Οργανοποιός: Σάκης Δρόσος

Πρέπει να μπορείς να αποδείξης ότι δεν είσαι ελέφαντας.

2 «Μου αρέσει»

Μα γι’ αυτο λενε οτι η δικαιωσυνη ειναι τυφλη. Εγω τοτε ειχα μιλησει και με αστυνομια και με εισαγγελεα. Αυτα μου ειπαν. Και για να λεμε και το αλλο, εχει κοψει ποτε μαστορας στο εργαστηρι του, αποδειξη; πως περιμενεις μετα να παρεις χαρτι τιτλου οτι σου ανηκει το συγκεκριμενο οργανο; ουτε αριθμο σειρας δεν εχουν πανω. Η γκιμπσον παραδειγμα, μπορει να σου δωσει τετοιο επωνυμο εγγραφο αγορας και κατοχης.

Προσωπικά 2 μπουζουκια που αγόρασα απο διαφορετικούς μάστορες απόδειξη μου έδωσαν.
Γενικά όλοι τους κόβουν υποχρεωτικά, τώρα ίσως ο κανόνας να ειναι να μην κόβουν σε όλους, αλλα αυτο αφορά τον κάθε μάστορα και πελάτη ξεχωριστά :wink:

1 «Μου αρέσει»

Kι εμένα. Αλλά το ποσό ήταν βέβαια πολύ μικρότερο.

Εταιρείες όπως η Γκίμπσον ίσως βγάζουν κομμάτια με ατομικό αριθμό, όπως ο αριθμός πλαισίου στα αυτοκίνητα. Οπότε ναι, με την αγορά παίρνεις ένα χαρτί που λέει ότι η συγκεκριμένη κιθάρα είναι δική σου. Προηγουμένως ήταν του μαγαζάτορα, πιο πριν του χονδρέμπορου κ.ο.κ. Τα χειροποίητα όργανα όμως δεν έχουν τέτοιον αριθμό, και ΟΧΙ από παρανομία, νομίζω τουλάχιστον, αλλά απλώς γιατί δεν προβλέπεται.

Η απόδειξη αγοράς αφορά τα λεφτά, δεν αποδεικνύει ποιο όργανο έγινε δικό σου.

2 «Μου αρέσει»

Τώρα που το σκέφτομαι, τα λεφτά είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα αντικειμένου χωρίς αποδεικτικά ιδιοκτησίας. Με ληστεύουν στον δρόμο, γίνεται καταδίωξη, τον τσακώνουν, έχει απάνω του τα λεφτά. Θα πρέπει εγώ να αποδείξω ότι ήταν δικά μου;

Παιδιά αποκλείεται να δουλεύει έτσι ο νόμος. Δεν μπορεί να έχει τόσο χονδροειδή κενά!

1 «Μου αρέσει»

Όταν ταυτίζεται το ποσό που θα βρεθεί επάνω του (στον ληστή), με αυτό που θα δηλώσεις ότι σου έκλεψε,δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν όμως έχει παραπάνω ποσό επειδή θα έχει κλέψει 2-3 άτομα, και δεν ταυτίζεται αυτό με τα δηλωθέντα ποσά των θυμάτων τότε ότι πει η ανάκριση, και το δικαστήριο. Όσο για τα κενά νόμου , υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα παραθύρων που αξιοποιούν ικανότατοι δικηγόροι, και πετυχαίνουν τις αποφάσεις που θέλουν.

1 «Μου αρέσει»

Μα εδώ δε χρειάζεται ικανότατος δικηγόρος. Λες ένα ξερό «όχι» και αφήνεις τον άλλο να υποστηρίξει τον ισχυρισμό του. Γι’ αυτό είπα:

Σίγουρα δεν δουλεύει έτσι.Το θέμα είναι κάποιος να καταθέσει μήνυση να πάει το πράγμα στο δικαστήριο και να έχει καταθέσει τί έγινε.Το δικαστήριο θα αποφασίσει από εκεί και πέρα.
Και λεφτά να μην του βρουν στην τσέπη στο παράδειγμα που έδωσες αν είσαι σίγουρος ότι είναι αυτός και το καταθέσεις δικάζεται.Τα λεφτά μπορεί να τα έδωσε σε συνεργό.Δεν σημαίνει ότι δεν στα πήρε.Η πράξη έγινε.Το ότι δεν βρεθήκανε δεν σημαίνει ότι δεν έγινε.

Με το που θα γίνει καταδίωξη, σημαίνει ότι έγινε ληστεία, (ντε φακτο), δεν χρειάζεται να κάνεις μήνυση. Είναι αυτεπάγγελτο. Δικάζεται κατ ευθείαν στο αυτόφωρο. Το θέμα είναι αν σου έκλεψε 500,και συ μπορεί να ισχυριστείς 1000.(Να τα κονομήσουμε ρε αδερφέ, μια και μπήκαμε σε αυτό το μπελά). Δεν κατάλαβα το ξερό όχι που αναφέρει ο Περικλής που πάει. Το θέμα μας εδώ όμως είναι η δυσφήμιση. Φίλος μου καλός, ασχολήθηκε με τα διοικητικά ενός ομίλου, κέρδισε η παράταξή του τις εκλογές, και ζήτησε η νέα διοίκηση το Ταμείο. Τους έδωσαν το ποσό που είχε ο ταμίας σε μετρητά, δεν τους έδωσαν όμως τον τραπεζικό λογαριασμό. (Γιατί άραγε;) Αναγκάστηκαν να πάνε δικαστικά. Πρωτόδικα δικαιώθηκαν. Στο εφετείο, γνωστός μεγαλοδικηγόρος, (με μακρύ επώνυμο), ισχυρίστηκε ότι στην δίκη αναφέρθηκε το Ταμείο, και όχι το βιβλιάριο καταθέσεων που θα έπρεπε να έχει ζητήσει συγκεκριμένα η νέα διοίκηση… Τέλος πάντων κέρδισε το εφετείο, και τους τραβάει μία αγωγή για συκοφαντική δυσφήμιση, στο νέο Διοικητικό Συμβούλιο, και το κερδίζει. Εκεί που χρωστούσαν την άμαξα, πήρανε και το βόδι. Ο φίλος πληρώνει ακόμα την συμμετοχή του στο επιδικασθέν ποσό.

2 «Μου αρέσει»

Γνωστό δυστυχώς πλέον οτι δεν έχει σημασία το σωστό και το δίκαιο, αλλά ποίος ειναι ο δικηγόρος του καθένα.

2 «Μου αρέσει»

Ναι έχεις δίκιο όσον αφορά την κλοπή και τη ληστεία.Πολλές φορές κανείς δεν πάει όμως για καταθέσεις.Σου λέει και πού να μπλέκω τώρα με τα δικαστήρια.Και τελειώνει το πανηγύρι εκεί.
Στο θέμα όμως εσύ πιστεύεις ότι αν όντως ο μάστορας έκλεισε το μαγαζί και εξαφανίστηκε με όργανα και οφειλές θα έχει λεφτά για μεγαλοδικηγόρο?

Κάποιος “άλλος” μάστορας και καθηγητής όμως είχε λεφτά για δικηγόρο.

Στον δράστη. Ότι αν πολύ απλά αρνηθεί ότι τα λεφτά ή το όργανο ή το οτιδήποτε που βρέθηκε επάνω του ανήκει στον άλλον, μετά πέφτει στον άλλο το μπαλάκι να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας. Και το προσωπικό μου σχόλιο ήταν: το αποκλείω να είναι έτσι ο νόμος, δηλαδή πρακτικά εις βάρος του θύματος.

Φυσικά και υπάρχουν περιπτώσεις όπου ένας ευέλικτος δικηγόρος μπορεί να κάνει τη μέρα νύχτα, αυτό δεν είναι παράξενο και ούτε κατ’ ανάγκην κακό. Γιατί υπάρχει ολόκληρη οργάνωση δικαιοσύνης, και ολόκληρη νομική επιστήμη; Το αντίθετο θα ήταν οι αυτόματες κυρώσεις βάσει καταλόγου, «έκλεψες τόσα; τόσα χρόνια / είχες και όπλο; τόσα χρόνια», χωρίς δίκη, πράγμα που προφανώς ούτε γίνεται ούτε και θα το θέλαμε. Αυτό που έχουμε και που θέλουμε είναι να καλείσαι να υποστηρίξεις το δίκιο σου, κι όποιος πείσει.

Αλλά άλλο αυτό και άλλο τα χονδροειδή κενά του νόμου, τα οποία, όπως τόνισα, αμφιβάλλω αν υπάρχουν σε τέτοιο κραυγαλέο βαθμό. Εφόσον κατέχω νόμιμα κάποιο αντικείμενο, για το οποίο βάσει νόμου δεν προβλέπεται κανένα πιστοποιητικό ιδιοκτησίας, κάπως θα με έχει εξασφαλίσει ο νόμος απέναντι σε κλοπές, δανεισμούς αγύριστους, κλπ.

(Να αναφέρω ότι σε όσα συνεργεία έχω αφήσει το αυτοκίνητο, κατά κανόνα μου κόβουν απόδειξη για την αμοιβή των υπηρεσιών τους. Όχι όμως για το γεγονός ότι το αυτοκίνητο υπ’ αριθμ. τάδε έμεινε στο μαγαζί τους τις τάδε μέρες.)

Ναι αλλά το αμάξι είναι ένα από τα πολύ εύκολα αντικείμενα να αναγνωριστεί ότι είναι δικό σου (από την πινακίδα μέχρι τον αριθμό πλαισίου). Αν όμως για παράδειγμα αφήσεις για επισκευή έναν υπολογιστή/κινητό κτλ προφανώς και παίρνεις “δελτίο παραλαβής” και με αυτό (και μόνο αυτό) το παραλαμβάνεις μετά.

1 «Μου αρέσει»

Ναι αλλά άμα το αυτοκίνητο κάνει φτερά, θα πρέπει εγώ να αποδείξω ότι του το είχα αφήσει;

Δεν έχει και πολύ σημασία καθώς το αυτοκίνητο είναι πιστοποιημένα δικό σου και είναι γνωστό ότι βρίσκεται στην κατοχή σου από πληθώρα εγγράφων. Άμα το αυτοκίνητο κάνει φτερά, δηλώνεις απώλεια/κλοπή και καταθέτεις ότι το τελευταίο σημείο που το είδες ήταν εκεί. Από εκεί και πέρα το θέμα είναι σε ποιανού την κατοχή θα βρεθεί (αν βρεθεί), τι θα καταθέσει ο μάστορας, και τέλος πάντων τι αποτέλεσμα θα έχει η έρευνα που θα γίνει.

Παρόμοια κατάσταση γίνεται και με το κινητό, αν στο κλέψει κάποιος μπορείς να πιστοποιήσεις ότι ήταν δικό σου γνωρίζοντας τον σειριακό αριθμό του (IMEI), μετά οι εταιρείες κινητής μπορούν να πιστοποιήσουν ότι αυτό το κινητό σου άνηκε αν χρειαστεί. (και πολλές φορές και να το εντοπίσουν!)

Αλλά αν σου κλέψουν πχ από τον δρόμο ένα ας πούμε κόσμημα, το οποίο δεν μπορείς να το πιστοποιήσεις ότι ήταν δικό σου (με φωτογραφία ή κάτι), και επιπλέον δεν μπορείς να πιστοποιήσεις με μάρτυρες ή σωματική βλάβη ότι συνέβη κλοπή, τότε ναι είναι δύσκολο να βρεις το δίκιο σου.

2 «Μου αρέσει»

Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας. Όλα τα σοβαρά συνεργεία, δεν βάζουν αυτοκίνητο μέσα αν δεν το καταγράψουν στο βιβλίο εισαγωγής. (Το αστείο είναι ότι σας γράφω από συνεργείο που περιμένω να παραλάβω το αυτοκίνητο μου). Από το βιβλίο φαίνεται το πότε εισάχθηκε, και πότε έγινε η εξαγωγή του.

5 «Μου αρέσει»

Ρε παιδιά εγώ όταν αφήνω τη μηχανή ή το αυτοκίνητο σε συνεργείο μου ζητάνε τον αριθμό και την άδεια για να καταγραφεί η είσοδός του στο συνεργείο σε ανάλογο κατάλογο.
Άρα υπάρχει καταγραφή ότι άφησες το αυτοκίνητό σου εκεί. Αν το κλέψουν το συνεργείο πρέπει να σε αποζημιώσει. Ή αν γίνει κάποια ζημιά κατά την διάρκεια της παραμονής του εκεί.

(Μαζί γράφαμε Νίκο).

4 «Μου αρέσει»

Μην πάτε αλλού το θέμα.Όταν πας μπουζούκι σε μάστορα για επισκευή παίρνεις κανένα χαρτάκι ότι το άφησες?Δεν έχω πάει μπουζούκι για επισκευή γι’αυτό ρωτάω.Ή σε προκαταβολή για κατασκευή νέου οργάνου δίνει απόδειξη ο κάθε οργανοποιός?

1 «Μου αρέσει»