Νέο τρίχορδο, φωτογραφίες

Μετά από πολύ καιρό, κατάφερα να έχω στα χέρια μου το νέο μου τρίχορδο.
Κατασκευή Μάνος Λαντζανάκης, στη Σητεία Κρήτης.
Κατράνι στο καπάκι, καρυδιά Αμερικής στο σκάφος.
Τα λόγια για τον οργανοποιό είναι περιττά, από όλες τις απόψεις.
Πανευτυχής!

12 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο και καλοτάξιμο! Αν θες ανεβάζεις και ήχο!

4 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ, σύντομα και ήχος!

3 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο και καλές πενιές Άγγελε.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ Πάνο, να σαι καλά!

2 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο!Καλές πενιές.Πολύ όμορφο όργανο.

1 «Μου αρέσει»

Καλόπαιχτο να είναι. Ξεχωρίζει πάντως εμφανισιακά. Αν δεν κάνω λάθος κατράνι είναι ο Κέδρος Λιβάνου; πρώτη φορά βλέπω σε τόση σκούρη απόχρωση. Θα είχε ενδιαφέρον ο ήχος του. Καλόπαιχτο και πάλι να είναι.

2 «Μου αρέσει»

Νομίζω ισχύει ότι κατράνι ή φοινίκι λένε κυρίως οι Κρητικοί τον Κέδρο Λιβάνου, εδώ όμως έχω μια απορία.
Πριν 2-3 χρόνια που επισκέφθηκα τον Λίβανο είχα πάει και στο περίφημο από την αρχαιότητα δάσος των κέδρων (όπου φτιάχναν τα πλοία προ και μετά Μέγα Αλεξάνδρου κ.τ.λ.).
Τα πράγματα εκεί είναι αρκετά ζόρικα εως απαγορευτικά για την κοπή αυτού του ξύλου αφού πλέον θεωρείται παράνομο από την κυβέρνηση τους να κοπεί πόσο να εξαχθεί (δεν έχει μείνει σχεδόν τίποτα από το δάσος τους και έχουν κάνει προσπάθειες δεντροφύτευσης που αν έχουν αποτέλεσμα ίσως το δούνε σε 2 αιώνες οι γενιές που θα ζούνε τότε).
Θα είχε ενδιαφέρον να μας πει κάποιος οργανοποιός για το κατράνι καθώς και πως πιστοποιούν την γνησιότητα του ξύλου.

2 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο Αγγελε,όμορφο με ωραίες λεπτομερειες.Περιμένουμε ηχο!

1 «Μου αρέσει»

Το κατρανι χρησιμοποιείται πολύ στα μπουλγαρί. Ο Μ. Λάντζανακης ασχολείται πάρα πολύ με αυτό το όργανο και μάλιστα μου έδωσε να πιάσω ένα. Πράγματι το καπάκι στο μπουλγαρί ήταν πιο ανοιχτόχρωμο και το αναφέραμε εκείνη τη στιγμή πόσο διαφορετικό είναι το χρώμα αλλά δε σχολιασαμε το λόγο. Υποθέτω έχει να κάνει με την κοπή του ξύλου, ο μάστορας θα ξέρει να μας πει σίγουρα. Με πρώτη ευκαιρία θα στείλω ηχητικό.

1 «Μου αρέσει»

Ηχητικό για αρχή εδώ, υποθέτω ανοίγει το link:

14 «Μου αρέσει»

Το κατράνι το χρησιμοποιούσαν πολύ και για ξύλινα πρέκια στα παλιά σπίτια. Ψάχνουνε και βρίσκουν κομμάτια και βγάζουν καπάκια για λύρες και μπουλγαριά. Πολλές φορές τα βρίσκουνε και σε μάντρες με υλικά κατεδαφίσεων.

3 «Μου αρέσει»

Πήγε σε καλά χέρια βλέπω!

3 «Μου αρέσει»

Να σαι καλά Νίκο! Να 'μαστε καλά να βελτιωνομαστε :wink:

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα Πανο!
Ακριβώς ετσι σχετικά με το δάσος στον Λίβανο .
Η γνησιότητα του ξύλου πιστοποιήται πολυ εύκολα με την πολυ έντονη χαρακτηριστική μυρωδιά κατά το κόψιμο του σε σημείο απόλαυσης και ενόχλησης.
Το συγκεκριμένο δοκάρι ήταν σε παλιό σπιτι μεσα ατα τοίχοι τις παλιάς πόλης τις Σητείας δίπλα ακριβώς στο φρούριο καζαρμα που υπάρχει ακόμα και σημερα.
Απο μια πρόχειρη έρευνα που εχω κανει οι Ενετοί που έχτισαν το φρούριο έφυγαν απο την Σητεια το 1632 αν δεν κάνω λάθος όποτε και έχουμε μια αναφορά σχετικά με το χρόνο . Υποθέτω λοιπόν πως η ηλικία του είναι πίσω απο το 1632 100-200 χρόνια όποτε μιλάμε για ένα αρχαίο ξύλο. Απο το συγκεκριμένο δοκάρι φτιάχτηκαν 2 κιθάρες το μπουζούκι και 2 μπαγλαμάδες. Τα όργανα αυτα μπορείτε να τα δείτε και να τα ακούσετε στην σελίδα μου στο φβ sounds wood instruments

10 «Μου αρέσει»

Να εισαι καλα Άγγελε να σου χαρίσει πολυ ωραίες στιγμές! Καλό τάξιμο που λέει και ο φίλος ο Νικόλας !!!

1 «Μου αρέσει»

Ωραιες Πληροφορίες !
Ευχαριστώ Μάνο για την απαντηση.

1 «Μου αρέσει»

Να σαι καλά κι εσύ Μάνο και δημιουργικός πάντα!

1 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο και καλές πενιές!!! Πανέμορφο το όργανο με ωραίο ήχο. Να σαι γερός να το χαρείς!!!

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ! Υγεία!

1 «Μου αρέσει»