Μπράβο στον κ. Φέρρη (Αφιέρωμα στον Π. Τούντα - Αφιέρωμα στον Τσιτσάνη)

Τον τελευταίο καιρό στο Ρεμπέτικο Φόρουμ γίνονται μεταξύ άλλων κάποιες συζητήσεις που με οδήγησαν σε αποχή (εδώ και δύο περίπου μήνες), μετά από 12 χρόνια συνεχούς συμμετοχής. Αποχή λόγω κούρασης, βαρεμάρας και απογοήτευσης από το επίπεδο κάποιων συζητήσεων. Ωστόσο επανέρχομαι γιατί νιώθω υποχρεωμένος να πω δυο κουβέντες, υπερασπιζόμενος το χώρο για τον οποίο μόχθησα (μαζί με ένα σωρό άλλους φίλους), το χώρο που «γέμισε» πολλές ώρες της ζωής μου τα τελευταία χρόνια.
Το Ρεμπέτικο Φόρουμ, στα 12 και πλέον χρόνια της ύπαρξής του, δεν ήρθε σε αντιπαράθεση με άλλες ιστοσελίδες που ασχολήθηκαν ή ασχολούνται με παρόμοια θέματα. Ποτέ μα ποτέ μέσα στο Φόρουμ μας δεν «φιλοξενήθηκαν» απαξιωτικά σχόλια για άλλες ιστοσελίδες που ασχολούνται με τη λαϊκή μουσική. Αντίθετα, πολλές φορές παρέπεμψε μέλη και αναγνώστες του να τις διαβάσουν ή ακόμα και βοήθησε στην ενημέρωση γύρω από αυτές, όπως για π.χ. την εποχή που το sealabs δε λειτουργούσε για τεχνικούς λόγους. Αρκετοί δε συμφορουμιστές ήταν ή και είναι παράλληλα μέλη και άλλων ιστοσελίδων.
Σήμερα ανακαλύπτω μια πρωτοφανή τάση από κάποιους. Μου θυμίζει παιδικές-εφηβικές «δράσεις», συνήθως οπαδικές-χουλιγκανικές αντιδράσεις, του τύπου: «Πάμε στο σύνδεσμο της άλλης γειτονιάς να τους τα σπάσουμε».
Κάποια μέλη του Ρεμπέτικου Φόρουμ, που συμμετέχουν και σε άλλα φόρα, βλέπουν τη συμμετοχή τους εδώ ως …επίθεση. Δηλαδή μπαίνουν στο Ρεμπέτικο Φόρουμ για να …μας την πούνε. Ακόμη χειρότερα, όταν συμμετέχουν σε άλλο φόρουμ, εκφράζονται απαξιωτικά για εμάς και καυχιούνται για το «πέσιμο» που θεωρούν ότι μας έκαναν. Έχουμε μάτια και βλέπουμε, έχουμε αφτιά κι ακούμε…

  Ας πάμε τώρα στο θέμα που κατά τη γνώμη μου έριξε το επίπεδο.

Η συζήτηση σχετικά με τον Κώστα Φέρρη και την εκπομπή του, ακόμη κι αν κατέληγε μόνο σε αρνητικά συμπεράσματα, μόνο τιμητική θα μπορούσε να είναι για το σκηνοθέτη, καθώς χαλάστηκαν «τόσοι τόννοι μελάνι» για τη δράση του. Η συζήτηση τείνει να παρουσιαστεί ως κόντρα μεταξύ «εχθρών» και «υπερασπιστών» του Φέρρη. Από πού κι ως πού;
Ειπώθηκαν κουβέντες που δημιουργούν εύλογες απορίες. Στις 29.03.2009, ώρα 18:26, το μέλος Χασκίλ γράφει:
«…όταν δεν υπάρχουν επιχειρήματα, τότε μιλάμε αφοριστικά. Όταν υπάρχουν επιχειρήματα τότε, σαν καλοί διαχειριστές/συντονιστές που είμαστε, έχουμε ως καθήκον να “προστατέψουμε τα καλά και συμφέροντά μας”;…». (η υπογράμμιση δική μου)
Ορίστε;
Σε απλά ελληνικά οι παραπάνω κουβέντες σημαίνουν ότι η συντονιστική ομάδα έχει συμφέροντα από την προβολή του Κ. Φέρρη και του έργου του. Γενικά σημαίνει ότι υπάρχουν συμφέροντα που εξυπηρετούνται σε αυτό το Φόρουμ.
Προς τι αυτή η προσβολή; Από πού συμπεραίνεις τα παραπάνω Χασκίλ; Από το ότι κάποιοι διαφωνούν με την άποψή σου; Αν δηλαδή συμφωνούσαν μαζί σου, τότε θα μπορούσαμε να συμπεράνουμε ότι «τα παίρνουν» από σένα;

  Για να πάρω κι εγώ θέση στην κουβέντα «περί Φέρρη».

Νομίζω ότι έχει λανθασμένη βάση. Καταρχήν δεν γίνεται διαχωρισμός του έργου από το δημιουργό. Δεν γίνεται επίσης διαχωρισμός του συγκεκριμένου έργου («Ονείρου Ελλάς») από το συνολικό έργο του δημιουργού. Δηλαδή τι γίνεται; Μια συζήτηση που αφορά συνολικά το έργο και ταυτόχρονα την ίδια την προσωπικότητα του Φέρρη, ενιαία, ως ένα «όλον». Μα με συγχωρείτε. Είναι προσέγγιση αυτή;
Η κριτική σε κάποιο θέμα είναι …υποχρεωτική. Δεν μπορούμε να μείνουμε αμέτοχοι σε ό,τι κινείται γύρω μας. Θα ʽταν σαν να συμπεριφερόμασταν ως άλλο είδος ζωής κι όχι ως άνθρωποι. Όμως η κριτική δεν είναι λέξη ταυτόσημη με την πολεμική. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Θα δώσω ένα παράδειγμα.
Ο Αλκιβιάδης έθεσε την άποψή του για το «Ονείρου Ελλάς». Συγκεκριμένη αρνητική κριτική. Επιχειρηματολόγησε μάλιστα. Συμφωνώ μαζί του σχεδόν στο 100%. Το ύφος όμως που χρησιμοποίησε παραπέμπει σε πολεμική και μάλιστα χωρίς λόγο (ή τουλάχιστον χωρίς λόγο που αφορά εμάς). Οι προσωπικές απόψεις (η φράση «αυτό είναι ωραίο» διαφέρει από τη φράση «αυτό μου αρέσει») δεν μπορούν να οδηγούν σε μηδενισμό. Δε γίνεται να διαγράφεις έναν άνθρωπο και το σύνολο του έργου του μαζί. Πόσο μάλλον όταν αυτός ασχολιόταν με το ίδιο μεράκι με μας, πριν ακόμη πολλοί από εμάς έρθουμε σε τούτη τη ζωή, με τις όποιες εμμονές, λάθη, ανακρίβειες, υπερβολές κλπ. Θυμηθείτε την περίπτωση του Ηλία Πετρόπουλου. Μας παρέδωσε ένα βιβλίο για το ρεμπέτικο, γεμάτο ανακρίβειες, γεμάτο εμπάθειες και συμπάθειες, που ακόμη κι όταν είχε τη δυνατότητα δεν μπήκε στον κόπο να το διορθώσει. Δεν μπορείς να πεις ότι το βιβλίο αυτό είναι ανύπαρκτο, ότι ο ίδιος ο Πετρόπουλος ήταν ανύπαρκτος. Ούτε μπορείς να κρίνεις το βιβλίο «Ρεμπέτικα τραγούδια», βασιζόμενος στον «Κουραδοκόφτη». Ομοίως δεν μπορείς να κάνεις κριτική στο «Ξεκινάει τ’ αρχοντολόι» και το Λ. Παπαδόπουλο, έχοντας στο μυαλό σου τους «Παλιούς συμμαθητές». Ένα σωρό ακόμη παραδείγματα μπορούν να ειπωθούν.

  Θα 'θελα τέλος να συμφωνήσω ότι μια κουβέντα σε προσωπικό επίπεδο (αναφέρθηκε σε άλλο θέμα) μπορεί πράγματι να λύσει αρκετές διαφωνίες και παρεξηγήσεις ή τουλάχιστον να τις βάλει σε σωστή βάση. Θα ʽθελα να κουβεντιάσω με αρκετούς κάποια πράγματα εκ του σύνεγγυς, με προτίμηση πάντα το χώρο κάποιας ταβέρνας. Όποτε θέλετε.

  ΥΓ. Το ερχόμενο φθινόπωρο, κατά πάσα πιθανότητα θα παρουσιάσω μία τηλεοπτική εκπομπή για το λαϊκό τραγούδι. Θα με τιμούσε αν «έτρωγα» κι εγώ ανάλογη σε όγκο κριτική, αν δηλαδή θα ασχολούνταν τόσο πολύ μαζί μου. Δε θα ʽθελα όμως η προσπάθειά μου να κριθεί με βάση το ότι είμαι βρωμόστομος, έχω συμμετάσχει σε πολλούς φόνους (ψαριών), είμαι κοντός και χοντρός και μάλλον έχω και πιτυρίδα.

Θελω να αναφερθω σε κατι που ειπε ο Νικος Πολιτης για το σμυρναικο και να πω μερικες μου σκεψεις.Το σμυρναικο οσον αφορα τις ηχογραφησεις τις σμυρνης και της Πολης δεν αποτυπωθηκε ποτε σωστα .Αν εξαιρεσεις δυο τρεις περιπτωσεις τραγουδιων και τους αμανεδες ολα τα τραγουδια ειναι εκ των πλιεστων εντεχνα και ελαφρα των συνθετων των εστουντιαντινων.Αυτος ο φασισμος των εταιρειων υφισταται φυσικα μεχρι σημερα ,καποιοι να αποφασιζουν για το τι πρεπει να ακουμε.Ευτυχως καποιο μεγαλοι μικρασιατες τραγουδιστες στην Ελλαδα και Αμερικη μας πληροφοσρησαν για την αληθινη λαικη και ρεμπετικη μουσικη του παρελθοντος απο το 1924-1933.
Στην Αθηνα παλι απο το 1933 και μετα παλι τα πραγματα λειτουργουν καπως ετσι,δεν ειναι δυνατον μεσα σε 10 χρονια να ηχογραφουνται 5-6 μπουζουκια ολα και ολα που εκ των πλειστων σε αυτες τις ηχογραφησεις κατα το 80 τις εκατο παιζει ο Περιστερης ο οποιος φυσικα ηταν αριστος κατα τα αλλα μουσικος. Ειμαι πεπεισμενος οτι το αληθινο ρεμπετικο,δηλαδη το κουτσαβακικο,το μορτικο,το τραγουδι των φυλακων χαθηκε για παντα και εχουν σωθει ελαχιστα παραδειγματα,ολα τα αλλα θεωρουνται λαικα που εχουν υποβαθρο το ρεμπετικο και εχουν σαφως ομοιοτητες και επηρεασμους.
Οσο για τις εκπομπες του Κυριου Φερρη,ειναι καλες το ηχοχρωμα ειναι περισοοτερο λαικο υπαρχουν και καλες και κακες στιγμες φυσικο ειναι αυτο,αυτο που δεν μπορω ομως να χωνεψω ειναι να βλεπω τετραχορδα μπουζουκια να παζουν σε παλκο ρεμπετικα τραγουδια ,ειναι κατι που πρεπει να διορθωθει επειγωντως,για να μην μιλησω οτι θα επρεπε και τα κομματια να παιζονται απο ιστορικα οργανα της εποχης και οχι απο μπουζουκια κατασκευασμενα μετα το 2000.

Θα ήθελα Άρη με ειλικρίνεια να θίξω κάποια σημεία.
Όντως ο τρόπος μου και το ύφος μου είναι σημεία που μπορεί να φέρουν παρεξήγηση!
Σε καμμιά περίπτωση όμως δεν θέλησα να κάνω πολεμική! Ακόμα και την παραπομπή στη “πολεμική” την θεωρώ κάπως υπερβολική!
Μπήκα στη συζήτηση με το κανονικό μου όνομα χωρίς να κρυφτώ απο κανέναν. Φυσικά σαν ΜΟΝΑΔΑ και όχι σαν ΟΜΑΔΑ! (αν όντως διέκρινες ομάδα ας μου πεις και απο ποιούς συνίσταται).
Επιχειρηματολόγησα με τον τρόπο που μπορώ ( υπόσχομαι πως θα τον βελτιώσω) έκανα τα λάθη μου ,αλλά εισέπραξα και ειρωνικά σχόλια απο συντονιστή χωρίς μέχρι εκείνη τη στιγμή να έχω δώσει δικαίωμα πέραν των επιχειρημάτων μου! Μη νομίζεις πάντως ότι αυτό που ονομάζεις πολεμική προέρχεται μόνο απο τα δικά μου λάθη! (επιθυμώ να μη εκφράσω παράδειγμα για ευνόητους λόγους!)
Τώρα αν πιστεύεις ότι η επιχειρηματολογία μου ξέφυγε και πήρε “πολεμικό και προσωπικού είδους χαρακτήρα” είμαι σε θέση να ανακαλέσω και να ζητήσω συγνώμη κάτι που έχω κάνει ήδη!..

Επίσης Άρη σε ότι αφορά το κείμενο της Χασκίλ αν το διαβάσεις απο μόνο του φαίνεται εμπαθές.
Αν όμως δείς το τι προηγήθηκε ίσως αλλάξεις άποψη για το κατά πόσον αποτελεί “έναρξη πολέμου”!!..

Εδώ Άρη την πολεμική που απεχθάνεσαι την προκαλείς ο ίδιος! Που την είδες την ομάδα και τον “σύνδεσμο”!!
Μόνο εγώ μίλησα κατά των εκπομπών του κ.Φέρρη. Συνίσταται μήπως ομάδα απο έναν;;
ελεος!!!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ ΤΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ
ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΜΑΥΡΟΣ

Ευχαριστούμε κε Μαύρε για τη συμμετοχή σας στο φόρουμ μας.

ADMIN ΘΑ ΜΕ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΝΑΥΤΙΑ;;;;;

Όχι φίλε μου δε θα σε διαγράψουμε για να βλέπουν όλοι το επίπεδό σου.
Αργότερα θα το σκεφτούμε. Προς το παρόν κοίταξε να αντέξεις λίγο.

Πόσο χαμηλά θα πέσετε ακόμα; Αυτοδιασύρεστε!

Σας ζήτησε ευγενικά τη διαγραφή του στην αρχή κι ο κος admin με απαξιωτικό τρόπο προκάλεσε τα νεύρα του. Προχωρήστε στη διαγραφή.

Αν κάποιο μέλος δεν θέλει να ανήκει πλέον σε αυτό το φόρουμ, απλά σταματάει να δημοσιεύει. Φυσικά μπορεί, αν το θελήσει, να δημοσιοποιήσει τη θέση του αυτή, ακόμα και να την αιτιολογήσει.

Όταν, «έξω από το μπλέ» (για να πετάξουμε και την αγγλικούρα μας), ξαφνικά ζητάς να σε διαγράψουν (κάτι που γίνεται μόνο με πρωτοβουλία της διαχείρισης, σε αιτιολογημένες περιπτώσεις, αλλά όχι του μέλους), μόνο ως προβοκάτσια μπορεί να εκληφθεί.

Δεν νοιώθουμε να έχουμε πέσει χαμηλά, Στέλλα. Και φυσικά, δεν δεχόμαστε συμβουλές για τον τρόπο με τον οποίο διαφεντεύουμε το χώρο αυτό.

Γουάου(αγγλικό), Νίκο! Ανατρίχιασα!

Ναι, αλλά τέτοιου είδους ανατριχίλες, Στέλλα μου, δεν μετράνε όπως θα έπρεπε… (αν και έχω πια φύγει από την ηλικία…)

Σαν μέλος του φόρουμ , που πήρε μέρος στο θέμα αυτό ,και μάλιστα ασκώντας κριτική στις εκπομπές του Κ.Φέρρη ,και μάλλον έντονη ,εκφράζω την απορία μου για την οξύτητα , της αντιπαράθεσης ,και ασφαλώς τη λύπη μου για την κατάληξη της !

Γειά σας ,
αν και δεν συμμετείχα στην συζήτηση, καιρό τώρα την διαβάζω…!
Παρατήρησα πολλές φορές να ξεφεύγει και να πέφτει το επίπεδο, αλλά και άλλες φορές να διαβάζουμε σοβαρές τοποθετήσεις επί του θέματος.

Θα σας παρακαλούσα, όσο μου επιτρέπει η μικρή παρουσία μου σε τούτον εδώ τον αξιόλογο ιστοχώρο, να μην επεκταθείτε άλλο, απαντώντας σε αυτό το επίπεδο που ξέπεσε η συζήτηση χωρίς λόγο.

Πιστεύω πως η τροπή αυτή που πήρε είναι ατυχής και οφείλεται ουσιαστικά σε παρεξήγηση στα γραφόμενα σας.

Η ρεμπετοπιάτσα μας είναι πολύ μικρή και αργά η γρήγορα ανταμώνουμε.
Καλό είναι το αντάμωμα να γίνεται με χαμόγελα …!

Σας ευχαριστώ

Τρεις λέξεις μόνο φτάνουν για να περιγραφεί λίγο η συζήτηση:
ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ

Η κουβέντα για ακόμη μια φορά και με αφορμή την ίδια εκπομπή ξεφεύγει και πραγματικά, όχι μόνο είναι κουραστικό, αλλά και αποκρουστικό. Αρκετές τοποθετήσεις μου θυμίζουν τη Φιλιώ προηγούμενου θέματος και από την άλλη μπάντα τελείως. Πραγματικά η υπερβολές δεν οφελούν σε τίποτα. Ίσα ίσα κάνουν ζημιά. Ώρες ώρες σκέφτομαι και προτιμώ από το να διαβάζω προσβολές να πάω να πιω καμιά ρετσίνα καλύτερα, καθότι η αηδία και η μπούρδα έχει και τα όριά της. Δεν ξέρω αν έχει κάνει κάποιο κακό ή κάποια σοβαρή ζημιά σε κάποιον ο Φέρρης, ή αντίστοιχα αν έχει ευεργετήσει κάποιον, αλλά εγώ νιώθω σιχαμάρα πλέον σε τέτοιες αντιμετωπίσεις. Καλό θα είναι να κοιτάζει λίγο ο καθένας τι κάνει τι συνεισφορά έχει πως καταλαβαίνει τα πράγματα για τον εαυτό του και μετά να μιλάει. Εγώ ούτε πολλά ξέρω ούτε και είναι ο πρώτος στόχος στη ζωή μου να τα μάθω όλα. Αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην προσβάλλω κανένα και να μη δέχομαι προσβολές. Η φιλονικία αν έγινε προτέρημα ξαφνικά δεν ξέρω, εγώ την είχα αφήσει στα ελαττώματα. Αλλά θεωρώ ότι για ακόμη μία φορά έχουν ξεπεραστεί τα όρια της κριτικής.
Μπράβο σε όλους όσους συμβάλλουν στο να κάνουν τους φίλους του ρεμπέτικου αντιαισθητικούς. Πράγματι, χρειάζεται προσπάθεια. Να χαιρόσαστε προκαλώντας προβλήματα σε όσους πραγματικά θέλουν να συζητήσουν και να διευρύνουν τις γνώσεις τους πάνω στο λαϊκό τραγούδι. Και όταν ίσως καταλάβουν ορισμένοι ότι δεν προσφέρουν τίποτα το εποικοδομητικό με τη στάση τους, ίσως τότε περάσουν να πάρουν και το απολυτήριο από το δημοτικό σχολείο. Το πραγματικό σχολείο που βγάζουν ανθρώπους κοινωνικά όντα και όχι γκρινιάρηδες που διατηρούν μια υποτιθέμενη “καθαρότητα” που κρύβει άλλου είδους λεκέδες.

ΥΓ1: Νομίζω ότι πρέπει να κλείσει το θέμα γιατί έχει ξεφύγει η κατάσταση.
ΥΓ2: Σε αντίθεση με τον Άρη εγώ δεν θα μπορούσα να κάνω κατιδείαν συζήτηση αν είναι να γίνονται τέτοιες προσβολές γιατί σαν χαρακτήρας είμαι αρκετά οξύθυμος.
ΥΓ3: Συμβουλή, τα νεύρα εκτονώνονται με κρύα ντουζ και έντονη σωματική άσκηση. Δεν είναι ανάγκη να τα εκτονώνουμε σε άλλους, όποιοι και αν είναι αυτοί!

Δεν είναι τρεις ρε Gogos! Μία (1) είναι!!!:019:
Υ.Γ. Αντε ρε που είσαι;;;; Χάθηκες τελευταία!!!:slight_smile:

Ας ξαναγυρίσουμε λοιπόν σο θέμα:

  1. Εγώ πιστεύω πώς είναι μία πολύ καλή εκπομπή και μπορεί να μάθει πολλά σε κάποια παιδιά που “σνομπάρουν” το ρεμπέτικο αλλά και τα λαικά τραγούδια γενικότερα.
  2. Ειδικά μέσα απο τις αφηγήσεις (οι οποίες και καταλαμβάνουν μεγάλο μέρος της εκπομπής) οι νέοι μπορούν να μάθουν πολλά.
  3. Συμφωνώ με κάποιους οι οποίοι θεωρούν το χρόνο της εκπομπής πολύ περιορισμένο για να κάνουν αφιερώματα σε “θρύλους” του ρεμπέτικου, τραγουδιστές και συνθέτες, αλλα μέσα απο τις πιστές αφηγήσεις των ανθρώπων της εκπομπής μας μπάζουν κατα κάποιο τρόπο στο κλίμα.

Απαρ’αδεκτο δέν θάλεγα…μου φαινεται λίγο σκληρος ό όρος . είναι όμως γεγονός ότι ο ΦΕΡΡΗΣ μας εχει συνειθησει σε καλυτερες και -οχι τοσο κιτσ και λαμε παραγωγες,σημεια των καιρων ας το δουμε φιλοσιφημενα το θεμα,διοτι οπως και να το κανουμε Φερρης είναι Φερρης…