Ρόζα και Τσάκαλος

Σωστά, ευχαριστώ για τη διόρθωση. Αν ήταν το 2011 τότε ναι, θα είχα ανακοινώσει πρώτος τη χρονολογία γέννησής της. Με πρόλαβε όμως ο Παναγιώτης Κουνάδης και γελάγαμε…

2 «Μου αρέσει»

Και εδώ είναι τα πρακτικά του ρεμπέτικου σεμιναρίου του 2012 όπου περιλαμβάνεται η εν λόγω ομιλία του @nikos_politis. (σελ. 18)

praktika_4_2012.pdf (1,7 MB)

4 «Μου αρέσει»

Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα για το πότε ακριβώς γεννήθηκε η Ρόζα. Λέγεται ότι γεννήθηκε μέσα στη τελευταία εικοσαετία του 19ου αιώνα. Άλλοι πάλι το κλείνουν το διάστημα αυτό ανάμεσα στο 1895 με 1897. Ως τώρα (απ’ όσα εγώ γνωρίζω) δεν υπάρχουν ακριβή στοιχεία για την ακριβή ημερομηνία.

Ακριβώς.

[και προς το σύστημα: Όχι, δεν είναι ολοκληρωμένη πρόταση, αλλά στον γραπτό λόγο υπάρχουν και στιγμές που δεν χρειάζονται ολοκληρωμένες προτάσεις. Μπορείς συχνά να πεις αυτό που θέλεις, ίσως και με μία μόνο λέξη και αυτό έκανα ακριβώς πιο πάνω. Μην κυττάς, σύστημα, που στα εντός παρενθέσεως τα φιλοσόφισα λιγάκι, την πλάκα μου έκανα απλώς. Άλλη φορά, θα λακωνίσω (υπάρχουν και τελείες, με άλλα λόγια…) ]