκε να συνεργαστεί, αρνήθηκε συγκεκριμένα να γίνει το “καρφί του Τσάκαλου”;
Ο Τσάκαλος ήταν της ασφαλείας και υπαρκτό πρόσωπο;

Είναι αλήθεια πως ο πρώτος στίχος, με τη συγκεκριμένη περιγραφή, παραπέμπει στη Ρόζα του ρεμπέτικου.
Από εκεί και πέρα, νομίζω πως ο Φακίνος “ποιητική αδεία” σκηνοθετεί μια εκδοχή για τη δική του Ρόζα.
Και στα μυθιστορήματά του, εξάλλου, χρησιμοποιεί αλληγορία.

Πιστευω , μαλλον υποθετω πως χρησιμοποιησε δυο “πιασαρικα” ονοματα …
Ροζα , “μυθος” και καλλιτεχνης (οχι ηθοποιος) με το ντυσιμο που ολοι γνωριζουμε (φανταχτερη) και
Τσακαλος (φανταστικο) , απο το τσακαλι ζωο εξυπνο που κυνηγα και ξεφευγει παραλληλα = αστυνομικος διοικητης …
Ειναι απολυτα λογικο , εαν αναφερονταν σε αληθινο γεγονος , να υπηρχε καταγεγραμμενο ιστορικα …
Αυτο ενοχλησε και την Ροζα Εσκεναζυ , που μπερδεψε το ονομα της , ποιητικη αδεία (πιασαρικη αδεία) …

Ευχαριστώ Πελαγία και Ελένη για τις απαντήσεις… Δεν μπορώ να θυμηθώ πάντως, που είχα παρακολουθήσει ανάλογη συζήτηση. Έχει κολλήσει το ρημάδι και δεν θυμάμαι:)

ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΕΥΤΕΡΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ

Έχω έναν πολύ παλιό και καλό φίλο. Τον πεζογράφο και θεατρικό συγγραφέα Μιχάλη Φακίνο. Ο Φακίνος εκτός από τα πεζά, τα θεατρικά του και την επαγγελματική ενασχόλησή του, επί δεκαετίες, με τη δημοσιογραφία, έχει γράψει και τραγούδια. Λίγα αλλά ενδιαφέροντα. Ας πούμε, τη Ρόζα τη ναζιάρα με τα σγουρά μαλλιά, που στα θέατρα γυρίζει και ψάχνει για δουλειά. Όποτε ακούω αυτό το τραγούδι μου ʼρχεται στον νου η Ρόζα Εσκενάζυ. Και πιθανώς την Εσκενάζυ να είχε στον νου του και ο Φακίνος όταν άρχισε να γράφει το τραγούδι του.

Φιλε μου , ολα τα ερευνησα κι αυτο ειναι ενα αποσπασμα (μ`αυτο ξεκινα μια συνεντευξη του περιοδικου “ΟΑΣΙΣ” προς τον Λ.Παπαδοπουλο) , τελικα κατεληξα πως προκειται για μια φανταστικη ιστορια και τιποτα περισσοτερο …

Κοιτα να δεις που 10 χρονια μετα ειχα την ιδια απορια και ψαχνοντας για την διαλευκανση του μυστηριου επεσα και εδω…
Θεωροντας οτι την εχω βρει εκανα κι εναν λογαριασμο για να τη δωσω και σε σας
Δεν ξερω αν εχει αξια δεκα χρονια μετα αλλα…

1 «Μου αρέσει»

Επιφανειακός και τσαπατσούλης μοιάζει ο συντάκτης του άρθρου: Ο Φιλιππακόπουλος δεν ήταν «ένας γνωστός» που εκείνο το διάστημα τη φρόντιζε, σύντροφός της για δεκαετίες ήταν.

2 «Μου αρέσει»

“Επιφανειακός και τσαπατσούλης” ένας έγκριτος δημοσιογράφος επειδή χαρακτήρισε ως απλώς “γνωστό” τον σύντροφο της Ρόζας;;;
Άδικος ο λόγος, νομίζω.

Και μόνο για αυτή τη φωτογραφία από την τότε (1979) επίσκεψη του Κοντογιαννίδη στη Ρόζα αξίζει. Φωτογραφία που δεν θυμάμαι να την έχουμε ξαναδεί (διορθώστε με):

1 «Μου αρέσει»

«Καλή τραγουδίστρια του καιρού μου ήταν η Μαρίκα Παπαγκίκα, με φωνή ναζιάρικη. Πρώτη στα Σμυρναίικα. Εγώ όμως, όταν ανέβαινα στη σκηνή, γινόταν χαλασμός! Οι θαυμαστές μου ανέβαιναν στην πίστα και μου έδιναν συγχαρητήρια…»

Συνυπήρξαν ποτέ; Ή μόνο από δίσκους την ήξερε; Το δεύτερο σκέλος, «εγώ όμως όταν ανέβαινα στη σκηνη…» μοιάζει να εννοεί σύγκριση με το τι γινόταν όταν ανέβαινε η Παπαγκίκα στη σκηνή.

Ήταν ποτέ η Ρόζα στην Αμερική ή η Παπαγκίκα στην Ελλάδα;

Λογικά δε συναντήθηκαν ποτέ.
Η Παπαγκίκα γεννημένη το '90 φεύγει για Αμερική το '15 όπου μένει μέχρι το ‘43 που πέθανε. Δε γύρισε ποτέ στην Ελλάδα απ’ όταν έφυγε. Ο Ζαρντινίδης πέθανε το '17. Μετά το θάνατο του η Ρόζα κατεβαίνει στην Αθήηνα . Επίσης η Ρόζα πήγε στην Αμερική το '52 για πρώτη φορά.

Η σύγκριση έχει να κάνει με το μυαλό της Ρόζας. Σαν να σκέφτεται “Εγώ είμαι η καλύτερη και καμία άλλη!”

3 «Μου αρέσει»

Ναι. Έγκριτος μπορεί να είσαι, αν θες να είσαι και καλός, σωστός δημοσιογράφος, πρέπει να το ψάξεις.
(η φωτογραφία αξίζει αλλά, έτερον, εκάτερον)

Μόνο χρονικά, όπως λέει και ο Αλέξανδρος, και η φωνή της Π. καλλιεργημένη τα μέγιστα, όχι ναζιάρικη. Και οπωσδήποτε το ακροατήριό της στο «Marika’s» δεν θα περιοριζόταν σε χλιαρά χειροκροτήματα…

Ακριβώς. Είναι σαν να λέει «Μπορεί να τραγούδησε και Σμυρναίικα (περισσότερα δημοτικά τραγούδησε πάντως) και μπορεί να είναι και λίγο τσαχπίνα, αλλά σαν και μένα….». Για τη Ρίτα, η ίδια έχει πολλές φορές πει «είμασταν σαν το σκύλο με τη γάτα». Για την Φραντζεσκοπούλου, ούτε μισή κουβέντα…. Αλλά (μάλλον) δεν ρώτησε και ο δημοσιογράφος.

Υ.γ. Το 1890 για έτος γέννησης, από πού προκύπτει με τόση σιγουριά;

2 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω εάν το wikipedia είναι καλή πηγή αλλά ακόμα κι εκεί το γράφει.

Υπάρχει και η εθνική βιβλιοθήκη της Γαλλίας. Αυτή είναι και η πηγή που αναφέρει η Wikipedia…
https://data.bnf.fr/en/atelier/15672270/marika_papagika/

Επίσης υπάρχει και αυτό το άρθρο του 1995 για την Μαρίκα Παπαγκίκα, αλλά δεν μπορώ να το ξεκλειδώσω για να το διαβάσω ολόκληρο.

https://search.proquest.com/docview/190090069

Μα δεν μιλάω για την Παπαγκίκα, το ότι γεννήθηκε το 1890 το είχα ανακοινώσει στη Σκύρο το 2011, όταν είχα κάνει τη σχετική παρουσίαση. Για τη Ρόζα μιλάω.

1 «Μου αρέσει»

Δεν αναφέρθηκε νομίζω η ημερομηνία γέννησης της Ρόζας κάπου παραπάνω…

Στο άρθρο που μας παρουσίασε ένα μέλος, με την δημοσίευσή του #9 αναφέρεται.

1 «Μου αρέσει»

Να διορθώσω καταρχάς την ημερομηνία ( ήταν το 2012 και όχι το 2011), και να παρακαλέσω για μια διευκρίνιση: εννοείτε ότι εσείς ανακοινώσατε για πρώτη φορά την χρονολογία γέννησης της Παπαγκίκα;