Ο μπάρμπας μου ο Παναγής

Παιδιά καλή μέρα σε όλους,
άκουσα το εν λόγω άσμα πρόσφατα στο ραδιόφωνο να το ερμηνεύει ο γίος του Μέγαλου Γίωργου, ο Μιχάλης Ζαμπέτας.
Ο παραγωγός ανέφερε ότι το τραγούδι και τη μουσική την έγραψε η Ε.Παπαγιανοπουλου.
Ξέρει κανείς σας που μπορώ να το βρώ δισκογραφικά σε αυτήν ή και σε άλλες εκτελέσεις;
Ευχαριστώ Βασίλης Λακές

Οι στίχοι είναι σίγουρα της “γριάς”. Από μουσική όμως δεν είμαι και πολύ σίγουρος. Το γράφει και στο βιβλίο του Λευτέρη Παπαδόπουλου (που την ήξερε και της συμπαραστάθηκε όσο λίγοι) με τίτλο “Όλα είναι ένα ψέμα”.

Eχει δίκιο ο Μπαγιόκος. Μόνον οι στίχοι είναι της Ευτυχίας Παπαγιαννοπούλου. Πράγματι -αλλά θα πρέπει να το δω για να σου πω και δώσω έγκυρα και πλήρη στοιχεία, μιας και τώρα γράφω από μνήμης- η μουσική είναι του Ζαμπέτα. Είναι σε κάποιον δίσκο που έκανε ο Χατζηδουλής με ανέκδοτα τραγούδια της Ευτυχίας. Είχε δώσει στίχους -από το προσωπικό του αρχείο- σε αρκετούς “παλιούς” συνθέτες για να τα μελοποιήσουν κι έτσι προέκυψε το cd. (Κάπου προς το τέλος της δεκαετίας '90)
12 ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ (κάπως έτσι το λένε το cd).

Παρένθεση: (Έγινε μετά τον θάνατο του Γιώργου Ζαμπέτα, από το αρχείο που είχε αφήσει στον γιο του Μιχάλη.)

ΥΓ. Δεν υπάρχει παλαιότερη εκτέλεση.

Εκτος απ το Μιχαλη Ζαμπετα, το εχει πει και η Αργυρω Καπαρου, πριν 1-2 χρονια.

Παιδιά, διαγράψτε το… Αλλο τραγούδι εννοούσα τελικά για το δίσκο που προαναφέρθηκα… Χίλια συγγνώμη… Είναι λάθος αυτά που έγραψα.
Θα ψάξω και θα το βρω πού βρίσκεται το τραγούδι “Ο Παναής”.

Εννούσα το:

Πάλι ξενύχτης και ταπής,
πάλι σοροπιασμένος
κορδέλες πάλι η γκόμενα
και ρέστος πάλι απόμεινα

Αυτό το τραγούδι έχει στον προαναφερθέντα δίσκο… 12 ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΤΗΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ (σε σύνθεση Ζαμπέτα) με τον Μιχάλη Δημητριάδη.

Πάλι sorry.

Αυτα παθαινει ο ανθρωπος
οπου αγαπαει και χασει
του ερχεται να τρελαθει
και τα βουνα να πιασει

(Σμυρναιϊκος Αμανες της καληνυχτιας)

Είμαι φάουλ… Ασε που στην αρχή το μπέρδεψα με το… “Καλώς τονε τον Κωνσταντή” (του Ζαμπέτα, σε στίχους Κραουνάκη, από τον δίσκο του Μανώλη Λιδάκη “Ούτε που ρώτησα”, που έχει το τραγούδι “Η γριά η μάγισσα”…) Ασχετο… και μετά με το προαναφερθέν… Αχταρμάς δηλαδή… Τι συνειρμούς έκανα, τι αυτοσχεδιασμούς… δεν μπορώ να τους καταλάβω…
Είμαι αδικαιολόγητη και με ενοχές… Πρέπει να εξαφανιστώ για κανα μήνα… Πρέπει να κάνω “αυτοσυγκέντρωση” γιατί τελευταία έχω διασπαστεί σε πολλά πράγματα.

Τέλος πάντων… Τελικά :
Το τραγούδι “Ο μπάρμπας μου ο Παναής” είναι της Ευτ. Παπαγιαννοπούλου σε μουσική του Γιώργου Στεφανάκη.
Βγήκε cd-single με τον Μιχάλη Ζαμπέτα (από τη Warner). Έχει “καταργηθεί” αλλά όπως με πληροφόρησαν είναι “στα υποψήφια για επανέκδοση”.
Καλοδεχούμενο κι αυτό.

Χαιρετώ
Ι.Κ.

ΥΓ. Και έκανα κι “αυτοκριτική” πως δεν θυμάμαι κάποιο τραγούδι του Ζαμπέτα… Εκεί να δείτε ενοχές…

lol! Ευχαριστώ, μ’ έκανες και γέλασα πρωί πρωί. :smiley: