Παρατσούκλια και Ψευδώνυμα Ρεμπετών (Λίστα)

Έχω ένα μήνυμα για το ΣΑΚΗ ΠΑΠΙΣΤΑ, αν δεν απολαμβάνει τώρα τις διακοπές του στις ακρογιαλιές…Έχω παραγγείλει μια θαυμάσια επανέκδοση του έργου του ʼρη Σαν, που μπορεί να βρει κανείς στην παρακάτω ιστιοσελίδα:

http://www.israel-music.com/?product=607

Είναι μια πολύ προσεγμένη δουλειά, με πλούσιο ένθετο υλικό. Δυστυχώς το κείμενο (liner notes) είναι στα εβραϊκά, αλλά το φωτογραφικό υλικό είναι όντως αξιοθαύμαστο. Πολλές φωτοφραφίες από τα παιδικά του χρόνια, με την οικογένειά του, με τους Καζαντζίδη-Μαρινέλα, σε οικογενειακές στιγμές και σε κέντρα, με διάφορους προσωπικότητες, όπως ο Moshe Dayan, Anthony Quinn, Stevie Wonder…ο Σαν νταραβεριζότανε με την αφρόκρεμα της πολιτικής και καλλιτεχνικής ζωής, φαίνεται!;-). Επίσης έχει αποκόμματα από εφημερίδες, αφίσες, όλα τα εξώφυλλα των δίσκων του κ.τ.λ.

Τώρα, η μουσική δεν είναι αμιγώς ελληνική, βέβαια, έχει και εβραϊκά και ισπανικά κομμάτια. Όμως, για σένα Σάκη, που σίγουρα ενδιαφέρεσαι για τον Σαν από την άποψη της ιστορίας της ελληνικής λαϊκής μουσικής, στην Ελλάδα και έξω, αξίζει να το πάρεις. Δεν είναι και υπερβολικά ακριβό το πακέτο, που περιέχει τρεις δίσκους.

Ο Σαν ζούσε μέχρι το 1992, αν έχω καταλάβει σωστά, που σημαίνει ότι είχε μια πλούσια καριέρα, στο Ισραήλ και στην Αμερική.

Χαιρετίσματα, Εύα

1 «Μου αρέσει»

Εύα, σ’ ευχαριστώ για την πληροφορία, φαίνεται ενδιαφέρουσα.

Σ.Π.

Έλεγα παραπάνω: “Θυμάμαι πως κάποιον τον φωνάζανε “Ψευτο-Νούρο”, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποιος είναι. (Καμμιά βοήθεια;)”.

Τελικά, είναι ο τραγουδιστής ΚΩΣΤΑΣ ΦΛΩΡΟΣ.

Σ.Π.

1 «Μου αρέσει»

Σάκη,πολύ καλή δουλειά!Μία παρατήρηση: Που βρίκες πως ο Θανάσης Μπάστας λέγεται Πειραιώτης ; Ειναι εν ζωή ,έχει πατήσει πέρισυ τα 90 και χαίρει άκρας υγείας ! Ηταν για πολλά χρόνια ο δάσκαλός μου ,και πολύ αγαπημένος φίλος.Το δε παρατσούκλι του είναι Συριανός ,μια και εκεί μεγάλωσε μέχρι τη Κατοχή που έφυγε για την Αθήνα και άρχισε να παίζει επαγγελματικά μπουζούκι.

1 «Μου αρέσει»

Σιγουρα φιλε Νικο θα εχεις μαθει πολλα απο το Θαναση Μπαστα για το μπουζουκι στην Αθηνα και στη Συρο ιδιως προπολεμικα, οπου εχουμε αναγκη παραπανω πληροφορησης απο αυτα που ξερουμε ως τωρα, απο τις βασικες πηγες δηλαδη Σχορελη, Κουναδη, Χατζηδουλη, βιογραφια Μαρκου και ολες τις αλλες βιογραφιες αλλα και τα σκορπια αρθρα που διαβαζουμε αραια και που.

Σημερα μαλιστα σε εντυπο της πολης μου ειδα σημειωμα καποιου συμπολιτη μου, καλο γνώστη και ρεκτη του ρεμπετικου, οπου λεει οτι ο Δημητρης Φρατης ή Μητσαρας ελεγε οτι ξεκινησε να παιζει μπουζουκι επαγγελματικα το 1931 αρκετα πριν το Μαρκο !!

1 «Μου αρέσει»

Εκδόθηκε η μελέτη σας για τους ταμπουράδες;

Μιας κι έχω “κόλλημα” με τις πηγές μας και είχα χάσει το θέμα, να πληροφορήσω (είχα κρατήσει το λινκ) πως η πρώτη παρουσίαση για τα παρατσούκλια-ψευδώνυμα των καλλιτεχνών, είχε γίνει ΕΔΩ σύμφωνα με την έρευνα του [SIZE=3]ΚΩΣΤΑ ΧΑΤΖΗΔΟΥΛΗ

ΥΓ: Τον Τσιτσάνη δεν το λέγανε Τσίλια, αλλά Τσίλα
(τα υπόλοιπα δεν τα έλεγξα…)
[/SIZE]

Σώωωωπα…!

…κι άκουσε ! (του Γιώργου Ζήκα, αφιερωμένο!)

Δεν κατάλαβα… Το άξιον σχολιασμού σε τι αφορούσε;

  1. περί “κολλήματος” 2) περί πηγών 3) περί Χατζηδουλή ;;;

Γιατί αν ήταν περί Τσίλα… κακώς δεν είχε διορθωθεί (από εσάς που το ξέρατε) τόσα χρονιά. Μπορεί να έχει αναπαραχθεί κιόλας με αναφορά την “εδώ πηγή”…

Καλό ΣΚ !

yiorgosv,στο μόνο βιβλίο που γίνεται αναφορά στο Θανάση Μπάστα είναι το Road to Rembetika της Gail Holst, όπου υπάρχει μάλιστα και φωτογραφία του.Ο Θανάσης θυμάται πολλά από τα μπουζούκια και τους τεκέδες της προπολεμικής Σύρου που μου έχει διηγηθει.Είναι ατέλειωτες επίσης οι ιστορίες του, και τα καλαμπούρια των παλιών μουσικών που του αρέσει να θυμάται και μου έχει διηγηθεί τα σχεδόν 30 χρόνια που γνωριζόμαστε.Είναι ένας ύπέροχος άνθρωπος και δάσκαλος με φοβερή υπομονή και αγάπη για το μπουζούκι. Να φανταστείς ότι σε αυτή την ηλικία, ακόμα κάνει κάποια μαθήματα στο σπίτι του στην Αργυρούπολη!
Πρέπει να σας πω πως είχα την καλή τύχη να γνωρίσω απο κοντά (και να με τιμήσουν με τη φιλία τους για πολλά χρόνια ) δύο εκπληκτικούς ανθρώπους απο τον χώρο του μπουζουκιού .Ο ένας είναι ο δάσκαλός μου ο Θανάσης.Ο άλλος είναι ο μεγάλος φίλος μου που χάθηκε πρόσφατα , ο Ιορδάνης Τσομίδης. Να είναι καλά εκεί που βρίσκεται !

1 «Μου αρέσει»

yiorgosv,στο μόνο βιβλίο που γίνεται αναφορά στο Θανάση Μπάστα είναι το Road to Rembetika της Gail Holst, όπου υπάρχει μάλιστα και φωτογραφία του.Ο Θανάσης θυμάται πολλά από τα μπουζούκια και τους τεκέδες της προπολεμικής Σύρου που μου έχει διηγηθει.Είναι ατέλειωτες επίσης οι ιστορίες του, και τα καλαμπούρια των παλιών μουσικών που του αρέσει να θυμάται και μου έχει διηγηθεί τα σχεδόν 30 χρόνια που γνωριζόμαστε.Είναι ένας ύπέροχος άνθρωπος και δάσκαλος με φοβερή υπομονή και αγάπη για το μπουζούκι. Να φανταστείς ότι σε αυτή την ηλικία, ακόμα κάνει κάποια μαθήματα στο σπίτι του στην Αργυρούπολη!
Πρέπει να σας πω πως είχα την καλή τύχη να γνωρίσω απο κοντά (και να με τιμήσουν με τη φιλία τους για πολλά χρόνια ) δύο εκπληκτικούς ανθρώπους απο τον χώρο του μπουζουκιού .Ο ένας είναι ο δάσκαλός μου ο Θανάσης.Ο άλλος είναι ο μεγάλος φίλος μου που χάθηκε πρόσφατα , ο Ιορδάνης Τσομίδης. Να είναι καλά εκεί που βρίσκεται !

ΓιάννηΤ,ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Δεν είναι ακριβώς μελέτη, αλλά μια μονογραφία πάνω στην κατασκευή του ταμπουρά από τον Λεωνίδα Γάϊλα γύρω στα 1835.Είναι ένα βιβλίο που πιστεύω πως παρουσιάζει τόσο μουσικολογικό όσο και κατασκευαστικό ενδιαφέρον, μιάς και αναφέρεται σε μιά ,προσωπική ίσως, τεχνική κατασκευής του ταμπουρά που έχει χαθεί !
Ελπίζω πως βρίσκομαι κοντά στην τελική ευθεία για την έκδοσή του από το Ιστορικό Μουσείο. Σίγουρα πάντος δεν πρόκειται να εκδοθεί πριν τον καινούργιο χρόνο , μιας και έχουν προγραμματιστεί και προηγούνται ήδη άλλες δύο εκδόσεις.

Νίκο,

με το καλό να προχωρήσει η έκδοση.
Την περιμένουμε με πολλή ανυπομονησία, θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Αναμένουμε την εκδοση με ενδιαφέρον.

θα ήθελα να μου πει καποιος αν ξερει αν ο τραγουδιστης Κωστας Φλωρος με ψευδονυμο ψευτονουρος ,ειναι διαφορετικο προσωπο απο τον Μασσελο Κωστα με ψευδωνυμο Κωστας Νουρος.
και τι παραπανω αναφορες υπαρχουν για αυτα τα 2 προσωπα στο ρεμπετικο ,σας ευχαριστω ολους εκ των προταιρων.

Διαφορετικά πρόσωπα είναι.

Για το Νούρο (Μαρσέλο) κοίταξε κι εδώ:

Σε ευχαριστω Ελενη , καταλαβα ειναι διαφορετικα προσωπα ,για το Κωστα Μασσελο διαβασα το σχετικο link ,για τον αλλον υπαρχει κάτι ; καποια αναφορα η καποιο link ;

Εχω την εντυπωση οτι το Τσιλιας του Τσιτσανη δεν προερχεται απο τις τσιλιες,τσιλιαδορος κλπ.Σε χωρια της Ηπειρου (εκει το εχω συναντησει-και ιδιως σε βλαχοφωνα) Τσιλια φωναζουν το Βασιλη,ειναι μια παραφραση του ονοματος οπως τον Σπυρο το λεμε και Πίπη (εδω στην Κερκυρα τουλαχιστον).

1 «Μου αρέσει»

Θέλω την βοήθεια σας. Καθώς έψαχνα στοιχεία για το τραγούδι η Καβαλιώτισσα του Βαμβακάρη (μουσική) και σε στίχους του Δημήτρη Νικολάου, γραμμένο το 1940, δεν βρήκα άλλα τραγούδια αυτού του στιχουργού. Οπότε ή Δημήτρης Νικολάου, έγραψε μόνο ένα, ή δεν έπαιρνε άλλα δικαιώματα, ή ήταν παρατσούκλι. Τι απ’ όλα αυτά;

Σύμφωνα με τον κατάλογο του Μανιάτη, η “Καβαλιώτισσα” είναι στο όνομα του Μάρκου, στίχοι, μουσική και ερμηνεία.