Παλιές ηχογραφήσεις 78 στροφών

Μαζί σου. Με αυτή τη λογική ξεκίνησαν να ηχογραφούν τα χασικλίδικα του 1946.

Το ερώτημα που μου γεννάται είναι το εξής:

Τι τους έκανε να σταματήσουν να ηχογραφούν και άλλα χασικλίδικα, όταν επιτροπή λογοκρισίας δεν υπήρχε;

Θαρρώ ότι παρά την έλλειψη λογοκριτικής επιτροπής, η αντίδραση των λογίων (π.χ. Σπάλας ΕΘΝΟΣ-21/9/1946- “Ρεμπέτικα” Τραγούδια του υποκόσμου) στα νέα χασικλίδικα τραγούδια, ανάγκασε τις εταιρείες να μην δώσουν χώρο σε νέες ηχογραφήσεις με αυτό το περιεχόμενο.

Η μεταπολεμική επιτροπή λογοκρισίας συστάθηκε τον Φεβρουάριο του 1948.

Νίκο όπως εξήγησα η κυκλοφορία του συγκεκριμένου δίσκου έγινε το καλοκαίρι του 1946. Τότε τυπώθηκαν και όχι πριν την κατοχή.

ΕΘΝΟΣ 21-9-1946.pdf (302,4 KB)

%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1

%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1

%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1

%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1

%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1

%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1

Με αφορμή το τραγούδι “Στο φάληρο που πλένεσαι” του Μάρκου με τον ίδιο και την Έλλη Πετρίδου στα φωνητικά, που ανέβασε ο φίλος @Markikos78 στο νήμα 🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα! , έβαλα στο https://rebetiko.sealabs.net/display.php?string=πετριδου να ακούσω και τα υπόλοιπα τραγούδια του Μάρκου με την Έλλη Πετρίδου.

Εκεί θυμήθηκα ότι το τραγούδι “Έχει όμορφες αφράτες” ηχογραφήθηκε με εντελώς άλλους στίχους και με τον τίτλο “Για σένα υποφέρω” πάλι με τον Μάρκο και την Ελλη Πετρίδου.

Ηχογραφήθηκε τον Σεπτέμβριο ή τον Οκτώβριο του 1937, ο Charles Howard αναφέρει ότι ηχογραφήθηκε τον Νοέμβριο και ίσως έτσι είναι, μετά την έναρξη της επιτροπής λογοκρισίας του Μεταξά, και πήρε τον αριθμό αδείας 101 σύμφωνα με την ετικέτα του δίσκου.

https://rebetiko.sealabs.net/display.php?d=0&recid=2023 Για σένα υποφέρω

Είχαμε αναφέρει πιο πάνω ότι το “Έχει όμορφες αφράτες” προηγήθηκε της ηχογράφησης του “Για σένα υποφέρω”. Ηχογραφήθηκε τον Αύγουστο του 1937 και απέχει 56 νούμερα στους αριθμούς μήτρας/ηχογράφησης.

GO-2772 το “Έχει όμορφες αφράτες”
GO-2828 το “Για σένα υποφέρω”

Η ODEON λοιπόν, γνωρίζοντας ότι με την εγκατάσταση της επιτροπής λογοκρισίας το τραγούδι “Έχει όμορφες αφράτες” δεν είχε τύχη να εκδοθεί σε δίσκο, λόγω της στιχουργικής, ζήτησε από τον Μάρκο να γράψει νέους στίχους και έτσι ηχογράφησε το “Για σένα υποφέρω”, το οποίο στιχουργικά μπορούσε να περάσει-και πέρασε- από την επιτροπή λογοκρισίας των δίσκων.

Όμως η αρχική εκτέλεση με το “έξι γκόμενες” αφράτες, έμεινε στο ράφι. Έπρεπε να περάσουν 9 χρόνια για να καταφέρει να εκδοθεί σε δίσκο με τον τίτλο “Έχει όμορφες αφράτες”.

4 «Μου αρέσει»

Ωραιες πληροφοριες Φιλε μου, ευχαριστουμε πολυ που τις μετεφερες εδω και συνεχως μαθαινουμε κατι :pray:t3:

1 «Μου αρέσει»