Νέο Μέλος!

Καλωσορίζω το νέο μέλος του Ρεμπέτικου Φόρουμ, που εγγράφηκε χτες βράδυ λίγο πριν τα μεσάνυχτα, μετά από συγκροτημένη προσπάθεια του KwstasP και της Δήμητρας. Σύμφωνα με διαπίστωση (ύστερα από εμπεριστατωμένη έρευνα) του Γρηγόρη Βασίλα, το νέο μέλος έπρεπε ήδη να ξέρει να παίζει τη Φραγκοσυριανή, κάτι που επιβαρύνει τον πατέρα για άμεσα και εντατικά μαθήματα.
Αντε ρε. Να μας ζήσει!!!
:110:

ΥΓ. Για τυχόν υλοποιήσεις επιθυμιών, πίνω κρασί (από αυτό που έβγαλε ο πατέρας και δεν το 'χουμε δοκιμάσει ακόμη).

Το καλό με τις “συγκροτημένες προσπάθειες” είναι ότι φθάνουν στο “ποθητόν αποτέλεσμα”. :088:

Κώστα να σας ζήσει! Να το δείτε να μεγαλώνει όπως το ονειρεύεστε!

Κωστάκη κοίτα μην περάσεις το βρέφος για μπαγλαμά και πιάσεις να το κουρδίσεις!!!:slight_smile:

Σύμφωνα με νεώτερες πληροφορίες είναι φτυστός ο ΚώσταςP. Πήραμε πάνες και μικρές και μεγάλες. Του ΚώσταP δεν του έκαναν και αναγκαστήκαμε και πήραμε μεγαλύτερες.
ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΣΕΙ…

Να σας ζήσει! Να ελεγθεί αν κλαίει συγκερασμένα ή σε φυσικές κλίμακες καθώς και τονικότητα για προγραμματισμό μελλοντικής εκπαίδευσης σε ανάλογο όργανο.

να τι κανει μια “προσπαθεια”
οταν ειν` “συγκροτημενη”
βγαζει εναν βαρβατο “ΤΑΥΡΟ”
κι οικογενεια “ενωμενη” …

και στις 23 του Απριλη
λιγο πριν αλλαξει η μερα
βγηκε ανδρας στο μειντανι
που θα παιζει Μπαγιαντερα …

ο μπαμπας του ο φευγατος
και το βεβαιωνει η Λιλα
απο τωρα το `χει γραψει
εις τον δασκαλο Βασιλα …

βιαζεται , ο κανακαρης
μολις παει να περπατησει
με το τριχορδο ανα χειρας
τα μαθηματα ν` αρχισει …

εγω ευχομαι υγεια
και του Αη Γιωργιου η χαρη
να το δωσει στους γονεις του
ενα “αξιο παλληκαρι” …

και μια μερα , καποιου Απριλη
με λιγακι φαντασια …
να το καμαρωσουν Θεε μου
και “γαμπρο” στην εκκλησια !!!:088:

Ολα τα παραπανω επιβεβαιωνονται ως αληθη…

και επισης

Ο μπαγλαμας του μικρου ειναι ηδη ετοιμος και θα παραδωθει ταχιστα…

Να σας ζησει…

Κώστα να σας ζήσει και απο εμένα φίλε…
Άντε και πάμε βουρ και για το επόμενο.

Και όπως είπαν και πιο πάνω…Πάρε 2 μεγέθους πάνες…:088:

Καλώς ήρθε και σε λίγους μήνες να πάρει το μπαγλαμά στα χέρια του!!! :)Τώρα, αν κλαίει συγκερασμένα, η κοινωνία φταίει και όχι αυτός.:019::019::019:

Επειδή έχει πολύ ξενύχτι μπροστά του ο μπαμπάς και η μαμά, να κατατεθούν παρακαλώ προτάσεις τραγουδιών για νανουρίσματα!

Αρχίζω:

[ul]
[li]Ξύπνα μικρό μου κι’ άκουσε (Μινόρε της αυγής)[/li][li]Γιατί με ξύπνησες πρωί μέσα στον ύπνο το βαρύ[/li][li]Τώρα κλαίς, γιατί κλαίς, σύ δεν είσαι που γέλαγες χθές[/li][li]Στα βράχια της Πειραϊκής[/li][li]Σερσέ λα φαμ[/li][/ul]
κλπ:)

Να ζήσει ο μπόμπιρας. Έτσι μπράβο να αυξανόμεθα. Και τι να πω, να αυξάνονται και οι χαζομπαμπάδες και οι μαμάδες!!

Κωστάκη και Δημητρούλα να χαιρόμαστε τον πεισματάρη Περικλή που δεν έλεγε να βγει!!!
Για τη σωστή διαπαιδαγώγησή του υπάρχουν και όλα τα παιδικά τραγουδάκια διασκευασμένα προσφάτως… ( π.χ. Ηταν ένας γάιδαρος-ζεϊμπέκικο, Αχ κουνελάκι-χασάπικο, Μια ωραία πεταλούδα-τσιφτετελάκι κ.λ.π.)
Αντε να βγάλει ζωή το παιδί…με μας που έμπλεξε!:slight_smile:

Να σας ζήσει!!
Γερό και τυχερό να είναι…:063:

Πάνες, όχι για τον μικρό, αλλά για τους χεσμένους γονείς! :slight_smile:
Κώστα μου, να σου ζήσει ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!! :063:

Κώστα να σας ζήσει ρε φίλε να είναι πάντα γέρο κ εσείς μια αγαπημένη οικογένεια!!! Κάνε οικονομίες για να του πάρεις τρίχορδο πρώτης γραμμής σε μερικά χρόνια !!!:):090::slight_smile: Όταν θα σε πει μπαμπά θα κοπούν τα γόνατα σου από την χαρά σου γι αυτό υπομονή με τυχόν κλάματα που ξέρεις μπορεί στο κλάμα να αμανεδιάζει :090:

Και από μένα εγκάρδιες ευχές, να σας ζήσει, καλή ανατροφή και να είσαστε πάντα υγιής και αγαπημένη οικογένεια. Και στο άλλο με το καλό.:088:

Έλα μάγκα, καλωσόρισες στο κλαμπ των αθανάτων! Να σας ζήσει, να μεγαλώσει ωσάν τ’ αψηλά βουνά και… άρχισε να οργανώνεις σιγά-σιγά την κατάσταση για το δεύτερο (γερός νά 'ναι κι ό,τι νά 'ναι).

Κι εγώ το ίδιο. Έχω ακούσει καλά λόγια για 'κείνο που έβγαλε ο μπάρμπας του φέτος και αναμένω να επαληθεύσω τις φήμες στην πράξη.

Κώστα μου να ΄ναι γερό και δυνατό,και να το δείτε όπως το ποθείτε.

Να σας ζήσει, να είναι καλότυχος και πάντα χαρές!

Αν ισχυει καποιο απο τα παραπανω τραγουδια, λιγο το κακο. Αν ομως ισχυσει το ‘‘ΜΩΡΟ’’ του Σεμση με την Ροζα, τοτε βραστα, θα πεσει πολυ ξενυχτι. Παντως οπως και να εχει να σας ζησει και ο,τι ποθειτε γι’ αυτο, να σας βγει.