Οργανοποιός: Σάκης Δρόσος

Φίλε Μανώλη καλωσόρισες και από εμένα στο φόρουμ μας.

Είναι πολύ άσχημο αυτό που συμβαίνει, και καλά κάνεις και γράφεις και εδώ ώστε να τα βλέπουν και άλλοι υποψήφιοι αγοραστές.

Όμως, όπως έγραψε σε προηγούμενη ανάρτηση ο @icetelli:

Οπότε, όσο και αν μας πνίγει το δίκιο και όσο άσχημα και αν μας έχει φερθεί κάποιος, καθώς εδώ είναι δημόσιος χώρος, θέλει προσοχή ο τρόπος έκφρασης, οπότε, ας αποφεύγουμε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

Και πάλι καλωσόρισες και ελπίζω ειλικρινά να βρεις άκρη με τον συγκεκριμένο οργανοποιό είναι ντροπή να δίνεις χρήματα και να τα χάνεις έτσι.

6 «Μου αρέσει»

Από τον Δρόσο είχα πάρει το πρώτο μου μπουζούκι (4χορδο φυσικά εκείνη την εποχή) ήταν κοντά στην γειτονία μου στην Δραπετσώνα. Πίσω απο τον Αγιο Διονύση δίπλα στα σουβλατζίδικα. Τον θυμαμαι με συμπάθεια μιας και είχε φερθεί σωστά τότε σε εμάς. Μετά απο πολλά χρόνια όταν είχε χάσει την μητέρα του , του είχε στοιχίσει πολύ .Είχα ακούσει ότι δεν είναι καλά ψυχολογικά και αυτό είχε αντίκτυπο στις παραδόσεις των οργάνων του. Δεν έχω ακούσει κάτι άλλο απο τότε…όπως όμως ανέφεραν και οι προηγούμενοι καλό θα ήταν να προσέχουμε στους χαρακτηρισμούς και εαν έχει συμβεί κάτι τέτοιο πρέπει να μιλήσετε στην αστυνομία και όχι στο φόρουμ.

4 «Μου αρέσει»

kalhspera filemou niko.grafo se latinika giati to pc mou den exei elinikous xaraxtires sugnomh.makarh kapia stugmh na breth o drosos kna plirosh gia ola auta pou exei kanei.sas euxaristo.

Καλησπέρα, απλά μια φιλική συβουλη εάν όντως κάποιος σας έχει φάει λεφτά ο καλύτερος τρόπος είναι η αστυνομία η κάποιος δικηγόρος, από εκεί και πέρα ο Δρόσος αν χρησιμοποιήσει τα σχόλια του γκρουπ μπορεί να κάνει καταγγελία για εξύβριση και να κάνει μήνυση,εν έχετε δώσει λεφτά πρέπει και να μπορείτε να το αποδείξετε γιατί ο καθένας μπορεί να το λέει αυτό χωρίς στοιχεία. Επίσης τι σημαίνει κρύβεται? Τη είναι εγκληματίας? Και να άφησε το εργαστήριο του ο άνθρωπος θα είναι η σπίτι του η σε κάποιο συγγενή αν όντως έχει οικονομικό πρόβλημα, ο μοvος τρόπος είναι να επικοινωνήσετε και να το λύσετε, το θεωρώ βλακεία να κρυβέτaι κάποιος για να αποφύγει να φτιάξει ένα δύο μπουζούκια δεν έχει λογική. Απλά υπομονή και οτν τον δείτε πλα συζητήστε το ώστε και να μην χάσετε λεφτά και να σας φτιάξει το οργανο που ζητάτε, τω ρα με της απειλές και όλα αυτά δεν καταλαβαίνω το νόημα.

5 «Μου αρέσει»

Ισως και να εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα αν διαβασες ομως τα σχολια τον κυνηγανε πολλα ατομα δεν ειναι ενας οι δυο αρα δεν ειναι τυχαιο ολο αυτο. Τωρα για τους χαρακτηρισμους που διαβαζω και μενα δεν μου αρεσουν και εχεις δικιο σε αυτο που λες οτι θα πρεπει να απευθυνθουν στην αστυνομια η σε καποιο δικηγορο. Σκεψου ομως και εμεις να ημασταν στην δικη τους θεση.? Λες για αποδειξη. Πες μου ποιος οργανοποιος σου δινει αποδεξη οταν παιρνει προκαταβολη? Επισης σε αυτο που γραφεις οτι ειναι εγκληματιας και κρυβεται? Δεν κρυβονται μονο οι εγκληματιες ο καθενας μπορει να κρυφτει για τους δικους του λογους. Οσο για το θεμα της επικοινωνιας αν διαβασες ολοι αυτοι οι ανθρωποι προσπαθουν να επικοινωνησουν και δεν τον βρισκουν πουθενα ουτε στο εργαστηριο του. Δηλαδη ολοι αυτοι ψεματα λενε? Εχουν καποιο λογο να τον κατηγορουν ετσι για πλακα? Πιστεψε με και εγω το θεωρω χαζομαρα το να κρυβεται καποιος.(Συμφωνω εν μερη μαζι σου) και προσωπικα οταν εισαι επαγγελματιας και εχεις χτισει και ενα ονομα πραγματικα δεν το κανεις αυτο το πραγμα. Αλλα ολοι οι ανθρωποι δεν λειτουργουν το ιδιο εσυ και εγω πχ δεν θα το καναμε αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχουν ολοι τον ιδιο τροπο σκεψης και δυστηχως δεν εχουν εχουν ολοι μπεσα.

Είναι όντως μεγάλος απατεώνας !!! Δυστηχως τον βοήθησα για αρκετό καιρό και οικονομικά και ψυχολογικά μ έφαγε ένα όργανο και μια μεγάλη προκαταβολή και εξαφανίστηκε !!!

Επειδη ειχα το ιδιο προβλημα με ηλεκτρονικο, σας λεω οτι η αστυνομια και ο εισαγγελεας δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Μονο να τον βρουν μπορουν, να δωσουν καποιο εξωδικο, μια συσταση, και αυτο. Μετα σου λενε κανε μυνηση αν θες πατε στα δικαστιρια. Δλδ ου μπλεξεις. Αντε γεια μετα. Και αν δεν εχει τιποτα στο ονομα του να του παρεις, τον κανεις πριτς τα απ’αυτα. Επισεις οι χαρακτιρισμοι, οπως, απατεωνας κ.λ.π. διωκονται ποινικα. Δλδ μπορει ο ιδιος, με τα σχολια εδω να σσς κανει μυνηση κανονικα για εξυβριση και προσβολη. Γι’ αυτο προσοχη στο τι γραφετε. Αν μπορειτε σβηστε αυτες τις λεξεις τουλαχιστον.

1 «Μου αρέσει»

Κοιτάξτε, κι εγώ θα προτιμούσα να μην έβλεπα τόσα μηνύματα ξέχειλα από αγανάκτηση (έστω και δικαιολογημένη) και χαρακτηρισμούς. Δεν ξέρω τι μπορεί σύμφωνα με τον νόμο να κάνει ο άλλος, ούτε τι ενδέχεται πραγματικά να κάνει ο κάθε συγκεκριμένος, αλλά το θέμα είναι ότι εδώ στο φόρουμ η περίπτωση έχει καταστεί σαφής. Χωρίς να θέλω να επιβάλω στον καθένα τι να λέει και πώς, υποκειμενικά θα προτιμούσα ο επόμενος, αν έχει να γράψει τα ίδια, να μείνει στο «κι εγώ τα ίδια», ή σε μια απλή περιγραφή των γεγονότων.

Το να κατηγορείς κάποιον, χωρίς να μπορείς να αποδειχθεί δόλος, μένει το πράγμα στην αστήρικτη κατηγορία, και τιμωρείται ποινικά. Πριν αρκετά χρόνια, κάποιος χρωματοπώλης, έκλεισε εν μια νυκτί το κατάστημα του, και έφυγε αφήνοντας ένα σωρό ακάλυπτες επιταγές στους προμηθευτές του. Κατηγορήθηκε από πολλούς ανθρώπους, για διάφορα πράγματα. Γνωστός μου προμηθευτής πήγε στην υπηρεσία οικονομικού εγκλήματος, και κοίταξε πως μπορούσε να κινηθεί νομικά. Τίποτα. Οι επιταγές ήταν καθαρογραμμένες, με ολοστρόγγυλα γράμματα, και ευανάγνωστες υπογραφές. Για την υπηρεσία ήταν ένας ευηπόληπτος επιχειρηματίας, ο οποίος έπεσε έξω. Ο πρώτος είναι ή ο τελευταίος; Με αυτά θέλω να πω ότι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στα γραφόμενα μας, και αν θέλουμε να προειδοποίησουμε κάποιους για κάποιον συγκεκριμένα, ας είμαστε κάπως αόριστοι, και αρκετά φειδωλοί στους χαρακτηρισμούς, για την δική μας προστασία.

4 «Μου αρέσει»

Κάτσε τώρα Νίκο. Το να πω «μου πήρε την προκαταβολή κι έγινε καπνός» είναι ένα γεγονός, είτε αληθινό είτε ψευδές. Αν είναι αληθινό, θα βρω και τον μπελά μου αποπάνω; Μα δεν έκανα (λέμε τώρα) λόγο για δόλο ή για χωρίς δόλο. Λες και δεν ξέρουμε ένα σωρό περιπτώσεις όντως ευυπόληπτων που έπεσαν έξω, βρέθηκαν με υπέρογκα χρέη, και χάσαν τα σπίτια τους.

Ή τιμωρείσαι μόνο άμα χρωστάς στην τράπεζα κι όχι σε ιδιώτες;

(Δεν το λέω ζητώντας να τιμωρηθεί ο μάστορας, αφού δεν έχω καμιά δουλειά να κρίνω τέτοια πράγματα βάσει αφηγήσεων στο φόρουμ. Απλώς εκφράζω την απορία ενός μη νομικού.)

2 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ μαζί σου Περικλή, αλλά πως συμφωνώ. Αν έχεις δώσει προκαταβολή -με απόδειξη-, και ο τύπος εξαφανιστεί, βεβαίως και να το πεις, και να το διαλαλήσεις. Αν όμως τα έχεις δώσει έτσι τα χρήματα, -συμβαίνει και αυτό -, καλύτερα να χωνέψεις ότι σε γέλασαν, παρά να ζητήσεις και τα ρέστα. Παρ όλο, ότι θα έχεις δίκιο. Ο τύπος μπορεί να ισχυριστεί δυσφήμιση και να μπλέξεις. Υπάρχουν περιπτώσεις κατηγορίας δυσφήμισης από το διαδίκτυο. Υπάρχει υπηρεσία ηλεκτρονικού εγκλήματος, που στοιχειοθετεί κατηγορίες. Απλά προσέχουμε τι γράφουμε, και πως το γράφουμε.

Πόσοι μάστορες δίνουν απόδειξη προκαταβολής όπως είπε παραπάνω ένα άλλο μέλος?Το μάστορα δεν τον ξέρω ούτε αυτούς που γράφουν.Εδώ όμως υπάρχουν αρκετοί όπως φαίνεται που τον ψάχνουν.
Δηλαδή αυτός που έχει χάσει τα λεφτά του και το όργανό του δεν θα βγάλει άκρη με το δικαστήριο ενώ ο άλλος επειδή κάποιοι έγραψαν δυο πράγματα στο forum θα βγάλει άκρη με το δικαστήριο.Μην τρελαθούμε κιόλας.Ο τύπος φαίνεται εξαφανισμένος.Ας πάει αν θέλει στο δικαστήριο να τα πει από κοντά με αυτούς που τον ψάχνουν.
Είναι λυπηρό να υπάρχει αυτή η άποψη

Δυστυχώς την υιοθετούν πολλοί αυτή την άποψη γιατί για να μπλέξεις με τα δικαστήρια θέλεις χρόνο και χρήμα.Τα λεφτά του ή το όργανό του κάποιος δεν θα τα πάρει πίσω αλλά ο τύπος σίγουρα θα μπλέξει με τέτοιο τρόπο που αργότερα θα ψάχνετε.Ειδικά αν έχει φάει μήνυση από καμιά δεκαριά άτομα πελάτες,τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού για τα ενοίκια που χρωστάει και δεν ξέρω και εγώ πόσους άλλους.

Ναι είναι λυπηρό, να λυπάσαι τον άλλον για τις απόψεις του. Και μάλιστα όταν αυτές οι απόψεις δεν υποστηρίζουν κάτι αντίθετο απλά εφιστούν την προσοχή.

1 «Μου αρέσει»

Είναι λυπηρό να υπάρχει πάντα η άποψη του δεν θα βρω το δίκιο μου οπότε το πίνω με το ζουμί μου ποιός να μπλέξει με τα δικαστήρια.Γι’αυτό κάποιοι που δεν κάνουν τίποτα την πατάνε και άλλοι μετά.Βέβαια σε αυτό φταίει και το σύστημα που σε αποτρέπει να το κυνηγήσεις γιατί θέλεις χρόνο που συνήθως δεν υπάρχει.Γιατί αν πρέπει να παρεβρεθείς σε 5 6 δικαστήρια λόγω αναβολών και να χάνεις το χρόνο σου θα αγανάκτησεις χειρότερα.
Το σωστό για μένα είναι όποιος έχει εξαπατηθεί ή του έχουν κλέψει όργανο να κινηθεί νομικά.

Η τελευταία παράγραφος με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Εγώ απλά υποστήριξα, ότι χωρίς αποδείξεις δεν μπορείς να πας δικαστικά. Για τον νόμο, π. χ. αν δεν πάρεις απόδειξη για προκαταβολή είσαι συνένοχος. Όταν λοιπόν ενεργείς έτσι (π.χ.λόγω γνωριμίας, ή και φιλίας με τον μάστορα), αναλαμβάνεις και το ρίσκο. Μετά πρέπει να αποδείξης ότι δεν είσαι ελέφαντας. Και να κατηγορηθείς και από πάνω για δυσφήμιση, ελλείψει ντοκουμέντων.

5 «Μου αρέσει»

Αυτό μπορώ να το καταλάβω. Αν όμως έχω αφήσει το όργανό μου για επισκευή και δεν το λάβω ποτέ πίσω, ο νόμος δε νομίζω ότι μπορεί να μου πει «απόδειξε ότι αυτό το όργανο είναι δικό σου» ή «απόδειξε ότι του το έδωσες», αφού ποτέ δεν επέβαλε σε κανέναν να έχει έγγραφα ιδιοκτησίας για κάθε αντικείμενο. Το αυτοκίνητο έχει τέτοια έγγραφα. Ο μπαγλαμάς δεν έχει, πώς να το κάνουμε. Δεν έχει γιατί ποτέ δεν απαιτήθηκε από τον νόμο να έχει. Αυτό δεν σημαίνει ότι σύμφωνα με τον νόμο κανένας μπαγλαμάς και κανένα αντικείμενο πέρα από ορισμένα δεν έχει νόμιμο ιδιοκτήτη.

Εκεί λοιπόν τι γίνεται;

1 «Μου αρέσει»

Έχεις δίκιο Περικλή. Σχεδόν ΑΠΟΛΥΤΟ. Οι περισσότεροι ΚΑΛΩΣ!!! ή και μερικές φορές κακώς (όπως η περίπτωσή μας), έχουν ιδιαίτερη σχέση ή και φιλία με τους οργανοποιούς τους. Έτσι οι τυπικούρες περισσεύουν. Τι γίνεται όμως σε περιπτώσεις όπως αυτή; Το τυπικό λέει, ότι τα καταστήματα που κάνουν επισκευές, πρέπει να έχουν βιβλίο πρωτοκόλλου παράδοσης προς επισκευή. Όπως ας πούμε πας την ηλεκτρική σκούπα σου για επισκευή, και η αντιπροσωπεία σου δίνει ένα χαρτάκι με αριθμό εισαγωγής προς επισκευή. Έτσι φορολογείται και το κέρδος από την επισκευή και δεν είναι μαύρο. Τώρα αν τα σπάσεις με τον οργανοποιό φίλο σου, και αυτός βγάλει περισσή κακία , πέρα από την υλική ζημιά που θα υποστείς, μπορεί να σε τρέχει νομικά για συκοφαντία και δυσφήμιση. Δεν θα έχεις ντοκουμέντα, αλλά μόνο τυχόντες μάρτυρες , αν υπάρχουν, κι αν έχουν την διάθεση να καταθέσουν. Σε επίπεδο καφενείου μπορεί να κουβεντιάζεις, και να ισχυρίζεσαι, και να σκίζεις τα ρούχα σου για το δίκιο σου. Εδώ μέσα όμως οι κουβέντες είναι γραφόμενες και μένουν. Θέλει προσοχή μεγάλη. Μην και στραβώσει πουθενά το πράγμα, και μαζί με το χαμένο αγαθό, έχουμε και άλλου είδους ζημιές.

1 «Μου αρέσει»

Ωραία, δεκτό (δεν το ήξερα!) ότι οφείλω να απαιτήσω από τον μάστορα χαρτί ότι του το άφησα για επισκευή. Με δεδομένο όμως ότι υπάρχουν αντικείμενα που ανήκουν σε κάποιον χωρίς σχετικά έγγραφα, αν βρεθούν στα χέρια άλλου (δανεισμός αγύριστος, ακόμη και κλοπή), πώς προστατεύει ο νόμος τον νόμιμο ιδιοκτήτη;

Αν εξαιρέσουμε ντοκουμέντα (Μαρτυρίες , φωτογραφίες, βίντεο κλπ που να μπορεί να θεμελιώσει ισχυρισμούς) τίποτα άλλο. Την έχω πατήσει, και δεν μιλώ χωρίς πόνο. Είχα δανείσει το λαούτο μου, και τώρα πάπαλα. Ούτε καν θυμάται το γεγονός. Τι μπορώ να κάνω τώρα. Ας πρόσεχα.

1 «Μου αρέσει»

Δεν μπορεί ρε παιδιά. Μα τότε δε νοείται καν η έννοια της κλοπής, πέρα από αντικείμενα που συνοδεύονται από αποδεικτικά έγγραφα! Με μαρτύρους όλη τη Δικαιοσύνη και την Αστυνομία της χώρας σού αρπάζω κάτι από το χέρι και λέω «δικό μου ήτανε», κι εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτε;