Νέο Άρθρο: Συνέντευξη του Στέλιου Βαμβακάρη στην Κλίκα

Νέα συνέντευξη του Στέλιου Βαμβακάρη στην ΚΛΙΚΑ από τον Σταύρο Κουρούση!

Ως ώριμου, πλέον, μελετητή του ρεμπέτικου αποτελούσε διακαή μου πόθο μια συνέντευξη με το Στέλιο Βαμβακάρη. Το Στέλιο τον συναντούσα πολλές φορές, Κυριακές πρωινά, στο Μοναστηράκι, στη γύρα των συλλεκτών. Η παρούσα συνέντευξη έγινε σε δύο περιόδους. Η πρώτη συνάντησή μας πραγματοποιήθηκε τον Απρίλιο του 2017, παρουσία του φίλου Κώστα Ραυτογιάννη, ενώ η δεύτερη τον Οκτώβριο του 2018, παρουσία του Γιώργου Θανόπουλου, φίλου, συνεργάτη και γραμματικού του Στέλιου, στο σπίτι του Στέλιου, στον Κορυδαλλό. Και στις δύο συζητήσεις - συνεντεύξεις ο Στέλιος, εξαιρετικά εγκάρδιος, απάντησε με υπομονή σε όλες τις «περίεργες» ερωτήσεις μου, εκφράζοντας τις δικές του απόψεις για διάφορα θέματα, ενώ έπαιξε με το μπουζούκι του μερικά τραγούδια του πατέρα του, καθώς και δικά του. Αυτό που με ευχάριστη έκπληξη διαπίστωσα, ακούγοντάς τον, ήταν πως μετά το χαμό του «τρομερού παιδιού», Νίκου Βραχνά, το 2002, υπήρχε ακόμη ένας τελευταίος μύστης του Πειραιώτικου ύφους, που δεν είναι άλλος από τον γιό του μεγάλου Μάρκου Βαμβακάρη.

Καλή ανάγνωση

4 «Μου αρέσει»