Μπάτης, ο "Ρήγας του ρεμπέτικου"

Μιλαει απο μονη τς, εγω δεν εχω κατι να πω. Δεν προβλεπονται η σκετες φωτογραφιες;

1 «Μου αρέσει»

καλο ειναι να μας πεις τα ονόματα ολων.
εκτός απο Κ. Παπαδόπουλο και Μπάτη, οι άλλοι ποιοί ειναι?

2 «Μου αρέσει»

Ε ναι, αν είναι γνωστό, ποιοι εικονίζονται, πού και πότε είναι τραβηγμένη η φωτογραφία, τέτοια…

2 «Μου αρέσει»

Καλως λοιπον, το αιτημα ενεκριθη! Μπουζουκια, κωστας παπαδοπουλος, χρηστος δημοπουλος. Κιθαρα, δ. Δασκαλακης. Δεν εχει το μικρο. Πιανο, γιωργος ροβερτακης. Βιολι, μπουχραν αλτιμπακιαν. Ειναι το ετος 1952. Εχω μια υποψια οτι στο ιδιο παλκο ισως ηταν και ο καζαντιδης, διοτι ειδα και μια αλλη φωτογραφια με τον δημοπουλο και τον καζαντζιδη νεο, και μου φανηκε το ιδιο παλκο… ισως… :slightly_smiling_face:

3 «Μου αρέσει»

Δεν ήταν αίτημα, άρα δεν χρειάζεται και έγκριση. Παράκληση είναι, προς όλους. Ευχαριστούμε για την ανταπόκριση και για τα λεχθέντα, παρά την προγενέστερη δήλωση ότι δεν υπήρχε κάτι για να λεχθεί.

Σπάνια φωτογραφία. O Γιώργος Μπάτης με λαϊκή ορχήστρα (ακορντεόν: Ανδρέας Βασιλάς), στον Πύργο Ηλείας, στις 20 Ιουνίου 1952. Η φωτογραφία ανήκει στον κύριο Τάσο Βασιλά, γιο του εικονιζόμενου ακορντεονίστα Ανδρέα Βασιλά, που δημοσιεύθηκε στις 28/6/2018 στο φύλλο της Συριανής εφημερίδας “Κοινή Γνώμη”. (αναζητούνται οι υπόλοιποι της παρέας)

8 «Μου αρέσει»

Πολύ περίεργος θα ήμουν να ακούσω πάντως πως θα έπαιζε ο Μπάτης μπαγλαμά σε τέτοια πάλκα, τεχνικά μιλώντας. Γιατί '52, με Κ. Παπαδόπουλο κλπ, δε πρόκειται να έπαιζαν όπως με τον Δελιά.

3 «Μου αρέσει»

Πάντως στην πένα ντυμένος ήταν.

1 «Μου αρέσει»

Όλοι τους, και πάντοτε.

Αλήθεια, υπάρχει βιογραφία του Μπάτη; Από σκόρπιες πληροφορίες, συχνά ανεκδοτολογικού χαρακτήρα, εγώ έχω στον νου μου κυρίως αυτή την εύθυμη ανέμελη φιγούρα του γυρολόγου, ολίγον μουσικού, ολίγον απατεώνα, ολίγον φαρσέρ, μονίμως μαστουρωμένου κλπ. Δεν έχω το πλαίσιο όπου μπορεί να ενταχθεί μια τέτοια φωτογραφία σε επαγγελματικό πάλκο (δώσε ένα λα να κουρδίσουμε / από τι τόνο το πάμε; / διπλή εισαγωγή είπαμε στην αρχή και το τέλος, μονή τις υπόλοιπες φορές…) και, αδίκως ίσως, με εκπλήσσει.

(Εξάλλου οι ιστορίες αυτές είναι και αρκετά παλιότερες, μάλλον πριν τα χρόνια της Τετράδος, ενώ εδώ είμαστε 1952.)

ετσι για τα πρακτικα… επαναληψη μητηρ μαθησεως.

3 «Μου αρέσει»

I want to ask please one more time:

sogar Gyftopoulas im Hammam, was zunächst so aussieht Eigenkomposition sein, sind einzelne Oden von Aidinikos Karsilama

Where can i find the melody of AIDINIKOS KARSILAMA?

Indeed, some melody lines of Batis’ Ghyftopoula resemble αϊδίνικος καρσιλαμάς in a way. Easy to find in yt.

1 «Μου αρέσει»