Προπολεμικό υφος παιξιματος

Στο βίντεο αυτό έρχεται αμέσως μετά κι ο Τσιτσάνης, και είναι εντυπωσιακό το πόσο η θέση του δεξιού χεριού και των δύο είναι σχεδόν ακριβώς η ίδια. Αλλά είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις όπου μπορούμε να παρατηρήσουμε τον τρόπο κρατήματος της πένας.

1 «Μου αρέσει»

Η αληθεια ειναι οτι τα ντοκουμεντα που φαινεται το κρατημα της πενας, δεν ειναι πολλα, αλλα ειναι καταλυτικα για να καταλαβει καποιος οτι κατι τρεχει. Ειμαστε τυχεροι που προσφατα βγηκε και το ντοκουμεντο με το Μαρκο, απο το ντοκιμαντερ για Θεοδωρακη. Αν θες να αντιμετωπισεις το μπουζουκι σαν μοντερνο εγχορδο οργανο, το κρατημα της πενας ειναι ψιλοστανταρ και υπαρχουν και καποιες τεχνικες. Αλλα ειναι κυριως κιθαρα-μαντολινο και λιγοτερο σαζι-ταμπουρας (αν και υπαρχουν δεξιοτεχνες που τα κατεχουν και τα δυο, οπως ο Δ. Βυζας και ο Καραντινης, π.χ.). Και ο Τσιτσανης και ο Ζαμπετας και αρκετοι αλλοι. Ομως το βασικο ειναι αυτο που ειπε ο κος Νικος. Κανε αλλαγες με το χερι σου να δεις τι γινεται! Συνηθως η γωνια και το αν χρησιμοποιεις καθαρο καρπο ή καρπο με δαχτυλα, κανουν τη μεγαλη διαφορα. Φυσικα και το σημειο κρουσης. Τα γλυκα στο ηχειο κοντα και τα πριμα κατω. Κλπ κλπ. Οι δυναμικες πιστευω ειναι το κλειδι στο να αποδωσεις ‘‘μπουζουξηδικα’’ την πενια κυριως.

5 «Μου αρέσει»

Δυναμικές εννοούμε 1η νοτα, 4η, 7η? Το ιδανικο ποιο ειναι, μονο καρπός ή και δαχτυλα?

1 «Μου αρέσει»

Οχι, απλα δεν το εθεσα σωστα, γιατι δεν ξερω απο μουσικους ορους. Το ποση δυναμη εχει η καθε πενια. Ποτε δινουμε και ποτε χαλαρωνουμε. Η ζωντανια, ας πουμε, ο παλμος. Το ιδανικο το κρινεις εσυ. Παντως σιγουρα, οταν προκειται για ταχυτητα, ο καρπος κυριως. Τι να σου πω. Τα πιο ωραια ηχοχρωματα πιστευω ειναι με δαχτυλα και καρπο, αλλα ειναι υποκειμενικο. Ενας παικτης οροσημο με πολυ καρπο και δαχτυλο μαζι ειναι ο Μπεμπης, νομιζω. Απο αυτο που ακουω. Και ειναι φαινομενο.

1 «Μου αρέσει»

Υπαρχουν παρα πολλες φωτογραφιες με ολους. Κανε μια περαντζαδα προσεχτικη και θα δεις