Ο δάσκαλος Θέμης Παπαβασιλείου

Το είχαμε συζητήσει παλιότερα και εδώ. :slight_smile:

φίλε μου , θεωρώ τυχερώ τον εαυτό μου που βοήθησα όσο μπορούσα το Λάκη στη δημιουργία της ταμπλαντούρας.Αυτά που έχω να πω για αυτή τη μικρή συνεργασία μας είναι τα παρακάτω.Ο Λάκης είναι πρώτα απ’όλα ΣΟΛΙΣΤΑΣ.Κατά τη δημιουργία της ταμπλατούρας τα έπαιξα(ψυχολογικά).Τα κομμάτια του έναι πανέμορφα.Έχουν ροή .Αν δεν σ’αρέσει αυτού του είδους η μουσική και μόνο σαν ασκήσεις να τα πάρεις είναι τρομερά. Δεν υπάρχει τάστο στο μπουζούκι που να μην έχει χρησιμοποιήσει.Κατά την εκτέλεση τους οι δακτυλισμοί είναι πέρα από κάθε άσκηση που υπάρχει μέχρι τώρα για το μπουζούκι .Γιατί εκτιμούμε τόσο πολύ τα 24 του Παγκανίνι που κάποιοι δάσκαλοι σε βάζουν να τα βγάλεις μόνος σου χωρίς αυτοί να τα παίζουν και δεν εκτιμούμε την πραγματική δημιουργία και τις τόσες ώρες που έχει αφιερώσει πάνω στο όργανο ένας τόσο αξιόλογος ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ.

Λάκης; Ποιος Λάκης!!!

<ΛΑΚΗΣ Ή ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΛΑΚΗΣ ΛΑΦΤΣΗΣ. ΕΣΥ ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;

jimmstrikes τα μηνύματά σου είναι λίγο εκτός θέματος γι αυτό ρώτησε ο Νίκος σε ποιόν αναφέρεσαι. Η συζήτηση εδώ είναι για τον Θέμη Παπαβασιλείου και όχι για το Λαφτσή, οπότε πολλοί μπερδευτήκαμε. Επίσης μπουζουξής Λάκης είναι π.χ. κι ο Καρνέζης, οπότε μην αρπάζεσαι… καλή συνέχεια στις συζητήσεις.

Υ.Γ. Μην γράφεις με κεφαλαία.

Καλησπέρα στην παρέα. Μήπως γνωρίζετε αν ο Θέμης παραδίδει ακόμα μαθήματα;

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα να μάθω αν ο Δάσκαλος κάνει ακόμη μαθήματα και πως μπορώ να επικοινωνήσω με τη νέα σχολή στη Χασιά που λέτε, γιατί εγώ είμαι της παλιάς σχολής στην Σάμου αν θυμάμαι καλά.

Καλησπέρα @vasilis και καλωσόρισες στην παρέα μας!

Ίσως θα άξιζε να στείλεις ένα μήνυμα στην σελίδα του Θέμη Παπαβασιλείου στο Facebook.

Αν σου απαντήσουν, μπορείς να ενημερώσεις το θέμα αυτό ώστε να βοηθήσεις και άλλους που ίσως ψάχνουν αργότερα :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Προσπάθησα μέσω του fb, δεν μπόρεσα να πάρω απάντηση, ευχαριστώ. Συνεχίζω την προσπάθεια, θέλω να τον ξανασυναντήσω.

1 «Μου αρέσει»

Μήπως έχει κανείς το τηλέφωνο της σχολής του θέμη Παπαβασιλείου ;

Βλέποντας αυτό το βίντεο μου φαίνεται να έχει πολλές γνώσεις ο συγκεκριμένος δάσκαλος αλλά με προβληματίζουν καποια από τα λεγόμενά του όπως:
‘‘Δεν υπάρχει ταλέντο.
Δεν υπάρχει φάλτσος άνθρωπος.
Απαράδεχτο να διδάσκεται ο ταμπουράς στα σχολεία.
Οι μουσικοί δρόμοι δε χρειάζονται.’’

Αυτό λέγεται γενικώς. Δεν υπάρχουν φάλτσοι, υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξέρουν τι να προσέξουν για να μη φαλτσάρουν.

Δεν ξέρω… Εγώ γνωρίζω αρκετή μουσική ώστε να ξεχωρίζω το σωστό από το φάλτσο, αλλά έχω τσακώσει πολλές φορές τον εαυτό μου να φαλτσάρει (οπότε υπολόγισε πόσες ακόμα δεν τον έχω τσακώσει!)

Για να τα σχολιάσουμε όλα αυτά, πρέπει να παρακολουθήσουμε (φαντάζομαι) το βίντεο των 46 λεπτών. Σκέτες οι απομονωμένες (φαντάζομαι) απ’ τα συμφραζόμενά τους «αποφάνσεις» μπορεί να παρεξηγηθούν.

Οπωσδήποτε. Δεν μπορούμε να συζητάμε για ό,τι νομίζουμε ότι είπε κάποιος, αν δεν έχουμε δει και καταλάβει τι ακριβώς είπε.

Για το ζήτημα του φάλτσου πάντως, επειδή ακριβώς

…, θεωρώ ασφαλές να υποθέσω ότι το εννοούσε όπως συνήθως και όπως περίπου το καταλαβαίνω κι εγώ. Το βίντεο δεν το παρακολούθησα.

1 «Μου αρέσει»

Σε μένα το βίντεο φάνηκε ενδιαφέρον και το είδα ολόκληρο 2 φορές. Όποιος έχει διάθεση και χρόνο το βλέπει και μετά σχολιάζει.

1 «Μου αρέσει»

Από τη συνέντευξη φάνηκε να έχει αγάπη προς το όργανο.Πάντως για κάποια πράγματα που είπε δεν συμφωνώ.Είπε ενδιαφέροντα πράγματα αλλά και ο δημοσιογράφος ενώ ρωτούσε κάτι μόλις απαντούσε ο Θέμης στο μέσο της απάντησης συμπλήρωνε ο δημοσιογράφος χωρίς να θέλει να πει αυτό ο άλλος.Δεν βοήθησε πολύ ο δημοσιογράφος σε αυτή την κατεύθυνση.Αξίζει τον κόπο να τη δει κάποιος.

Σε συμμετοχικές παραδόσεις και γλέντια, έννοιες όπως δεξιοτεχνία, ταλέντο κλπ ίσως κάνουν περισσότερη ζημιά παρα καλό. Επιτυχία σε τέτοιο περιβαλλον είναι να αισθανονται όλοι πως μπορούν να λάβουν μέρος. Αν λοιπόν με αυτή τη σημασία το εννοεί,είτε ως δάσκαλος ή ως μουσικός, συμφωνώ μαζί του.

2 «Μου αρέσει»