Πεντατονικές & Blues κλίμακες

Δεν υπάρχει καμιά πικρία ,απλώς με στενοχώρησαν οι αρνητικές εκφράσεις .Αν όμως όλη μας αυτή η διένεξη βοήθησε έστω και έναν χαλάλι.

Το ότι συμφώνησα κατά 99% με το Δημήτρη Ν φάνηκε όπως είπα στο #1 του http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=24959.

Επειδή όμως έψαξα για να τεκμηριώσω το ʽʼ τριημιτόνιο είναι το διάστημα 2ας αυξημένο (Π.χ. ντο-ρε#) και όχι το διάστημα 3ης μικρό (Π.χ. μι-σολ)ʼʼ και δεν βρήκα κάποια πηγή γι αυτό επιμένω αν κάποιος μπορεί να μου δώσει μια τέτοια ιντερνική πηγή , ώστε να τη θέσω σαν link και να περιγράψω τα αναφερόμενα του Δημήτρη Ν . στο άρθρο μου ώστε να ενημερωθούν και άλλοι επισκέπτες και ίσως να μη διαιωνίζεται περαιτέρω κάτι ναι μεν
‘πρακτικά σωστό’ αλλά θεωρητικά λάθος και το τέλος αυτής της διαιώνισης θα οφείλεται στον Δημήτρη Ν.

Απλώς στα άρθρα μου δεν θέλω να υπάρχουν ασάφειες και ʽπαραπληροφόρησηʼ κι αν τυχόν υπάρξει να διορθωθεί. Αυτό ήταν που ζητούσα και τίποτε περισσότερο ή λιγότερο.

Δεν διαφωνώ και μάλιστα σας προτείνω να διοργανώσετε μια Rebetico Forum εκδρομή στη Σύρο – να γνωρίσετε τα στέκια και από πρώτο χέρι την ιστορία του Μάρκου και σας προσκαλώ να περάσουμε μια βραδιά, στο εξοχικό μου, μαζί με άλλους μουσικούς κι εμένα με τη φυσαρμόνικα μου.

με μια πολύ απλή αναζήτηση βρήκα αυτό, μέσα έχει τον ορισμό του τριημιτονίου στη θεωρία της μουσικής: “όταν δύο συνεχείς νότες απέχουν μεταξύ τους τρία ημιτόνια, η απόσταση αυτή ονομάζεται τριημιτόνιο”.
κι εγώ καμιά φορά λέω (λαθεμένα) τριημιτόνιο το διάστημα 3ης μικρής, αλλά δεν θα πάω να βγω από πάνω αν κάποιος με διορθώσει. όπως επίσης δεν θα πάω να γράψω άρθρο για τα μακάμια όταν πάιζω μόνο συγκερασμένα, απλά ψάχνοντας και αντιγράφοντας από το ίντερνετ -απλά θα βαρεθούν να με διορθώνουν οι άταστοι…

Ποια η διαφορά από τον ορισμό που δίνω εγώ στο άρθρο μου-που λέω: ʽʼΟι μινόρε πεντατονικές παράγονται , αρχίζοντας από οποιαδήποτε νότα με τη σειρά : ΤΡΙΗΜΙΤΟΝΙΟ-ΤΟΝΟΣ-ΗΜΙΤΟΝΙΟ-ΗΜΙΤΟΝΙΟ-ΤΡΙΗΜΙΤΟΝΙΟ-ΤΟΝΟΣ.ʼʼ,από την συνημμένη εικόνα του post #35 (W+h =τριημιτόνιο) και από τον ορισμό που έδωσα στο post #4 ??

Φαίνεται κύριε liga rosa δεν αντιληφθήκατε αυτό που συνέχεια τονίζω , ότι δηλαδή όλα αυτά τα άρθρα μου έχουν κέντρο τη φυσαρμόνικα και τις δυνατότητες που προσφέρει και μπορεί στο http://www.rembetiko.gr/ η πλειοψηφία των μελών και επισκεπτών να μην ενδιαφέρεται για το Ασυγκέραστο Σύστημα όμως η φυσαρμόνικα είναι ένα από τα όργανα στο οποίο εφαρμόζεται (όπως και στο βιολί και άλλα όργανα ) και η διαφορά είναι τεράστια όσον αφορά τουλάχιστον τις συγχορδίες.

Θέλησα λοιπόν να ενημερώσω και το site σας. Γιατί λοιπόν να μη θέλετε να ενημερωθούν οι επισκέπτες σας έστω και εγκυκλοπαιδικά??

Τόσες δε λεπτομέρειες όσες αναφέρονται στοʽΣυγκερασμένα & Ασυγκέρασταʼ: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3297
που είναι επεξεργασμένες με δεκάδες εργατώρες και όχι με αντιγραφή - όπως λανθασμένα και χαιρεκάκως λέτε εσείς και άλλοι - και τα κείμενα και οι φωτογραφίες είναι πλήρως τεκμηριωμένα (αναφέρονται οι αξιόπιστες πηγές επί των φωτογραφιών) και δεν θα βρείτε τόσες λεπτομέρειες σε άλλο thread στο διαδίκτυο.

Αν θέλετε απορρίψτε όλο το άρθρο και κρατείστε μόνο τη συνημμένη φωτογραφία όπου σας δίδονται κονσερβαρισμένες πληροφορίες για να κουρδίσετε ΑΜΕΣΑ Ασυγκέραστα.

Όσον αφορά τα άρθρο με τα μακάμια και τις κλίμακες:
http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3396
αυτές οι σημειώσεις είχαν σαν αποτέλεσμα την ʽʼΑνακάλυψη΄΄ της Φυσαρμόνικας ʽʼStefanosHitzaz & StefanosOusakʼʼ http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3246 δηλαδή φυσαρμόνικας που δεν κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά- αφού έχει άλλο κούρδισμα- και είχε μεγάλη απήχηση , εκτός απʼ τις εταιρείες κατασκευής ,κυρίως σε Ινδία και Τουρκία.
Αυτή όμως η ʽʼΑνακάλυψη΄΄δεν ήρθε τυχαία αλλά μετά από ενδελεχή μελέτη των θεμάτων που αναφέρω στα ανωτέρω άρθρα και θέλησα να μεταλαμπαδεύσω και σε άλλους έστω ελάχιστους .

Δέχομαι την αυστηρότητα των σχολίων σας όμως εδώ έχετε πλήρως άδικο στα λεγόμενα σας.

πιθανότατα να μου έχουν ξεφύγει πολλά απο αυτή τη συζήτηση, ειδικά τα άρθρα σε άλλες ιστοσελίδες τα οποία δεν έχω βρει ακόμα καιρό να κοιτάξω.

Γενικά μιλώντας, οι κλίμακες αρχίζουν και τελειώνουν στην ίδια νότα, δηλαδή θεωρητικά, ξεκινώντας μια κλίμακα απο Ντο (ότι κλίμακα και να είναι) πρέπει να καταλήξουμε πάλι σε ένα Ντο. επίσης, όταν μιλάμε για
Ας πάρουμε το παράδειγμα της πεντατονικής μινόρε με τον τρόπο που καταγράφεται απο τον κ Στέφανο:ΤΡΙΗΜΙΤΟΝΙΟ-ΤΟΝΟΣ-ΗΜΙΤΟΝΙΟ-ΗΜΙΤΟΝΙΟ-ΤΡΙΗΜΙΤΟΝΙΟ-ΤΟΝΟΣ. (κλίμακα που ομολογώ δεν γνωρίζω) Ας χτίσουμε την κλίμακα ντο.
Ντο-Ρε#-Μι#-Φα#-Σολ-λα#-Σι#

παρατηρούμε ότι ξεκινώντας σε Ντό, καταλήγουμε σε Σι δίεση. αυτό είναι αρμονικά παραπλανητικό. Ο οπλισμός και τα τυχαία σημεία αλλοίωσης έχουν συγκεκριμένη λειτουργία.
Παράδειγμα:ο τρόπος που γίνεται μια αρμονική μινόρε είναι να πάρουμε τη φυσική μινόρε πχ μια φυσική κλίμακα που ξεκινάει απο λα και τελειώνει σε λά και να αυξήσουμε τον προσαγωγέα. δηλαδή το σόλ το κάνουμε Σολ δίεση.
Σε τονικότητα Λα, ένα Σολ δίεση στην δυτική αρμονία (και όχι μόνο) θα έχει την τάση να λυθεί στην τονική του δηλαδή το λα. Επίσης ένα σολ δίεση σε ασυγκέραστο όργανο (κλασσικό η παραδοσιακό) πολύ πιθανον να τοποθετηθεί ψηλότερα τονικά για να σχηματίσει ένα “στενό” ημιτόνιο με την τονική. Ενα λα ύφεση όμως πιθανότατα να λυθεί προς το Σολ και επίσης να τοποθετηθεί τονικά λίγο διαφορετικά.
Πολύ απλά η λειτουργία των 2 νοτών στην ίδια τονικότητα είναι διαφορετική. Η εναρμόνια αντικατάσταση βαθμίδων κλίμακας είναι λοιπόν σφάλμα και αρμονικό αλλά συχνά και τονικό.

Η τεκμηρίωση των παραπάνω βρίσκεται σε οποιαδήποτε τονική σύνθεση απο το 1500 μέχρι σήμερα, λυπάμαι, για βιβλία δεν γνωρίζω…
όλα αυτά με σεβασμό προς κάθε προσπάθεια εκμάθησης και καταγραφής της μουσικής τέχνης, ερασιτεχνικής ή όχι.
Ελπίζω να βοήθησα, θα ξαναδιαβάσω τα πάντα προσεκτικά σύντομα.

ειλικρινά δεν ήθελα να δώσω συνέχεια, αλλά χτες ξέχασα να επισημάνω κάτι ακόμα. και ο μόνος λόγος που το κάνω είναι γιατί μας διαβάζουν και μας συμβουλεύονται αρκετοί, και πρέπει να είναι όσο το δυνατόν ορθότερες και τεκμηριωμένες οι πληροφορίες εδώ μέσα.

κατ’αρχήν δεν θεωρώ πως είναι θέμα τριτεύουσας σημασίας η σωστή καταγραφή μιας ονομασίας ή μιας αντιστοιχίας. αλλά κυρίως θεωρώ πώς είναι πρωτεύον λάθος να συγκρίνουμε δρόμους/μακάμια με τρόπους/κλίμακες. έχει ειπωθεί αρκετές φορές: ακόμα κι αν κάποιοι έχουν ίδιες νότες στη βασική τους δομή, είναι διαφορετική η λογική που κατασκευάζονται και χρησιμοποιούνται. όσο πάμε ανατολικά και ασυγκέραστα είναι αγεφύρωτες οι διαφορές, όσο πάμε δυτικά και συγκερασμένα/εναρμονισμένα μπορεί να χαθούν οι συμπεριφορές και οι ιδιαιτερότητες (αλλοιώσεις κλπ) μέχρι του σημείου να θεωρούμε ένα μακάμ/δρόμο ως εφτάτονη κλίμακα-παράγοντας κάτι νέο αλλά διαφορετικό.
παρεπιμπτόντως, το ότι κάποιος είναι επαγγελματίας δεν σημαίνει απαραίτητα πως έχει δόλο (χωρίς βέβαια να αποκλείεται και αυτό), μπορεί απλά να έχει πιο ξεκάθαρη εικόνα για μερικά πράγματα.
φιλικά, νίκος

Αυτά που λέτε έτσι είναι για τις επτατονικές…

Δείτε τη συνημμένη εικόνα για όλες τις μινόρε πεντατονικές ή καλύτερα δείτε πλήρης λεπτομέρειες και για τις ματζόρε πεντατονικές στο άρθρο:Πεντατονικές κλίμακες και σύγκρινε την Cm που δίνεις με την Cm πεντατονική

Τονίστηκε από μέλη σας ‘’ Τί θέλει σ’ ένα ρεμπέτικο φόρουμ η πεντατονική??‘’: όμως είναι για τους κιθαρίστες και όχι μόνο είναι η κλίμακα που πρωτομαθαίνουν για αυτοσχεδιασμούς και ειδικά , όπως τονίζω στο άρθρο: Μαθαίνοντας τους 5 ‘’‘δρόμους’‘’ της, που πάλι για να μη παρεξηγηθώ αυτό σημαίνει ότι οι φθόγγοι αυτής της κλίμακας μπορούν να παιχθούν με οποιαδήποτε σειρά χωρίς να υπάρχει παραφωνία.

Ευχαριστώ για το σχόλιο

Σʼ ένα ωραίο post στο site σας: http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=17767
Αναφέρεται κατά λέξει:
ʼʼΟι Σημερινοί Δρόμοιπου χρησιμοποιούμε και παίζουμε 2000 χρόνια μετά, είναι επηρεασμένοι από ταβασικά της θεωρίας της κλασσικής μουσικής (αρμονία με βαθμίδες και πτώσεις),επηρεασμένοι από τα Μακάμια {Maqamat }της ανατολής, και επηρεασμένοι από τονπλούτο των Ήχων της Βυζαντινής .Γι αυτό επικρατεί μεγάλο χάος στην ονοματολογία τουςκαι τις αλλοιώσεις που έχει ο καθένας.Είναι ώρα πια να γνωρίσουμε τον δικό μας χαρακτήρα και το δικό μας ύφος.ʼʼ
Ένας απʼ τους λόγους που συμπεριέλαβα τα μακάμια στο άρθρο μου: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3396
ήταν το ερώτημα που εγείρεται:(απόσπασμα απ’ το άρθρο)

"[i][b]Το σύστημα των λαϊκών δρόμων είναι μια παραλλαγή των maqams???"

[/b]Κατάτη γνώμη μου το ρεπερτόριο των τραγουδιών σε ελληνικούς δρόμους, είναι επηρεασμένο από maqams και Βυζαντινή Μουσική, όμως αυτοί οι δρόμοι, όπως ξέρουμε , παίζονται από μπουζούκι, κιθάρα κλπ. δηλαδή από όργανα κουρδισμένα σε Equal Temperament (συγκερασμένα).

Ο δρόμος Χιτζάζ «προέρχεται» από τον Βʼ ήχο της βυζαντινής μουσικής, καθώς και από τον πλάγιο του Β΄ (Χιτζασκιάρ) που είναι αντίστοιχοι με τα μακάμ Χιτζάζ και Χιτζασκιάρ της Οθωμανικής μουσικής.

Το χιτζαζ είναι πλάγιος του δευτέρου στο κάτω τετράχορδο και πλάγιος του τετάρτουστο άνω τετράχορδο.
Δηλαδή οι λαϊκοί δρόμοι είναι στην ουσία μια «μετάλλαξη» των μακάμ. Λέω ότι είναι επηρεασμένοι διότι με
το μπουζούκι δεν μπορούμε να αποδώσουμε πιστά τα μακάμια της Ανατολής.

Το μπουζούκι είναι συγκερασμένο όργανο και η αντιστοιχία μεταξύ των μακαμιών καιτων δρόμων δεν είναι ακριβώς η ίδια. Όμως με αυτή τους τη μεταφορά από ασυγκέραστα σε συγκερασμένα όργανα δεν σημαίνει ότι τα μακάμια καταστράφηκαν.Αντίθετα, αποκτήσανε τη δική τους γεύση!

[/i]Τώρα επειδή είμαι σίγουρος ότι liga rosa δεν πρόκειται να κάνει κλίκ στο αντίστοιχο άρθρο μου : http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3246
Παραθέτωένα απόσπασμα σε σχέση με την ονοματολογία χιτζάζ:
H Hitzaz ή hijaz χρησιμοποιείται στην Ελληνική, Τούρκική, Αραβική, Ινδική…μουσική και είναι η 5η της harmonic minor scale {5η είναι η δεσπόζουσα=Dominant} ή επειδή οπτικά μοιάζει με τη Phrygian Mode ,πολλοί διατείνονται ότι κατασκευάζεται από τον Phrygian Mode αυξάνοντας κατά ένα ημιτόνιο την3η του Phrygian mode.

Οι συνθέτες χρησιμοποιούν αυτό το mode, συνήθως, όταν θέλουν ημουσική τους να ηχεί [FONT=Verdana]oriental.

[/FONT]H Phrygian Dominant έχει τις ιδιότητες : b2, b6, b7.

Στα Ελληνικά η ΧΙΤΖΑΖ λέγεται και mixob2 b6 {ήΜιξολύδιος με υφεση 2 και υφεση 6}

Οι ξένοι την ονομάζουν Phrygian Dominant διότι μοιάζει(Οπτικά) με τον Φρύγιο Τρόπο αλλά έχει 3η μεγάλη ενώ ο Φρύγιος Τρόπος έχει 3η Μικρή .

Επίσης την Χιτζάζ άλλοι λαοί την ονομάζουν Phrygian Dominant λόγω του γεγονότος ότι δίνει ανατολίτικο χρώμα όπως και η Phrygian Mode(Ουσάκ), καθώς και ότι είναι η δεσπόζουσα (dominant) της μινόρε αρμονικής(έχει ίδιες νότες) μʼ αυτή.

Βέβαια αυτή την ονομασία πολλοί ίσως την θεωρήσουν λανθασμένη θεωρητικά, πρακτικά όμως όλοι καταλαβαίνουν περί τίνος πρόκειται.Εννοώ λάθος θεωρητικά, καθώς θέτοντας το πρόθεμα “phrygian” σε μια ονομασία εννοούμε ότι η κλίμακα πουπεριγράφεται έχει Μικρή 3η . Αυτό όμως δεν ισχύει στην Χιτζάζ που έχει μεγάλη 3η .
Κάνοντας όμως [FONT=Verdana]Googlingγια την Phrygian Dominant Scaleθα πάρετε περίπου 157.000 αποτελέσματα- που σημαίνει ότι πολλοί ʽʼίσωςʼʼχρησιμοποιούν λάθος ονομασία….??

[/FONT]Θυμάμαι έναν καθηγητή μου στα ηλεκτρονικά που μας έλεγε για τηνTV. ΤV = Television = Τηλεόραση;;
Λάθος:Η σωστή λέξη έπρεπε να είναι Τηλεόψη ή τηλεάποψη {Αφού μια άποψη βλέπουμε από μακριά =τηλε…).

Έγινα κουραστικός όμως πιστεύω πολλά μέλη σας και επισκέπτες θα ωφεληθούν και αυτός είναιο μοναδικός μου σκοπός.

Φιλικότατα

Στέφανος

Κύριε Στέφανε, δεν ξέρω πώς ακριβώς να το θέσω, αλλά τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι. Μα καθόλου.

Αν δεν τα δούμε από μέσα, αν το δρόμο δεν τον περπατήσουμε (σ’ αυτό χρησιμεύουν οι δρόμοι), τότε όσες πληροφορίες κι αν συλλέξουμε, οσοδήποτε έγκυρες, οσοδήποτε διασταυρωμένες, θα είναι άκυρες.

Πιστέψτε με: δεν υπάρχουν οπτικές ομοιότητες, δεν υπάρχουν δρόμοι που να θεμελιώνονται στη δεσπόζουσα άλλου δρόμου, δεν υπάρχει σχεδόν τίποτε από όλα αυτά. Και όσα τυχόν υπάρχουν δε σημαίνουν αυτό που παρουσιάζετε. Ακόμα και το «χάος στην ονοματολογία» δεν έχει καμία σχέση με τη διαφωνία σας με τον Λίγκα για το τι είναι πρωτευούσης σημασίας και τι τριτευούσης.

Δε βλέπω ποιος θα μπορέσει να ωφεληθεί από πληροφορίες τις οποίες παρανοείτε τόσο θεμελιωδώς. Είναι σαν να διδάσκετε μια γλώσσα για την οποία έχετε συγκεντρώσει τα πιο έγκυρα λεξικά και γραμματικές ονλάιν αλλά δεν την έχετε μιλήσει.

Αγαπητέ Στέφανε,

Όπως και ο ίδιος παραδέχεσαι, γίνεσαι κουραστικός. Μάλιστα, στη δική μου περίπτωση έχω σταματήσει από αρκετό καιρό να ψάχνω και να διαβάζω τα αναρίθμητα άρθρα στα οποία μας παραπέμπεις. Βλέπεις, έχω και άλλα πράγματα στο μυαλό μου και δεν είναι η χρήση της πεντατονικής κλίμακας στην μπλουζίστικη τεχνική αυτοσχεδιασμού η κύρια μέριμνά μου όσον αφορά τα μουσικά πράγματα. Όσον αφορά την άποψη κάποιων Δυτικών σχετικά με την ανατολική μουσική ναι, πολλοί συνθέτες μουσικής για κινηματογραφικές ταινίες (π.χ.) χρησιμοποιούν το μακάμ χιτζάζ για να δώσουν αυτό που οι ίδιοι φαντάζονται ως “ανατολικό χρώμα”. Εκείνοι, και είναι πάμπολλοι, που ξέρουν πραγματικά και τη δυτική και την ανατολική μουσική έχουν και άλλους τρόπους να εκφράσουν το “χρώμα” αυτό. Και όπως πολύ σωστά λέει και ο Πέπε, η μουσική βιώνεται όχι οπτικά, βλέποντας ένα πεντάγραμμο και τους οπλισμούς του, αλλά αφομοιώνοντας ακουστικά ερεθίσματα.

Στέφανε, να είσαι βέβαιος ότι δεν είμαι μόνο εγώ που δεν φλέγομαι από την επιθυμία να κατανοήσω τους βαθύτερους συσχετισμούς (αν φυσικά υπάρχουν τέτοιοι) που κρύβονται πίσω από τις πέντε νότες μιας αρχαϊκής κλίμακας.

Επιτρέψτε μου να πω ,για τελευταία φορά( αν και νιώθω φλύαρος), πως τα άρθρα για τη μουσική, που γράφονται από ερασιτέχνες, έχουν μια ιδιαίτερη ευαισθησία τέτοια που πιθανόν να γίνει ερέθισμα και να επηρεάσει έστω και κατʼ ελάχιστο ένα αρχάριο.
Σαφώς σε τέτοια άρθρα θα υπάρξουν και τυχόν ανακρίβειες και ασάφειες .
Τέτοιες ασάφειες έχουν και άρθρα επαγγελματιών πόσο μάλλον ερασιτεχνών που –όπως εγώ-γράφει κάτι όπως το καταλαβαίνει .

Αλλά αυτές οι τυχόν ασάφειες ή ανακρίβειες ( ή παραπληροφόρηση κατʼ άλλους κυρίως επαγγελματίες) , όταν εντοπίζονται, κεντρίζουν το ενδιαφέρον του επισκέπτη και εφόσον αποσαφηνίζονται από τους ειδικούς ,ώστε να αποφεύγεται και η παραμικρή σύγχυση, αποβαίνουν χρήσιμες στον επισκέπτη .

Tο άρθρα αυτά ήταν προϊόν κοπιαστικής προσπάθειας ενός απλού ερασιτέχνη που τόλμησε να εκθέσει δημοσίως τις ερασιτεχνικές μουσικές γνώσεις του με όλες τις συνέπειες.
Είναι όμως γνώσεις που έχουν αποκτηθεί, από έναν απλό ερασιτέχνη (που αγαπάει τη μουσική) με πολύ κόπο (ερωτήσεις, διασταυρώσεις, μελέτη σε ελληνικά και ξένα φόρουμ) . Γνώσεις που κατά τη γνώμη των πολλών, δεν αμφισβητούνται.
Ο σκοπός μου δεν ήταν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις που δημιουργούν εντυπώσεις.

Εδώ, έχω την εντύπωση και σχεδόν βεβαιότητα ότι a priory απορρίπτεται το όλον άρθρο από μία λέξη ή φράση χωρίς μάλιστα καν να διαβαστεί και μάλιστα με προσβλητικές εκφράσεις .

Tα δικά μου άρθρα απευθύνονται σε αρχάριους και ερασιτέχνες που θέλουν να ικανοποιήσουν το μεράκι τους .

Οι προσωπικές μου πρακτικές στην εκμάθηση και ανάλυση της φυσαρμόνικας κυρίως-κάτι που έλλειπε από την ελληνική βιβλιογραφία- φυσικά μπορεί να μη γίνουν εύκολα αποδεκτές από τους μερικούς. Εγώ πάντως προσπάθησα να είναι ένα Reference Data και με τα σχόλια να βελτιώνεται.

Τα forums όμως έχουν αυτό το λόγο ύπαρξης. Εάν δε οι πληροφορίες που δίνονται είναι με πλήρη διασταύρωση και τεκμηρίωση των κειμένων ώστε οι μεν συμμετέχοντες αρχάριοι να παίρνουν μερικές βασικές γνώσεις και αργότερα να ασχοληθούν πιο εμπεριστατωμένα με το θέμα , οι δε καλοί γνώστες του θέματος –επαγγελματίες που φυσικά καταδέχονται να διαβάσουν τέτοια άρθρα- να μας δώσουν περισσότερες πληροφορίες ή να διορθώσουν τυχόν ασάφειες.

Επειδή διατέλεσα καθηγητής για αρκετά χρόνια ξέρω ότι είναι αρκετά δύσκολο και υπεύθυνο να προσπαθείς να μεταβιβάσεις τις γνώσεις σου σε άλλους, ειδικά σε θέματα με πολύπλευρες προσεγγίσεις και μάλιστα ανοιχτά όπως το Συγκερασμένα & Ασυγκέραστα και το Maqams που πιθανόν να επιφέρουν σύγχυση στους αναγνώστες.

Βέβαια εδώ οι συντονιστές έχουν ένα δίκιο ότι τα άρθρα μου θεωρούνται διαφημιστικό bumping από το site Musicheaven στο Rebetico forum . Βέβαια εξήγησα το γιατί στο post: http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=24940 .

Ευχαριστώ για τη μέχρι τώρα φιλοξενία

Φιλικά
Στέφανος

Μα δε συνεννοούμαστε!

Με την ίδια λογική, υπάρχει πολύς κόσμος που με κόπο, χρόνο, μοναχικό αγώνα, και πολύ μεράκι και αγάπη, έκαναν τα πρώτα τους βήματα στο μπουζούκι, κι έφτασαν να γρατζουνάνε πέντε τραγούδια. Αν ψάξετε να βρείτε τα μηνύματά τους, θα δείτε ότι κανείς επαγγελματίας δεν τους σνόμπαρε, αντίθετα δέχονται από όλο τον κόσμο ενθάρρυνση και μπράβο. Όμως δεν ανέβασαν τις ηχογραφήσεις τους να τις ακούσουμε, ιδίως μάλιστα σχολιάζοντας ότι ίσως φανούν χρήσιμες σε όποιον επιθυμεί να ακούσει αυτά τα πέντε τραγούδια!

Y.Γ. Επιμένετε κ. Στέφανε στο πόση δουλειά έχετε αφιερώσει σ’ αυτά τα άρθρα. Δεν την αμφισβήτησα. Επισήμανα όμως ότι σε ορισμένα από τα άρθρα αυτή η δουλειά είναι τζάμπα κόπος, γιατί είναι σε λάθος κατεύθυνση. Δε θέλει [μόνο] κόπο, θέλει [και] τρόπο.

10.827 λέξεις (!!!), μέσα σε 3 μήνες, από τρία, ουσιαστικά, μέλη του φόρουμ (οι υπόλοιποι συζητητές καλύψαμε ένα απειροελάχιστο τμήμα του συνόλου), που κυριολεκτικά πήγαν χαμένες….

1 «Μου αρέσει»

τουλάχιστον να μην πάρει κανείς στα σοβαρά τον κυρ-στέφανο αν πέσει πάνω στο νήμα…

Ε, ναι, καλά να ΄ναι ο άνθρωπος, πάντως!

2 «Μου αρέσει»