Πεντατονικές & Blues κλίμακες

Μια μικρή ένσταση:

Δεν αμφισβητώ την επεξεργασία και τον έλεγχο, αλλά τεκμηριωμένο, τουλάχιστον το συγκεκριμένο κείμενο, δεν είναι. Αυτό δεν είναι προσωπική μου εκτίμηση, είναι κάτι αντικειμενικό που προκύπτει από τη σημασία της λέξης: τεκμηριωμένα σημαίνει ότι υποστηρίζονται από πηγές που να αναφέρονται. Εδώ δεν αναφέρονται πηγές, άρα δεν υπάρχει τεκμηρίωση.

Τέλος κι από μένα

Προσπάθησα να καταλάβω γιατί είπες: ʼʼΑς αφήσω κι ένα ασχολίαστο. Ήταν πολύ βαρύ για μένα.ʼʼ Σχολιάζοντας τη φράση μου: ʼʼ ……οι ΕΙΔΙΚΟΙ ΜΗ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ-όπως εσύ, να γίνουν ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ-όπως εγώ.ʼʼ

Πράγματι αν εννοούσα την έννοια ʽʼερασιτέχνης ʽʼ με την αλληγορική της έννοια θα είχες απόλυτο δίκιο και δεν θα τολμούσα να το κάνω ή αν το έκανα από κεκτημένη ταχύτητα θα σου ζητούσα συγνώμη.

Όμως , αυτός είναι ο λόγος που προηγήθηκε ό ορισμός του Ερασιτέχνη = (έρως + τέχνη = Ο εραστής της τέχνης = Ο φιλότεχνος = Ο ασχολούμενος με την τέχνη επειδή τον ψυχαγωγεί…)

Επομένως σου ζήτησα να γίνεις ʼʼερασιτέχνηςʼʼ με την ετυμολογική ανάλυση του όρου και απλώς ζήτησα από τους ειδικούς μουσικούς να ξεκινήσουν μια εκστρατεία πληροφόρησης και να γίνουν ερασιτέχνες (ετυμολογικά).

Αν και πάλι δεν σε καλύπτω – ποτέ μου δεν προσπάθησα να θίξω κάποιον σε όλες μου τις παρεμβάσεις – δεν πειράζει και επειδή το κουράσαμε το post οριστικά το σταματώ εδώ.

Για να μην φανώ εγωιστής και απαξιωτικός απαντώ.

Καλώς ή κακώς εγώ έτσι το εξέλαβα. Ας είναι.

Εδώ υπάρχει μία …σύγχυση, νομίζω.
Οι περισσότεροι επαγγελματίες λαϊκοί μουσικοί, για να μην πω ΟΛΟΙ, δεν δώσαμε πανελλήνιες για μία σχολή και λόγω κακής βαθμολογίας "πέσαμε’ ξαφνικά στη μουσική σχολή. Με καταλαβαίνεις;
Όλοι αρχίσαμε μουσική από αγάπη και μεράκι. Ερασιτεχνικά δηλαδή. Μόνο που αυτόν τον έρωτα κάποιοι τον κάναμε και επάγγελμα. Κάποιοι προσπαθούμε να ζήσουμε μέσα από τον έρωτα αυτόν.

Ο υπερβολική αγάπη δεν μας επέτρεψε να ασχοληθούμε με οτιδήποτε άλλο. Κι έρχεσαι εσύ κ.Στέφανε να μας κατηγορήσεις κιόλας.

Δεν έχουμε υποχρέωση απέναντι σε κανέναν λοιπόν, να δώσουμε ότι μουσικό έχουμε κατακτήσει με χρόνο, κόπο και χρήμα και μάλιστα, μέσω ενός απρόσωπου ίντερνετ. Για ποιο λόγο να το κάνουμε αυτό;

Θα συνεχίσω γιατί πιστεύω ότι άδικα με κατηγόρησες!

Που φαίνεται ότι σας κατηγόρησα ? Υπέδειξε τον αριθμό του post παρακαλώ!

Απλώς στην απάντηση μου υπ’ αριθμ’ #15 σχολίασα:

‘’…Όλοι μας – και εγώ- περιμένω από πτυχιούχους , επαγγελματίες μουσικούς να δώσετε την τέχνη που υπηρετείτε απλοϊκά και κατανοητά στους επισκέπτες των ιστοσελίδων και ειδικά στους αδαείς και αυτοί αφού κατανοήσουν τα βασικά θα δείτε ότι θα ζητήσουν και τη βοήθεια από δάσκαλο , ωδεία , μουσικά βιβλία…‘’

Αυτό είναι μια πρόταση με την οποία ζήτησα να δώσετε απλοϊκά και κατανοητά στους επισκέπτες των ιστοσελίδων και ειδικά στους αδαείς τα βασικά για θέματα όπως τα 3 άρθρα μου -θέματα που έλειπαν στις μουσικές ιστοσελίδες- και στο τέλος εσείς θα βγείτε κερδισμένοι και χρηματικά (ιδιαίτερα μαθήματα , βιβλία…- εγώ τουλάχιστον έχω πάρει 2 βιβλία αρμονίας άσχετα αν σ’ αυτά δεν βρήκα τα συγκεκριμένα που ζητούσα) , και όχι αιχμή κατηγορίας και φυσικά συμφωνώ ότι δεν έχετε υποχρέωση απέναντι σε κανέναν.

δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ, μια που ήδη ο περικλής κι ο δημήτρης επισήμαναν τις αδυναμίες του άρθρου. στέφανε καλά έκανες και το έγραψες αφού δεν βρήκες κάτι τέτοιο στο ελληνικό ίντερνετ -αν και δεν πιστεύω πως δεν υπάρχει κάτι. να δέχεσαι όμως και την κριτική που ζήτησες.
από κει και πέρα, δεν είναι σωστό να πηγαίνει η κουβέντα στο προσωπικό, και αν ο δημήτρης -ή ο όποιος επαγγελματίας- δεν αγαπάει αυτό που κάνει (δηλαδή για τα λεφτά τα κάνει όλα;), ή αν πρέπει να γράφουμε άρθρα επί παντός επιστητού (όπως οι πεντατονικές σε ένα ρεμπέτικο φόρουμ). τη στιγμή ειδικά που δεν έχει μείνει απορία αναπάντητη στις συζητήσεις μας, και έχουμε μοιραστεί πολλές γνώσεις εδώ μέσα (αρκετές φορές από τον δημήτρη, μια που το έφερε η κουβέντα).
φιλικά πάντα
νίκος

[b]

1.) Φυσικά και είναι επεξεργασμένα, όμως με δεκάδες ώρες εργασία και αφού βάζω το προσωπικό μου στύλ όπως δηλαδή πιστεύω ότι θα γίνουν κατανοητά από τους μη μυημένους και τους αδαείς και όχι με απλό copy/paste που μου προσάπτεις.
Αυτή όμως η επεξεργασία είναι που με οδήγησε στην πλήρη αυθεντικότητα και ΄΄ανακάλυψη΄΄ που αναφέρεται στο παρακάτω άρθρο:

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3246[/b]

[i][b]2.) Απάντησα στην απάντηση #13 για την αντίρρηση που εξέφρασες . Άλλο αν δεν συμφωνείς.
Εγώ όμως στο άρθρο μου δίνω - στην 1η φωτογραφία το σχήμα 1ον και το σχήμα 6ον - Απέδειξε ότι είναι λάθος η μέθοδος και θα το διορθώσω αμέσως.

[/b][/i]3.) [b]Επισυνάπτω το ακριβές κείμενο του άρθρου που είναι ένα ΤΙΡ όπως το εννοώ και στο οποίο κάνω εξάσκηση .Παρακαλώ ανέλυσε το λάθος που βρίσκεις στην προταση αυτή:

[/b]‘’ Οι Ματζόρε και μινόρε κλίμακες περιέχουν συνδυασμό τόνων και ημιτονίων
Οι ματζόρε πεντατονικές δεν έχουν ημιτόνια (anhemitonic) αλλά παράγονται , αρχίζοντας από οποιαδήποτε νότα με τη σειρά : ΤΟΝΟΣ-ΤΟΝΟΣ-ΤΡΙΗΜΙΤΟΝΙΟ-ΤΟΝΟΣ-ΤΡΙΗΜΙΤΟΝΙΟ.
Υπάρχουν 5 δρόμοι της Pentatonic Scale που ο καθένας αρχίζει και από μία βαθμίδα: {Παρακάτω τα χωρίς κενό γράμματα δείχνουν διαστήματα 2ης μεγάλης (τόνος) ενώ τα γράμματα που τα χωρίζει κενό δείχνουν διαστήματα 3ης μικρής(1,5 τόνοι) }. Δηλαδή σειρές πέντε φθόγγων με δεύτερες μεγάλες και τρίτες μικρές που μπορούν να φτάσουν μέχρι πέντε διαφορετικές ενώσεις των φθόγγων χωρίς την παρουσία ημιτονίων.
TIP: Η γνώμη μου είναι, η πρακτική εξάσκηση να γίνεται σʼ αυτούς τους 5 δρόμους της πεντατονικής - που όλοι έχουν τις ίδιες νότες- και όχι στις κλίμακες του σχήματος 7 που τις αναφέρω σαν θεωρητική προσέγγιση του θέματος. Αυτό σημαίνει ότι οι φθόγγοι αυτής της κλίμακας μπορούν να παιχθούν με οποιαδήποτε σειρά χωρίς να υπάρχει παραφωνία.
1. DE GA C,
2. E GA CD,
3. GA CDE ,
4. A CDE G,
5. CDE GA. ‘’
Πάντα φιλικά και με σεβασμό στους επαγγελματίες

Στέφανος

Aυτα τα πολυχρωμα γραμματα με ζαλιζουν παρα πολυ και δεν μπορω να τα διαβασω.Μεχρι εκει που διαβασα συμφωνω με τον Δημητρη.

Αγαπητέ Δημήτρη

Θα συνεχίσω γιατί βλέπω υπάρχει κίνηση στο post.

Αναφέρω στο άρθρο: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3396
ʽʼΟι δρόμοι σχηματίζονται παίρνοντας μια κλίμακα και ξεκινώντας και τελειώνοντας σε μια νότα, εντός της κλίμακας, που είναι όμως διαφορετική απʼ ότι η τονική νότα της κλίμακας απʼ την οποία πάρθηκε.ʼʼ
Στο δε TIP του παρόντος αναφέρω:ʼʼ Η γνώμη μου είναι, η πρακτική εξάσκηση να γίνεται σʼ αυτούς τους 5 δρόμους της πεντατονικής - που όλοι έχουν τις ίδιες νότες- και όχι στις κλίμακες του σχήματος 7 που τις αναφέρω σαν θεωρητική προσέγγιση του θέματος. Αυτό σημαίνει ότι οι φθόγγοι αυτής της κλίμακας μπορούν να παιχθούν με οποιαδήποτε σειρά χωρίς να υπάρχει παραφωνία.
1. DE GA C,
2. E GA CD,
3. GA CDE ,
4. A CDE G,
5. CDE GA. ʽʼ

Αν πάρεις τώρα από το Σχήμα 6ον οποιαδήποτε κλίμακα πεντατονική πχ ʽεστω την D E F# A B D και κάνεις οποιαδήποτε αντιστροφή των νοτών αυτών με οποιαδήποτε σειρά– όπως στο ανωτέρω παράδειγμα – θα δεις ότι μπορούν να παιχτούν χωρίς να υπάρχει παραφωνία.

Άρα αυτή η οποιασδήποτε σειράς κατασκευή μοιάζει με αυτή της κατασκευής δρόμων από μια κλίμακα.

Ωραία εδώ αν δεν θέλετε να τους ονομάσετε ʽʼΔρόμουςʼʼ ονομάστε τις ʽʼΠαραλλαγέςʼʼ.

Η συμβουλή σʼ αυτό το ΤΙΡ είναι: Δοκιμάστε να τις παίξετε με το πιάνο ή την κιθάρα διαδοχικά και συνεχώς και θα διαπιστώσετε ότι είναι πράγματι ένα καλός τρόπος για να μάθετε αυτοσχεδιασμούς.
Βέβαια θα στενοχωρήσω τον αγαπητό Pepe –με την έννοια ότι ΄΄δεν χωνεύει΄΄ την αγγλική ορολογία. Βέβαια δίνω μια επιπλέον πηγή την wikipedia , Pentatonic scale - Wikipedia
που θεωρείται στα περισσότερα θέματα ,κατά κάποιον τρόπο καλά αξιόπιστη. Στο εκεί άρθρο για πεντατονικές , στο τέλος της εισαγωγής (7η σειρά) αναφέρει:
ʽʼ…This means any pitches of such a scale may be played in any order or combination without clashing…ʼʼ Δηλαδή η μετάφραση: ʽʼ…Αυτό σημαίνει ότι οι νότες τέτοιας κλίμακας μπορούν να παιχτούν με οποιαδήποτε σειρά ή δυνδυασμό χωρίς παραφωνία…ʼʼ. Αυτό δηλαδή που λέω κι εγώ σχεδόν με τις ίδιες λέξεις στο άρθρο μου .

Άρα το συμπέρασμα είναι ότι όλες είναι σωστές.

με την παράθεση της πηγής εξηγείται λοιπόν αυτό το σημείο, που απορούσαμε όλοι τί εννοούσες. προφανώς δεν λέει ότι από όποια νότα και να ξεκινήσουμε είναι το ίδιο -η ματζόρε και η μινόρε πεντατονική είναι δυο συγκεκριμένες κλίμακες και δεν σχηματίζονται τρόποι από κάθε βαθμίδα τους (εκτός κι αν θεωρήσουμε ως δωρικό τρόπο την μινόρε και πάμε αλλού). τουλάχιστον στην blues κλπ, για τα ηπειρώτικα θα μας ενημερώσει ο δημήτρης αν θέλει. στην κινέζικη μουσική νομίζω πως υπάρχει μια ελευθερία στον σχηματισμό πεντατονικών αλλά ας μην ασχοληθούμε και με αυτό…
τέλος πάντων, η wiki λέει πως λόγω της απουσίας ημιτονίων και διαστήματων 3 τόνων (πχ ελαττωμένη 5η/αυξημένη 4η) μπορούν να παιχτούν οι νότες με οποιαδήποτε σειρά ή συνήχηση χωρίς να προκύπτει διαφωνία.
αν δεν καταλαβαίνουμε αυτά που διαβάζουμε, ας κάνουμε μια απλή αναφορά στην πηγή ή έστω μια σωστή μετάφραση. συγγνώμη αν γίνομαι απότομος, αλλά μας διαβάζει κόσμος και κάπως έτσι κυκλοφορούνε διάφορες παρανοήσεις που δια της επαναλήψεως κατοχυρώνονται ως σωστές… τουλάχιστον για ό,τι δεν είμαστε σίγουροι ας σημειώνουμε την αμφιβολία μας.

Παρακαλώ η συνέχεια στο post:

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=24959&p=221673#post221673

που πιστεύω θα αποδειχθεί ενδιαφέρον.

Στέφανος

Εγώ στο άρθρο μου Πεντατονικές κλίμακες ανέφερα επί λέξει:ʼʼ Οι μινόρε πεντατονικές παράγονται ,αρχίζοντας από οποιαδήποτε νότα με τη σειρά : ΤΡΙΗΜΙΤΟΝΙΟ-ΤΟΝΟΣ-ΗΜΙΤΟΝΙΟ-ΗΜΙΤΟΝΙΟ-ΤΡΙΗΜΙΤΟΝΙΟ-ΤΟΝΟΣ.ʼʼ

Πρόσφατα αγόρασα και διαβάζω το ωραίο βιβλίο, 487σελίδων, με τίτλο « Η ΜΟΥΣΙΚΗ στην ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ » της Κατερίνας Παπαοικονόμου-Κηπουργού καθηγήτριας πιάνου στο Εθνικό Ωδείο Αθηνών.

Όταν έφθασα στη σελίδα 66 αναφέρει επί λέξει: ʽʼΤο διάστημα της τρίτης μικρής (με λόγο 32/27) το ονόμαζαν οι αρχαίοι Έλληνες) τριημιτόνιο, όπως και σήμεραʼʼ.

Δείτε και τον συνημμένο πίνακα της σελίδας 67 του βιβλίου όπου δίνει τα ονόματα των διαστημάτων τότε και σήμερα….

Τότε θυμήθηκα τη σύγκρουση μας (την επιθετικότητα και το άσχημο ύφος του) με τον Δημήτρη Ν.

Επειδή όμως σέβομαι τις γνώσεις των πτυχιούχων και επειδή η εξήγηση του μου φαινόταν λογική γι αυτό συνέχισα το θέμα στο νέο post: http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=24959
ώστε να διαφωτιστεί πλήρως.

Δυστυχώς ο Δημήτρη Ν δεν θέλησε να συμμετέχει .

Τώρα ποιος απʼ τουςδύο επαγγελματίες έχει δίκιο ?

Θα συμφωνήσω απόλυταμε τον pepe που είπε: ʽʼΕ, εντάξει. Και πάλι τρία ημιτόνια είναι……ʼʼ

Αναφέρεσαι συνέχεια στα γραπτά μου οπότε δεν με αφήνεις να “αγιάσω”. Άσε που διακρίνω μία εμμονή από μέρους σου, να πεις την τελευταία κουβέντα.
κ.Στέφανε, δεν είναι καθόλου κακό να παραδεχτείς ένα λάθος σου που στην ουσία δεν είναι και δικό σου, αφού εσύ αλλού το βρήκες και το κόπιαρες. Μη το κάνεις ανατολικό θέμα πια.

Δεν γνωρίζω την κυρία Παπαοικονόμου-Κυπουργού ούτε το βιβλίο της. Αλλά θα ήθελα να μάθω τις πηγές της περί αρχαίας ονομασίας του τριημιτονίου και τι εννοούσαν.:080:
Αλλά αν κρίνω από το “όπως και σήμερα” υποθέτω ότι μάλλον θα είναι σχολής Καλομοίρη. Δεν θα έχει ιδέα τι εστί τριημιτόνιο για την ελληνική (και ανατολική φυσικά) μουσική. Αν κάνω λάθος ας με συγχωρέσει.:112:
Κάποτε έπαιζε ένας μαθητής μια μελωδία πάνω σε έναν λαϊκό δρόμο (φουλ τριημιτόνιο) και ο Καλομοίρης ενοχλημένος φώναξε να σταματήσει γιατί θα του …“χάλαγε το αυτί”!!!

Και δεν μου λες σε παρακαλώ κ.Στέφανε, εσύ όταν είπες την 3η μικρή τριημιτόνιο είχες κατά νου τους αρχαίους έλληνες και την πληροφορία της κ.Παπαοικονόμου-Κυπουργού;:108:

Στο ξαναείπα: Ξεκόλλα διότι με παρεξήγησες.
Επιθετικότητα θα δείξω εάν συνεχίσεις να παραθέτεις λόγια μου στο σαχλοθέμα των 5τονικών. Προσπαθώ να αγιάσω σου λέω!!!

Αμ, δεν το είδαμε νομίζεις;

Μα ήρθες σε Ρεμπέτικο φόρουμ να ανοίξεις θέμα για 5τονικές; Και γιατί να συμμετάσχω; Εδώ, μία καλοπροαίρετη διόρθωση σού έκανα και με κατηγόρησες για επιθετικότητα. Άσε που μπορεί να έχασες και τον ύπνο σου. Είχες μάθει στο heaven να σου λένε μόνο μπράβο. Για μπες όμως, στο φόρουμ των blues και γράψε για τον καρτζιγάρ, να δούμε πόσες και τι είδους απαντήσεις θα πάρεις;

Εσένα ποιος σε συμφέρει;

Και για να τελειώνουμε με το σαχλοθέμα (πράγματι) τριημιτόνιο ή τρίτη μικρή, την εποχή των αρχαίων συγκερασμένες κλίμακες, απαρτιζόμενες μόνο από τόνους και ημιτόνια, όπου ημιτόνιο ίσον μισός τόνος, απλά δεν υπήρχαν. Η μουσική ήταν ασυγκέραστη, με τόνους μείζονες, ελάσσονες και ελαχίστους (για τη διατονική οικογένεια) και έννοια ταυτότητας τρίτης μικρής και τριημιτονίου δεν μπορούσε να υποτεθεί.

Στο νέο post http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=24959
ξεκίνησα με τη φράση: …ʼʼπιστεύω , ότι σαν πτυχιούχος , σίγουρα δεν κάνεις λάθος………ʼʼ που σημαίνει ότι παραδέχομαι ότι έχεις δίκιο απλώς μου μένει μια μικρή αμφιβολία , έστω κι αν είναι ψιλά γράμματα, για το λόγο ότι υπάρχουν πολλές πηγές που το εκφράζουν όπως εγώ.

Ξανάφερα το θέμα στην επιφάνεια μόλις βρήκα την ίδια πληροφορία σε ελληνικό σύγγραμμα για ενημέρωση σας. Τι θα πει ανατολικό ζήτημα!! Φυσικά και δεν θέλω να έχω την τελευταία κουβέντα. Αν θέλεις σου ανεβάζω και την απόδειξη πληρωμής των 35 ευρώ για το βιβλίο που έγινε στις 24-6-2012 και στις 26-6-2012 απάντησα. Να μη ενημερώσω δηλαδή για κάτι που πριν υπήρξε διαφωνία? Και μάλιστα παρέθεσα να δείτε τον πίνακα της πηγής .

Που να ξέρω εγώ ο ερασιτέχνης αν η κυρία καθηγήτρια του Εθνικού Ωδείου έκανε copy το συγκεκριμένο κομμάτι ή αν είναι δικό της.
Πάντως το όνομα ΚΗΠΟΥΡΓΟΥ πρέπει να είναι βαρυσήμαντο.

Δείτε το βιογραφικό της εδώ: http://argolikivivliothiki.gr/2011/05/29/παπαοικονόμου-–-κηπουργού-κατερίνα/

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ ο ερασιτέχνης το κάνω ʽανατολικό ζήτημαʼ απʼ το οποίο όσοι μας παρακολούθησαν έστω κάτι λίγο κάτι θα πήραν ενώ η κυρία θα έπρεπε αν φυσικά κάποιος της το είχε πει ότι είναι λάθος να βγάλει ʽʼπαροράματαʼʼ έστω για την επόμενη έκδοση.

Εξʼ άλλου ένας ερασιτέχνης όταν βλέπει τέτοια βιογραφικά με τέτοιες σπουδές και βραβεία να μην αγοράσει τέτοια βιβλία ???

Δεν σε κατηγόρησα για επιθετικότητα και προσβλητικότητα επειδή όπως λες μου έκανες μια
καλοπροαίρετη διόρθωση.

Αν δεν ήσουν ο συντονιστής του site θα έλεγα ότι ήταν μια αρνητική για μένα διαπίστωση και θα τέλειωνε.

Παραδέξου όμως ότι ήσουν και συνεχίζεις να είσαι προσβλητικός.

Μόνο στο τελευταίο post λες:

ʽʼΕίχες μάθει στο heaven να σου λένε μόνο μπράβο.ʼʼ!!! Μα είναι λόγια αυτά!.

Εγώ πράγματι αφιέρωσα 10δες εργατώρες για να δώσω δωρεάν μερικά άρθρα που αποτελούν έναν οδηγό για τη Διατονική Φυσαρμόνικα και στο άμεσο μέλλον (συγνώμη για τη διαφήμιση) έναν οδηγό για τη Χρωματική Φυσαρμόνικα ώστε να είναι ένα είδος Reference Data για κάτι που έλειπε από την ελληνική βιβλιογραφία.

Τα δε υπόλοιπα άρθρα που διαπραγματεύομαι ΟΛΑ είναι έτσι γραμμένα ώστε να οδηγούν στη φυσαρμόνικα (γι αυτόν που θέλει κάτι παραπάνω από μια απλή περιγραφή…).

Πράγματι πήρα πολλά ʽʼΜπράβοʼʼ και κολακευτικά σχόλια και ειδικά από ξένους ( Ινδούς , Τούρκους …αφού μερικά απʼ αυτά τα άρθρα τα δημοσίευσα και στη αγγλική γλώσσα) αλλά και μερικά αρνητικά σχόλια (μόνο από επαγγελματίες και για θέματα τριτεύουσας σημασίας…πχ για την ονομασία της χιτζάζ σαν Phrygian Dominant).

Σε παρακαλώ για να τελειώσει το ʽʼσαχλοθέμαʼʼ εδώ δώσε μου ,αν θέλεις και όποτε έχεις το χρόνο, μια πηγή με τη δική σου εξήγηση για το ʽʼΤριημιτόνιοʼʼ ώστε να ενημερώσω και το άρθρο μου εκτός αν συμφωνείς να γράψω στη διόρθωση Πηγή: Δημήτρης Ν.

Πάντως χάρηκα για την εκπαιδευτική αντιπαράθεση και για τις γνώσεις σου απλώς διαφωνώ στον τρόπο συζήτησης τους.

Άλλες Πηγές μου για το τριημιτόνιο:

  1.   [b]Τριημιτόνιο = (αρχ. Ελλλ.) . Το διάστημα ενός και μισού τόνου[/b] . Πηγή ʽʼ[i][b]Εγκυκλοπαίδεια Παγκόσμιας Μουσικής[/b][/i] ʽʼ :εκδόσεις Αλκυών 
    
  2.   http://www.musicmarks.com/constructingpentatonicscales.html   συνημμένη φωτο

κουραστηκαμε πια με τις 5τονικες και την αντιπαραθεση stefanos6 VS Δημητρης Ν

Μόνο για ό τι αφορά το τριημιτόνιο, συντιθέμενο βεβαίως από τρία ημιτόνια μήκους μισού τόνου το καθένα, σύμφωνα με τους διαστηματικούς ορισμούς της συγκερασμένης μουσικής:

Επιμένω, δεν μπορεί να τεθεί θέμα σύγκρισης με τρίτη μικρή, αφού οι αρχαίοι Έλληνες δεν είχαν συγκερασμένα ημιτόνια.

Δεν θα συνεχίσω όμως την αντιπαράθεση, γιατί το έχουμε πάρα πολύ κουράσει το θέμα. Ο καθένας ας κρατήσει τις απόψεις του, και ας μην είμαι εγώ εκείνος που θα κλείσει τη συζήτηση με θρίαμβο για την άποψή του.

Παιδιά, και οι συντονιστές αθρώποι είμαστε! Ο καθένας μας έχει τις απόψεις του, τα γούστα του και τις γνώσεις του, και τα εκφράζει χωρίς να τα περιβάλλει με κάποιο ξεχωριστό κύρος, μεγαλύτερο από του απλού μέλους του σάιτ.

Δράττομαι της αφορμής αυτής της φράσης του κ. Στέφανου για να θυμίσω γενικά σε όλο τον κόσμο ότι μέσα στο φόρουμ δεν υπάρχουν αυθεντίες, εκτός από όποιον τυχόν είναι αυθεντία σε κάποιο θέμα ούτως ή άλλως και εκτός φόρουμ (π.χ. αναγνωρισμένος οργανοποιός κλπ.). Οι συντονιστές έχουν αναλάβει μερικά τροχονομικά ζητήματα, και τον υπόλοιπο καιρό απλώς συζητούν όπως όλοι.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου όμως θα πρέπει οι συντονιστές πρώτοι απ’ όλους τους επισκέπτες ναι μεν να είναι υπερ-αυστηροί αλλά και οι πρώτοι που να αποφεύγουν προσβλητικές και αρνητικές εκφράσεις .

Κύριε στέφανε καλημέρα και καλό μήνα.Έχουμε ξαναπεί σε άλλες κουβέντες εδώ στο φόρουμ,ότι ο ιντερνετικός λόγος είναι απρόσωπος και οξύς.Στην πραγματικότητα τα πρόσωπα πολλές φορές δεν είναι έτσι.Δυστυχώς δεν έχεις παραστεί σε κάποια μάζωξη του φόρουμ,και έτσι δεν μπορείς να φανταστεί τι θέλω να πω.Άτομα που είχαν “κοντραριστεί” από τις σελίδες μιας συζήτησης,μπροστά σε ένα ποτήρι κρασί,έγιναν φίλοι.Αν με τον Δημήτρη βρισκόσασταν σε ταβερνάκι χαλαρά,το πιο πιθανόν είναι η συζήτηση αυτή, να γινόταν σε άλλο κλίμα,και να αποκομίζατε αμφότεροι,εντυπώσεις και γνώσεις.Και φυσικά όπως είπε κι ο Περικλής ,οι συντονιστές είναι πρώτα απ όλα συζητητές κι έχουν το δικαίωμα της γνώμης τους , και μετά συντονιστές.Ο Περικλής είπε ότι οι εκφράσεις των συντονιστών δεν έχουν μεγαλύτερο κύρος από των άλλων μελών.Έχουν όμως κύρος οι εκφράσεις των επαγγελματιών, και γνωριζόντων.Δηλαδή θέλω να πω ,με άλλο μάτι θα δω μια κουβέντα του Νίκου Πολίτη,ή του Περικλή,σε θέματα λαογραφίας και παράδοσης,με άλλο μάτι θα δώ κουβέντα περί φυσικής,από τα χείλη του admin,του Than,της Πολύμνιας,και τέλος , με άλλο μάτι θα δω κουβέντα για θεωρία μουσικής από τα χείλη του ΔημήτρηΝ από οποιοδήποτε άλλου.Αν καταφέρεις και έρθεις σε κάποια από τις μαζώξεις μας,-καταλαβαίνω την δυσκολία του ταξιδιού-,θα είναι χαρά μας,και πιστεύω θα διαπιστώσεις και συ τα γραφόμενά μου.