Ο Αράπης του Ζαμπέτα

Αυτό ειδικά ελπίζω να μην το παίζουν στις ταβέρνες.

1 «Μου αρέσει»

Αν πάρουμε τις μετρητοίς οτιδήποτε αναφέρεται στα τραγούδια πχ του Μάρκου τότε θα “αποδείξουμε” ότι ο Μάρκος ήταν μισογύνης, και θα “πρέπει” να σταματήσουμε να λέμε και εγώ δεν ξέρω πόσα από αυτά. Αν διαβάσεις όμως την βιογραφία του Μάρκου τότε θα δεις πως σκεφτόταν ο Μάρκος για τις γυναίκες. Ήταν ένας άνθρωπος μέσα σε συγκεκριμένα πλαίσια της εποχής του.
Αν πάμε με αυτή την λογική τότε που σταματάει αυτό?
Στους μισογύνηδες? στους χασικλήδες? στους φονιάδες? ή σε οτιδήποτε άλλο χτυπάει άσχημα σε μια ομάδα, (μεγάλη ή μικρή), συνανθρώπων μας?
Και τελικά τι θα πρέπει να γίνει?

1 «Μου αρέσει»

Μια φορά κι έναν καιρό, πριν από χιλιάδες χρόνια, ζούσαν σε μια σπηλιά ένας πατέρας με το κοριτσάκι του και περνούσαν ευτυχισμένα. Δεν ήξεραν ούτε να γράφουν ούτε να διαβάζουν, αλλά δεν αισθάνονταν άσχημα γι’ αυτό, αφού η γραφή δεν είχε ακόμη επινοηθεί.
Μέχρι που μια μέρα είπε το κοριτσάκι:
-Πατέρα, δεν είναι κρίμα να μην ξέρουμε ούτε να γράφουμε ούτε να διαβάζουμε;

Αυτό, αν θυμάμαι καλά και όσο το θυμάμαι, είναι από μια ιστορία του Κίπλινγκ.

Φυσικά, δε θα χαρακτηρίσεις αυτούς τους ανθρώπους αγράμματους, ούτε τον Καραϊσκάκη σεξιστή, ούτε τον Μάρκο πείξα και τον Ζαμπέτα δείξα.

Αλλά και τι μας νοιάζει να τους χαρακτηρίσουμε; Αν εγώ σήμερα ακούσω ένα τραγούδι που μ’ ενοχλεί, θα πω «μ’ ενοχλεί». Σιγά μην πω «μισό να γκουγκλάρω πότε βγήκε, και τι ήθη επικρατούσαν τότε, και τίνος είναι, και αν γι’ αυτό τον δημιουργό υπάρχουν ενδείξεις ότι ήταν σεξιστής / ρατσιστής / οτιδήποτε».

2 «Μου αρέσει»

Κοίτα, για μένα προσωπικά το ‘πρόσεχε γιατί μπορεί να σε σκοτώσω’ του Χιώτη με ενοχλεί αλλά σε ταβέρνα θα το προσπερνούσα, το ‘εσύ στο χώμα κι εγώ στη φυλακή’ το βρίσκω τουλάχιστον τίμιο αν και άλλης λογικής από τη δική μου, τουλάχιστο δέχεται τις συνέπειες των πράξεων του. Αυτό με το πηγάδι είναι επικίνδυνη ψυχοπάθεια και ξύνει παιδικά τραύματα από την εποχή της εξαφάνισης της Οξάνα Λίσνα.

Για το Ζαμπέτα η πρώτη εκτέλεση είναι μια χαρά, η επανεκτέλεση όντως είναι χυδαία.

1 «Μου αρέσει»

να με συγχωρείτε που ενώ παρακολουθώ την συζήτηση από την αρχή μόλις τώρα έκατσα να γράψω κάτι. σε γενικές γραμμές έχουν ειπωθεί τα περισσότερα με τα οποία συμφωνώ και έχω σαν κριτήρια.
σίγουρα το κάθε κομμάτι κρίνεται με βάση την εποχή του, αλλά ταυτόχρονα η σχέση μας μαζί του κρίνεται με βάση την δική μας εποχή. πέρα όμως από τις εποχές, υπάρχει και η θέση που παίρνει ο κάθε άνθρωπος -στις σκοτεινότερες εποχές κάποιοι σκόρπιζαν ακτίδες φωτός.
οπότε καλώς κάνει ο κώτσος και ο καθένας μας να αναπροσαρμόζει την σχέση και την αποδοχή αυτών των τραγουδιών. μπορεί να μην ρίχνουμε στο πυρ το εξώτερον τον μάρκο και τον ζαμπέτα, αλλά εγώ τουλάχιστον θα επιλέξω ποιά κομμάτια θα πώ στην παρέα ή στην δουλειά. έχω πολλά χρόνια να πω την προύσα ή τον ισοβίτη και ένα σωρό άλλα χάρντκορ, όσο για τον ταμταμ ούτε που σκέφτηκα ποτέ να το βγάλω. θα προτιμήσω να τραγουδήσω παπάζογλου, κάποια φεμινιστικά της εποχής, τα ενάντια στην πρέζα ή στην κόκα, κλπ κλπ. κομμάτια υπάρχουν για κάθε γούστο και περίσταση, και οι επιλογές που κάνουμε μας χαρακτηρίζουν στο σήμερα.

5 «Μου αρέσει»

Περικλή δεν διαφωνούμε. Αν ένα κομμάτι ενοχλεί εμένα - εσένα, δεν το λες - δεν το λέω.
Αλλά δεν θα βάλω ταμπέλα στον δημιουργό σήμερα για κάτι που γράφτηκε τότε. (Δεν λέω ότι το κάνεις εσύ βέβαια). Όμως, όπως είδες ήδη, ταμπέλες μπαίνουνε καθαρά για θέμα εντυπωσιασμού, και μια κακώς εννοούμενης πολιτικής ορθότητας. Δεν είμαι ενάντια στην πολιτική ορθότητα, το αντίθετο μάλιστα, απλά με την κατάχρηση αυτής φτάνουμε σε γελοιότητες όπως το παράδειγμα που ανέφερα.
Και από την άλλη, μιλάμε για ρεμπέτικο, οπότε τα πλαίσια της εποχής θεωρώ ότι είναι γνωστά σε όσους τουλάχιστον συμμετέχουν στις συζητήσεις.
Ερώτηση: Είμαι ο μοναδικός που έχει ακούσει ότι ο Μάρκος ήταν μισογύνης?

4 «Μου αρέσει»

Έτσι είναι.

Η βάση της πολιτικής ορθότητας είναι μια στοιχειώδης αρχή: «να σεβόμαστε».

Το ξεχείλωμα της πολιτικής ορθότητας, η σύγχυση όπου χάνεται η μπάλα, είναι -μεταξύ άλλων- όταν καταρτίζουμε λίστες δαιμονοποιημένων λέξεων (είπε αράπης, είναι ρατσιστής - δεν είπε αράπης, δεν είναι ρατσιστής).

(Προσωπικά δεν το έχω ακούσει αυτό για τον Μάρκο, ούτε το έχω συμπεράνει μόνος μου. Πέρα από το να είναι κι αυτός άλλο ένα δείγμα της εποχής του, κατά τα άλλα ό,τι σκέψεις έχω κάνει σχετικά εστιάζουν πιο πολύ στο πώς εκφράζεται. Νομίζω ότι αυτό το ερώτημα έχει να μας μάθει πο πολλά για τον Μάρκο παρά το ερώτημα αν επρέσβευε τούτο ή εκείνο. Μεγάλη κουβέντα, που νομίζω ότι κάπου κάποτε την έχουμε ξαναθίξει.)

3 «Μου αρέσει»

Ακριβώς αυτή είναι και η ουσία για μένα. Μεταφέρω εδώ ένα απόσπασμα από το άρθρο που παρέθεσα για τον Καραΐσκάκη.
"Όμως και στο επίπεδο του «μικρόκοσμου» της εποχής και ειδικά σε ό,τι αφορά το Γεώργιο Καραϊσκάκη, θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας ότι ο οπλαρχηγός αυτός αρνούνταν πεισματικά να έχει «γραμματικό», δηλαδή έναν εγγράμματο σύμβουλο-γραμματέα, ο οποίος φρόντιζε τον τύπο των επιστολών του οπλαρχηγού προς τρίτους και «λογόκρινε» προφανώς τέτοιες εκφράσεις. Ας μην είναι λοιπόν και τόσο σίγουροι οι επίδοξοι στηλιτευτές του Γεώργιου Καραϊσκάκη, ότι και ο Φωτάκος, ο γραμματικός του Κολοκοτρώνη, αλλά και οι γραμματικοί πολλών, αν όχι όλων των λαϊκών οπλαρχηγών δεν «λογόκριναν» παρόμοιες εκφράσεις, ελάχιστες από τις οποίες έφθασαν ως εμάς σήμερα, ακριβώς όπως ειπώθηκαν τότε. Το γεγονός λοιπόν ότι ο Κολοκοτρώνης, για παράδειγμα, δεν είναι «σεξιστής» ή βωμολόχος, είναι αποτέλεσμα της δουλειάς του γραμματικού του και όχι προφανώς πρόθεση του ιδίου.

Απο που βγαίνει οτι ο Μάρκος ηταν μισογύνης;;
Ο Μάρκος εξυμνεί τις γυναίκες στα τραγούδια του.Αγαπούσε τις γυναίκες και το εχει χιλιογράψει.Αλλα επειδή στα τραγούδια του τα πιο πολλά ,εγραφε την ζωή του,εγραψε και για αυτην που τον κεράτωνε Π.Χ ,και την αμόλαγε με τον Γιωργάκη της τα βράδια,.Επρεπε να την σκότωνε λεει και να παιρνε τα μυαλά της.Για την συγκεκριμένη γυναίκα μιλάει κι οχι για ολες.Λεξεις που θα της ελεγε ο καθε κερατωμένος αντρας νομιζω.
Της κάθε εποχης κι οχι μόνο του τότε.

Κώστα δεν υποστήριξα ότι ο Μάρκος είναι μισογύνης.
Εκτός και αν απαντάς γενικά και όχι σε μένα.

Σε σένα Λουκά,γιατι ετσι κατάλαβα οταν μιλησες για μερικά τραγούδια του .

Τότε Κώστα ξαναδιάβασε το τι έγραψα.
Οι διαχειριστές μπορούν να σβήσουν το μήνυμα αν θέλουν.

1 «Μου αρέσει»

Στο 41 που εγραψες μπερδευτηκα Λουκα.Αυτα γίνονται.Ας μείνε το μύνημα,γιατι να σβηστεί;;Ολα καλα.

1 «Μου αρέσει»

πάντως για να μην τσακώνεστε ( :wink:), μπορώ να δηλώσω εγώ ότι ο μάρκος ήταν μισογύνης. ασχετα αν τότε η συντριπτική πλειοψηφία των αντρών ήταν έτσι, και ήτανε πλήρως αποδεκτό (όπως σε μεγάλο βαθμό και σήμερα, μην γελιόμαστε). επίσης ήταν βασιλικός, μαζί με τους μισούς περίπου -οι άλλοι μισοί ήταν βενιζελικοί, όχι ιδιαίτερα δημοκράτες δηλαδή.
όμως σε μια τέτοια κοινωνία υπήρχαν και οι κυνηγημένοι από βασιλιά και βενιζέλο, και τελικά αυτοί έκαναν την διαφορά και πήγανε λίγο μπροστά τα πράγματα. τί να κάνουμε; κρατάμε τα καλά από όπου μπορούμε, αλλά δεν κλείνουμε τα μάτια σε όλα τα υπόλοιπα.
από τον ζαμπέτα λοιπόν, θα κρατήσουμε τον τζακ ο’χάρα και θα αφήσουμε τον ταμ ταμ στην ησυχία του. το ίδιο με τα ξυλίκια και τα πηγάδια του μάρκου, και όλη αυτήν την εποχή. ας παίζονται τόσο συχνά όσο το “καλώς μας ήλθες βασιλιά” (το έχω παίξει μια φορά σε αφιέρωμα και μια σε μαγαζί σε κάποια επέτειο).

5 «Μου αρέσει»

Η αλήθεια είναι ότι ο τρόπος που παίζει αλλά και η ενορχήστρωση του είναι πολύ πιο στολισμένη και παραγεμισμένη. Θυμάμαι ότι μικρός δεν άντεχα όλα αυτά τα μεταλλόφωνα, τα φλάουτα και τα τρέμολα/γκλισάντα του μπουζουκιού, και προτιμούσα τον παλιό καθαρό λαικό ήχο του Τσιτσάνη, Παπαϊωάννου κλπ. Τώρα πλέον εκτιμώ και τη δεξιοτεχνία του Ζαμπέτα, και τους πειραματισμούς του στο στούντιο με την ορχήστρα. Αξίζει να δεις και την παρακάτω συζητήση όπου αναφέραμε το παίξιμο του.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό Νίκο, ίσως έχει να κάνει με την παρουσία του Ζαμπέτα στο πάλκο. Για παράδειγμα έχουμε δει σε ταινίες τον Τσιτσάνη, τον Μάρκο και διάφορους άλλους συνθέτες και τραγουδιστές. Ο κανόνας ήταν ότι όλοι κάθονται στο πάλκο και παίζουνε. Για τον Ζαμπέτα αυτό δεν ίσχυε. Κανένας δεν είχε το μπρίο και την παρουσία του. Και επειδή το πήραν χαμπάρι αυτό οι σκηνοθέτες το εκμεταλλεύτηκαν. Ο Ζαμπέτας έγινε "σταρ¨των ταινιών που συμμετείχε.
Προσωπικά και μένα με “απωθούσε” το πρόσωπο που παρουσίαζε στις ταινίες. Αλλά ο Ζαμπέτας ήταν πολλά περισσότερα ως μουσικός, από αυτό. Ακόμα πάντως τα ΟΑαααααααα και τα λοιπά δεν μου αρέσουν. Και πάνω σε αυτό. Όταν ακούω καινούριους τραγουδιστές ή συγκροτήματα να το κάνουν με απωθεί.

3 «Μου αρέσει»

Για να είμαι ειλικρινής, εμένα μερικά από αυτά τα τραγούδια του Μάρκου μ’ αρέσουν. Η υπερβολή των στίχων (πάλι τις μάπες σου θα φας / θα σου 'ριχνα πετρέλαιο κι ύστερα να σε κάψω…) είναι τόσο γκροτέσκα ώστε δεν μπορώ να φανταστώ σημερινό ακροατή να τα προσλαμβάνει ως οτιδήποτε άλλο εκτός από παρωδίες. Η πραγματική πρόθεση του καλλιτέχνη, φυσικά, δε με απασχολεί. Το στοίχημα για τον σύγχρονο ερμηνευτή είναι να τα φτάσει ως το τέλος χωρίς να γελάσει.

Για τον Ζαμπέτα: Ως μουσικός (μπουζούκι - σύνθεση) μια χαρά είναι, απλώς δε μ’ ενδιαφέρει να ακούω τέτοια τραγούδια. Αυτό δεν αποτελεί αξιολόγηση, τα γούστα μου δηλώνω. Ως τραγουδιστή όμως τον βρίσκω πολύ ενοχλητικό. Όλη αυτή η αποτυχημένη θεατρικότητα, με τα αλλοιωμένα φωνήεντα για πιο μαγκιά κλπ., μου προξενεί απέχθεια. Μου θυμίζει κωμικές σειρές με κονσέρβα γέλια.

3 «Μου αρέσει»

μακάρι να ανήκαν στο παρελθόν αυτές οι αντιλήψεις και οι πράξεις… εκείνη την εποχή το ξύλο πήγαινε σύννεφο, και ακόμα σήμερα συνεχίζεται (με αύξηση των περιστατικών ενδοοικογενειακής βίας λόγω καραντίνας). και οι γυναικοκτονίες επίσης.
και δυστυχώς ξέρω αρκετούς “μπουζουκίστες” που βρίσκουν μια στήριξη σε αυτά τα τραγούδια, για να συνεχίζουν τέτοιες συμπεριφορές με βρισίδια και ξύλο. οπότε μόνο για γέλια δεν είναι η κατάσταση.

3 «Μου αρέσει»

Καλημέρα παιδιά. Δεν έχω διαβάσει τα πάντα στην συζήτηση αλλά θα πω τα εξής.

Έχω ξανατοποθετηθεί κι έχω πει την άποψή μου πως, δεν γίνεται να εξετάζουμε μια μουσική έξω από τα συγκεκριμένα κοινωνικά, πολιτιστικά/ηθικά δεδομένα της εποχής που δημιουργήθηκε. Αντίστοιχα κανένα δημιούργημα δεν μπορούμε να το εξετάζουμε εκτός των πλαισίων αυτών. Γιατί θα μπερδευόμαστε και θα καταντάμε σε γελοιότητες. Πχ αυτό με τον Καραϊσκάκη είναι τράτζικ ρε παιδιά. Μπορώ να πω δυο κουβέντες αλλά θα ξεφύγουμε νομίζω. Για τον “αράπη” δεν θα πω πολλά. Άλλη εποχή, άλλες αντιλήψεις, είναι και το σόου του Ζαμπέτα μέσα που και μένα δεν μου αρέσει, κι όλο αυτό το καθιστά (για μένα) άσχημο. Ε σήμερα ακούγεται μόνο στις ταινίες τις παλιές τις ελληνικές πιστεύω.

Εμένα οι μάπες του Μάρκου μπορεί να μην με εκφράζουν όμως δυστυχώς εξέφραζαν την τότε κοινωνική κατάσταση και μας δίνουν το στίγμα αυτό. Μας αναδεικνύουν μια πλευρά της κοινωνικής ζωής. Ως τέτοια πρέπει να την αντιλαμβανόμαστε σήμερα, αφού προέρχεται από τραγούδι του παρελθόντος. Είναι σαν μια μικρή πηγή ιστορίας. Εγώ δεν θα ρίξω σε καμία γυναίκα μάπες, ούτε θα το παίξω στο μαγαζί ξέρω γω. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν θα το ακούσω, ακριβώς γιατί αντιλαμβάνομαι το ότι ο Μάρκος ανήκει σε μια άλλη εποχή, που έχει προ πολλού περάσει, και οι αντιλήψεις διεφέραν πολύ. Αντίστοιχα ακούω το “αν μ’ αξιώσει ο θεός”. Δεν είναι από τα αγαπημένα μου αλλά δίνω ένα παράδειγμα. Εγώ πχ δεν πιστεύω, δεν θα έπρεπε να το ακούω επειδή στηρίζει την ελπίδα του στον θεό; Είναι λίγο ακραίο αν με πιάνετε.

Προφανώς μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί από το τραγούδι να παίρνουν στήριξη για να χτυπήσουν μια γυναίκα. Το θέμα όμως δεν είναι το τραγούδι, είναι ο άνθρωπος που μπορεί να κάνει την πράξη. Είναι η κοινωνία στην οποία μεγάλωσε και ζει η οποία ακόμα και σήμερα παρουσιάζει το χρήμα ως θεό, τις γυναίκες σαν διαφήμιση και τα πρώτα τραγουδάκια στα τσαρτ μιλάνε για το πως αποκτήσανε λεφτά αμάξια και “γκόμενες” από τα ναρκωτικά. Άρα να με συγχωρείτε αλλά θεωρώ ότι οι μάπες του Μάρκου (που δεν τις γνωρίζουν και πολλοί) παίζουν τον μικρότερα ρόλο (αν παίζουν ρόλο) στα θέματα κακοποίησης των γυναικών. Το θέμα είναι το κοινωνικό πλαίσιο που τις γυναίκες τις αναπαράγει ως λεπτές, μοντέλα, να πλένουν το γρήγορο αμάξι της διαφήμισης ή να προμοτάρουν μια μπύρα (ξανθιά κόκκινη κλπ…) Ως αντικείμενα που μπορείς να αποκτήσεις δίπλα στα υλικά αγαθά με λεφτά κι αμάξι.

1 «Μου αρέσει»

Επειδή πρέπει να πάρω και εγώ μέρος σε αυτό το επικό thread…

Όλη αυτή η εποχή του οαααααααααα, σπασίματος πιάτων, πάμε στα μπουζούκια να κάψουμε τα λεφτά μας, μόνο ματζόρε κομμάτια, θα την ονομαζα:
" ΠΑΣΟΚ, παλιό ορθόδοξο, the early years"

1 «Μου αρέσει»