Μπουλγαρι απο μαυρομουρνια και κατρανι κατασκευή 2021

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα να παρουσιάσω ένα απ τα τελευταία μπουλγαρια … στο σκάφος μαυρομουρνια εκατοντάδων ετών παλαιά και στο καπάκι κλασικά το πολυαγαπημένο μυρωδάτο κατρανι
Η κλίμακα είναι 67 εκατοστά και το βάρος του οργάνου χωρίς τα στριφταλια είναι 650 γραμμάρια











12 «Μου αρέσει»

Γεια σου Μάνο μερακλή και χρυσοχέρη!
Εξαιρετικός όπως πάντα. Συνήθως όταν τα φτιάχνεις έχεις και ηχητικό από τα όργανά σου. Ανέβαζε το να το ακούμε κι εμείς ώστε να συνδυάζουμε εικόνα με ήχο :wink:

6 «Μου αρέσει»

Θα το κάνω σύντομα δεν είναι ακόμα έτοιμο το βίντεο !!
Ευχαριστώ πολυ για τα καλα σου λόγια !!!
Πάντα χαρές

4 «Μου αρέσει»

Υπέροχο!!! φαντάζομαι για να είναι ολόκληρο το όργανο λίγο παραπάνω από μισό κιλό, την σκάφη την έχετε σε πάχη φέρει σε οριακό σημείο, Συγχαρητήρια!!! επειδή φτιάχνω ένα τζουρά από μουριά που έχει άλλες τάσεις από το μπουλγαρί(νομίζω δηλαδή) έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή; στην χορδιέρια το έχω πάνω από 12 χιλιοστά, γύρω-γύρω προσπάθησα και το λέπτυνα ας πούμε 4-6 χιλιοστά, και όσο βαθαίνει γίνετε πιο παχύ, μάλλον πρέπει να λεπτύνω και’άλλο, τι λέτε λοιπόν; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα !
Ναισε αυτο το μπουλγαρι είναι στα 2-3 χιλιοστά το σκάφος Σε τζουραδες που φτιάχνω το αφήνω εκεί ατα 4-6 αλλα όλο το σκάφος καλό είναι να μηνει εκεί στον τζούρα για να πριμαρει λιγο …
βασικά εκ πείρας όσο λεπτό είναι το σκάφος τόσο μπάσο βγαίνει και το όργανο. Στον τζούρα θελουμε και λιγο πρίμο (βέβαια παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο) στον χορδοδετη να αφήσεις παραπάνω αλλα φρόντισε να είναι όλο το σκάφος παντού το ίδιο
Καλή δύναμη με την μουριά σου

1 «Μου αρέσει»

Πανέμορφο! Μπράβο σου! Περιμένουμε το βίντεο!
Τι κουρδισμα έχει και τι πάχη χορδών φοράει;(Δεν έχω εμπειρία απο μπουλγαρι)

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ!!! Μάνο.

Καλησπέρα !
τα κουρδίσματα διαφέρουν… ας πουμς βασικά σολ ρε σολ / σολ ντο φα / και εκει γύρο .
οι χορδες είναι
13-13
11-22
16-28

3 «Μου αρέσει»