Νέα λαϊκή κιθάρα Νικόλα

Με την λαική κιθάρα που παρουσιάζω παρακάτω, κλείνω μια σειρά κατασκευών σχετική με ρεμπέτικα έγχορδα που έχουν κοινά χαρακτηριστικά ως προς την εμφάνιση.
Η ρεμπετοκιθάρα ειναι κατασκευασμένη απο μουαρε σφενδάμι (πλάτη και πλαινά) και στο μάνικο υπάρχουν δυο κοντρες μπαντουκ και μια μουριά .Η ταστιέρα ειναι έβενος,ενω ο καβαλάρης παλίσανδρος. Για τη διακόσμηση στο καράολο και στο περιφερειακό φιλέτο χρησιμοποιήθηκαν παλίσανδρος, μπαντούκ ,έβενος, κεδρος Ονδούρας και σφενδάμι. Κλίμακα 64 cm.
Στην κατασκευή συνδύασα σχεδιαστικές απόψεις που έχω δει σε παλιές κιθάρες με παράλληλα καμάρια ,carmelo catania , meazzi, Απαρτιαν καθως και στοιχεία απο σύγχρονους κατασκευαστές , αλλα και ιδέες απο το internet.
Μερικές φωτογραφίες παρακάτω, ακολουθει μικρο βιντεάκι με ήχο (Το ετοιμάζω σύντομα)
DSC01810.jpgDSC01824.jpgDSC01821.jpgDSC01820.jpgDSC01819.jpg

Πολύ όμορφη δουλειά! Τα συγχαρητήριά μου! Περιμένουμε το βιντεάκι.

Μια ακομα φωτο απο το μάνικο ανάποδα
Το βιντεο ειναι πολυ μικρο και δεν παίζω κατι συγκεκριμένο εδω, για τον ήχο όμως νομίζω ειναι αρκετό…DSC01815.jpg

//youtu.be/DrkQ_O2sPfI

Συγχαρητήρια! Πολύ καλή δουλειά. Ωραίος ήχος και πανέμορφο όργανο…

Μάλιστα! ακούγεται πολύ καλή…κι από εμφάνιση όμως σκίζει!

μπράβο καταπληκτική δουλειά και πανέμορφη…καλές πενιές φίλε μου με το όργανο …

όσο καταλαβαίνει κανείς από το βίντεο, το αποτέλεσμα είναι πετυχημένο!
έχει αυτό το χαρακτηριστικό “βάθος” στα μπάσα, με μπόλικη ατάκα χωρίς να είναι ξερά, και δυνατά καντίνια. δεν φαίνεται καλά στο βίντεο, έχεις δοκιμάσει να βάλεις χορδές με ασήμι; γιατί οι κιθάρες που αναφέρεις είναι φτιαγμένες με βάση τις silver wound.
να χαίρεσαι την οικογένεια!