Νέο μέλος, να συστηθώ κι εγώ

Να τααα!! αρχισανε οι ζηλιες! ΧΑΧΑΧΑΧΑ
:78:

Καλώς ήρθες και από μένα!!!Με έβαλες κανονικά στη θέση μου, γιατί κι εγώ νέα είμαι στο forum, αλλά δεν συστήθηκα, όπως πολύ σωστά έκανες εσύ!..Άσε που είμαστε και συνομήλικοι…
Θα συστηθώ κι εγώ, αν και εκ των υστέρων…Είμαι η Μαρία, καταγωγή από Βόλο, αλλά εδώ και 6 χρόνια κάτοικος Αθηνών, ένεκα αρχικώς σπουδών και στη συνέχεια δουλειάς…
Καλές συζητήσεις να έχουμε!!!:088:

Πρότα από όλα καλώστον τον Marne στην παρέα :088:. . .Αλλά εμείς από το jurassic park δεν σε ζηλεύομε. . . Πρεπει εσύ να μας ζηλεύεις . . . όταν ήμουν 24 ετών δεν υπήρχε AIDS ενδεμικός,φάγαμε τα ψομιά μας με βούτυρο και μέλι:089: . . .Τώρα τα γεύεσε τα φρέσκα σου ψομάκια με το λαστιχάκι:019:. . .

Γεια σου Αντώνη!:110:Oxi αντίθετη άποψη αλλά με το παραπάνω συμφωνούμε.Ευτυχώς που εσείς οι Πλωμαρίτες βαστάτε άμυνα και στηρίζετε τα ρεμπέτικα και το έχω διαπιστώσει προσωπικά.Να κανονήσουμε καμία σύναξη για ουζοθεραπεία μιας και είμαστε γείτονες,μένω Αγιάσο:108: και την παροιμία την ξέρεις δεν χρειάζεται να την επαναλάβω.Αναμένω

Συμφωνω απολυτως!!! Κι εκτος των αλλων εσεις δεν ειχατε τους Emo και τους Trendy πανω απ τα κεφαλια σας! :019:

Μπα, νομίζεις… Είχαμε τους Πανξ, τους Ροξ, τους Μέταλλους και τους Φλώρους. Κάθε γενιά έχει τα δικά της. :slight_smile:

Τους καρεκλάδες πού τους βάζεις; :slight_smile:
Ευτυχώς βγήκε κάποια στιγμή ο M.C. Hammer και κατάλαβαν ότι αποκλείεται να μπορέσουν να κουνηθούν έτσι, εκτός κι αν …μαυρίσουν αρκετά!

Καλες κουβεντες…λοιπον και απο εμενα.Να συστηθω με την σειρα μου,ειμαι ο χρηστος1970.Δεν ειμαι γνωστης του PC,και δυσκολευομαι λιγο σε ολη αυτην την νεα μορφη επικοινωνιας…οποτε ελπιζω να εχω την κατανοηση σας.Ειμαι απο την θεσσαλονικη,εξασκω βραδυνη εργασια ως κιθαριστας και πρωινη ως οργανοποιος…νεος ακομα.Ασχολουμαι με το τριχορδο αρκετα χρονια,και εχω μια ερωτικη σχεση με οτι το αντιπροσωπευει.Για να κλεισω σιγα-σιγα…το FORUM σας μου αρεσε πολυ,ειναι χωρος που ανταμωνουν’‘Αδελφες ψυχες μουσικολατρων’'και μπορουν να μοιραστουν πολλα.Ευχομαι να μεινει ετσι με την βοηθεια ολων μας.

Τρίχορδο και ξερό ψωμί, σαν να λέμε? καλώς όρισες καρντάση!

:043:Γειά χαρά σας. Μιάς και αρχίσαμε τις συστάσεις και τα καλοσωρίσματα, να συστηθώ και εγώ, αν και είμαι μέλος κανα-δυό μήνες. Όπως καταλαβαίνετε από το username, με λένε Μάνο. Μουσικό όργανο δεν μπόρεσα να μάθω, ξεκίνησα μικρός να μάθω κιθάρα, αλλά πατούσα δυό-δυό τις χορδές και απογοητεύτηκα. Τώρα που κάπως μεγάλωσα, έκανα πλαστική στα δάχτυλα, τα λέπτυνα και άρχισα να μαθαίνω κιθάρα (Πλάκα κάνω). Τραγουδώ πάντως πολύ καλά, ακούω κάθε είδους μουσική και θεωρώ τον εαυτό μου ευτυχή που γεννήθηκα εδώ, μ’ αυτή την λαϊκή μουσική παράδοση, αυτό τον ήλιο, την θάλασσα με τις ωραιότερες παραλίες του Κόσμου.(Πιστέψτε με, λόγω δουλειάς, ξέρω τι σας λέω).Είμαι κάπως μεγαλύτερος από τούς προλαλίσαντες, 54 born, 54 age, Club 54 (ταιριάζει, έτσι?)
Θάλασσα, βάρκες, σκάφη, ιστιοπλοϊα, καμμιά μπαλλίτσα αν δεν σπάσουμε κάνα πόδι και φυσικά καλό φαϊ και καλό τραγούδι, την μάνα μας, την γυναίκα μας και τους δυό γιούς μας, αυτά αγαπάμε.
Καλή σας μέρα.:246:

Μάνο, καλωσήρθες και… μη χαθούμε.

Δε μου λες παρεμπιπτόντως:

1ον. Εκείνο το πυκνό ούζο που έβγαινε σε αλουμινένιο μπουκάλι το λίτρου τι απέγινε; Την τελευταία φορά που ήρθα στο Πλωμάρι (1990) μου είπανε ότι αποσύρθηκε γιατί μοιάζει με τα μπουκάλια που βάζουν φυτοφάρμακο.

2ον. Αυτό που λένε "απ’ το Πλωμάρ’ ούτε γυναίκα ούτε μπλάρ’ (*) " γιατί το λένε;
(ελπίζω να σηκώνεις πλάκα…)

Κώστας


(*) διευκρινίζεται για τους μη ανά την Ελλάδα ταξιδεμένους ότι μπλάρ’ = μουλάρι

Φίλτατε Κώστα,
και σηκώνω, και κάνω πλάκα. Καμμιά φορά το χοντραίνουμε και λίγο, αλλά παιδιά είμαστε, να μην εκτονωθούμε λιγάκι?
Πάντως με το ούζο έχω τραυματική εμπειρία, απο τα φοιτητικά χρόνια, μετά από μια φοβερή και τρομερή ουζοκατάνυξη που μου στέρησε την δυνατότητα, για τρείς μέρες, να κάνω ψαροντούφεκο, στην Βόρεια Εύβοια. Άστα φίλε μου, εμπειρία!!! (και δεν είμαι από ουζοπαραγωγική περιοχή-είμαι από την τσικουδοπαραγωγική λεβεντομάνα Κρήτη).
Δεν γνωρίζω για το ούζο που λές, αλλά θα ρωτήσω τον γιό μου που είναι Πρόεδρος (!) στο Σύλλογο Ουζοκαταναλωτών (!) Μαραθιάς, - Σ.Ο.ΜΑ ( Περιοχή Ελίκα Λακωνίας, χωριό της γυναίκας μου-Απιστευτα όμορφο μέρος!!!).
Πάντως εγώ από Λακωνία πήρα “και μπλάρ και γυναίκα”. Έτσι έχω γιούς Κρητικο-Μανιάτες. Αντιλαμβάνεσαι πιστεύω…
Νάστε καλά όλοι σας με το καταπληκτικό Forum και την μοναδική πληροφόρηση για το Ρεμπέτικο και το ΓΝΗΣΙΟ Λαϊκό Τραγούδι μας. Έχω πλέον εξάρτηση, ρεμπετο-forum-μανική.
Σας ευχαριστώ:063:

καλησπερα σε ολουs ειμαι καινουργιοs προσπαθω πολυ καιρο να σαsγραψω δε τα καταφερνω με τουsυπολογιστεs συχωρηστεμου οποια λαθη μου

Μια χαρά τα κατάφερες όμως φίλε.
Είσαι και παλιοσειρά απ’ ότι βλέπω.
Καλωσήρθες.

Πάνκηδες,μεταλλάδες,φλώρους,φρικιά(κατά φωνή!)οι ρόξ?ποιοί ήτανε?πως μας ξεφύγανε αυτοί?καθε γενιά έχει την πλάκα της!τό μόνο παιδιά που ζηλεύω από την ''ηλικία ''σας,(25άρηδες συστηθήκατε οι περισσότεροι σε αυτή τη συζ’ητηση)είναι η αντοχή που σίγουρα έχετε και λείπει από τα ‘‘γερόντια’’(έτσι αυτοαποκαλούμεθα οι… της παρέας…)η όρεξη και η αγάπη για τα γούστα μας δεν μας έλειπε ούτε θα μας λείψει ποτέ!και παρότι αντοχές δεν έχουμε,εξακολουθούμε να τα δίνουμε όλα(μα όλα πιά!) μέχρι τελικής πτώσεως και μάλιστα εντελώς συνηδειτά αφού το πληρώνουμε πανάκριβα:)με το να σερνόμαστε για μέρες μέχρι να συνέλθουμε από ‘‘τα μέχρι τελικής πτώσεως’’!
οι ρόξ?!μη μείνω με την απορία…

επίσης,η έλλειψη αντοχής όταν έχει να κάνει με την κούραση και τη βαρεμάδα που σου έχει προσφερθεί απλοχερα τα νεανικά χρόνια (επειδή πάλευες να κρατήσεις ζωντανό ότι αγαπούσες,μουσική,σκέψεις για καλύτερο κόσμο…)γίνεται στο τέλος καλό φιλαράκι σου(φίλε ιάσωνα)γιατί όπως τα καλα΄φιλαράκια,ετσι και αυτές πιά(κούραση,βαρεμάρα)δεν σε αφήνουνε να '‘ασχολείσαι’'με '‘ότι πιά δεν έχει νόημα να ασχοληθείς’'και σε βοηθούνε να προσφέρεις στον εαυτό σου αυτό που δικαιούται(αυτό που επιθυμείς,και όσοι πιστοί παρεάκι…),μεγαλώνοντας(ηλικιακά)σέβεσαι περισσότερο τον αυτό σου και παύεις να σέβεσαι ότι δεν αξίζει σεβασμου…και δεν αναλώνεσαι σε πράγματα και ανθρώπους που δεν σου κάνουνε και δεν τους κάνεις!αυτό παιδιά νεότερα προσέχετε,είναι κρίμα και άδικο χάσιμο πολύτιμου χρόνου(μην αναλώνεστε σε ότι να΄ναι).

Μα αυτό που λέει η λέξη: ροξ (rocks) δηλαδή ροκάδες, κατά το πανξ (punks) δηλαδή πανκιά. :089:
Ξέχασες την κλασική έκφραση της εποχής; “Οι πανξ κι οι ροξ, οι αλήτες”…

αχού!!!εμείς είμασταν(εγώ δηλ…και οι…σαν και μένα)αλλα΄στο ηρακλειο και στην λαρισα(που γυρόφερνα εκείνη την περίοδο)μας λέγανε ‘‘φρικιά’’…με αυτο το όνομα ξεχωρίζαμε(και από την αμφίεση βεβαίως…)από τους πακνηδες,τους μεταλλάδες…δε τίθεται θέμα για τους φλώρους:)εκεί κι αν ξεχωρίζαμε!δε μου αρέσει το ‘‘ροξ’’,ροκάδες οκ!αλλά το '‘φρικιά’'το γουστάρω πολύ!καμιά φορά τρακάρω στο δρόμο κανένα μικρό που έχει το στύλ και χαμογελάω γλυκά!(πλάκα είχαμε,πλάκα έχουμε…)

Αφου συστηνομαστε ολοι εδω περα ας συστηθω κι εγω. Γιωργο με λενε και ειμαι 20 χρονων (υπαρχουν κι αλλοι μικροι:)) απο Κρητη. Τωρα ειμαι φοιτητης στην Αθηνα. Με το ρεμπετικο αρχισα να ασχολουμαι πριν απο τρια χρονια μετα απο ενα Κυριακατικο απογευμα σε ενα μεζεδοπωλειο που επαιζε μια κομπανια απο φοιτητες:110:. Απο εκεινη τη μερα πραγματικα κολλησα με το ειδος.

2ον. Αυτό που λένε "απ’ το Πλωμάρ’ ούτε γυναίκα ούτε μπλάρ’ (*) " γιατί το λένε;
(ελπίζω να σηκώνεις πλάκα…)

Απ΄ Αγιάσιου τσι Πλουμάρ΄ μήδι Γναίκα μήδι Μλάρ.( Απο Αγιάσο και Πλωμάρι ούτε γυναίκα ούτε μουλάρι). Ετσι είναι ολοκληρωμένη η έκφραση φίλε Κώστα τώρα για την προέλευση οι εκδοχές είναι αρκετές αυτή που ξέρω εγώ είναι οτι βγήκε επειδή κάποιος ξένος είχε αγοράσει ένα μουλάρι απο Αγιάσο το οποίο ήταν μαύρο αλλα μόλις έβρεξε αποδείχτηκε οτι ήταν βαμένο με Φούμο και έγινε γκρί :112:.Σε κάποιον άλλον ξένο προξενέυαν μια γυναίκα για παρθένα και κατα την διάρκεια του κρίσημου test αποδείχτηκε το άκρως αντίθετο :).( Η προέλευση της γυναίκας και του Μουλαριού αλλάζουν ανάλογα με τα χωριά).Τώρα η αλήθεια πια είναι τρέχα γύρευε!

Από κοινωνιολογικής πλευράς έχει ενδιαφέρον ο παραλληλισμός της γυναίκας με το ζώο εργασίας… :026:
Φεμινιστές οι Λέσβιοι!:110::019: