Ο Αράπης του Ζαμπέτα

Μα πώς μπορούμε να κοιτάμε πως θα γραφόταν σήμερα αφού δεν υπηρχε περίπτωση ποτέ να εγκριθούν τέτοιοι στίχοι; Γενικά από την κοινή γνώμη , από τα μέσα μαζικής εκμετάλλευσης και τις εταιρείες ; Το να μπεις στο βαθύτερο νόημα των στοιχων και των προσβολών που κουβαλάνε είναι ανούσιο σε ένα τόσο ρηχό τραγούδι το οποίο σώζεται αποκλειστικά από το ύφος του Ζαμπέτα έτσι σόου μαν και τα λοιπά.Αλλωστε ποιος ο λόγος να σκεφτεί κανείς το πώς θα ήταν σήμερα ενώ δεν θα υπήρχε

Λέω απλά ότι δε φταίει η λέξη αράπης.

1 «Μου αρέσει»

Τέλος πάντων, αυτό είναι άλλη συζήτηση. Εγώ αντιθέτως βρίσκω ότι το ύφος του Ζαμπέτα είναι χυδαίο από μόνο του, χαντακώνοντας ακόμη και σοβαρά τραγούδια όπως ο Τζακ Ο’Χάρα.

1 «Μου αρέσει»

Αφροαφρικάνοι μάλλον…

Ας υπάρχει και η πληροφορία ότι η λέξη Αράπης, που φυσικά βγαίνει από το Άραψ (ο Άραψ - του Άραβος = ο Άραβας), αρχικά σήμαινε όντως τον Άραβα και όχι τον Μαύρο. Αραπιά λέγανε την Αίγυπτο(εναλλακτικά με το «Μισίρι») και όχι την Υποσαχάριο Αφρική. Αράπικα είναι τα αραβικά (η γλώσσα), Αιγύπτιος ήταν ο Γιουσούφ Αράπης και όχι όπως εικονίζεται στο θέατρο σκιών, κλπ.

Απόηχοι αυτής της παλιάς σημασίας επιζούν και σήμερα.

Αμ, δεν ήταν Αιγύπτιος, Τουρκαλβανός ήταν…

1 «Μου αρέσει»

Συζητήσιμο αυτό νομίζω.

Πάντως το ότι υπάρχει ένα σοβαρό ζήτημα δε μειώνει τη σπουδαιότητα ενός άλλου.
Και, εντάξει, όσον αφορά το συγκεκριμένο τραγούδι, δεν είναι θέμα πολιτικής ορθότητας. Δεν είναι ότι επιλέχθηκαν λέξεις που δεν είναι τόσο “political correct”. Ολόκληρο το τραγούδι είναι “έλα να σπάσουμε πλάκα να γελάσουμε με τους αραπάδες”.
Δηλαδή,

Εδώ συμφωνώ

Εδώ όχι και τόσο. Δε νομίζω ότι ο ρόλος της μουσικής είναι τόσο περιορισμένος

3 «Μου αρέσει»

Συζήτηση και κριτική κάνουμε, οπως και σε εκατοντάδες αλλες περιπτωσεις , που αφορούν τα τραγούδια και τους δημιουργούς .Δεν βάζουμε ορους το τι θα γίνει και το τι θα πρεπει να γινεται,οπως λές.
Οσο για τα σχόλια που εχουν γίνει στο ΥΤ , πιό πολύ χαίρομαι να διαβάζω αυτά απο τους “κοινωνικούς υπερασπιστές”, οπως τους λές, παρά τα αλλα απο την σαπίλα της κοινωνίας.

Αυτό κι αν είναι θλιβερό!!!

1 «Μου αρέσει»

Οι έγχρωμοι συνάνθρωποί μας έχουν τραβήξει και τραβάνε πολλά.
Μερικά σχετικά/άσχετα παραδείγματα…

  1. έγχρωμη φίλη που ζει Αθήνα, την σταματάνε στο σουπερ μάρκετ κυρίες και την ρωτάνε αν “καθαρίζει σπίτια” ή “κρατάει παιδιά” και “για ποιο πρακτορείο δουλεύεις;” (η κοπέλα είναι σχεδιάστρια μόδας)

  2. έπαιζα σε μια ταβέρνα και στην κουζίνα υπήρχε Πακιστανός… ο καταστηματάρχης που τον αγαπούσε και τον πρόσεχε, ήταν λίγο η μακωτ του μαγαζιού, ήθελε να βγάλουμε τον “αράπη” του ζαμπέτα για να γίνετε χάζι… (φυσικά δεν δεχτήκαμε)

  3. είχα δει μια εκπομπή πολιτισμου στην ΕΤ3 (από αυτές τύπου ΣΥΝ και ΠΛΗΝ που ήταν λάβι το μεσημέρι), στην οποία είχαν καλέσει κάποιον μετανάστη μουσικό έγχρωμο να μιλήσουν για αντιρατσισμό. Ένα δημοτικό συγκρότημα που ήταν εκεί έπαιξε ένα παραδοσιακό που είχε την λέξη Αραπιά μέσα, και θυμάμαι ότι ο μάγκας αποχώρησε κατηγορώντας τους για ρατσισμό. Προσπάθησαν να του εξηγήσουν, αλλά αυτός δεν…και σκέφτηκα ΠΟΣΟ μα ΠΟΣΟ θα έχουν υποφέρει αυτοί οι άνθρωποι…
    Νομίζω ότι πια δεν χωράνε πια αυτά τα τραγούδια στην ζωή μας, ή τα ρατσιστικά ανέκδοτα… ακριβώς επειδή “κάνω πλάκα” με τον πόνο του άλλου εν έτει 2020 σημαίνει ότι είμαι γίδι.

2 «Μου αρέσει»

Όλη αυτή η συζήτηση με παραπέμπει σε ένα άλλο τραγούδι ,μπαλάντα του Χατζή (συγνώμη αν ξεφεύγω από το θέμα αλλά με όλα αυτά που γίνονται είναι τόσο επίκαιρο) αν και λίγο μεγάλο αξίζει να ακουστει

Τα δεδομένα είναι εδώ.Παίρνουμε ένα τραγούδι,το αναλύουμε και βγάζουμε συμπεράσματα για τον ταξικό ή και πολιτικό του χαρακτήρα,και αποφαινόμαστε.“Αυτό το τραγούδι είναι έτσι…”.Νομίζω ότι λιγάκι γινόμαστε Βασιλικότεροι του Βασιλέως και δογματικοί.Συμφωνώ για τον χαρακτήρα της μετέπειτα εκτέλεσης,(δεν έχει σχέση η πρώτη),αλλά αυτό τι σημαίνει.Ότι ο συνθέτης είναι έτσι , ή ο στιχουργός αλλιώς,αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα.Ο καθένας έχει αναφέρετο δικαίωμα να το ακούει ή να μην,έχει δικαίωμα να έχει άποψη,και να την στηρίζει κιόλας,αλλά να βάζουμε τα ίδια μέτρα και σταθμά.Αν θα έπρεπε να μην παίζεται ή ακούγεται ο Αράπης στην 2η εκτέλεση,-γιατί το θεωρούμε ρατσιστικό-,πόσο μάλλον θα έπρεπε να μην παίζουμε και ακούμε τον Ισοβίτη του Μάρκου όπου περιγράφονται Φόνοι,βασανισμοί,σαδισμοί κ.λ.π.Υπάρχουν σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθούμε για την εξάλειψη του ρατσισμού,από ένα πλακαδόρικο τραγούδι, εμετικής βεβαίως αισθητικής.

3 «Μου αρέσει»

Αν ο Μάρκος εγραψε για την Σκύλα που τον εκανε κομμάτια,η για την αλλη που θα εριχνε στο πηγαδι,η την αλλη που θα της εδινε διαζύγιο καιι θα επαιρνε τα μυαλά της,θεωρείς οτι οταν τα τραγουδάει κάποιος στην ταβέρνα εννοεί και σκέφτεται ολες τις γυναίκες του κόσμου;;;Πιστευω οτι ηταν προσωπική υπόθεση,οπως λες κι εσυ σε κάποιον θα σε σκοτώσω αν θα σε πιασω στα χέρια μου…
Εχει μεγάλη διαφορά ομως Νικο να εισαι σε ταβέρνα και να ακους τους θαμώνες που φωνάζουν και να γελάνε με το σκυλάραπα που δουλεύει στην κουζινα του μαγαζιού…Κάθε σκυλάραπα,κάθε μαύρο κάθε μελαχρινό και ολους γενικά που εχουν αλλο χρώμα…
Οσοι κανουν πλάκα και την βρίσκουν με αυτο το τραγούδι,η δεν θέλουν να καταλάβουν ,η δεν μπορουν…

Θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό με τον Νϊκο. Το θέμα είναι να αλλάξει η πολιτική - νοοτροπία και τέτοια τραγούδια θα σβήσουν μόνα τους. Σήμερα ο ρατσισμός προφανής ή κεκαλυμμένος υπάρχει και είναι επίσημη πολιτική, (βλέπε πρόσφυγες - μετανάστες), και όσο συμβαίνει αυτό, θα αναπαράγεται.
Για παράδειγμα θα φέρω το τραγούδι που έλεγε η Εσκενάζυ, “Κορόιδο άδικα γυρνάς”, του Καμβύση με τον στίχο “και να με δέρνει που και που”.
Και του Χιώτη “Να μου λείπουν οι Ντιντήδες” με την Χασκίλ με τον στίχο “θέλω άντρα ν’ αγαπάει και να δέρνει”.
Αυτά νομίζω ότι έχουν σταματήσει να παίζονται ή είναι πολύ σπάνιες οι εκτελέσεις από νέα συγκροτήματα. Και για μένα είναι λογικό.

1 «Μου αρέσει»

“Οσοι κανουν πλάκα και την βρίσκουν με αυτο το τραγούδι,η δεν θέλουν να καταλάβουν ,η δεν μπορουν…”

Μην γίνεσαι αγενής Κώστα.Και μπορούν ,και θέλουν κάποιοι να καταλάβουν.Δεν είναι δογματικά απέναντί σου όσοι δεν έχουν ίδια συμπεράσματα με τα δικά σου.Απλά είναι ένα τραγούδι.Και σαφώς η νέα ρατσιστική ιδεολογία που έχουν κάποιοι στον καιρό μας,δεν έχει ρίζες στον Αράπη του Ζαμπέτα. Αλλού πρέπει να κοιτάξουμε.Είπα πιο πάνω ότι υπάρχου σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθούμε.Πριν από χρόνια ,όταν εξαρθρώθηκε η 17 Νοέμβρη,έπιασαν έναν μουσικό,Τον Αμίν Αλαγκαμπού, εξαιρετικό κρουστό και καθηγητή στο Πανεπιστήμιο.Δύο τα προβλήματά του.Ένα βιντεοκλίπ που είχε γυρίσει μαζί με τον Χρ.Ξηρό,και το χρώμα του δέρματός του.Δεν άκουσα να γίνει και μεγάλος ντόρος από τον ξυλοδαρμό του,και τις ανακριτικές μεθόδους που υπέστη.Εκεί νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα,και όχι σε αυτόν που τραγουδάει τον Αράπη ,χωρίς να εννοεί τους στίχους,όπως δεν εννοεί τους στίχους αυτός που τραγουδάει τον ισοβίτη.Νομίζω πρέπει να ψάξουμε μέσα μας , την απέχθεια που έχουν πολλοί ρεμπετόφιλοι -είναι μεγάλη αλήθεια αυτή - στον Ζαμπέτα.Δεν θα κρίνω δίκαια ή άδικα,πάντως το έχω ακούσει από πολλούς σκληροπυρινικούς ρεμπετόφιλους.Όση ώρα έγραφα απάντησε ο Λουκάς και συμφωνώ απόλυτα .Ότι είναι να μείνει,καλώς να μείνει.Ότι δεν είναι για να μείνει καλώς να μην μείνει.Εγώ πάντως παίζω τον Αράπη όταν ζητηθεί στην πρώτη εκτέλεση.

1 «Μου αρέσει»

Δεν νομίζω οτι εγινα αγενής Νίκο.Αν προσέξεις τι εγραψα ,λεω οτι αν σήμερα την βρίσκουν και γελουν με αυτο το τραγούδι
Την γνώμη μου ειπα ,οπως κι εσυ πιο πάνω οταν ειπες, να μην γινόμαστε δογματικοί.Και αν παιζεις τον Αράπη με γεια σου και χαρά σου .Εγω ειμαι αλλης γνωμης και μενουμε εδω.

Μην το πάρεις προσωπικα,την ξέρεις άλλωστε την γνώμη και εκτίμησή μου προς το πρόσωπό σου.Η ένστασή μου ήταν στην φράση “η δεν θέλουν ή δεν μπορούν”.

Σπάνια κάποιο πρόβλημα θα είναι τόσο σημαντικό ώστε να αξίζει να ασχοληθούμε ΜΟΝΟ με αυτό.

Σας θυμίζω ότι διανύουμε ακόμη την περίοδο του Κόβιντ, που υποτίθεται πως είναι ΤΟΣΟ σημαντικός ώστε να μη συζητούνται ένα σωρό άλλα που συμβαίνουν τον ίδιο καιρό. Όχι, δεν είναι τόσο σημαντικός. Σημαντικός είναι βέβαια, αλλά δεν αξίζει την αποκλειστικότητα.

Έτσι και με τον ρατσισμό: σίγουρα το να ξυλοκοπεί μια κυβέρνηση μαύρους πολίτες είναι χειρότερο από το να χαμο/χασκο/γελάμε μ’ έναν ρετρό χαβαλέ περί μαύρων, αλλά το ότι μια άλλη κυβέρνηση τους δολοφονεί κιόλας είναι ακόμη χειρότερο. Οπότε, τι; συγκινηθήκαμε για τις δολοφονίες και κλείσαμε;

Όχι βέβαια.

3 «Μου αρέσει»

Και επειδή άπτεται του θέματός μας, με την λογική ότι εξετάζουμε πρόσωπα, έργα, τραγούδια, και άλλα του παρελθόντος, με βάση τις σημερινές μας απόψεις, σε ανάρτηση στον ιστότοπο της επιτροπής, για τον γιορτασμό των 100 χρόνων από το 1821, με πρόεδρο την κ. Γ. Αγγελοπούλου, ο Καραισκάκης χαρακτηρίσθηκε σεξιστής.
" Ούτε λίγο ούτε πολύ, σε paper που αναρτήθηκε στον ιστότοπο της εν λόγω επιτροπής, πρόεδρος της οποίας είναι η κυρία Γιάννα Αγγελοπούλου, γνωστός μεταμοντέρνος ιστορικός χαρακτηρίζει τον αγωνιστή του 1821, Γεώργιο Καραϊσκάκη, ως σεξιστή, βασισμένος στο υβρεολόγιο που συχνά χαρακτήριζε το λόγο του και σε εκφράσεις όπως η γνωστή: «Λέγεις να προσκυνήσω. Κι εγώ, πασά μου, ρώτησα τον πούτζον μου και μου είπε να μη σε προσκυνήσω» ."
Πηγή: http://www.katiousa.gr/apopseis/georgios-karaiskakis-enas-seksistis-tou-1821-i-oi-methodologikes-astochies-tou-istorikou-kosmopolitismou/

Αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο να διαβάσω τη μελέτη γνωστού μεταμοντέρνου ιστορικού για τον πούτζον του Καραϊσκάκη. Αλλά ότι η κοινωνία μας (όπως και οι περισσότερες) ήταν καθολικά σεξιστική μέχρι που διαμορφώθηκε η ίδια η έννοια του σεξισμού είναι δεδομένο.

1 «Μου αρέσει»

Ποιος αντιλέγει σε αυτό Περικλή? Ακόμα και σήμερα είναι κατάφωρα σεξιστική χωρίς να περιορίζεται ο σεξισμός στις γυναίκες. (LGTB κλπ).
Το θέμα είναι να εξετάζουμε κάθε πρόσωπο ή έργο με βάση την εποχή που υπήρξε ή δημιουργήθηκε.
Όχι να πετάμε ένα χαρακτηρισμό για να εντυπωσιάσουμε. Αλλιώς πρέπει συνολικά να καταδικάσουμε ότι υπήρξε πριν από εμάς. Όπως και οι αυριανοί να καταδικάσουν εμάς. Αλλά δεν είναι όλα αρνητικά σήμερα όπως δεν ήταν και όλα αρνητικά στο παρελθόν.
Δεν μπορείς να περιμένεις π.χ. από τον Καραισκάκη να σκέφτεται έξω από τα δεδομένα της εποχής του. Αυτό είναι γελοιότητα, και μεθοδολογικά λάθος.

2 «Μου αρέσει»