Πάνος Γεραμάνης

Σαν σήμερα, το 2005, έφυγε ο Πάνος Γεραμάνης.
Πιστεύω αξίζει να τον θυμόμαστε για το ήθος, την ποιότητα και τα όσα πρόσφερε στο Λαϊκό Τραγούδι για τόσα χρόνια και ανιδιοτελώς μάλιστα…
Αξίζει να διαβάσουμε το βιβλίο «Η ζωή μου ένα τραγούδι» (Καστανιώτης) που εκδόθηκε μετά τον θάνατό του και περιέχει συνεντεύξεις πλήθους λαϊκών βάρδων.
Αλήθεια τι ωραία, κάθε απόγευμα περίμενα να πιώ το καφεδάκι μου παρέα με τον Πάνο Γεραμάνη και τους “Λαϊκούς Βάρδους” του…
:109:

Οι επόμενες δύο εκπομπές του Πάρη Μήτσου “Τα παντελόνια είναι περίεργα ρούχα”, θα αφιερωθούν στον Πάνο Γεραμάνη, προβάλλοντας την Συναυλία - Αφιέρωμα που έγινε στην μνήμη του, στο Ευριπίδειο Θέατρο της Ρεματιάς, την [b]Τετάρτη 2 Ιουλίου 2008.

[/b]Οι δύο εκπομπές θα μεταδοθούν την Πρωτομαγιά (Ά μέρος) και στις 8 του Μάϊ ('Β μέρος) από την τηλεόραση του 902, στις 21:30 μμ.

τί νά πρωτοπεί κανείς για τον Γεραμάνη … Για το ήθος του τη μεγάλη του αγάπη στο λαικό τραγούδι και στο ποδόσφαιρο το κατ εξοχήν λαικό άθλημα .την αδυναμία που είχε για τον Στέλιο καζαντζίδη ,το πόσο του άρεσαν οι ταβέρνες και το φαγητό φυσικά .Ήταν ο άνθρωπος της γειτονειάς ,αυτός που θα εμπιστευόσουν τα πάντα ο αγαπημένος φίλος κάθε απλού ανθρώπου .Ο αγνός ιδεολόγος και αγωνιστής που πονούσε για το παρόν και τη μοίρα του κάθε κατατρεγμένου .Θα έλεγα και αυτό …που πιστεύω πηγή έμπνευσης και ζωντανό ς φάρος για όλους εμάς που εκφραζόμασταν απο τα χείλη του γιατί έλεγε αυτά που θα θέλαμε να πούμε όλοι μας .Αθάνατος

«…ιδιαίτερα μάλιστα για τις σημερινές εποχές των νέων τεχνολογιών, αλλά και του “νάιλον”, του φτηνού τραγουδιού και της εκφυλισμένης διασκέδασης, τα κλασικά ρεμπέτικα τραγούδια για τη γενιά του 2000, δεν αποτελούν ανάγκη για διασκέδαση, αλλά και στοιχείο διδαχής»… [COLOR=black][1] [/COLOR]

    [b][[1]](http://www.rembetiko.gr/forums/#_ftnref1) [/b][i]Πάνος Γεραμάνης, 2000, Από το προλογικό του σημείωμα στο CD: «Τα ρεμπέτικα της εργατιάς»[/i]

Υ.Γ.
Το παραπάνω λόγια του Πάνου Γεραμάνη χρησιμοποίησα αντί προλόγου στη διπλωματική μου εργασία…
Να είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκέπασε!

Θα ήθελα να ενημερώσω τους φίλους για το διαδικτυακό σταθμό 'το τζουκ Μποξ του Πάνου Γεραμάνη στη σελίδα του περιοδικού Λαικό τραγούδι.

Θά ήθελα να με βοηθήσει κάποιος για να ανοίξει το ραδιόφωνο στο τζουκ μποξ του Πάνου Γεραμάνη ,δεν τα καταφέρνω καλά με τα τεχνικά αυτού του είδους .Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ραδιόφωνο στο τζουκ μποξ του Πάνου Γεραμάνη

ορίστε :slight_smile:

Σ ευχαριστώ φίλε μου να είσαι καλά

Πάνος Γεραμάνης

Ο δημοσιογράφος και μελετητής του λαϊκού τραγουδιού Πάνος Γεραμάνης γεννήθηκε στο Βασιλικό Χαλκίδας και από μαθητής ακόμη ξεκίνησε να ασχολείται με τη δημοσιογραφία. Εργάστηκε σε πολλές εφημερίδες και περιοδικά (Φως, Σούπερ Σπορ, Απογευματινή, Έθνος κ.ά.). Από το 1986 εργαζόταν στα Νέα. Το μεγάλο του πάθος ήταν το λαϊκό τραγούδι στο ραδιόφωνο. Το 1989 έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο στον «902 - Αριστερά στα FM» (με τις εκπομπές «Μικρόφωνο στο τραγούδι» και «Για τους ανθρώπους της νύχτας») και από τον Μάρτιο του 1990 μεταπήδησε στην ΕΡΑ, όπου για δεκαπέντε χρόνια παρουσίαζε τους «Λαϊκούς Βάρδους».

για το εν λόγω βιβλίο και εδω.