Νιαβέντης

Παιδιά γειά σας!!
Μήπως ξέρετε αν ο Στέλιος Ζαφειρίου κάνει μαθήματα και που μπορεί να τον βρεί κανείς?
Ευχαριστώ και καλή συνέχεια

Γειά σας παιδιά.

Κατά τύχη, ψάχνοντας το Web για ρεμπέτικα, σε ένα διάλειμμα από τη δουλειά, έπεσα πάνω στο forum σας. Πρέπει να σας πω ότι μου έκανε μεγάλη χαρά να διαπιστώσω ότι υπάρχουν κι άλλοι “ρεμπετο-μανείς” σαν κι εμένα. Από μια ματιά που έριξα στις συζητήσεις σας, δεν ήταν δύσκολο να καταλάβω ότι (επιτέλους) έχω να κάνω με λάτρεις του πραγματικού ρεμπέτικου, αυτού που δυστυχώς (ίσως δεν γινόταν κι αλλιώς) έχει πάψει προ πολλού να υπάρχει.

Θα χαρώ να τα λέμε που και που. Μόνο που (δυστυχώς) δεν έχω τις θεωρητικές σας γνώσεις. Για δρόμους (ουσάκ, σαμπάχ, κ.α.) έχω ακούσει και ακούω συχνά. Όμως δεν βρήκα ποτέ την υπομονή να κάτσω να τους μελετήσω.

Όσον αφορά στην “εμπειρία” μου στην οργανοπαιξία, είμαι ερασιτέχνης αυτοδίδακτος. Ξεκίνησα από κιθάρα, μετά πήγα σε μπουζούκι και (μια και δεν μπορούσα να αντέξω άλλο το φτηνομπούζουκο που είχα) πέρασα σε ταμπουρά.

Εις το επαναγράφειν

Λευτέρης

ΥΓ: Και για το καλό που λένε, ας σας ρωτήσω και κάτι από το λεξιλόγιο. Μήπως ξέρετε τι είναι τα “μπιλαντέρια”; Ακούγεται στο ομώνυμο τραγούδι του Περιστέρη (τραγουδισμένο από τον Κασσιμάτη) κι έχει επίσης βγει και από τον Αγάθωνα. Σε ένα CD της Rounders (?) μεταφράζεται ως “Τhe Ruffians”!

Καλώς τον Λευτέρη με τον ταμπουρά του!!!

Που το 'κονόμησες το όργανο φίλε;
Πόσο;
Κατασκευαστής;
Πώς έχεις βάλει τους μπερντέδες;
Τι κούρδισμα έχεις;
Που έμαθες να το βαράς;
Πόσο μήκος έχει (σε πόντους) από τον ένα καβαλάρη στον άλλο;
Τι ξύλα έχει;
Τι πένα χρησιμοποιείς;
Που βρίσκεις χορδές; Σου κάνουν αυτές του “σαζιού”;

Εχω κι άλλες ερωτήσεις άμα τελειώσουμε με αυτές.
Οπως κατάλαβες τραβιέμαι κι εγώ με ένα τέτοιο όργανο. Αν και το έχω αφήσει στην άκρη για να ταξιμάρω στο μπουζούκι τα τελευταία χρόνια.

Οσο για τα “μπιλαντέρια”, νούκου. Den ξέρω.

KK

Μανώλη Νικηφόρε.
Ασφαλώς “κουσουμάρω” = χρησιμοποιώ, χειρίζομαι με μαεστρία (αποτελεσματικά).

Το “βρε μαγκα το μαχαίρι σου” το χτύπησε σε δίσκο (εν Ελλάδι) ο Ανέστος ο Δελιάς με μπουζούκι, ενώ χρονολογικά προηγήθηκε ο Κατσαρός στις ΗΠΑ με κιθάρα.

Δεν είναι κανενός.
Είναι απλά αδέσποτο.
Γι αυτό είναι τόσο “στρογγυλό” και “λειασμένο”.

Ο μακαρίτης ο Μουφλουζέλης έλεγε πως τα αδέσποτα του αρέσουν πιό πολύ, γιατί τα έχουν περάσει από χέρι σε χέρι πολλές γενιές μουσικών, έτσι που οι “γωνίες” τους καμπυλώθηκαν. Ολα τα ψεγάδια διορθώθηκαν.

Οπως τα βοτσαλάκια της ακρογιαλιάς, που… τρίψε- τρίψε η θάλασσα, γίναν πολύ “φιλικά” στο χέρι.

ΚΚ

<FONT SIZE="+1"><FONT FACE=“SYMBOL”>Kala re Kwsta Blhsidh eisai foberoV re file!Pou ta brhkeV auta ta stoiceia re magka!Eucaristw.
ProV Kourounh: Kai gw tosa cronia nomiza oti to koutsabaki htan tou Anestou. Kai einai kai ena apo ta poio agaphmena mou (rwthste kai ton Giannh pou maV emaqe na grafoume kai ellhnika),molonoti eida kai epaqa gia na perasw ekeino to re#+ (metaxu nto- kai re+) giati h daktuloqesia sthn kiqara s autou tou tupou t akornta-oci camhla sto mpare- einai wV gnwston kommataki duskolh, eidika gia autodidaktouV opwV egw.
Kwsta Kourounh mhpwV mporeiV na maV peiV merika pragmata akoma gia ton Mouflouzelh giati me endiaferei polu h periptwsh tou alla elacista gnwrizw;Dhladh kapoia sunoptika istorika kai diskografika stoiceia;Kai an kapoioV tou ecei ftiaxei selida kai thn xereiV, mporeiV na maV paracwrhseiV th dieuqunsh; Eucaristw.
StauroV
U.g.:Qa epanelqw me erwthmata scetika me thn tetrada tou PeiraiwV.Geia cara se olouV kai kaleV penieV. </FONT></FONT>

Συγνώμη αν σας ξενερώνω γυρίζοντας τη συζήτηση στο αρχικό μου ερώτημα αλλά βρήκα εδώ: http://www.leb.net/rma/Articles/maqamat.html αυτό:

Maqam Nahawend (Minor):

Tonal division: 1 ½ 1 1 ½ 1 1

Key of A: A B C D E F G A
Key of E: E Fs G A B C D E
Key of B: B Cs D E Fs G A B
Key of D: D E F G A Bb C D
Key of G: G A Bb C D Eb F G
Key of C: C D Eb F G Ab Bb C
Key of F: F G Ab Bb C Db Eb F

Όπως ακριβώς δηλαδή μου τα είχαν πει.
Μήπως ο Άραψ που τα γράφει ξέρει κάτι παραπάνω;

Οχι. Ο δρόμος που αναφέρεται ακριβώς από πάνω (με αγλικούς χαρακτήρες των τόνων) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Νιαβέντ.
Παίζοντας π.χ. από Re- (χε χε… πώς φαίνονται οι αυτοδίδακτοι) ο Νιαβέντ μπορεί να περάσει και από Sol και από Do. Τα “πατήματα” όμως που τον κάνουν να ξεχωρίζει απ’ τα άλλα τα καθαρά δυτικόμορφα μινόρε είναι το Sol# και το Do#.
Να βάλω κι ένα ερώτημα:
Μήπως είναι άλλος ο Νιαβέντ και άλλος ο Νιχαβέντ;

Για τους Καρούζο και Κεπούρα:
Οι παλιοί μάγκες είχαν πάντα την τάση να ειρωνεύονται τους …κυριλέ καλλιτέχνες. Ο Ζαν Κεπούρα στο “Αν μ’ αξιώσει ο θεός” του Μ. Βαμβακάρη, αν δεν κάνω λάθος παίζει μπουζούκι! (χε χε ξανά). Βέβαια στο συγκεκριμένο άσμα παρελαύνει από τον τεκέ πολύς κόσμος.
ΑΝ

Ρε μάγκες. Βάλτε στη σωστή θέση τα θέματά σας. Σε ένα topic συζητάμε για δέκα πράγματα. Στο τέλος θα χάσουμε την μπάλα. Πατήστε και κανα New.
ΑΝ

Η διαφωνία υπάρχει στα ονόματα… Ο δρόμος έτσι ακριβώς όπως αναφέρεται στο άρθρο αυτό για τους αραβικούς δρόμους σαν νιαβεντ, τον αναφέρει ο Μπουκοβάλας (με σολ και ντο φυσικό) σαν νιαβεντ… Και αυτόν που λες εσύ Αρη με τις διέσεις μπορεί άλλοι να τον λένε τσιγγάνικο ή δεν ξερω γω…

  1. Για τον Νιαβέντ: Αλλοι τον λένε και “Νιγρίζ” και αναφέρονται στον Νιαβέντ που συζητάμε:
    Ρε-Μι-Φα-Σολ#-Λα-Σιb-Ντο#-Ρε
    Αλλοι λέγοντας “Νιγρίζ” εννοουν το τετράχορδο (δηλαδή την τετράδα φθόγγων) Ρε-Μι-Φα-Σολ#
    Γενικά Νιαβέντ=Νεχβέντ σαν “λέξεις”

ΠΑΝΤΩΣ μην μπαίνετε στη λόυμπα να παίρνετε την “ελληνική” ονομασία και τον αντίστοιχο δρόμο και να ψάχνετε ομοιότητες στην αραβο-τουρκο-περσική ονομασία και τον αντίστοιχο (δικό τους) δρόμο. Θα βρείτε τόσες ομοιότητες όσες και οι διαφορές. Πρακτικά δεν προσφέρει τίποτα.

Εκτός κι αν έχετε τέτοιου είδους ερευνητικές ανησυχίες για συγκριτική μελέτη των αραβοπέρσικων / βυζαντινών / νεώτερων ελληνικών δρόμων.

  1. Σχετικά με το “Βρε μάγκα το μαχαίρι σου”, φαίνεται πως κάνω λάθος. Ο Ανέστος προηγήθηκε και όχι ο Κατσαρός. Δεν έχω στοιχεία για αυτό, αλλά ο Σώτος που με διόρθωσε, έχει.

  2. Ως προς τις ονομασίες των δρόμων, ο Λιανός έχει δίκιο. Είναι θέμα ονοματολογίας. Το τραγούδι είναι τραγούδι και δε πα να παίζει έναν αχταρμά από Νιαβέντ-Σαμπάχ-Ματζόρε και δε συμμαζεύεται.
    Εκεί που οι δρόμοι (καθ εαυτοί) και οι ονομασίες τους έχουν κάποια σημασία, είναι σε επίπεδο διδασκαλίας ή αυτοδιδασκαλίας. Εκεί δηλαδή που η ταξινόμηση είναι απαραίτητη για να μη χανόμαστε. Κι αυτό μόνο για αρχή.

Καθώς επίσης στη διάρκεια κατασκευής κάποιου ταξιμιού. Για να περνάς από τετράχορδο σε τετράχορδο (που σηματοδοτεί και κάποιο ακκόρντο) με ένα μπούσουλα - να μη “ξεχνιέσαι”.

Π.χ., για να αναλύσεις το ταξίμι του Χαλκιά στο “Μινόρε του τεκέ”, πρέπει να διακρίνεις τα Νιαβέντ, Μινόρε, Χιτζάζ και Ουζάκ τετράχορδα, παιζόμενα από Ρε, Φα, Σολ, Ντο και Λα (όχι με αυτή τη σειρά). Διαφορετικά, πως να θυμάσαι ένα ταξίμι τεσσάρων λεπτών?!?!

Απάντηση στον Baglaman:

Μπόλικες οι ερωτήσεις φίλε και δεν ξέρω να τις απαντήσω όλες (πόσο μάλλον τις άλλες που λες ότι έχεις).

Τον ταμπουρά τον πήρα από την Πόλη, γύρω στις 15000 δρχ. Αγνώστου κατασκευαστή, αγνώστου ξύλου, κλπ. Εγώ για τζουρά έψαχνα (που είναι και το αγαπημένο μου όργανο) και καθώς δεν βρήκα παρά τους τούρκικους τζουράδες (μικρά σάζια) κατέληξα σ’ αυτό που μου φάνηκε πιο κοντά στα γούστα μου.
Οι χορδές είναι οι ίδιες μ’ αυτές που έχει το σάζι.
Όσο για το κούρδισμα, ξεκίνησα με D-A-G, αλλά επειδή δεν είχα την υπομονή να μάθω καλά να χρησιμοποιώ τον αντίχειρα (απαραίτητος με τέτοιο ντουζένι), το γύρισα στο γνωστό D-A-D και βρήκα την υγειά μου, παρά το γεγονός ότι υπάρχουν κάποια ακκόρντα που δεν παίζονται έτσι (εκτός κι αν βάλεις επέκταση στα δάχτυλα!).

Τις άλλες λεπτομέρειες δεν τις ξέρω. Παίζω τα τραγουδάκια μου κι αυτό μου φτάνει.

Δίκιο έχει ο ʼρης που παραπονιέται γιατί μπερδεύονται τα θέματα. Αν ήξερα πώς πάω στο new, καλά θα ήταν.

Χαιρετώ

Λευτέρης

το θεμα των δρομων ειναι μεγαλο. οσα χρονια παιζω ενα εμαθα να λεω οταν με ρωτουν: δεν ξερω τι δρομος ειναι.
κι αυτη ειναι η αληθεια που ισχυει εδω στην ελλαδα, δεν τους ξερουμε καλα τους δρομους. αντιθετα οι τουρκοι , οι αραβες , δεν ξερω ποιοι αλλοι το εχουν μελετημενο το θεμα και διδασκουν τα πραγματα στα ωδεια τους σωστα. κι οταν λενε νιαβεν εννοουν ενα πραμα και μονο. σε μας ομως οι δρομοι ειναι γνωστοι απο στομα σε στομα. αποτελεσμα αλλο να εννοει ο ενας νιαβεν κι αλλο ο αλλος.
οχι πως η ενασχοληση με το θεμα ειναι κακο. απλα τα πραγματα δεν ειναι κατασταλαγμενα.
οπως και να χει, δεν με χαλαει σε τιποτα ενας παιχτης που δεν εχει ιδεα απο δρομους η θεωρια γενικα, αλλα ξερει το οργανο απεξω κι ανακατωτα.

δικιο εχει λοιπον ο Κ.Κ. μην πεφτετε στη λουμπα των δρομων, πραγμα που πολλοι εχουν παθει, και νομιζουν οτι ειναι το παν.

Παίζω τελευταία μαζί μ’ ένα λυράρη που όταν τον ρώτησα κάποια στιγμή “τι δρόμος είναι αυτός που παίζουμε τώρα ;” μου απάντησε “εθνική οδός Αθηνών- Λαμίας”. Το παιδί δεν έχει ιδέα από δρόμους και όμως παίζει παπάδες. Πάντως εμένα θα με βοηθούσε να ξέρω τι δρόμος είναι κάθε τραγούδι, γιατί ως αρχάριος μπλέκω τα μπούτια μου (ή τα δάχτυλά μου τέλος πάντων) με το τι ακόρντα θα παίξω, μιας και το αυτί μου είναι ακόμα απαίδευτο. Ίσως εσάς με τα μπουζούκια (και τα σολιστικά όργανα γενικότερα) να μη σας ενδιαφέρει ιδιαίτερα ο δρόμος αλλά για ρωτήστε και τον κιθαρίστα δίπλα σας.
Παναγιώτης

Σύμφωνα με τα στοιχεία της συλλογής του Σπύρου Παπαιωάνου που δημοσιεύει ο Παναγιώτης Κουνάδης Το «κουτσαβάκι» έχει χτυπηθεί σε δίσκο το 1936 ,δίσκος HMV –AO 2307 Aπό τον Ανέστο.Ο Κατσαρός το δισκογράφησε το 1938 στις ΗΠΑ, δίσκος Orthophonic no.S-463b.Υπάρχουν δημοσιευμένα και τα αυθεντικά λογότυπα στο βιβλίο του Κουνάδη.Ο Κατσαρός το ηχογράφησε με τίτλο «ρε μάγγα το μαχαίρι σου».
Η παρανόηση ξεκίνησε από τον Σχορέλη που απέδωσε την πρώτη ηχογράφηση στον Κατσαρό και συνεχίστηκε με τον Πετρόπουλο που ισχυρίστηκε ότι το ηχογράφησε ο Κατσαρός το 1920! Στις ΗΠΑ πράγμα τελείως αβάσιμο σύμφωνα με τα στοιχεία των δίσκων.Ο Κατσαρός συνήθιζε να μεταφέρει με το δικό του ύφος τραγούδια που πήγαιναν καλά δισκογραφικά στην Ελλάδα σε διασκευές μουσικής και στίχου ( το βάρκα-γιαλό το έκανε «μας πήγαν εξορία, τον Σαλταδόρο «σαλταδόροι» ).Τακτική που εφαρμοζόταν συχνά από τις αμερικάνικες δισκογραφικές εταιρείες της περιόδου εκείνης που έβλεπαν το μεταναστευτικό κύμα να θέριευει και να αποτελεί έναν υποψήφιο καταναλωτή δίσκων.
Τώρα όσον αφορά τους δρόμους τα πράγματα είναι τελείως ασαφή , ορισμένοι λένε Νιαβέντ την Φυσική Ελάσσωνα δηλ απο τονο ρε : re mi fa sol la si do re αλλοι λένε Νιαβέντ ή Νεβεσερ ή Ναβαθαρ ή Νιαβέντ-καμπίρ απο ρε : re mi fa sol#lala# do#re
To Νιγριζ το ξέρω ώς ρε: re mi fa sol# la si do re.Κι αμα σας αρέσουν αυτά έχει κι άλλα πολλά , φέξε μου και γλύστρησα δηλαδή.
Ευτυχώς έχουμε καλό κιθαρίστα στην παρέα και δεν μας απασχολεί με τέτοια πράγματα βασανιστικά.

Γεια στο στόμα σου Σώτο.
Εχω τσακωθεί εκατό φορές για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά δεν είχα πάρει χαμπάρι τα στοιχεία του Σπ. Παπαϊωάννου, κι έτσι δεν είχα “τρανταχτές” αποδείξεις. Ημουν πάντως 100% σίγουρος ότι το τραγούδι είναι του Ανέστου κι ότι ο Θεολογίτης το είπε αργότερα. Αλλωστε υπάρχει και μια μαρτυρία του Μάθεση όπου αναφέρει πώς γράφτηκε το τραγούδι. Την παραθέτω από μνήμης:
“Εχουμε πάει στο βουνό πάνω απ’ το Κερατσίνι να φουμάρουμε. Εγώ, ο Μπάτης, ο Δελιάς και ο Καρυδάκιας (σ.σ. καλός κιθαρίστας που τον πνίξανε στην κατοχή). Πάνω στη μαστούρα λέει ο Μπάτης:
-Ρε μάγκα το μαχαίρι σου για να το κογιονάρεις.
-Ωραίο θέμα λέμε οι υπόλοιποι. Πως το είπες να το φτιάξουμε;
-Αλλά ο Μπάτης το είχε κιόλας ξεχάσει! Ολο κάτι τέτοια έκανε. Τον αρχίσαμε στις καρπαζιές. Κάποια στιγμή το θυμήθηκε ο Ανέστος. Αλλάζω εγώ το “κογιονάρεις” σε “κουσουμάρεις”. Λέει ο Καρυδάκιας:
-Πρέπει να έχει την ψυχή καρδιά για να το βγάλεις.
Κι ο Δελιάς έγραψε τους υπόλοιπους στίχους και του έβαλε μουσική”.

Αυτά τέλος πάντων λέει ο Μάθεσης και μάλλον λέει αλήθεια.
Πάντως, για να πω και τη μαύρη αλήθεια (τον εγωισμό μου ντε), προσωπικά δε χρειάζομαι καμμία απόδειξη. Το μόνο που λείπει απ’ την ηχογράφηση του τραγουδιού είναι μια εισαγωγή που να λέει:
“Κύριοι, το τραγούδι αυτό έχει γραφτεί απ’ τον Ανέστο”.
ΑΝ

ΥΓ. Τώρα θυμήθηκα και μια ερώτηση του Σταύρου σε άλλο posting. Να ένα ωραίο παράδειγμα “συνεργασίας”. Τη εισαγωγή αυτού του τραγουδιού πρέπει να “ανάλυσε” ο Βλάχος κι έφτιαξε το “Φάνταζες σαν πριγκηπέσα”. Τις “κινήσεις” αυτές του Βλάχου ο Γενίτσαρης πολύ έξυπνα τις ονομάζει <FONT SIZE="+1">"…από τ’ αυτί και στο δάσκαλο"…!!!</FONT>

Προς ΑΝ
Πέραν του σεβαστού Σπύρου Παπαιωάννου, έχω βάλει εδώ στο forum τα αντίστοιχα στοιχεία μου στην συζήτηση για τον Πετρόπουλο, εδώ και κάνα χρόνο…

Φ.

Εχεις δίκιο Φρανκ. Απλά εγώ δεν τα πήρα χαμπάρι.
ΑΝ

xeri kanis na mou pi pos ine i dromi kurdi,ussak, pireotiko, houzam ke segah?(polla zitao e?) Eho enadio mines pu matheno notes, kitaxa sto site pu lei o Panagiotis, de ta ehi ola(ine sosta to pireotiko ke to houzam opos ta lei eki? ).Epsaxa se aravika, k turkika site, ehun 24 ke 53 meri adistiha i oktava, asta na pane diladi. kana site mipos?
de xero an ginome kurastikos me osa zito, ute xero an ine to katalilo meros giafto to post:)

Kiourdi:
RE MI FA SOL LA SI DO RE

Ousak:
RE MIb FA SOL LA SIb DO RE

Peiraiwtikos:
RE MIb FA# SOL# LA SIb DO# RE

Xouzam:
RE MI# FA# SOL LA SI DO# RE

Seykiax:
RE MI# FA# SOL LA SIb DO# RE

Me thn die8nous kurous eyyuhsis tou Xaralampou Payiath.(Akoma 8a prepei na tone Brizoune ekeinoi oi skitzhdes mpouzouktzhdes pou de leyane tous dromous[ana8ema kai an tous $erane],$erete einai autoi oi idioi pou mas leyane oti ama pas na ayoraseis mpouzouki to prwto pou prepei na prose$eis einai na mh sou dwsoune…skeBrwmeno klp…)
Sas ayapaw re. Kalo Sabbatokuriako kai pieite kana pothri kai yia mas.
Doxtwr Stauros.
Eidikos stous dromous ta kraspeda kai tis mantres.
(Eneka epayyelmatias me8ustakas)

Stauro efharisto, na sai kala