Πιο καλά ξύλα για μπουζούκι

βασικα παιδες καλησπερα.Ολη αυτη η κουβεντα για τα ξυλα ειναι καθαρα υποκειμενικη και λιγο περιτη θα μπορουσα να πω.Ακομα ισως και λαθος να λεμε “οχι αυτο το ξυλο δεν κανει”:083:.Για παραδειγμα εδω στην Κρητη εχω δει λυρες απο ευκαλυπτο και παντουκ και κελεμπεκι quilted,που καποιος θα ελεγε οτι ειναι “λαθος” ξυλα.
Στην τελικη γιατι ειναι λαθος?:080:αν εχει κανει κανεις οργανο απο απογορευμενο ξυλο να μας πει.Αλλα και παλι ειναι το χερι του μαστορα.Οποτε μπορει να βρεθει λυση με παντογραφο να καναμε ιδιες μερικες “κακες” λυρες για να δουμε γιατι ειναι κακες.
Για μενα δεν ειναι κριτηριο ποιο ξυλο δεν κανει στο ματι η απο τον διπλανο που μας λεει οτι δεν κανει.Θα επρεπε να βαλουμε ιδια κομματια σε παχη και να μελετησουμε σε αυτα πραγματα.Πραγματα οπως η ταχυτητα του ηχου σε αυτα και το τι αρμονικες βγαζουν,ποσο γεματος ειναι ο ηχος.Γιατι δηλαδη στην κρητικη λυρα προτιμαμε φοινικι και οχι ελατο?απλα επειδη στα αυτια μας οι αρμονικες που βγαζει ειναι ποιο “ευηχες” απο το ελατο.
Προσωπικα πιστευω οτι αν στο χερι δουλευει ενα ξυλο και δεν σπαει η δεν μας δυσκολευει μπορουμε με καταλληλα παχη να το κανουμε να “τραγουδαει” αυτο που μπορει.Αν θα μας αρεσει ειναι αλλο καπελο,αλλα ειναι θεμα γουστου και οχι αντικειμενικης πραγματικοτητας.
Οποτε καλο ειναι να παταμε στην παραδοση αλλα με θαρρος και προσοχη να χτιζουμε νεα δεδομενα…:241::089:

Προς κ. Ν.Πολιτη

Δεν τιθεται θεμα αν ειναι σημαντικο η οχι.Δε θελησα να ανοιξω νεα ενοτητα για μια απλη ερωτηση.
Συν τοις αλλοις αν εβγαινε ενα συμπερασμα σχετικα με το τι ειναι (αυτο το κουτσουρο)θα μπορουσαμε να προχωρησουμε σε παραθεση καποιων στοιχειων σχετικα με τις ιδιοτητες του.Οποτε λιγο πολυ εχουμε να κανουμε με τον τιτλο του θεματος…

Τελος παντων,αν ειναι τοσο ενοχλητικο και εκτος θεματος το μυνημα αυτο(με το κουτσουρο) ας διαγραφει…κανενα προβλημα.

ΥΓ-Χρονια πολλα για τη γιορτη σας :slight_smile:

εξισου σημαντικο(και αρκετα πιο σχετικο με το συγκεκριμενο τοπικ) με το που μπορουμε να βρουμε μουρα για ρακη κυριε Νικο.

Όπου υπάρχουν μουριές, το Μάϊο.

ναι δε λεω,χρησιμη η πληροφορια για καποιους.τελειως ασχετη ομως με το συγκεκριμενο θεμα.και ενω υπαρχει ηδη τομεας στο φορουμ για θεματα οπως η παραγωγη ρακης ,2 σελιδες με ψιλη κουβεντουλα δημιουργηθηκαν.του μπλεκου την ερωτηση για το ξυλο,γιατι την απαξιωσατε ετσι??και δεν ειναι μονο το συγκεκριμενο.σε αλλα τοπικς απαντατε με τον ιδιο τροπο,σα να απαξιειτε,σα να βαριεστε,σα να θεωρειτε οτι τιποτα δεν ειναι ενδιαφερον για κανεναν.
τα δημοσια φορουμς ετσι ειναι,κατα καιρους διαφοροι ρωτανε διαφορα τοα οποια μπορει να εχουν ξανασυζητηθει,μπορει σε καποιους αλλλους να φαινονται αφελη,ισως και βαρετα.αυτο ομως δεν δικαιολογει απαντησεις σαν κι αυτες που δινετε εσεις,ειδκια οταν φερετε το βαρος του πρασινου χρωματος στο ονομα σας.

Με ολο το σεβασμο,και χωρις καμμια διαθεση αντιπαραθεσης ,αλλα καμμια φορα νομιζω οτι κυκλοφορουν 2 σταθμα!

Φιλικα,Δημητρης

Πολλή φασαρία για το τίποτα. Δεν νομίζω ότι ειπώθηκε (γράφτηκε) και κάτι τρομερό. Το θέμα δεν προσφέρεται για τέτοια αντιπαράθεση. Ας μη μεγαλοποιούμε τα πράγματα.

http://www.buildings.gr/greek/eksoplismos/oikologika_ilika/xylo.htm

Βρήκα αυτή τη σελίδα που έχει κάποιες γενικές πληροφορίες για τα διάφορα είδη ξύλου.

απιστευτο και χορταστικο link ξυλων με φωτος και ιδιοτητες στα αγγλικα…
με τα 1000…
http://hobbithouseinc.com/personal/woodpics/
:088:

Μπράβο για την ιστοσελίδα που μας έδωσες.
Ψάχνοντας την είδα διάφορες φωτογραφίες από καρυδιά αφρικάνικη. Έχει κάτι ποκιλίες απίστευτης ομορφιάς σε νερά.
http://hobbithouseinc.com/personal/woodpics/walnut,%20african.htm

Ακόμη είδα και φωτογραφίες από βένγκε που διαφέρουν αρκετά από αυτές τιςποικιλίες που έχω δεί. Άραγε δουλεύεται καθόλου το βένγκε στην οργανοποίια εκτός από ταστιέρες. Σε εμφάνιση πάντως είναι 'ομορφο ξύλο.

Πάντως με έβαλε σε σκέφη μεγάλη αυτή η ιστοσελίδα. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την οργανοποιία εδώ και 4-5 χρόνια. Έχω αγοράσει από το 2006 παλιό παλίσανδρο που βρήκα σε μια αποθήκη φθηνά και θεωρούσα πως είναι μάλλον δεύτερης ποιότητας (επειδή δεν είναι πολυ σκούρο το χρώμα του) και αγνώστου προέλευσης (ίσως από Ινδία). Κοιτώντας τις φωτογραφίες βλέπω ότι μάλλον πρέπει να είναι βραζιλιάνικος βάσει των νερών και της απόχρωσης.

Μα φυσικά!! είναι φινετσάτο ξύλο, σκληρό, με πολύ καλά ηχητικά αποτελέσματα.
[FONT=Trebuchet MS]Τούρκοι και Άραβες το χρησιμοποιούν [COLOR=#333333]πολύ σε επαγγελματικά όργανα.

[/FONT][/COLOR]Βέβαια έχει και μειονεκτήματα στην κατεργασία του, βερνικώνεται δύσκολα γιατί έχει μεγάλους πόρους, δουλεύεται σχετικά δύσκολα στο στράβωμα της ντούγας, σκίζει, γεμίζουν τα χέρια σου ακίδες… αλλά αξίζει τον κόπο.

Δεν χρησιμοποιείται πολύ από Έλληνες κατασκευαστές, παρα μόνο για κόντρες στο μανικο και για ταστιέρες.
Προσωπική μου άποψη, χωρίς να το έχω δοκιμάσει σε μπουζούκι,
ίσως είναι καλύτερα να βάζουνε οι κατασκευαστές βέγγε για σκούρα σώματα μπουζουκιού (αφού τώρα πια υπάρχει άφθονο στην αγορά), παρά να τα βράζουνε στην μαύρη μπογιά.

Παρακάτω, ένα λαουτάκι πολίτικο από βέγγε, που τελειώνει σιγά σιγά…:085:

Κοιτώντας τις φωτογραφίες βλέπω ότι μάλλον πρέπει να είναι βραζιλιάνικος βάσει των νερών και της απόχρωσης.

:087:να μην σε απογοητευσω αλλα ο βραζιλιανικος ειναι πανακριβος :083:και απο την φωτογραφια δεν μπορεις ευκολα να ξεκαθαρισεις αφου υπαρχει γκαμα αποχρωσεων και στο ιδιο ξυλο:084:…και βασικα εδω δεν βρισκεις ευκολα,μαλλον δεν βρισκεις…:257:

Γιατί τόσος ντόρος για τα ξύλα;
Ο κανόνας είναι ένας:

  •      Το πίσω μέρος του οργάνου πρέπει να μην έχει ταλάντωση.  Η δουλειά του είναι να αντανακλά τον ήχο που παράγεται από τις χορδές και να το συγκεντρώνει προς το καπάκι. Άρα πρέπει να είναι σκληρό υλικό (να μην απορροφά τους κραδασμούς) και γυαλιστερό στο εσωτερικό (όχι όμως βερνικωμένο).
    
  •      Το καπάκι είναι ο βασικός ενισχυτής του οργάνου και γιʼ αυτό πρέπει να είναι όσο ποιο λεπτότερο (αλλά να αντέξει και στην πίεση των χορδών) και από το ελαφρότερο υλικό (για μεγάλη ταλάντωση), τοποθετημένο με τις ίνες στην ίδια κατεύθυνση με τις χορδές.
    
  •      Ο λαιμός πρέπει να είναι από το σκληρότερο υλικό, για να μην λυγίζει από την δύναμη των χορδών.
    

Όλα τα άλλα που ακούτε περί οπτικής εμφάνισης της ξυλείας και επιπρόσθετα μπιχλιμπίδια και φιγούρες, δεν είναι παρά μια οπτική αποπλάνηση του αγοραστή που ενδιαφέρεται ποιο πολύ για την ομορφιά του οργάνου και λιγότερο για τον ήχο του. Ιδιαίτερα, οτιδήποτε προστίθεται στο καπάκι (μέσα και έξω), του ελαττώνει την ενισχυτική του ικανότητα.
Και πάντα η ξυλεία να έχει περάσει την διετία από την κοπή της.

1 «Μου αρέσει»

Πέρασα προχθές από τον Καφετζόπουλο στην Ζ.Πηγής 54 και φτιάχνει ένα μπουζούκι ιδιαίτερο(χωρίς κολάτζα) με σκάφος από βέγγε.
Αν σε ενδιαφέρει πέρνα να το δεις και να ρωτήσεις τον μάστορα λεπτομέρειες.
Υπέροχο ξύλο(αισθητικά) για σκάφος και πολύ πιο όμορφο από τον “κλασικό” καφέ Παλίσανδρο…κατά την γνώμη μου.

Γιατί κάθε ξύλο έχει διαφορετικές ηχητικές ιδιότητες και επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα, αλλιώς θα φτιάχναμε όργανα από συνθετικά υλικά που να πληρούν επακριβώς τον “ένα κανόνα” που αναφέρεις και θα ξεμπερδεύαμε με το θέμα.

Όσο για το αν πρέπει ή όχι το σκάφος να είναι γυαλιστερό, αν εννοείς τα αλουμινόχαρτα που τοποθετούν πολλοί κατασκευαστές, η συνεισφορά τους στον ήχο του οργάνου μάλλον δεν είναι αποδεδειγμένη. Ο κυριότερος λόγος που χρησιμοποιούνται είναι για να καλύψουν τις ατέλειες στο εσωτερικό του σκάφους. Πάντως το εσωτερικό του σκάφους πρέπει όντως να είναι λείο για να αντανακλά καλύτερα τον ήχο αλλά αυτό προϋποθέτει αρκετή δουλειά επιπλέον από τον κατασκευαστή.

Για τις φιγούρες στο καπάκι οι γνώμες είναι διχασμένες. Εγώ προσωπικά τα προτιμώ λιτά τα όργανα, αλλά μια φιγούρα στο σημείο που ακουμπάνε τα δάκτυλα του παίκτη ή μπορεί να χτυπάει η πένα μάλλον είναι απαραίτητη για την προστασία του καπακιού.

Τα δύο χρόνια παλαίωσης μάλλον είναι πολύ λίγα για να χρησιμοποιηθεί ένα ξύλο στην οργανοποιία.

Όποιος το κάνει αυτό κερδίζει μεγαλύτερη ομοιομορφία σε ενίσχυση (από νότα σε νότα).

Πλέον οι σκαφάδες αποτελούν ξεχωριστό είδος επαγγέλματος. Οπότε καθώς συμφωνώ οτι ναι πρέπει,τα κάνουν που τα κάνουν τα σκάφη κατά παραγγελία, δεν θα κάνουν και αυτό;; Εκτώς αν τα κάνει μόνος του ο οργανοποιός εξ ολοκλήρου.

Καλωσόρισες TaniDani στο φόρουμ.Θα μπορούσες μήπως, και να τεκμηριώσης την άποψή σου;

http://www.lmii.com/
Έπεσα τυχαία πάνω στην ιστοσελίδα αυτή. Είναι εμπορική και ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση.
Νομίζω ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει στον κατάλογο της
http://www.lmii.com/CartTwo/LmiCatalog87pdf.pdf
στην σελίδα 7 η τυποποίηση των ξύλων από κορμό σε καπάκι και η αξιολογηση του σε σχέση με τον τρόπο κοπής τους. Σε παρακάτω σελίδες έχει αντίστοιχη πληροφόρηση και για τα υπόλοιπα ξύλα κθώς και πλήθος άλλων υλικών οργανοποιίας. Δεν μπορώ να ξέρω την εγκυρότητα των πηγών αλλά μου φαίνεται ενδιαφέρον. Μεγάλος όγκος πληροφοριών που αξίζει τον κόπο κάποιος που ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματιά. Θα το μελετήσω.

Δημήτρη

Η εταιρεία LMIμαζί με την Stewmacείναι οι δύο μεγαλύτεροι προμηθευτές υλικών οργανοποιίας της Αμερικής και πιθανότατα παγκοσμίως. Και στα δύο site υπάρχει πολύ μεγάλος όγκος χρήσιμων και έγκυρων πληροφοριών.

φτιάχνω μόνος μου ένα τρίχορδο και θέλω να ρωτήσω το εξής το χαρτί εσωτερικά στο σκάφος είναι απαραίτητο τι ρόλο παίζει και τι χαρτί χρειάζεται ,και το μανίκι μου πρωτινέ ένας ξυλουργός κάποιο ξύλο τικ το γνωρίζεται μπορώ να το κάνω μονό από έβενο? ευχαριστώ πολυ
την τρυπα στο καπακι θα την κανω στρογκυλη τη διαμετρο πρεπει να εχει?