Περί ανταλλαγών τραγουδιών στο φόρουμ (2006)

<font color=“ff0000”>Με την ιδιότητα του moderator σε αυτό εδώ το forum, θα ήθελα να παρακαλέσω όλους τους φίλους να σταματήσουν την ανταλλαγή τραγουδιών μέσω του forum. Δεν είναι αυτός εδώ ο κατάλληλος χώρος γι’ αυτήν την δουλειά. Ευχαριστώ.</font>

Γεια σου Φρανκ, καλως επεστρεψες !!
Διεκρινησε μου μιλας για τα ρεμπετικα τα
“ακυκλοφορητα” και σπανια ή μηπως για ολα ανεξαιρετως τα ρεμπετικα ή ακομα πιο πολυ για οτιδηποτε ανεβαζουμε εν ηδη πολιτισμικης ενημερωσης οπως γινεται σε αλλο τοπικ τις τελευταιες μερες ;;

Να υπενθυμισω οτι υπαρχουν γνωστα και λιγοτερο γνωστα ιντερνετικα sites οπου γινεται τρομερα μεγαλη ανταλλαγη αρχειων ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ, με ολοκληρα cd οπως το kazaa, e mule και αλλα οποτε αν τιθεται θεμα ΑΕΠΙ πιστευω πρωτα πρεπει να "κυνηγησουν αυτους !! Επισης τελευταια μοδα ειναι η ανταλλαγη ταινιων ελληνικων και ξενων ειναι και καποιο web.site dcc ή καπως ετσι, οπου εκει εχουμε και αλλη αρχη φανταζομαι …
Στο ε μειλ μου ειναι γυρω στις 20 ελλην. ταινιες και περιμενουν να τις κατεβασω. Ακομα σπασμενα παιγνιδα για PC, PS2, XBOX κλπ απο 1 GB και πανω, software οτι γουσταρει κανεις και παει λεγοντας …

Υπαρχει μια περιεργη ανοχη και ανεχεια ωφειλουμε να πουμε απο πλευρας αρχων και ΑΕΠΙ αλλα ας μην ξεχασουμε το φορο που μπαινει σε καθη αγραφο cd οπως παλια εμπαινε στις κασετες !!
Ακομα οι καλλιτεχνες οι επωνυμοι που ισχυριζονται οτι εχουν προβλημα οικονομικο (Αλεξιου, Μητροπανος κλπ) ας μην ξεχναμε οτι τα μεροκαματα τους ειναι απο 3.000 Ε και πανω.
Περσυ ειδα δυο κυριες πρωτα ονοματα του εντεχνου
40 Ευρω το ατομο με δυο ποτα (τωρα τι ποτα …)
Επισης ο τραγουδιστης παιρνει ποσοστο πρωτης εκτελεσης π.χ. ο Καζαντζιδης δηλ. οι κληρονομοι θα παρουν μερτικο αν ξαναπει καποιος το “Η ζωη μου ολη” ή “Το τελευταιο βραδυ μου” και το κανει ας πουμε επιτυχια !! Δεν ειμαι προς Θεου υπερ της τραγουδοκλοπης αλλα μπορεις να την αποφυγεις οταν ΟΛΑ τα Cd ειναι “ξεκλειδωτα” ;;
Οταν ο υπολογιστης σου δινει αυτη τη δυνατοτητα χωρις φραγμο ;;
Και ενα αλλο ερωτημα που θαθελα να απευθυνω στον Π.Θαλασσινο οταν λιγο πριν τις γιορτες σε συνεντευξη στο “Μελωδια” ηταν λαβρος απεναντι στην ιντερνετικη κλοπη (οι μαυροι τωρα δεν εχουν πέραση…) "Εσυ Παντελη μου πως εμαθες μουσικη ;; Απο κασετες φανταζομαι … δε νομιζω να ψωνιζες μονο δισκους ;; κι ετσι καναμε ολοι μας …
Μετα λεω και το αλλο για τους καλλιτεχνες τους επιτυχημενους :
“Ας μη γραφουν καλες μουσικες να μην τις αντιγραφουνε” !!
Τελος σε καποιο “Μετρονομο” εχει φωτογραφια του Λοϊζου, του Κουγιουμτζη και καποιων αλλων συνθετων απο το 1971 σε συγκεντρωση για την κασετοπειρατεια …

Γιώργη, ξέρεις την άποψή μου για την διάδοση της μουσικής, πλην όμως δεν υπάρχει λόγος να μπλέξει ο admin με την ΑΕΠΙ και να τρέχουμε. Απλώς αυτό.

Αυτό που λέει ο Φραγκίσκος είναι αλήθεια.

Τελευταία όλο αναβάλω να κάνω παρόμοια σύσταση διότι:

(α) τα παιδιά που ανεβάζουν τραγούδια είναι φίλοι του forum και το κάνουν με τις αγαθότερες προθέσεις, άσε που το έκανα κι εγώ μια φορά, και

(β) γιατί δεν σκέφτηκα κάποια εναλλακτική λύση (άλλο site;) για να ανακοινώνουν τα link για το rapidshare.de

ΚΙΝΔΥΝΟΛΟΓΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ: Δεν θα ήταν κρίμα να μας κλείσουν το forum με τέτοια αφορμή; Αφήνω στην άκρη το σημαντικότερο ως αυτονόητο: ότι μπορεί να μπει σε περιπέτειες ο Γιώργος που είναι υπεύθυνος έναντι του νόμου. Υπενθυμίζω ότι το forum έχει πολλούς φίλους αλλά και καμπόσους (:wink: οχτρούς.

Ο κίνδυνος να κινηθεί η ΑΕΠΙ είναι υπαρκτός παρά την επιθυμία πολλών από εμάς να κατεβάζουμε τραγουδάκια.Απ’την άλλη είναι πρόκληση από τους καλλιτέχνες και την ΑΕΠΙ αυτή η “μπακαλίστικη” νοοτροπία με την οποία αντιμετωπίζουν τα τραγούδια.Προσωπικά θεωρώ το λιγότερο ενοχλητικό να εμφανίζεται σήμερα η χήρα του τάδε που πέθανε πριν κάμποσα χρόνια και βάσει του νόμου για την πνευματική ιδιοκτησία να με κυνηγάει(μπορεί να το κάνει)επειδή μου αντέγραψε κάποιος φίλος πέντε σι-ντί.Η ΑΕΠΙ πάλι έχει καταντήσει βραχνάς για τα μαγαζιά όπου εμφανίζεται ως συνεταίρος και ζητάει το “ποσοστό” της.Ο νόμος έχει μια σκοπιμότητα να προστατεύσει το δημιουργό οικονομικά και καλλιτεχνικά από την εκμετάλλευση και αντιγραφή του έργου του.Αυτό όμως δεν μπορεί να παρακολουθήσει την υπάρχουσα πραγματικότητα του διαδικτύου αλλά και την κοινωνική πραγματικότητα που δεν μπορεί παρά μόνο να προσλαμβάνει τέτοιες πρακτικές ως νταβατζιλήκι.Απλά τη γνώμη μου και την αγανάκτηση μου εκφράζω και δεν είναι προτροπή για να παρανομήσουμε βέβαια.Θα’ναι πλήγμα να προκύψουν τίποτα περίεργες περιπέτειες με εξώδικα και ασφαλιστικά μέτρα.

Τώρα έρχομαι εγώ ο χαζός και αναρωτιέμαι (που το κάνω συχνά άσχετα αν δεν φαίνεται)…:

Ο Γιώργος Βαβουλές στέλνει (ευτυχώς) τουλάχιστον το τελευταίο εξάμηνο διαμαντάκια απο τα αρχεία και τις συλλογές του χωρίς ΚΑΝΕΝΑΣ (μοντεράτορας ή μέλος) να διαμαρτυρη8εί και να αναφέρει ΑΕΠΕΣ κτλ.Ίσα ίσα επευφημίες,ευχαριστίες και “συνέχισε έτσι” (και αυτό είναι το λογικό …γιατί όντως μας πρόσφερε πολλά διαμαντάκια).
Τώρα πώς ξαφνικά και συμπτωματικά επειδή κάποιοι νεότεροι χρήστες ανέλαβαν την ευ8ύνη να στείλουν κάποια άλλα πραματάκια εμφανίζεται στο προσκήνιο η ΑΕΠΙ ,ο κίνδυνος για το Φόρουμ κτλ κτλ δεν γνωρίζω …

Απο τη δικιά μου πλευρά και επειδή ούτε το Ρεμπέτικο Χαρακτήρα του Φόρουμ (όπως λέει ο Σάκης) θέλω να απειλήσω αλλά πολύ παραπάνω την παρουσία
του και να το “μπλέξω” κάνω μια απόσυρση των δικών μου απεσταλμένων στο άλλο τόπικ…και συγγνώμη προς τους μοντεράτορες.Δε θα ξαναγίνει…

Νίκος

<font color=“ff0000”>Φίλε Νίκο, είδες ότι στον Γιώργη απευθύνθηκα, αν και η υπόμνηση αφορά όλους. Ας μην είμαστε καχύποπτοι πάντα, δεν κρύβεται μια συνομωσία πίσω από κάθε κίνηση. Θυμήσου ότι έχω μοιράσει το αρχείο μου δεξιά κι αριστερά χωρίς ανταλλάγματα, άρα δεν έχω τέτοια “κολλήματα”. Α, και δεν χρειάζεται να αποσύρεις τίποτα, ούτε “συγνώμες” και τέτοια. Απλώς, μην ξαναβάλετε τίποτα κι όλα καλά.</font>

Δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι και μόνη η αναγραφή του link για το rapidshare θα αποτελούσε κίνδυνο (ας μη ξεχνάμε ότι η διάθεση του αρχείου είναι παροδική, διαφράφεται κάποια στιγμή).

Αναρωτιέμαι επίσης με τη λογική αυτή, πως είναι επιτρεπτή η ύπαρξη τέτοιου σάιτ που διευκολύνει την ανταλλαγή κάθε είδους αρχείων.

Εν κατακλείδι, μήπως είμαστε άδικα τόσο επιφυλακτικοί;

Αυτό δε σημαίνει ότι θα αγνοήσω την επιθυμία του Φραγκίσκου ως διαχειριστή, παρόλο που με λυπεί. Αν αλλάξεις γνώμη, φαντάζομαι Φραγκίσκε ότι θα το πεις.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην angeliki 31 Ιανουάριος, 2006)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην angeliki 31 Ιανουάριος, 2006)

Αγαπητοί φίλοι συμερίζομαι απόλυτα την άποψη σας και το καλοπροαίρετο της πράξεως σας να μοιράζεσθε με του υπολοίπους στοιχεία της συλλογής σας απλά παρακαλώ η ανταλλαγή των όποιων αρχείων η links να γίνεται εκτός του χώρου του forum για λόγους προφύλαξης του χώρου έναντι δυσχερειών που όλοι γνωρίζετε.
Το forum ήταν και παραμένει ένας ελεύθερος χώρος ανταλαγής απόψεων , επώνυμος και ξεκάθαρος στους στόχους και τις αξίες του.
Οι περισσότεροι απο μας έχουν τρόπο να επικοινωνήσουν μεταξύ τους και ανταλάξουν ότι θέλουν.

Ρε σεις, μην κολλάμε σε …τυπικά. Μπορεί η ανταλλαγή των links για ανεβοκατέβασμα τραγουδιών να γίνεται πριβέ στα ιμέλια. Απλά είναι “επικίνδυνο” να γίνεται η ανακοίνωσή τους μέσω του Forum.
Παρεμπιπτόντως, η φάση με τα διάφορα sites που ανεβάζουν τραγούδια είναι σε κάθε περίπτωση διαφορετική. Αλλο π.χ. το edoknkey, όπου δηλώνεται ως “εσωτερική ανταλλαγή”, άλλο το τα sites όπου πληρώνεις συνδρομή για να κατεβάζεις άσματα, άλλο το φρέσκο της Virgin που πληρώνεις με το τραγούδι. Ολα αυτά πάντως έχουν σίγουρα νομικές άκρες σε περίπτωση επίθεσης από την EFPI. Εμείς απλά φυλαγόμαστε. Θα θυμούνται οι παλιότεροι το Scripto…

…το Scripto αλλά και το Kithara.gr
Οποιος έχει την όρεξη μπορεί ΑΝΕΤΑ να στήσει ένα forum.vu (ας το λέμε έτσι) στα χνάρια του ωραιότατου kithara.vu

Etsi den einai?

Με έδρα το… εξωτικό Vanuatu (μόνο Έλληνας θα το σκεφτόταν αυτό!)

http://www.vanuatu.net.vu/VanuatuOnlineDirectory.html
Ένας από τους παραδείσους των offshore εταιρειών, επίσης…

Για λόγους πρωτοτυπίας προτείνω:

http://www.technolozy.com/ (Ινδία)
http://www.microeb.net/alojamiento.php (Περού)
http://www.creativezone.com.pk/html/web_hosting.htm (Πακιστάν)

Yπάρχουν και μεσίτες που θα σου προτείνουν λ.χ. την εξωτική Νιγηρία, την θεϊκή Μοζαμβίκη, τη φανταστική Σιέρα-Λεόνε, το χορταστικό Βιετνάμ ή κάποια χώρα που απέκτησε σύνταγμα πριν μισή ώρα. Και όλα αυτά έναντι 2 δολαρίων το μήνα (χωρίς πλάκα).
Αναζητήστε τους στο google π.χ. με “offshore web hosting experts”.