Μισιρλού - Συνθέτης/Τραγουδιστής

Xronia polla kai Xristos Anesti se olous.

Exo tin eksis erotisei gia to komati Misirlou.
Pios einai o Synthetis / Tragoudistis kai pia xronologia graftikai auti H komatara???

euxaristo ek ton proteron.

aegeos

(ΚΦ)
Έχουν γραφτεί πολλά σ’ αυτό το φόρουμ γιά τη “Μισιρλού” ή “Νουσουρλού”. Φαίνεται πως είναι παλιό παραδοσιακό τραγούδι, οι Αρμένιοι μάλιστα ισχυρίζονται πως είναι δικό τους. Στη δεκαετία του 40, στις ΗΠΑ, το κατοχύρωσε στ’ όνομά του ένας δάσκαλος “Βυζαντινής” μουσικής (πιθανόν μαέστρος μαθητικών χωρωδιών στα Ελληνικά σχολεία) ονόματι Ρουμπάνης. Έγινε ένα από τα γνωστότερα τραγούδια της “οριενταλίστικης” τζαζ (Κετέλμπεϋ, Ντιούκ Έλλινγκτον, Μπρούμπεκ κ.λ.) και… υπέστη εκατοντάδες επανεκτελέσεις, από Εντμόντο Ρος ίσαμε Μπι Τζιζ! Στο Ελληνικό ελαφρό τραγούδι, μεταξύ άλλων, το τραγούδησαν ο Νίκος Γούναρης κι η Σοφία Βέμπο. Προηγήθηκε όμως ο “ρεμπετίζων” Πατρινός, που - και - προτιμάω ΑΠ’ ΟΛΕΣ ΤΙΕ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ! Τέλος, υπέροχη είναι και η χορωδιακή διασκευή της Θέσιας, στο “Ρεμπέτικο στου Θωμά”.

Πολυ καλη ειναι και η ερμηνεια της Μαριως στο album Λαλεδακια(υπαρχει και στο τεταρτο cd της σειρας στου τραγουδιου την οχθη)καθως και απο τις παλιοτερες,εκεινη του Τετου Δημητριαδη που υπαρχει στη σειρα πανοραμα ρεμπετικου τραγουδιου της FM RECORDS.

(ΚΦ)
Τον Τέτο, φυσικά, πως τον ξέχασα…
Γιά τη Μαριώ… δεν ξέρω. Έχω κάποιες επιφυλάξεις.
Ακόμα, θα πω πως παράλληλα με την Ανερικάνικη τζαζ έκδοση (έχω τους Αγγλικούς στίχους!) κυκλοφόρησε στο Κάϊρο στον πόλεμο του 40 και μιά έκδοση cool jazz, με στίχους αγγλικούς ενός Αιγυπτιώτη Αρμένη, αν θυμάμαι καλά. Τους στίχους αυτούς τους είχα κάποτε, τώρα τους έχω χάσει, νομίζω όμως πως μπορώ να τους ξαναβρώ στο Ιντερνέτ.

“Η” εκτέλεση !!! της “Μυσιρλούς” έγινε από τους CAFE AMAN AMERICA, στο Ηρώδειο το 1997 (Στις 2 συναυλίες των Eλλήνων της Διασποράς “To ατέλειωτο ταξίδι του ελληνισμού”). Που τραγούδησε ανεπανάληπτα ο Τζιμ Κάρρας (που έφυγε από κοντά μας). Από εκείνες τις ηχογραφήσεις δεν “επέτρεψε” ο Μιχάλης Αδάμ να συμπεριληφθεί στο cd που εκδόθηκε η Μυσιρλού, γιατί θα τη χρησιμοποιούσε σε κάποιο άλλο cd που ετοιμαζότανε.
Ο Γρηγόρης (Μανινάκης) έχει κάποια πληροφορία να μας δώσει -που ίσως να μας “έχει ξεφύγει”;


Και για την …ιστορία !!! Μια άλλη “εκτέλεση” της Μυσιρλούς, παίζει το… κινητό μου… όταν με καλούν κάποιοι φίλοι από αυτό το φόρουμ !!!
(χε,χε,χε! χα,χα,χα!)

AAA…geia sou Iwanna…!
Den eimai sigouros an exoume synanthtei…sthn poreia tou Kafe Aman …sthn Ellada.
Na diorthwsw kati?
To tragoudi me toys KAFE AMAN tragoudhse o TONY SWTOS…kalos filos olwn kai toy JIM KARRA idiaitera poy ontws efyge apo konta mas meta thn periodeia.( O tony den xerei sxedon katholou ellhnika alla sthn Mysirlou ta katafere mia xara)
Dystyxws sto Hrwdeio den ta eixa kataferei na symmetasxw…logw allwn ypoxrewsewn …alla hmoun ston LYKABHTTO…opou pali thn Mysirlou tragoudhse o Tony Swtos.
Telika to “allo” cd den vghke pote logw Jimmy Karra…!
An theleis steile mou email thn dieythynsh soy na soy taxydromhsw to prosfato “diko mou”
" H MPOMPA…epiloges se yfos Rempetiko…"

…symplhrwnw…: Oloklhro toy Tony…einai
Antwnhs Swthropoulos…

Γεια χαρά Γρηγόρη! Σήμερα είδα την απάντησή σου (και τη διευκρίνισή σου για το τραγούδι). Μου “είχε κολλήσει” πως το είπε ο Jim, ίσως επειδή εκείνο το διήμερο τα λέγαμε -λίγο παραπάνω από τους υπόλοιπους.- Δεν πρόφτασα να σας γνωρίσω όλους, ήμουν “υπεύθυνη -και- καμαρινιών” για τη ροή του προγράμματος και είχα να “κουμαντάρω” 150 άτομα!

  • Και βέβαια με ενδιαφέρει να μου στείλεις το cd σου. Σου γράφω προσωπικό μέιλ.
    Νάσαι πάντα καλά,
    Ιωάννα

Γρηγόρη! Ευχαριστώ!!! Πήρα χθες τ’ απόγευμα τα cds σου. Αργά τη νύχτα άκουσα “ΤΗ ΜΠΟΜΠΑ”. Μπράβο -για μιαν άλλη φορά- Οι ορχήστρες σας …δεν παίζονται… Και εσύ βέβαια…λιτός και “συγκινητικός”!!! (Είσαι υπέροχος τραγουδιστής! Το ξέρεις βέβαια, δεν περιμένεις να στο πω εγώ. Αλλά ήθελα να το πω κι εγώ, τώρα!!!)
Συγχαρητήρια και πάλι !!!

ΥΓ1. “Η μπόμπα” του Ρούκουνα είναι πολύ καλό -δεν το γνώριζα το τραγούδι.
ΥΓ2.: Το βιβλίο του Ζαμπέτα… δεν ξεκίνησε ακόμα… Θα το φροντίσω άμεσα.

Νάσαι καλά, πάντα!
Ιωάννα

Iwanna…s’eyxaristw…poly-poly…!
Kanoyme o,ti mporoume edw…pantote kai kyriws apo meraki…!
Se xairetw…filika…!
grigoris