Νύφη του θερμαϊκού

Περί ορέξεως που λέμε …

Γανιάσαμε να βρούμε το τραγούδι …
Με τον Πετκάκη, φωνητική απομίμηση Καζαντζίδη …
Με τον Αυγερινό, τα είπε παραπάνω ο KwstasP …

Προσωπικά, αν και Σαλονικιά, σαν τραγούδι μ`αφήνει αδιάφορη …
Γράφτηκαν και γράφτηκαν τραγούδια για την πόλη μου …
Πάντως η χρονοβόρα έρευνα, στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία !!!

Πάμε γι άλλα … :089:

Κάποιο τραγούδι που μιλάειγιά …νυφούλα του Θερμαικου …εχει πεί και ο Π.Γαβαλάς.

Ναι, αυτο τουλαχιστον υπαρχει φιλε μου… το εχω :slight_smile:

Τελικα το τραγουδι εχει αρχισει πιστευω να ξεφτυλιζεται… Δεν ειναι (λενε) τελικα του Πετκακη, το τραγουδα ο Γιωργος Στασης. Δεν ειναι τελικα του 1978 αλλα του… 1997 ο_Ο… Ευτυχως που δεν εκαναν λαθος (ακομα τουλαχιστον) στον στιχουργο και συνθετη που παραμενει ο Γιωργος Αιγυπτιος… Τι να πω
Α! και ο τιτλος δεν ειναι “Νυφη του Θερμαικου” η “Εγω και το κοριτσι μου”. Ειναι “Ομορφη Θεσσαλονικη”
Να δω τι τους μενει να αλλαξουν τωρα… Λες να πουνε κατι και για τον Αιγυπτιο? Οτι και καλα δεν εννοουσαμε αυτον αλλα καποιον που ειναι… Αιγυπτιος. :slight_smile:

Όλα αυτά άρχοντά μου γιατί δεν υπάρχει κάποιος που να γράψει έχω το δίσκο και είναι:
Δίσκος Νο… Εταιρεία … Έτος … Συνθέτης … Στιχουργός … Τραγουδιστής κλπ κλπ αν υπάρχουν, να και μια φωτό του δίσκου (δυστυχώς μας έκαναν καχύποπτους τρία χρόνια τώρα) και τέλος. Ας ελπίσομε ότι ο πραγματικά κάτοχος θα φιλοτιμηθεί να το κάνει σύντομα, έστω και για την τιμή των όπλων. Να μας φύγει η περιέργεια βρε αδαρφέ (εκτός και παίζει μ’ αυτήν). Εντύπωση μου κάνει που ο τραγουδιστής δεν θέλει να μαθευτεί το όνομά του. Συνήθως γίνεται χαμός για την προβολή του ονόματος???
Όπως και να 'χει πάντως, ευχαριστώ όσους συνέβαλαν να φτάσομε και μέχρι εδώ.

Νομοιζω πως καποιος ανεφκεφαλος μας εχει κανει πλακα,για να ασχοληθουμαι ολοι μας με αυτο το θεμα,και ισως να βγαλει και καποια χρηματα.παντως τελος καλα.Στο θεμα μας,το τραγουδι το βουνο που το ειπε ο Στελιος ζωντανα που θα το βρουμαι???Το λεει στο dvd Νο 4 που εχει βγαλει η Βασω Καζαντζιδη.Εδω σας θελω παλικαρια.

Η Βάσω είναι πάρα πολύ καλή γυναίκα, πάρτην ένα τηλέφωνο και θα στο στείλει αμέσως ... Εγγυημένα 100% , παρά ν αρχίσει η ίδια ιστορία όπως και με την “νύφη του Θερμαϊκού”,
που μας βγήκε κουνιάδα κλπ κλπ …

Ο ίδιος, χαρακτήρισες “ανεγκέφαλο” αυτόν που μας έβαλε στο τρυπάκι και ψάχναμε τόσο
καιρό να βρούμε το τραγούδι …

Με κάθε καλή πρόθεση λοιπόν και για να μην εισπράξεις πανομοιότυπο χαρακτηρισμό από
κάποιον άλλο, πάρε ένα τηλέφωνο την Βάσω Καζαντζίδη …

Και θα τσακώσεις “το βουνό” και θα είσαι το πρώτο στην πιάτσα παλικάρι !!!

αν το ακουσης το dvd Νο 4 θα δεις οτι δεν σε κανω πλακα.ειναι απο ζωντανη ηχογραφηση.

http://www.youtube.com/watch?v=UI35qmqrjoM

Για να ξεκινησουμε απο καπου πες μου αν ειναι αυτη η εκτελεση που εφερα… και μηπως στο dvd που λες το εχεi ολοκληρο? Αν ναι τοτε με καποιο προγραμμα επεξεργασιας dvd το τσακωνεις και μετα το μετατρεπεις σε mp3

http://www.youtube.com/watch?v=UI35qmqrjoM

Λογικά είναι αυτό !!!

Το οποίο βεβαίως μπορεί να εκτιμηθεί σαν εύρημα,
από ζωντανή ηχογράφηση σε παρέα με τον Στέλιο Καζαντζίδη
κι όχι σαν ένα ολοκληρωμένο τραγούδι …

Απόσπασμα του τραγουδιού (κομμένο), θα το χαρακτήριζα …

Ναι αυτο ειναι …αλλα ολοκληρο που θα το βρουμαι.Μισο το εχω και εγω. Στο dvd μιλαει ο αφηγητης.

Kαι τα τραγουδια που εχει πει στο μπανιο ο Στελιος σπανια θα ειναι αφου δεν βρεθηκε καποιος να τον… ηχογραφει :smiley:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:33 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:30 —

Τελικα φιλε Νικητα παρακαλεσα αυτον που το ειχε και μου ανεβασε το δισκο… τωρα ξεδιαλυνονται ολα πιστευω
http://www.youtube.com/user/erotikh1972#p/u/4/mTvR-uTpgSo

ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΑΣΗΣ !!!

Γράψε και το όνομα του, ευλογημένε !

Πόσοι τραγουδιστές και αξιόλογοι μπορώ να πω, εγκλωβίστηκαν στη φωνή κάποιου άλλου
διάσημου, μόνο και μόνο επειδή ταίριαζε το μέταλλο με την δική τους φωνή ;;;

'Αλλο ένα θέμα για συζήτηση …

'Ανθρωποι, που τελικά λειτούργησαν σαν “κομπάρσοι” του τραγουδιού, ευρισκόμενοι πάντα
στην σκιά κάποιου μεγάλου καλλιτέχνη, είτε από λατρεία, είτε ζηλεύοντας την πορεία του …
Και το φαινόμενο αυτό, προσωπικά το έχω εντοπίσει περισσότερο σε άνδρες, παρά σε γυναίκες …

Ειδικά ο Στέλιος, πολλούς πήρε στο λαιμό του (σχήμα λόγου), κυριολεκτικά και μεταφορικά …
'Αραγε ακόμα παρατηρείται αυτή η λατρεία στην μίμηση ;
Διότι για να ταιριάσουν οι φωνές 100% είναι δύσκολο, έως απίθανο …

Και εκεί ξεκινά το “δράμα”, όταν βρεθούν άτομα από το περιβάλλον του τραγουδιστή και τον
κολακέψουν πως μοιάζει η φωνή του με του τάδε “μεγάλου” …
Αντί να προσπαθήσει ο εν λόγω καλλιτέχνης να ξεφύγει, επιδιώκει ολοένα να μοιάσει στο ίνδαλμα του …

Συμπέρασμα, μένει πάντα στο περιθώριο …

Και αντι Πελαγια μου να κανει τον τραγουδιστη κανει τελικα τον… μιμο! Οπως παλιοτερα και ο Βελλης που οπως λεει χαρακτηρηστικα ενας στο youtube στο τραγουδι “Εφτα νομα” (που οντως εξαφανισε τον Νταλαρα σ’ αυτο το τραγουδι)

ΣΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΟΝ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ… ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ! ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΠΡΩΤΟΣ Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΡΙΕΡΑ…

Και πιστευω οτι μονο εδω στην ελλαδα γινεται και πιο πολυ με του Καζαντζιδη τη φωνη. Φανταστειτε να λεγανε σε καποιον στο εξωτερικο
“η φωνη σας μοιαζει με του Παβαροτι και δεν ειναι καλο”
Απαντηση: “Μαγκια μου ρε φιλε… βγαλε κι εσυ Παβαροτι αν μπορεις”

Αμα ακους πολυ Καζαντζιδη δεν μοιαζει η φωνη τους, απλα προσπαθει ο Βελλης να μιμιθει τον τροπο που τραγουδαει ο Στελιος, τραβαει λιγο τα φωνηεντα και το ρο οπως εκανε ο Στελιος. Γι’ αυτο δεν εκανε και καριερα αλλωστε!!

Παιδια γεια σας ! Ελειψα πολυ καιρο λογω επειδη ειμαι ναυτικος ! Το βουνο με το Καζαντζιδη στο youtube εγω το εχω σηκωσει ! Εγω ειμαι με το nickname ksotiko77 που σηκωνω Λεωνιδα Βελλη ! Παλια οσοι θυμαστε ανεβαζα και σπανια του Στελιου στο youtube ειχα nickname pigasos77 ειχα και σελιδα στο facebook αλλα τα κλεισα ολα για πολλους λογους ! Τωρα στο youtube ειμαι ως ksotiko77 και pigasos323 στο τελευταιο λογαριασμο θα ξανασηκωσω Καζαντζιδη και σε λιγες μερες θα σηκωσω και μια συνεντευξη που ειχε δωσει στον Ευαγγελατο ! Εχω και τη κηδεια και πολλα αλλα !

Το βουνο το επεξεργαστηκα το κοψα απτο 4ο dvd τα χναρια ενος μυθου ! Εψαξα να το βρω απο δω και απο κει αλλα τιποτα ! Ενας γνωστος μου ρωτησε τη κυρια Βασω και του πε πως δε το χει ! Ισως και να μη θελει να το δωσει δε ξερω ! Ειναι πολυ καλη γυναικα ! Αναζητηται λοιπον !

Οσο για τη νυφη του θερμαικου συγχαρητηρια στο παλικαρι που το ανεβασε στο youtube και εφυγε απο ολους μας η απορια το ποιος ειναι ! Καθησα ακουσα το μισο που εχω και γω στα χερια μου με του youtube ! Ιδιο ειναι !

Να στε καλα παιδια και θα τα λεμε !

ΕΧΩ ΤΟ ΜΙΣΟ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΗ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΤΑΗΣ ΝΟΜΙΖΩ