Μέτρα ασφαλείας κατά του κορονοϊού στα σχολεία

Μάλιστα. Εδώ, στις 18 Αυγούστου, βλέπουμε έναν κυβερνητικό απολογισμό, σύμφωνα με τον οποίο από την 1η Ιουλίου:

  • Είχαν εισέλθει από τις “πύλες εισόδου της χώρας” συνολικά 2.592.853 άτομα.
  • Είχαν γίνει 319.379 έλεγχοι.
  • Είχαν βρεθεί 615 θετικά κρούσματα.

Με δεδομένο το ότι ελέγχονταν περίπου 1 στους 8 εισερχόμενους, μπορούμε να υποθέσουμε ότι κατά μια παρόμοια αναλογία ήταν πολλαπλάσια και τα “θετικά κρούσματα” που “εισήλθαν” χωρίς να “βρεθούν”. Υπολογίζοντας συντηρητικά δεν θα πω 7πλάσια, θα πω 4πλάσια, δηλ. 615 Χ 4 = 2460 κρούσματα.
Κι αυτό τη στιγμή που από την αρχή της πανδημίας ο συνολικός αριθμός εντοπισμένων κρουσμάτων μέχρι χθες είναι 17.228.
Επίσης συντηρητικά, αν καθένας από αυτούς τους 2460 φορείς μετέδιδε τον ιό σε λιγότερα από 3 ακόμα άτομα στη διάρκεια των διακοπών του, έχουμε άλλα 7.000 κρούσματα, τα οποία βέβαια χαρακτηρίζονται πλέον “εγχώρια”.

Χαρακτηριστικό και το ότι (εδώ) στις 31 Αυγούστου από τους 193 επιβάτες που επέστρεψαν στο Κάρντιφ από τη Ζάκυνθο, οι 16 βρεθηκαν θετικοί. Πρόκειται για ποσοστό μεγαλύτερο από 8%.

Κι αυτά όταν τον Ιούνιο τα κρούσματα στο εσωτερικό είχαν ουσιαστικά μηδενιστεί και τα σχολεία άνοιγαν με 15 μαθητές ανά τμήμα, πράγμα απαραίτητο και εφικτό τότε, αλλά - σύμφωνα με το κυβερνητικό αφήγημα -“αχρείαστο” και “ανέφικτο” τώρα, σε περίοδο νέας έξαρσης.

4 «Μου αρέσει»

Μια συμπλήρωση:

χρόνια πολλά!!!

1 «Μου αρέσει»

Χρόνια νιώθω ότι το υπουργείο είναι αντίπαλος μου στο να κάνω την δουλειά μου σωστά. Σωστά όχι τυπικά, σύμφωνα με τις απαιτήσεις της υπηρεσίας, αλλά σωστά σύμφωνα με το ότι είναι μια δουλειά που πρέπει να προσφέρεις ο,τι μπορείς περισσότερο στους μαθητές σου.

1 «Μου αρέσει»

Δεν νομίζω να υπήρξε στιγμή που να μην ίσχυσε αυτό, από καταβολής ελληνικού κράτους… (με ελάχιστες, μα ελάχιστες σύντομες εξαιρέσεις)

1 «Μου αρέσει»

Δε δυσκολεύομαι να το φανταστώ ή να το πιστέψω, αλλά πάντως στα χρόνια της δικιάς μου εμπειρίας γίνεται απροκάλυπτα. Παράδειγμα:

Ένας πανηλίθιος νόμος δίνει στον μαθητή περιθώριο περίπου ένα μήνα από την έναρξη της σχολικής χρονιάς για να αλλάξει γνώμη και να πάει σε άλλο σχολείο. Ένας άλλος νόμος ορίζει τα ανώτατα και τα κατώτατα όρια μαθητών που μπορεί να έχει το κάθε τμήμα μιας τάξης. Έζησα λοιπόν το εξής καταπληκτικό:

Μια τάξη να έχει ακριβώς το κατώτατο όριο μαθητών ώστε να σπάσει σε δύο τμήματα. Να μοιραστούν τα μαθήματα του κάθε τμήματος στους φιλολόγους, μαθηματικούς κλπ. του σχολείου. Να ξεκινήσουν τα μαθήματα καναδυό βδομάδες, και μετά ένας μαθητής να κάνει χρήση του δικαιώματός του και ν’ αλλάξει σχολείο. Οπότε, πέφτουμε κάτω από το κατώτατο όριο και τα δύο τμήματα συγχωνεύονται σε ένα. Και πρόσεξε τώρα πόσες συνέπειες έχει αυτό:

  • κάθε μαθητής βρισκεται ξαφνικά σε διαφορετικό τμήμα από αυτό με το οποίο ξεκίνησε τη χρονιά, οπότε σπάει εντελώς ο ρυθμός της ζωής της τάξης
  • αρκετά μαθήματα τα συνεχίζει άλλος καθηγητής από αυτόν που τα ξεκίνησε, τουλάχιστον για τους μισούς μαθητές
  • όσοι καθηγητές είχαν μάθημα και στα δύο τμήματα, καθώς και όσοι είχαν μόνο στο ένα αλλά δεν έχουν πια στο καινούργιο και μοναδικό τμήμα, βρίσκονται να μη συμπληρώνουν το ωράριό τους. Οπότε, πρέπει να ανακατανεμηθούν όλα τα μαθήματα όλου του σχολείου, για να δούμε στο τέλος ποιος θα είναι ο αδύναμος κρίκος μεταξύ των μαθηματικών, ποιος μεταξύ των φιλολόγων κλπ. Ο αδύναμος κρίκος θα πρέπει να συμπληρώσει τις ώρες που έχασε σε άλλο σχολείο.

Τράβα κάνε τώρα δασκαλάκο το «καλύτερο που μπορείς».

Ενώ θα μπορούσε πολύ απλά:
α) Να απαγορεύεται η αλλαγή σχολείου μετά την έναρξη της χρονιάς
β) σε έκτακτες περιπτώσεις (π.χ. αλλαγή διαμονής), ο μαθητής που φεύγει ή που έρχεται να μην επηρεάζει τη διαμόρφωση των τμημάτων.

Μια και αύριο οι μαθητές έχουν κανονίσει κινητοποιήσεις ας δούμε και την τελευταία ανακοίνωση που έβγαλαν:
"Αν η κα. Κεραμεως νομίζει πως με την απειλή να χάσουμε γιορτές και εκδρομές, να κανουμε μάθημα το σαββατοκύριακο και πάει λέγοντας, θα σταματήσουμε τον δίκαιο αγώνα που δινουμε χιλιάδες μαθητές σε όλη τη χώρα ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΙΑ ΓΕΛΑΣΜΕΝΗ!

Επειδή μάλλον εχει ξεχάσει να της θυμίσουμε:

ΑΥΤΟΙ μας έστειλαν στα σχολεία χωρίς κανένα μέτρο προστασίας για εμάς και τις οικογένειές μας… ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ;

Διαμαρτυρηθηκαμε με σύνθημα «Η μάσκα δεν είναι η μόνη προστασία- Δώστε λεφτά για την Παιδεία!»… μας συκοφαντησαν ως «αρνητές της μασκας» και αποδειξαμε το αντίθετο! Μετά μαζεύτηκαν…

Μαθητές- Κεραμεως 1-0

Μας είπαν ότι είμαστε υποκινουμενοι λες και δεν μπορούμε να έχουμε κριτηριο και απαντησαμε: «Αν κάποιος μας υποκινεί είστε εσείς και το γεγονός οτι θεωρείτε την Υγεία και τη Μόρφωση μας κοστος!»

Μαθητές- Κεραμεως 2-0

Μας ειπαν οτι οι καταλήψεις και οι πορείες είναι υγειονομικές βομβες ή ότι φταίνε που χάνονται μαθήματα και τους θυμισαμε…250 σχολεία κλειστά σήμερα μόνο λόγω κρούσματος!

Μαθητες- Κεραμεως 3-0

ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΜΕ! ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΙΟ!

Εμείς θέλουμε τα σχολεία μας ανοιχτά και ασφαλή…
Εσείς είναι φανερό πια με τη στάση σας πως θέλετε να είναι κλειστά!

Υγ. Θα θέλαμε να διευκρινίσουμε κάτι…Γιατί πού μας πρήζετε με το διάλογο που κόφτεσε να κάνετε μαζί μας… Να σας πουμε κάτι που κάνετε σαν να μην το ξέρετε… Έχουμε έρθει στα Υπουργεία και βρήκαμε.τις καγκελόπορτες κλειστές. Έχουμε πάει σε Διευθύνσεις Βθμιας, Δημαρχεία, Περιφέρειες και είτε δεν μας δεχοντουσαν είτε μας πέταγαν σαν μπαλάκι ο ένας στον άλλον…

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ!
ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΠΡΑΞΗ ΤΑ ΔΙΚΑΙΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!

Διεκδικούμε το αυτονόητο δικαίωμα κάθε μαθητή: Να μπορεί να πηγαίνει σε ένα ασφαλές σχολείο που θα τον μορφώνει. Αυτό το δικαίωμα θα το κατακτήσουμε με τους αγώνες μας, όσο και να μας πολεμάτε!

ΑΥΡΙΟ ΣΕ ΔΕΚΑΔΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ…
ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!

Για να δούμε ποιος θα βάλει το επόμενο γκολ…

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ

Σημείωση: Η ανακοίνωση αυτή είναι απάντηση στην απόφαση της υπουργού Παιδείας Νίκης Κεραμέως όσον αφορά τα υπό κατάληψη σχολεία ότι δηλαδή “οι χαμένες ώρες των μαθημάτων θα καλυφθούν μέσω διδασκαλίας τις ημέρες σχολικών εορτών, αργιών, Σαββάτων, και σχολικών περιπάτων”.
Στα κλειστά σχολεία λόγω κορονοιού πως θα αναπληρωθούν οι ώρες?

2 «Μου αρέσει»

Α, είναι απλό: θα παρακολουθούν μέσω κάμερας το μάθημα κάποιου άλλου σχολείου. (Με άλλο καθηγητή, που έχει άλλη μεθοδολογία, που έχει ήδη ξεκινήσει το μάθημά του προσαρμόζοντάς το στην εκάστοτε συγκεκριμένη τάξη που έχει μπροστά του, κλπ.).

3 «Μου αρέσει»

Παρότι θεωρώ ότι μου κάνεις πλάκα, μετά από όλα αυτά που γίνονται, πραγματικά με κάνεις και αμφιβάλλω, και σε ρωτάω. Είναι όντως έτσι? Δηλαδή αυτό είναι όντως το σχέδιο για τα κλειστά σχολεία λόγω κορονοιού?

Να παρατηρήσω, βέβαια, ότι το μέχρι στιγμής σκόρ το μέτρησαν οι παίκτες της μιάς από τις δύο ομάδες, όχι ο διαιτητής.

1 «Μου αρέσει»

αν οι διαιτητές είμαστε εμείς, η ακροκεραμέως δεν βλέπει δίχτυα σε όλη την τετραετία!

1 «Μου αρέσει»

Είμαστε σίγουρα διαιτητές, ή παίκτες της μιάς απ’ τις δύο ομάδες;

2 «Μου αρέσει»

Λουκά, σε κάποια από τις ατελείωτες φάσεις της συζήτησης για τις κάμερες αναφέρθηκε κι αυτό. Τώρα, για το αν στ’ αλήθεια προβλέπεται από κάποια εγκύκλιο ή υπουργική απόφαση κλπ., ή απλώς ειπώθηκε στον αέρα, θα σε γελάσω. Οι εγκύκλιοι και γενικώς τα μηνύματα σχετικα΄με το όλο θεμα της πανδημίας, που δεχόμαστε καθημερινά από τη Δευτεροβάθμια και το Υπουργείο, είναι βροχή. Συνήθως ελαφρές τροποποιήσεις προηγούμενου μηνύματος, ή και αυτούσιες επαναλήψεις. Έχω χάσει την μπάλα με το τι ακριβώς ισχύει επισήμως κάθε μέρα στο καθένα από τα χιλιάδες επιμέρους ζητήματα που προκύπτουν από την πανδημία.

προσωπικά δεν είμαι τόσο μέσα στο παιχνίδι όσο οι υπόλοιποι συνομιλητές που είναι γονείς ή εκπαιδευτικοί ή και τα δύο, αλλά σίγουρα με αφορά το ζήτημα έμμεσα κοινωνικά και άμεσα ζωτικά.
δεν με ενδιαφέρει να είμαι διαιτητής, όλοι παίχτες πρέπει να είμαστε ενάντια στην εξουσία (εδώ ας βάλει ο καθένας ό,τι θέλει).

2 «Μου αρέσει»

Αν και θα πήγαινε πολύ μακρυά η απάντησή μου, θα την γράψω: Θεωρείς, Νικόλα, ότι ως κοινωνία θα προκόψουμε καλύτερα, έτσι και καταργήσουμε την εξουσία;

1 «Μου αρέσει»

Συγγνώμη για το σπόιλερ, αλλά επειδή το 'χω δει το έργο, δεν κρατιέμαι, θα σας πω το τέλος:

Και μετά ο Νίκος ο Λίγκα απάντησε κάτι με το οποίο ο Νίκος Π. δε συμφωνούσε, και αντέτεινε κάτι μετο οποίο ο Λίγκα επίσης δε συμφωνούσε.

Εγώ, λες να μην το ΄χω δεί; Απλά, θα το ξαναδώ, ωραίο έργο είναι και έχει τη διαφορά, σε σύγκριση με το σινεμά, ότι ποτέ δεν θα πεις “Εδώ ήρθαμε, πάμε να φύγουμε!”.

1 «Μου αρέσει»

για τα σχολεία μιλάμε, όπου είναι στην κυριολεξία ζήτημα ζωής και θανάτου το να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους οι άμεσα ενδιαφερόμενοι. και είναι φανερό ότι το υπουργείο στέλνει στον θάνατο γονείς και εκπαιδευτικούς, συνειδητά και εκ προμελέτης. όπως και το υπουργείο υγείας, και το υπουργείο εργασίας, και το υπουργείο μεταφορών…
από μένα τέρμα, ας μιλήσουν αυτοί που τα βλέπουν από πρώτο χέρι.

Θέλεις να πεις δηλαδή Νικόλα, ότι κάποιοι επιτελείς των τεσσάρων αυτών υπουργείων, συνειδητά συναθροίστηκαν και από κοινού σκέφτηκαν τρόπους για το πώς θα σταλούν στο θάνατο και οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί; Και ότι αυτοί οι τρόποι υιοθετήθηκαν (προφανώς μετά την έγκριση από την πάνω από τα τέσσερα υπουργεία εξουσία) και τέθηκαν σε εφαρμογή ήδη;

1 «Μου αρέσει»

δεν ξέρω πώς αλλιώς να περιγράψω αυτό που συμβαίνει, να μην παίρνεται καμία απόφαση που να αντιμετωπίζει την πανδημία αλλά ακριβώς το ανάποδο. αν υπάρχει καλύτερη περιγραφή ας την ακούσω.

Δηλαδή, δεν σου κάνει η περιγραφή που προτείνω εγώ;