Νίκος Βραχνάς

Αντωνη σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και για την αφοσιωση σου στο φαινομενο Βραχνας.Οποιος δεν τον ακουσε απο κοντα σιγουρα δεν μπορει να καταλαβει μεσα απο video το ποσο σημαντικος μουσικος ηταν.Προσωπικα δεν εχω ακουσει μεχρι σημερα μουσικο να πιανει τοσο αυθεντικα το πειραιωτικο στυλ και με τετοιο ηχο.Πολλες φορες δεν επαιζε καλα σαμποταριζε ακομα και τον εαυτο του αν δεν ειχε κεφια η δεν του αρεσε κατι,σιγουρα τα μικροφωνα και οι καμερες δεν του πηγαιναν και τα αποφευγε διαρκως.O Charles Howard μετα απο πολυ κοπο και μετα απο δικη μου μεσολαβηση και πιεση προς τον Νικο ηχογραφησε μερικους μηνες πριν πεθανει αρκετα κομματια που ειναι αδημοσιευτα μεχρι σημερα.Φανταζομαι οτι αρκετοι γνωρισαν καποιους παλιους ερασιτεχνες σε μεγαλη ηλικια που τους ενθουσιαζαν και ειχαν αυτο το κατι δηλαδη την διαφορετικη προσεγγιση απο ολους εμας τους σημερινους στο ρεμπετικο ,το ιδιαιτερο με τον Βραχνα ειναι οτι επαιζε αποκλειστικα και μονο το στυλ του πειραιωτικου ρεμπετικου απο την αρχη μεχρι το τελος και εμαθε κατεθειαν απο την πηγη ,Μαρκο,Μπατη ,Κερομυτη.επαιζε και δικα του τραγουδια τα οποια ειναι και αυτα ακυκλοφορητα.

Ένα cd Σταύρο χρειάζεται κάποια στιγμή να κυκλοφορήσει (επιτέλους).

(Υ.Γ. Ιδιαίτερα στου Κηρομύτη πάντως …:109:).

Μοναστηρακι 1988!!!Ο Γνησιος ρεμπετης Νικος Βραχνας σε αποσπασμα απο την ταινια Music of Outsiders.(Απο παλια βιντεοκασσετα)
:089:

//youtu.be/htLzQTLXV4k

Αντωνη ,Κωστα και λοιποι φαν του Νικου ,κανουμε μια προσπαθεια με τον Charles Howard για να βρουμε μια εταιρεια που εκδοσει ενα υλικο με ντοκουμεντα απο ηχογραφησεις του Νικου.Δυστυχως δεν εχουμε βρει κατι ακομα ελπιζω αν υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει εδω μεσα να ανταποκριθει .Τα ντοκουμεντα εχουν ηχογραφησεις απο παλιες ηχογραφησεις του Νικου οταν ηταν νεος και μερικες καταπληκτικες ηχογραφησεις με εξαιρετικο ηχο λιγο πριν μας αφησει για παντα.Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ο Βραχνας ειναι διπλα στους μεγαλους του Πειραιωτικου ρεμπετικου σαν εκτελεστης και πρεπει οντως να παρει την θεση που του αξιζει .Κωστα το παραπανω βιντεο καλυτερα να μην το εβαζες ειναι απο τις χειροτερες στιγμες του, αν ειναι δυνατον του δωσαν ενα τενεκε να παιξει με δυο χορδες.

Σταυρο ,απο τον Νικο δεν υπαρχουν πολλα βιντεο και το ξερεις.Απο αυτα τα λιγοστα βιντεο,δημιουργηθηκε το θεμα Βραχνας.Λοιπον για μενα καθε στιγμιοτυπο απο αυτον ειναι ντοκουμεντο.Δεν ειμαι ενας απλως φαν.Ελπιζω να καταλαβες τι ηταν ο Νικος για μενα!!!

Οσο για τον θεμα, αν θα βγει επιτελους ενα CD με τον Νικο,ξερεις πολυ καλα την γνωμη μου!!! Αυτο ηταν το ονειρο του που δεν πραγματοποιηθηκε.Μακαρι να γινει.Θα χαρει και η οικογενεια του!!! Μακαρι να βγουν στην επιφανεια αυτα τα ντοκουμεντα καποτε!!!

Πρεπει μια μερα να παρει την θεση που του αξιζει!!!

Κωστας

Το δικό μας φόρουμ και η “Κλίκα”, δεν μπορεί να κάνει αυτή την παραγωγή;
Όχι φυσικά με δημοκρατικές διαδικασίες… “πως νομίζετε;”, “πως το φαντάζεστε” κ.α. τέτοια!
Αλλά:

  1. Αυτοί βάζουν το υλικό
  2. Η “Κλίκα” την παραγωγή, την επιμέλεια και διαλέγει συνεργάτες.

Σε μιά τέτοια προσπάθεια, δηλαδή ανεξάρτητη παραγωγή Σι Ντι, Ντι Βι Ντι, μπορώ να βοηθήσω,
αν αποφασιστεί κι αν με χρειαστείτε:)

Κωστα ξερω πολυ καλα τι ηταν για σενα οπως και εσυ για μενα αφου και οι δυο τον ζησαμε απο πολυ κοντα και ηταν δασκαλος και φιλος ομως τωρα πια δεν ειναι μαζι μας και δεν ειναι καιρος για αντιπαραθεσεις,γιατι το οτι τον εκμεταλευτηκαν σε αυτο το ντοκιμαντερ ειναι μια αλλη ιστορια που την ξερω απο πρωτο χερι και γι αυτο σου ειπα οτι αυτη η εικονα στο συγκεκριμενο βιντεο δεν ειναι ο πραγματικος Νικος ,ειμαι σιγουρος οτι κατι θα γινει στο μελλον καλο ,ελπιζω ,αν και για το θεμα Βραχνας γενικα οφειλουμε ευχαριστω πρωτα στο charlie που εβγαλε καποια κομματια και σε σενα φυσικα

ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ ΛΑΜΠΗΣ ΑΠΟ ΜΣΝ ΕΔΩ…ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ…Ο ΒΡΑΧΝΑΣ ΗΤΑΝ ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ…Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΕ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΘΥΜΑΣΑΙ!:110::246:

Κάτω απ’ τη σκάλα του παπά απεναντι στου Μπάκα
δυο μάγκες εφουμέρνανε σε μια σπασμένη βάρκα

Ηταν ο μάγκας ο γιατρός κι ο Νώντας ο δερβίσης
κι απ’ το πολύ φουμάρανε δεν έμεινε χασίσι

Εαν κάτι άκουσα λάθος διορθώστε με.

Μήπως κανένας ξέρει αν υπάρχουν κι αλλοι στιχοι στο συγκεκριμένο τραγούδι? Ενδεχομένως να υπάρχουν στο ανεκδοτο υλικό που ανέφερε ο Σταυρος Κ. Μπράβο ακόμα μια φορά στον Kώστα που μας έφερε σε επαφή μ’ αυτόν τον σπουδαίο ρεμπέτη :088:

Αυτο το τραγουδι ειναι δικο του Φιλε μου.Και εχει αλλον ενα στιχο:

Γαλοτζα μαγκα φορεσες
και κοκκινο ζωναρι
και μες την τρουμπα περπατας
με κεφι και καμαρι

Νασαι καλα για τα λογια σου!!!

Γεια σου Κώστα μ’ έφτιαξες! Πολύ μαγκιόρικοι στίχοι!!! Δεν καταλάβαινα τι έλεγε.

Ο Νικος Βραχνας,αυθεντικος ρεμπετης και αγαπημενος φιλος!!!Ερασιτεχνικη ηχογραφηση στο σπιτι του απο τον φιλο Σταυρο Κ.

//youtu.be/5jivObS9sJ0

Kώστα δικό του είναι το τραγούδι; Εχω την εντύπωση ότι το θέμα που αρχίζει είναι το ίδιο με το θέμα που τελειώνει στο τραγούδι του “κάτω απ’ τη σκάλα του παπά”

Διονυση μονο οι δυο τελευταίες στροφες ειναι του Μουστακια!!!
Σε αυτο τον σκοπο επανω επαιζε τον Μποχωρη το Κατω απ το ραδικικαι εκει πανω ,εφτιαξε και το δικο του τραγουδι Κατω απ τη σκαλα του παπα

Μπουζουκι και τραγουδι Νικος Βραχνας.
Αφιερωμα στον αγαπημενο φιλο και δασκαλο μου.Τον Mουστακια!!!

//youtu.be/56OgyOom7ew

Πολύ ωραίο αφιέρωμα και πολύ ωραίο μοντάζ. Ωραία σύντομα και περιεκτικά τα κείμενα γεμάτο συναίσθημα. Μπράβο Κώστα, τον τιμάς και τον αναδεικνύεις όπως του πρέπει.
Γιατί τον λέγανε Μουστάκια; Μουστάκι δεν είδα πουθενά.
Και κάτι τελευταίο. Αυτό το 32 στο τέλος του Kotsos 32 τι είναι ;
(θα έσκαγα αν δεν ρώταγα :))

Φιλε Διονυσε ορισμενα πραγματα εννοουνται.

Ο Μουστακιας ειχε μουστακι στα νιατα του και ηταν γνωστος για το φινο μπουζουκι του στον Πειραια

Λιγα πραγματα για τον Νικο.

Ο Νικος ηταν γεννημα θρεμα του Πειραια,γαλουχηθηκε απο πλανοδιους παλαιμαχους παλιους μπουζουξηδες του Πειραια ο οποιος συνεχιζε και εβγαζε ρεμπετες αλλο αν εμεις δεν το μαθαμε δισκογραφικα αυτο,Ξεκινησε γυρω στο 1950 να ασχολειται με το οργανο και εμαθε πολλα απο τον Κερομυτη,Τον Μπατη και τον Μαρκο Βαμβακαρη αλλα και απο αλλους αγνωστους οπως τον Τσοκαροπουλο τον Αθανασιου,τον Αβρααμ και αλλα ονοματα που μου ειχε πει αλλα δεν θυμαμαι.
Μου ειχε πει οτι εμαθε πολλα σε μια υπογεια ταβερνα στα Ασπρα Χωματα Σαραντα σκαλοπατια κατω απο την γη ,εκει συχναζε ο Μαρκος,ο Μπατης και ο Κερομυτης
Ηταν επισης γνωστης αδεποτων πειραιωτικων κομματιων με προστυχα στιχακια και πονηρους στιχους που τα ειχε μαθει στην πιατσα,αυτα τα κομματια δεν τα επαιζε σχεδον ποτε και τα κραταγε για παρτη του ,μονο πολυ σπανια και αναλογως την παρεα.
Προσωπικα εγω που τον ακουσα απο κοντα θα πω οτι στο πειραιωτικο στυλ κανενας μα κανενας δεν βρεθηκε μετα τους παλιους να εκπροσωπησει τοσο πιστα και αξια το υφος οσο ο Νικος και αυτο το λεγαν και οι παλιοτεροι οχι μονο εγω.
Ειχε επιλεξει να ζει στην ανωνυμια και επαιζε μονο οταν ειχε κεφι .
Υπαρχουν μια σειρα απο ηχογραφησεις και βιντεο που καποια στιγμη αν βρεθει καποιος παραγωγος θα βγουν προς τα εξω.
Πιθανολογω οτι υπαρχουν σκορπιες πολλες ερασιτεχνικες ηχογραφησεις αφου πολυς κοσμος τον μαγνητοφωνουσε οπου τυχαινε να πιασει οργανο.Το στυλ του μπουζουκιου παραπεμπει σε πολυ παλιο στυλ μπουζουκιου του 19 ου αιωνα της ανωνυμης δημιουργιας και κρατουσε αυτο το στυλ χωρις δεξιοτεχνιες ,δωρικα και απλα,ο ηχος του ηταν βροντερος και η φωνη του πολυ δυνατη,σου εκλεβε στην κυρολεξια την ψυχη ,οι ηχογραφησεις δεν μπορουν να το δειξουν αυτο επρεπε να το δεις απο κοντα.Καποιες τελευταιες ηχογραφησεις που εκανε με τον Charles Howard ηταν πολυ ταλαιπωρημενος απο εγχειρηση καρδιας και δυστυχως με πολυ κακες συνθηκες και με ενα μπουζουκι των 10.000 δραγμων σκεβρωμενο.

Ευχαριστώ Σταύρο. Κατάλαβα πολλά από την περιγραφή σου. Σήμερα, με βάση αυτά που ξέρεις ή έχεις δεί υπάρχουν άλλοι σαν τον Βραχνά; Εννοώ αν υπάρχουν κάποιοι παλιοί, όχι γνωστοί, οι οποίοι να παίζουν σ’ αυτό το ύφος σε κάποιες γωνιές. Οχι απαραίτητα της αξίας του Βραχνά.
Με απλά λόγια, το είδος έχει εξαφανιστεί ολοκληρωτικά; Και τα αδέσποτα πειραιώτικα κομμάτια που περιγράφεις έχουν κι αυτά εξαφανιστεί;

Για τον Πειραια συγκεκριμενα ο τελευταιος που ξερα οτι υπηρχε και πεθανε μαλλον τελευταια ηταν ο Αβρααμ μεγαλος σε ηλικια ο οποιος ηξερε πολλα ,αλλα στα μαγαζια επαιζε σημερινα κομματια.
Σιγουρα καποιοι της γενιας του Βραχνα πρεπει να υπαρχουν αλλα δεν ξερω πως παιζουν και που
Υπηρχε(ουν?) μεχρι τελευταια ο Ιορδανης Ποτοσιδης,ο Βαφεας στην Συρο ,εγγονος του Βαφεα που αναφερει ο Μαρκος στην βιογραφια του,ο Τακης ο Τζιριτας απο το Αργος και αλλοι.
Τα κομματια δυστυχως χαθηκαν αυτα που αναφερω εκτος και αν υπαρχουν καπου ερασιτεχνικα γραμμενα,για αλλη μια φορα πιστευω η παραδοση του μπουζουκιου ατυχησε στο παραδοσιακο της μερος και χαθηκε η παραδοση του γνησιου παλιου ρεμπετικου.
Μακαρι αν υπαρχουν καποιοι ακομα εστω και σε μεγαλη ηλικια να τρεξουν καποιοι και να τους καταγραψουν και αν υπαρχουν και αλλοι ας μας πληροφορησουν μεσα απο το φορουμ να τρεξουμε να τους γνωρισουμε

Σαν ειδος παντως αν θες την γνωμη μου οι παλιοι που ξεραν πραγματα εχουν φυγει οποτε χαθηκε και το ειδος ,ο μονος που εχει μεινει και γνωριζει πολλα ειναι ο Μπαμπης Γκολες ο οποιος ομως δεν επιλεγει να τα δισκογραφησει αλλα ουτε και να τα συχνο παιζει.

Yστερα απο παρακλησεις φιλων γνωστων και φαν ανεβασα σημερα στο youtube 10 περιπου κομματια ανεκδοτα με τον Νικο Βραχνα και τον Θαναση Αθανασιου.Θα υπαρξουν και αλλα οχι μονο του Νικου αλλα και αλλων αγνωστων μπουζουξηδων απο ζωντανες ηχογραφησεις .Η Αρχη με τον Νικο ειχε γινει με τον Κωστα πριν μερικα χρονια με δικο του και δικο μου υλικο ,τωρα θα βγαλω οτι αλλο καταφερω απο αυτον τον μεγαλο μπουζουξη.Ελπιζω να συγχωρεσετε οτι λαθη στα video μιας και ειμαι πρωτομαθης.

http://www.youtube.com/user/tuxedomoon?feature=mhee#p/a/u/0/vX85g5ZhZPY