Πρώτη ηχογράφηση στο μπουζούκι

Όταν εμφανίστηκαν οι δίσκοι οι Γερμανοί (που ήδη είχαν οργανώσει τη δουλειά τους με κυλίνδρους)άρχισαν να δουλεύουν παράλληλα και με τους δύο τρόπους. Το εθνολογικό μουσείο Βερολίνου που βρίσκονται οι ηχογραφήσεις σε κυλίνδρους (1000 τον αριθμό)δέχτηκε πίεση τα τελευταίο καιρό από
Έλληνες ενδιαφερόμενους και όπως συμβαίνει σ΄αυτές τις περιπτώσεις, η διαδικασία παραχώρησης στοιχείων έγινε αυστηρότερη έως αδύνατη. Έχουν, όπως γνωρίζεις, βγάλει κάποια ντοκουμέντα από άλλες χώρες. Τα περισσότερα απ΄αυτά, που θα ακολουθήσουν, είναι λαογραφικού ενδιαφέροντος (παραμύθια, γνωμικά, παροιμίες, κ.λ.π.).
Οι ηχογραφήσεις σε δίσκους ετοιμάζονται κι αυτές αλλά βρίσκονται σε άλλο αρχείο. Το «που» δεν το αναφέρω μόνο γιά ένα και μοναδικό λόγο. Θα μου κλείσουν τη πόρτα που με τόσο κόπο άνοιξε.

Για να συμπληροσω,
Ο Βίλχελμ Ντόεγκεν άρχισε το 1909 μαζί με την ΟΔΕΟΝ να χρησιμοποίη το γραμμόφωνο για τις έρευνες του
και να καταγράφει οχι μόνο ξένες γλώσσες, αλλα και γλωσσικες διάλεκτους διαφόρων περιοχών της Γερμανίας κτλπ.

Αιγαίος

Και κάτι ακόμα,
με την πρωτοφανές δουλεία του Ντόεγκεν , το 1912 πολλά πανεπιστήμια και σχολεία χρησιμοποιούσαν το τρόπο μαθευσείς ξένων γλωσσών από γραμμόφωνο που είχε καταγράψει ο Ντοεγκεν.
Το Μάι 1933 η Ναζιστές τον διώξαν από την “θέση” του στο πανεπιστήμιο…

Θα ήθελα να προσθέτω κάτι σχετικά στο θέμα.Χρησημοποιήσαν τον φωνογράφο για τραγούδια. Ο αριθμός των 1000 κιλινδρων αναφέρεται στις ηχογραφήσηεις των τότε αιχμαλώτων. Το αρχείο βρισκόταν μετά τον πόλεμο χρόνια στην Ρωσία και μετά για πολλά χρόνια στην Ανατολική Βερολίνο. Μετά την επανένωση της Γερμανίας το αρχείο πήρε πίσω 30000 κιλίνδρους! Δούλεψαν χρόνια μόνο για να τα τακτοποιήσουν τα ταιριασμένα ντοκουμέντα. Δυστυχώς με τα χρόνια ξεχάστηκε και η μέθοσος να φτιάξουν αρνητικά, γι’ αυτό δεν μπορεί κανείς ν’ ακούσει τους κίλινδρους. Βρήκαν ένα καινούργιο τρόπο για να τα μεταφέρουν σε διγιταλ, αυτό χρειάζεται πάρα πολύ καιρό.
Κατά της πληροφορίες μου γίνηκε μια ομιλία γι’ αυτό το θέμα στην Ελλάδα πριν από μερικά χρόνια. Και είχε ταξιδεψει και η “χήρα” σε μορφή του δίσκου (απ’ αυτό το τραγούδι έκαναν κύλινδρο και δίσκο). Η κυρία που έκανε την ομιλία θυμήθηκε καλά και είπε ότι ο κύριος Μάρκος Δραγούμης τότε ενθουσιάστηκε πάρα πολύ όταν άκουσε τη φωνή του τραγουδιστή, τον αναγνώρισε καλά, μάλλον ήταν σωστός τραγουδιστής στην Ελλάδα.
Και τώρα πάλι είναι τόσο ενδιαφέρον το ίδιο θέμα εδώ!

Μπραβο παιδια, παρακολουθουμε με μεγαλο ενδιαφερον
ολα αυτα και προσωπικα με αγωνια !!
Τα ντοκουμεντα αυτα ανηκουν σε ολους ειναι κριμα
να μπαινουν μεγαλες γραφειοκρατικες διαδικασιες, πιστευω τα πραματα να κυλησουν ομαλα και γρηγορα και να τα ακουσουμε ολοι !!
Βεβαια ειναι και ευτυχημα οτι υπαρχουν ακομα αυτα
τα ντοκουμεντα και οτι καποιοι ειχαν την προνοια να κανουν αυτη την ανεκτιμητη δουλεια !!
Παντως αν διαβασει κανεις το βιβλιο “Σμυρνη…” βλεπει οτι στις αρχες του αιωνα ηταν πολυ διαδεδομενοι στη Σμυρνη οι φωνογραφοι με κυλίνδρους και φευ δεν υπαρχει τιποτα απο ολο αυτο το υλικο.
Εδω στην Κρητη μου ειπε ενας ξαδερφος μου μια ιστορια οτι ειχαν καποτε εκατονταδες δισκους γραμμοφωνου απο τον παπου τους που ειχε μαγαζι στην Κανδανο τη δεκαετια του '30 και οταν ηταν εφηβοι στο χωριο, τους πεταγαν στον αερα για σημαδι
με τα μονοκανα …

Αγαπητοί φίλοι γειά.
Μπορείτε να με πληροφορήσετε τινι τρόπω κάνετε παραγγελίες από την Rounder;
Θα ήμουν ευγνώμων για στοιχεία κλπ.
Ευχαριστώ.

Προσωπικα αποφευγω καρτες σε ιντερνετικα μαγαζια
του εξωτερικου λογω της υποκλοπης που μπορει να γινει απο χακερς.
Στο εσωτερικο ψωνιζω με αντικαταβολη και ολα καλα.
Αν βρω ασφαλη τροπο να ψωνιζω και απο ξενα μαγαζια
(amazon.com κλπ) πρωτον θα πρεπει να γινω κλεφτης για να εξοικονομησω ολα αυτα που θελω να παρω και δευτερον φοβαμαι και τη μεταφορα απο την αλλη ακρη του κοσμου πως θα φτασει το προϊον εδω…
Επισης δεν μπορεις να χεις εμπιστοσυνη στα ταχυδρομεια στην περιπτωση που παρεις π.χ.καποια συσκευη και οχι cd μονο.
Σημερα μπηκα στη rounder και ακουσα δειγματα απο διαφορα cd μεταξυ των οποιων ενας γερακος που παιζει βιολι κελτικο με εναν πιανιστα και επαθα πλακα…
Παντως δεν θελω να σε αποθαρρυνω, νομιζω οι τραπεζες βγαζουν καποιες καρτες χαμηλου οριου που ειναι για αγορες με αυτο τον τροπο.
Επειτα φανταζομαι και η rounder θα σου δινει αφου
κανεις Login τη δυνατοτητα με ε μαιλ να παραγειλεις κλπ Σ’αυτα οι Αμερικανοι δεν παιζονται. Μπορει να σε ρωτησει : τι ωρα θελετε να σας παραδοθει και απο ποιον παρακαλω ;;

Λοιπόν παιδιά, μόλις μου ξεκαθάρησαν από το
Λάουτ αρχίβ του πανεπιστημίου Χούμπολντ του
Βερολίνου όπου βρίσκονται οι δίσκοι, ότι η κυκλοφορία Σι Ντι με αυτά τα ηχητικά ντοκουμέντα
θα χρειαστεί σίγουρα πάνω από ένα χρόνο.
Μου έβαλαν δε χοντρό χέρι γιά τις πληροφορίες που έδωσα μέσα σ΄αυτό το Φόρουμ (πληροφορημένοι και
ενημερωμένοι γιά τις συζητήσεις μας).
Η δημοσιοποίηση πληροφοριών γιά το θέμα πρέπει να έχει την μορφή που έχει τώρα στη σελίδα μου.

ΟΚ Παραδοξολογε, μπηκα στο site και ειδα τη
δουλεια σου. Πολυ ωραια και τα ποιηματα !
Τωρα για το αλλο, τι να κανουμε θα περιμενουμε …
Τωρα μιλουσα με το Μανωλη Δημητριανακη και μου ειπε οτι υπαρχει μια περιπτωση το “Μινορε του Χαλκια” -Τζακ Γρηγοριου, Ηπειρωτης στην καταγωγη, επαγγελμα πορτοφολάς (οχι κλεφτης, κατασκευαστης)
μπορει να εχει ηχογραφηθει μεταξυ 1915-18 η πρωτη εγγραφη και η δευτερη (γιατι ως γνωστον υπαρχουν δυο διαφορετικες εγγραφες) το 1931.
Μου μετεφερε αυτη την εικασια που κανει καποιος πολυ γνώστης της ολης ιστοριας και το προσθετω για το θεμα της χρονολογικα πρωτης εγγραφης με μπουζουκι.
Επισης μου ανεφερε οτι ο Σκούρτης, ο Μανέτας, ο πατέρας του Ζαμπετα και αλλοι ισως και ο Αϊβαλιώτης, παιζαν τετραχορδο μπουζουκι, αλλα προσοχη οχι με το κουρντισμα που εκανε ο Χιωτης στο μπουζουκι που παραγγειλε στον Ζοζεφ, αλλα με
ισοκρατες και κουρντισματα αναλόγως του δρομου και συνηθεστερα με ρε-λα-ρε-λα.
Ο Χιωτης υπεδειξε στον Ζοζεφ να του κανει 4χορδο
με κουρντισμα κιθαρας το 1955.
Επισης πολλα τριχορδα μπουζουκια ειχαν 3 χορδες στη μουργκανα, για να παιζει πιο δυνατα το ισο.
Αυτα το ολιγα επι του παροντος.

Ο Τζακ Γρέγκορυ δεν έχει σχέση με τους Ηπειρώτες Χαλκιάδες, για τον απλούσυατο λόγο ότι ήταν Σπαρτιάτης και λεγόταν Χαλικιάς. Το είχαμε αναφέρει στο παλιό Forum και δεν υπήρξε αντίδραση απ’ το γιο του, ο οποίος συμμετείχε τα πρώτα χρόνια της λειτουργίας αυτού του site.
Αυτά που λες για τα προπολεμικά τετράχορδα είναι απόλυτα σωστά. Τα έχουμε “τσεκάρει” με αρκετές σοβαρές μαρτυρίες.
ΑΝ

Προφανως ο Μανωλιος ειχε λαθος πληροφορηση, αλλα
και μενα μου φανηκε περιεργο, Χαλκιας-Ηπειρωτης
και να μην παιζει κλαρινο (;:wink:
Για το παλιο φορουμ δεν ξερω, αυτες οι συζητησεις υπαρχουν σ’αυτο το φορουμ ;
Επισης για το γιο του Χαλικια δεν ειχα ξανακουσει, ενημερωσε μας, επισης το Τζακ Γκρεγκορυ ηταν καλλιτεχνικο, ειχε δουλεψει επαγγελματικα σαν μπουζουξης ;

Παραδοξολόγε, χαίρε. Δώσε και σε μας τους νεοφερμένους τη διεύθυνση από την ιστοσελίδα σου. Που να ψάχνουμε αλλού να τη βρούμε. Αναμένω και ευχαριστώ.

http://www.paradoxon-klangorchester.de/
και μετα => παραμυθι

Ρε Φίλε Γιάννη, πολύ ωραίο σάϊτ, ρε! Και τα ποιήματα, εξαίρετα!!!
Και το αφιέρωμα στο Τσιτσάνη τέλειο!!! Είδα και τη σελίδα της Τζούνκο Ναγάτα. Πολύ καλή ρε παιδιά!! Μπράβο. Σας ζηλεύω που γνωρίζετε και παίζετε μουσική ρε Γιάννη. Όταν εγώ ήμουν στο Ε΄Γυμνάσιο Αρρένων Πειραιά στα Ταμπούρια το 1964 ούτε που μας είχαν ποτέ πει ότι υπάρχει και ένα μάθημα που λέγεται μουσική και ότι μπορούμε να το μελετήσουμε. Δε ξέραμε Χριστό. Βλέπω εδώ στη Κέρκυρα που στέλνουν τα παιδιά στις διάφορες μπάντες από νήπια και κάνου τα τσογλάνια τζιριτζόντζολες και δεν θέλουν να πάνε τα άτιμα. Τα έχουν απορροφήσει τα βιντεοπαιχνίδια. Τα βλέπω τι τσιριμόνιες κάνουν και στο σχολείο με τη μουσική και μου τη δίνει κατακέφαλα!
Άντε μη σας κουράζω με τη φλυαρία μου.
Για αγορές από Rounder προσπαθώ να βρω ασφαλείς μεθόδους και θα επανέλθω.
Γειά καιχαρά σ’ όλους.

Φιλε , δεν είμαι ο Παραδοξολογος,
ειμαι ο Γιαννης που ετυχε να ξερω το Site.

οντως καλο Site
Σε χαιρετώ

Έλα καλά. Δεν σας ξέρω και καλά. Δεν έχω και πολύ καιρό εδώ. Θα σας μάθω όμως που θα πάει.
Νάσαι καλά αντιχεραιτώ.

(ΒΑΓΓΟΣ)

Καλησπέρα μάγγες. Θα ήθελα μια βοήθεια. Αναζητώ ένα τραγούδι που λέει …και στο τσαρδάκι σου έρχεσαι μόνο για να πιεις το καφεδάκι σου… Αυτό παρακαλώ να μου πείτε σε ποιον δίσκο βρίσκεται και ποιος είναι ο δημιουργός.

"Καφεδάκι"των Ν. Ρούτσου - Μ. Χιώτη
Πρώτη εκτέλεση με Στέλλα Χασκίλ, Τάκη Μπίνη και Μανόλη Χιώτη

Επανέκδοση με Μαριώ, Δημήτρη Λίβανο, Λάμπρο Καρελά, το 2004, στο δίσκο “Η εποχή των καφέδων” (δεν υπάρχει στο “Περιβόλι τ’ Ουρανού”)

Kafe-Kourounis, να υποθεσω ;;
Βαγγελη τι εγινε εκλεισες κιθαριστα ;

υπέροχο τραγούδι του 1949