Ο Σπύρος Γκούμας στο "Υπόγειο" της Αλεξάνδρας

Νέα σελίδα του ΣΠΥΡΟΥ εδώ:http://www.spirosgoumas.gr/ αξίζει να την δείτε.

Θελω να σας ευχαριστησω ολους για την τιμη που μου κανετε γραφοντας για μενα. Ιδιαίτερα τον Θοδωρη Ζεη που δημιουργησε το θεμα.

Καλώς ήρθατε κ. Σπύρο στο φόρουμ. Ελπίζω να σας βλέπουμε συχνά πυκνά και να μας διαφωτίζετε με τις γνώσεις σας

Ας μην ξεχνάμε ότι ο κ.Γκούμας είναι το 1ο μπουζούκι στις εμφανίσεις και συναυλίες της Αρβανιτάκη εδώ και κοντά μια 20ετία. Αυτό ότι λέει πολλά για την ποιότητά του ως μουσικός.
Και επειδή τον γνωρίζω επί αρκετά χρόνια θάθελα να προσθέσω κι εγώ ότι είναι και ένας θαυμάσιος άνθρωπος, που παραμένει σεμνός, πράγμα σπάνιο για τον καλλιτεχνικό χώρο.

Για την ακριβεια συνεργαστηκα με την Ελευθερια για 16 χρονια , εδω και ενα χρονο διεκοψα την συνεργασια θελοντας να κανω ποιο ησυχα πραγματα ετσι αποφασισα να παιζω καθε Τεταρτη και Παρασκευη χωρις ηλεκτρισμο στο Οινομαγειρειο της Αλεξανδρας. Ολα τα πρωινα της εβδομαδας ασχολουμαι με τα μαθηματα στο Μουσικο Γυμνασιο Λυκειο Παλληνης ,στο Εθνικο Ωδειο ,στο Ωδειο Αθηνων και με τα δικα μου ιδιεταιρα μαθηματα.Πριν απο λιγες μερες ανεβασα την ιστοσελιδα μου στην οποια περιγραφω περιληπτικα την μεχρι τωρα διαδρομη μου. Μπορειτε να την επισκεφθειτε στην http://www.spirosgoumas.gr.

καποτε προσπσθησα να γινω μαθητης του .λογο αλλων υποχρεωσεων δεν μελετουσα οπως επρεπε (με νοτες πρωτιμω εμπειρικο τροπο) και εκτιμησα ιδιαιτερα την ειληκρινεια του μου ειπε πως δεν μπορουμε να συναιχισουμε με πρακτικο τροπο.οποιος διαθετει χρονο για μελετη πιστευω οτι θα εχει κανει μια καλη επιλογη δασκαλου που δεν τον νοιζει η κονομα μονο αλλα ενδιαφερεται πραγματικα για την προοδο του μαθητη.

Σε ευχαριστω για την τιμη που μου κανεις

Γειά σου δάσκαλε!!!

Από σήμερα και κάθε Παρασκευή (προς το παρόν), ο Σπύρος μαζί με τον Γιάννη Αβραμίδη,θα είναι στο “Υπόγειο της Αλεξάνδρας”,ΔΕΚΕΛΕΩΝ 32 στο ΓΚΑΖΙ.Τηλ.2103411876.

πέτυχα στο youtube μια σειρά από βιντεάκια με το Σπύρο Γκούμα από το οινομαγειρείο της Αλεξάνδρας. Παραθέτω το παραπάνω και τα υπόλοιπα τα βρίσκετε…

Στις 1000 & 2 Νύχτες,Καραισκάκη 10 Ψυρρή. τηλ.2103319293-4.Δευτέρες.15/11,22/11,&29/11,ο ΣΠΥΡΟΣ ΓΚΟΥΜΑΣ, μαζί με τον ΧΡ.ΤΣΙΑΜΟΥΛΗ,και τον ΘΟΔ.ΚΟΥΕΛΗ(στο κόντρα μπάσσο).Μαζί τους η ΜΑΡΙΑΣΤΡΕΛΛΑ ΤΖΑΝΟΥΔΑΚΗ στο τραγούδι.

Πήγα και εγώ τις προάλλες…για τον Σπύρο Γκούμα τα λόγια είναι περιττά…:089:
Γιάννη, πολύ καλή κιθάρα και πολύ ωραία φωνή!:088:

Και απ’ότι έμαθα κάθε Τετάρτη ο Γιάννης Αβραμίδης παίζει μπουζούκι-ούτι μαζί με τον Δημήτρη Κουκουλιτάκη στην κιθάρα!

Πολυ καλος ο Σπυρος Γκουμας και παντα με το χαμογελο…και πολυ καλο φαγητο…Η Αλεξανδρα πολυ φιλικη…Το μονο μειον ειναι η ατμοσφαιρα του μαγαζιου και δεν εννοω για τη φιλικοτητα του περιβαλλοντος αλλα για την καπνιλα και τη ζεστη που εχει…Εκανα υπομονη παντως διοτι μου αρεσε πολυ ο χωρος…

Να αναφέρουμε ότι και φέτος ο Σπύρος με τον Γιάννη, είναι ήδη στο υπόγειο της ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ τις Παρασκευές.

Επίσης διάβασα στο Λαϊκό Τραγούδι ότι παίζει με τον Πάππο κάθε Τρίτη στο “Πυροφάνι” στα Καμίνια, ισχύει?

Ναι ισχύει…αλλά πάρε άδεια την Τετάρτη γιατί αρχίζουν στις 12 παρά…και το ξημερώνουν…
Όσο όμως και αν ταλαιπωρήθηκα στην δουλειά την επόμενη μέρα…θα το ξανάκανα…και θα το ξαναξανάκανα…!!! :090::090::089:

Το έχουμε πει και εδώ http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=23849
Όπως τα είπε ο Σαράντος είναι τα πράγματα,να προσθέσω κι εγώ μόνο,ότι φέτος και οι δυό είναι πολύ ορεξάτοι,οι μαγικές στιγμές είναι ο κανόνας κι όχι η εξαίρεση,το μαγαζ’ί κάθε Τρίτη είναι φίσκα από μουσικούς,-οι περισσότεροι γνωστοί και φίλοι- που έρχονται να ακούσουν αυτούς τους δυο σπουδαίους μουσικούς ,και φυσικά καλό είναι να προηγηθή κανένα τηλεφωνάκι στο μαγαζί,γιατί είναι μικρό,γεμίζει κιόλας,και το πιθανότερο είναι να κάτσεις στα απ΄έξω καθίσματα,να ακούς και μην βλέπεις.