Μπουζουκοκατασκευη 1973 !

αυτο μπουζουκι εχει αγοραστει απο φιλο το 1973 οντας μαθητης δημοτικου τοτε… δεν καταφερε να μαθει και πολλα γιατι του ετυχε κατι… το χει ομως απο τοτε και εχουν μαθει σ αυτο καποια ανηψια και φιλοι! εχει παραξενο καβαλρη αρκετα πλατυ στο καραουλο δεν εχει κοκκαλο στις χορδες αλλα ξυλο και εχει φαρδια ταστιερα. ο ηχος ειναι μπασος και φερνει σε κιθαρα. δεν ξερω ποιος μπορει να το εκανε αλλα ειναι απλο και ωραιο!

Γυρω στο ‘80 αγορασα ενα πανομοιοτυπο μπουζουκι( στην Λαρισα που μενω βεβαια) αλλα βλεποντας την δικη σου φωτο επαθα πλακα απο την ομοιοτητα. Λογικα πρεπει να ειναι του ιδιου κατασκευαστη. Το οργανο εχει μικρο σκαφος αλλα αρκετα φαρδια ταστιερα( ειναι τετραχορδο).Αυτο με κανει να σκεφτομαι οτι μαλλον ητανε τριχορδο καποτε. Επισης θυμαμαι και την τιμη του ( 12.000 δρχ). Καποτε ηταν πολυ καλο.Τωρα τελευταια που ρωτησα για μεταποιηση σε τριχορδο, η απαντηση ηταν οχι- δεν αξιζει τον κοπο- κι ετσι τωρα αναπαυεται κρεμασμενο σ’ ενα καρφι…(Αν τα καταφερω- που δεν το πολυπιστευω) θα στειλω φωτογραφιες να το δεις…

δεν πιστευω να ηταν τριχορδο δεν ειναι και τοσο μικρο αλλωστε… αυτος μου ειπε οτι το χε παρει 3500δρχ!

Ατυχια, δεν μπορω να μικρυνω τις φωτο για να τις ανεβασω.Θα καταλαβαινες τι εννοω, βλεποντας τες…

Φιλοι καλησπερα.Το μπουζουκι αυτο θα πρεπει να εχει κατασκευαστει στην θεσσαλονικη απο το εργαστηριο καμπανα ηλια παλαβρατζη.Μεσα το χαρτι συνηθως που εβαζαν σε αυτην την κατηγορια ηταν μπλε χαρτι περιτυλιγματος(σαν το εξωφυλο απο τετραδιο)Στο σκαφος εβαζαν μαονι(σκουρα δουγια)και οξια η φλαμουρι.Στις κολαντζες το συγκεκριμενο οργανο εχει οξια.Μανικο οξια και ταστιερα ξυλο τυπου βεγγε.Η φιγουρες που εβαζαν τοτε ηταν αυτου του τυπου και τα αυτακια δεν ηταν σκαμενα αλλα κολλητα απο πανω.Τα συγκεκριμενα μοντελα τα εστελναν και πολυ στο εξωτερικο.επαιζαν ολα καλα.Το συγκεκριμενο εργαστηριο υπαρχει και σημερα κατω απο την διευθυνση του ιου του σακη παλαβρατζη.Εαν μπειτε στι Site του εργαστηριου θα δειτε οτι εχουν ακομα τον ιδιο τυπο σκαφους.απλως εχουν αλλαξει οι φιγουρες.Υπαρχουν πολλα τετοια οργανα στην πιατσα.Το συγκεκριμενο φαινεται και καλοδιατηρημενο.Εαν προσεχθει εχει πολλη ζωη ακομη.

οντως απο μεσα ειναι μπλε χαρτι οπως το λες! δυστυχως αν και παιζει καλα εχει κανα δυο ξεκοληματα στο σκαφος που ομως μπορουν να γινουν εαν παει σε καποιον κατασκευαστη!

Καλησπέρα σε όλους. Είναι πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις του niavent, όμως θα διαφωνήσω ως προς την προέλευση για ένα και μόνο λόγο. Έχω ενα παρόμοιο τρίχορδο του μπαμπά Παλάβρατζη, (ο οποίος είχε πολύ καλή φήμη), της ίδιας περίπου χρονικής περιόδου. Χαρακτηριστικό του κατασκευαστή η φαρδιά ταστιέρα, (όπως και της εποχής αυτής) τα υλικά που περιγράφονται και ο δυνατός, λίγο μπάσος ήχος, παρά τις όποιες κατασκευαστικές προχειρότητες. Παρατήρησα όμως πως όλα τα όργανα του συγκεκριμένου εργαστηρίου (όσα έχω δει), παλαιότερα και νέα, έχουν διαφορετικό ηχείο, πολύ μικρότερο σε βάθος, ενώ στη φωτογραφία φαίνεται ιδιαίτερα ‘‘φουσκωτό’’.

Δημητρη γεια σου.Ο λογος που πιστευω οτι ειναι απο τον ηλια παλαβρατζη ειναι περισσοτερο και απο την κολαντζα.Τετοιο σχεδιο με τα αυτακια σχετικα μικρα εχουν εχουν μονο αυτοι.μπορει ομως να κανω λαθος γιατι παρομοια οργανα εβγαζε και ο αδερφος του σταυρος παλαβρατζης μετα που χωρισαν.Μετα απο αυτα τα μοντελα το απλοποιησαν περισσοτερο και ταμπουζουκια ειχαν ζωγραφιστη φιγουρα με αποτελεσμα να πυροβολανε.Γι αυτο και τα φθηνα τους οργανα ηταν πασιγνωστα για τον καλο τους ηχο.Θυμαμαι οτι εστελναν κιβωτια ολοκληρα αμερικη,γερμανια και σε πολλες αλλες χωρες.Ο μαστρο ηλιας ηταν πολυ καλος μαστορας.ολη η βορεια ελλαδα ειχε οργανα απο αυτον.Δυστυχως πεθανε σχετικα νεος σε τροχαιο.

niavent, δεν θα επιμείνω διότι ίσως έχεις δίκιο. Άλλωστε διαφώνησα μόνο ως προς το σκάφος. Όλα τα άλλα πραγματικά ταιριάζουν απόλυτα. Σε ότι αφορά τον κατασκευαστή, στο βαθμό που μου επιτρέπεται, θεωρώ πως ήταν πράγματι εξαιρετικός, παρά τις όποιες προχειρότητες - επιμένω (ίσως και δικαιολογημένες, λόγω μεγάλης παραγωγής αλλα και χαμηλής, πράγματι, χρέωσης)

Καλησπερα! Αν και σχετικα μικρος εχω να πω πως ταπεινα διαφωνω με την αποψη αυτη. Εχω και εγω ενα μπουζουκι κατασκευασμενο εκεινη την εποχη! Χαρακτηριστικα των μπουζουκιων του ‘μπαμπα’ Παλαβρατζη ηταν το σχεδιο στο καραουλο και το το σχετικα λεπτο μπρατσο…Βεβαια το μπουζουκι αυτο το ειχε αγορασει προφανως ο πατερας μου και οταν μετα απο χρονια πηγαμε στο ιδιο εργαστηρι (αφου ειχα δει την δουλεια του κυριου Παλαβρατζη) για να αγορασω ενα καινουργιο τριχορδο δωσαμε και για επισκευη το παλιο…Εκπληκτος ο κ.Παλαβρατζης αναγνωρισε πως το μπουζουκι αυτο ηταν μια δημιουργια του πατερα του και μας εξηγησε (αφου τον ρωτησα) απο που το καταλαβε…Θα συμφωνησω στα υλικα που προανεφερε ο συμφορουμιτης niavent.