Πιο υποτιμημένος ρεμπέτης/λαϊκός?

Εχει φυγει εκτος θεματος η κουβεντα η οχι; :thinking: :grin:
Παντως πεσατε παλι στην παγιδα του ορου σκυλαδικο, αφου δεν εχει ακριβη εξηγηση του τι σημαινει. Ο καθενας εννοει και κατι διαφορετικο με αυτον τον ορο.

3 «Μου αρέσει»

Εμεις συζηταμε εδω για αυτο το θεμα, γιατι ολοι μας αγαπαμε αυτη την ανεκτιμητη παρακαταθηκη που αφησαν οι ρεμπετες, οι λαικοι, και οι παραδοσιακοι μας δημιουργοι ( δημοτικα, Σμυρναιικα,…), κ.τ.λ. Μερικοι πηραμε τα ακουσματα απο τους γονεις μας, αλλοι τα ζησανε (προσωπικα εζησα στα νιατα μου τους Μιλανεους, πολλους Τρικαλινους,… και σχεδον ολους τους μεταγενεστερους), καθως και αλλοι πολλοι που το ακουσμα τους και μονο μιλησε στην καρδια τους. Γι’ αυτο και μονο, ( οπως προανεφερε και καποιος φιλος προηγουμενως ) δεν εχουμε την πολυτελεια να συζηταμε για τετοια μεσα στον “στενο” κυκλο μας, οταν στην σημερινη κατασταση εχουμε γεμισει με το απολυτο ηχητικο, στιχουργικο, πολιτισμικο, …σκουπιδαριο ! Το βαρος της εγνοιας μας πρεπει να ειναι η συνεχιση αυτων των παραδοσεων στους νεους μας, στα παιδια μας, την ικανη προβολη τους στα ΜΜΕ και στην πολιτικη, στον οποιο βαθμο αυτο μπορει να γινει αποδεκτο σημερα.
Προσφατα, παρακολουθωντας ενα τηλεοπτικο παιχνιδι, μεταξυ 10 νεων με ηλικιες απο 20-40 ετων τεθηκε η ερωτηση να ονομασουν εναν δεξιοτεχνη του μπουζουκιου. Οι απαντησεις ΤΡΑΓΙΚΕΣ. Ειπαν, ο Γονιδης, ο Τερλεγκας και ενα καρο αλλα ασχετα, και μονο μετα απο παμπολες απαντησεις πετυχαν εναν Ζαμπετα και εναν Νικολοπουλο, και εμεις να συζηταμε για υποτιμημενους ? ΚΑΛΗΜΕΡΑ σ’ ολους σας.

2 «Μου αρέσει»