Μέτρα ασφαλείας κατά του κορονοϊού στα σχολεία

Δηλαδή Νίκο το βρίσκεις παράλογο που οι μαθητές από την μια δεν έχουν αυτοκτονικές τάσεις και από την άλλη προστατεύουν τους δικούς τους?

1 «Μου αρέσει»

Έεεεχουν, πώς δεν έχουν… Είδες εσύ κάποιον καταληψία να φοράει μάσκα, ή να τηρούν αποστάσεις;

Μακάρι να ήταν τόσο προχωρημένοι. Άλλα είναι τα κίνητρα…

Οι λόγοι που υπάρχουν αυτή τη στιγμή για καταλήψεις είναι απολύτως ορθοί και επαρκείς. Αλλά κατάληψη για τον σωστό λόγο δε σημαίνει αυτόματα σωστή κατάληψη.

Το δικό μου σχολείο δεν έχει κατάληψη. Άλλες φορές που είχε, η κατάληψη γινόταν πραγματικά σωστά, δηλαδή γινόταν από όλους και όχι από μια χούφτα θερμοκέφαλους (τους απόντες τους έπαιρναν τηλέφωνο στα σπίτια τους οι συμμαθητές να μάθουν μήπως έπαθαν τίποτε), εξωσχολικοί δεν έμπαιναν, ζημιές και βανδαλισμοί δε γίνονταν, και πολύ συχνά ο χρόνος της κατάληψης αφιερωνόταν σε πρόβες και προετοιμασίες για διάφορες καλλιτεχνικές εκδηλώσεις διαμαρτυρίας, όταν υπήρχε και μαθητική πορεία στις κοντινές ημέρες. Έχω παρακολουθήσει απ’ έξω, από τα κάγκελα, γενική συνέλευση όλου του σχολείου, όπου το 15μελές ενημέρωνε τους μαθητές για τον σκοπό της κατάληψης (πριν αποφασιστεί τυπικά), και στο τέλος μάλιστα έλεγαν «και τώρα να βγει ένα παιδί της α’ Γυμνασίου να τα ξαναπεί να δούμε αν ήταν σαφή σε όλους».

Λοιπόν, τέτοιες καταλήψεις τις έχω στηρίξει ή (αν δε συμφωνώ με τους λόγους) πάντως τις έχω σεβαστεί. Αλλά όλοι ξέρουμε ότι δεν είναι αυτή η τυπική κατάληψη. Η τυπική κατάληψη είναι εκφυλισμένη, ο λόγος -οσοδήποτε σωστός- είναι προσχηματικός, και επιπλέον ειδικά τώρα έχουμε και το μείζον θέμα της τήρησης μέτρων ασφαλείας, που φυσικά λύνεται κυρίως με το να μην είναι οι καταληψίες στην κατάληψη! Και επιπλέον τα σχολεία δεν έχουν 15μελή (οι εκλογές είναι αργότερα), από τα περσινά 15μελή όοσι πήγαιναν Τρίτη έχουν αποφοιτήσει, και επίσης έχει αποφοιτήσει το 1/3 του περσινού εκλογικού σώματος ενώ 1/3 του φετεινού δεν είχε εκπροσωπηθεί στις εκλογές που έβγαλαν το περσινό 15μελές.

Αν παρ’ όλα αυτά γίνεται σε κάποια σχολεία ΣΩΣΤΗ κατάληψη, μαγκιά τους και εγώ μαζί τους.

4 «Μου αρέσει»

Σωστότατα! Αλλά μην κρυβόμαστε πίσω απ’ το δάχτυλό μας: οι πραγματικοί λόγοι (τα κίνητρα) είναι 1: τσαμπουκαλίκι και 2: χαβαλές.

Αμ, κι εγώ θα τις στήριζα! Αλλά πόσες τέτοιες καταλήψεις έχουν γίνει;

1 «Μου αρέσει»

Επίσης, οι μαθητές παιδιά δεν έχουν αυτοκτονικές τάσεις. Αυτό που έχουν είναι ότι όταν τους κυνηγάει όλος ο κόσμος για τη μάσκα, τελικά τούς μένει η αίσθηση ότι όλο το ζήτημα δεν είναι αν θα προστατευτείς και θα προστατεύσεις αλλά αν θα συλληφθείς ή όχι να παρατυπείς.

Και πάρα πολλοί μεγάλοι το ίδιο έχουν. Όταν τα μέτρα ασφαλείας γίνονται αφορμή για είσπραξη προστίμων και για ακόμη περισσότερη αστυνόμευση (θυμάμαι περιστατικό στην καραντίνα, μπάτσος να καβαλάει με τη μηχανή την πλατεία για να χαρατσώσει πατέρα που κυνηγούσε το παιδάκι του που είχε μπει στην κλειστή -αλλά χωρίς πόρτα- παιδική χαρά), ποιος έχει περιθώριο να σκεφτεί ότι το ζητούμενο δεν είναι η μάσκα ως μάσκα, η απαγόρευση ως απαγόρευση, αλλά η μάσκα και η απαγόρευση ως τρόποι προστασίας;

2 «Μου αρέσει»

Λογικότατα! Ιδού όμως, πεδίον δόξης λαμπρόν για τους εκπαιδευτικούς.

Άρα είχανε δίκιο οι γονείς στον Άλιμο που προσπάθησαν να σπάσουν την κατάληψη χτυπώντας μαθητές. Καλύτερα την άλλη φορά να παρέμβει η αστυνομία, θα κάνουν καλύτερη δουλειά.

Γιατί όχι? Έτσι θα αναπληρώσουν και τους τρεις μήνες που τους ταΐζουμε τζάμπα το καλοκαίρι. (not).
Διαφωνούμε τα μάλα Νίκο μου.

1 «Μου αρέσει»

Έφτασεεεεεεεεε!

Τέσσερις παρακαλώ. Και έναν τα Χριστούγεννα και έναν το Πάσχα, σύνολο γύρω στους εφτά με οχτώ.

2 «Μου αρέσει»

Ομελέτα χωρίς σπάσιμο αυγών δεν γίνεται, και προτιμώ την ομελέτα να τη φτιάχνουν οι γονείς μου αντί η αστυνομία. Αν όμως τα κίνητρα ήταν πράγματι, να γίνουν άμεσες προσλήψεις καθηγητών και καθαριστριών, μου φαίνεται κάπως παράδοξο να μην συμφωνούν οι γονείς με αυτές τις απαιτήσεις. Μήπως λοιπόν, λέω μήπως, άλλα ήταν τα κίνητρα και οι γονείς τα γνώριζαν;

Ξέρω και γω Νίκο? Τα επίσημα αιτήματα αυτά ήταν όμως.
Αλλά τι να σου πω, μπορεί οι μαθητές να είναι και πράκτορες του Σόρος.
Πως το λέει το τραγούδι?
“… καθώς σου δίνει γελαστός το χέρι”.

Το είπα ήδη, παραπάνω: δεν ενδιαφέρουν τα «επίσημα» κίνητρα, τα πραγματικά ψάχνουμε.

Αυτό, ή απλά φοβήθηκαν ότι η κατάληψη θα γίνει υγειονομική βόμβα (χειρότερη από το σχολείο όταν λειτουργεί);

Ή απλά δε θέλουν τις καταλήψεις; Είναι κι αυτό μια στάση, έτσι; Μετά από μια σχολική χρονιά που πήγε κατ’ ανέμου και στην αρχή άλλης μιας που δεν προδιαγράφεται πολύ καλύτερη, το να ξεκινάς επιπλέον και με κατάληψη δεν είναι ό,τι καλύτερο.

Ή, δεν ξέρω, μπορεί και οτιδήποτε άλλο. Μπορεί στην κατάληψη να γίνονται κακές παρέες. Χίλιους δυο λόγους μπορεί να έχει ένας γονέας να μην τις θέλει, είτε λογικούς είτε όχι.

Δεν μπορούμε να μυρίσουμε τα νύχια μας για τους λόγους που είχαν οι γονείς, και από αυτούς να βγάλουμε συμπεράσματα για την ίδια την κατάληψη.

1 «Μου αρέσει»

Έχεις δίκιο, όλα παίζουν. Αλλά αυτό

δεν πρέπει να το αξιολογούμε τριτεύον ή ακόμα πιο κάτω. Αλλιώς, ας καταργηθούν τα σχολεία, έτσι κι αλλιώς thought control εξασφαλίζουν και τίποτ’ άλλο…

Νίκο (#34), δεν είμαι σίγουρος αν σε κατάλαβα αλλά πάντως το «να ξεκινάς επιπλέον και με κατάληψη δεν είναι ό,τι καλύτερο» δεν το είπα ειρωνικά.

Έχει και μια δουλειά να γίνει στο σχολείο. Θα σου πω ευθέως ότι το Υπουργείο το αισθάνομαι σαν αντίπαλο στην προσπάθεια να γίνει αυτή η δουλειά, με τις συνεχείς τρικλοποδιές που μας βάζει. Προφανέστατα η πανδημία είναι κι αυτή αντίπαλος. Ε, αν τα κλείσουμε κι από πάνω για κατάληψη, …;

1 «Μου αρέσει»

Όλα αυτά που αναφέρθηκαν δηλαδή θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν αυτά τα αίσχη που είδαμε να συμβαίνουν?
Από που κι ως που?
Εφόσον υπάρχει επίσημος λόγος γιατί γίνεται η κατάληψη, και αυτός είναι δίκαιος, τότε όλα τα άλλα ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας.
Δηλαδή η πλειοψηφία των γονιών που στηρίζει τις καταλήψεις και τα αιτήματα των παιδιών δεν τα σκέφτηκαν όλα αυτά ή ίσως να κρύβουν και αυτοί κάτι…

2 «Μου αρέσει»

Μα κι εγώ έτσι το κατάλαβα, όχι με ειρωνική χροιά. Και απάντησα ανάλογα, με την ειρωνεία να σχολιάζει μόνο τους Pink Floyd, με των οποίων την προσέγγιση στο The Wall δεν συμφώνησα.

Βρε βρέ,image ( * ) 12 πήγε!

( * ) δε φανταζόμουν ότι θα βγεί τόσο μεγάλο, αλλιώς δεν θα το κοπιάριζα. Λείπουν όμως 76 κεράκια…

2 «Μου αρέσει»

Χρόνια πολλά!

!!!
!!!
!!!
!!
!

2 «Μου αρέσει»

Πρώτα από όλα χρόνια πολλά με υγεία. Από εκεί και πέρα να πω το εξής το πραγματικό κίνητρο για τις πράξεις ενός ανθρώπους σπάνια μπορούμε να το ξέρουμε, παρά μόνο να εικάζουμε. Έτσι και για τις καταλήψεις. Σίγουρα υπάρχουν παιδιά που πιστεύουν αυτό που λένε και σίγουρα υπάρχουν παιδιά που απλά χαίρονται που δεν κάνουν μάθημα ή είναι ευκαιρία να κάνουν τον χαβαλέ τους στο κατειλημμένο κτίριο να ζήσουν τους έρωτες τους κλπ. Δεν μου αρέσει να κρίνω τα κίνητρα των ανθρώπων, γιατί έτσι συνήθως αδικούμε. Ούτε όλοι είναι αγωνιστές, ούτε όλοι κάνουν χαβαλέ ή βανδαλισμούς. Αυτό είναι ένα κακό δεν ξέρω αν συμβαίνει σε άλλες χώρες, αλλά στην Ελλάδα βάζουμε εύκολα ταμπέλες. Έτσι έχουμε μάθει. Ταμπέλες διάφορων ειδών και συνήθως ταμπέλες για να στιγματίσουν κάποιους. Η ουσία για μένα είναι πως από πέρσι τον Μάρτιο έχουν γίνει μόνο 3 βδομάδες πραγματικού μαθήματος και αυτές ήταν τον Ιούνιο. Δεν ξέρω στη δευτεροβάθμια, αλλά στην πρωτοβάθμια με τα τμήματα χωρισμένα στη μέση γινόταν εξαιρετικό μάθημα. Εγώ σε ένα 45λεπτο μπορούσα και έκανα δραστηριότητες που με την τάξη σε πλήρη σύνθεση ήθελα δύο 45λεπτα. Δηλαδή το γεγονός ότι οι μαθητές ερχόταν μέρα παρά μέρα καλύφθηκε από την ποιοτική και ποσοτική βελτίωση του μαθήματος. Φέτος ούτε μάθημα γίνεται, ούτε προστατευόμαστε. Και όταν λέω δεν γίνεται μάθημα δεν είναι μόνο το γνωστικό που σε κάποιες τάξεις είναι πολύ σημαντικό και αυτό (πχ πολλά παιδιά της Β τάξης φέτος δεν έμαθαν να γράφουν και να διαβάζουν στην Α τάξη λόγο του κλεισίματος τον Μάρτιο). Το βασικό είναι πως τα παιδιά βγήκαν τελείως εκτός προγράμματος και εκτός κλίματος. Δυσκολεύονται πολύ να προσαρμοστούν ξανά στη λειτουργία μιας τάξης με κανόνες. Πάντα πχ υπήρχαν αργοπορημένα παιδιά, αλλά φέτος ο αριθμός έχει αυξηθεί πολύ. Τόσους μήνες στο σπίτι προσάρμοσαν τη ζωή τους, χωρίς πρόγραμμα, χωρίς υποχρεώσεις και τώρα δεν προσαρμόζονται εύκολα. Άρα λοιπόν θα έπρεπε να έχει σχεδιαστεί και υλοποιηθεί κάτι πιο ρεαλιστικό που θα επιτρέψει στα σχολεία να λειτουργήσουν με έναν συγκεκριμένο τρόπο όλο τον χρόνο και να μην έχουμε διακοπές και κλεισίματα για να ενταχτούν πάλι τα παιδιά σε ένα πρόγραμμα και να μην υπάρχει συνεχής αναστάτωση και ανατροπές στις συνήθειες τους. Λύση για μένα ήταν μόνο η αραίωση των γεμάτων τάξεων.

2 «Μου αρέσει»

Φυσικά. Πόσο μάλλον μιας τάξης με περισσότερους κανόνες απ’ όσο πριν.

Εγώ θα επιμείνω και σε κάτι άλλο, που θα μπορούσε να γίνει (και δεν έγινε) είτε εναλλακτικά είτε συμπληρωματικά: να αφιερώνονταν μία, δύο μέρες, όσες χρειαστεί, μια βδομάδα εν ανάγκη, ΜΟΝΟ στο να μάθουμε τους κανόνες.

Γιατί μάσκα; Πώς μάσκα; Γιατί αποστάσεις; Πώς αποστάσεις; Γιατί έτσι το αντισηπτικό και όχι αλλιώς; Τι κάνουμε με τα κοινόχρηστα αντικείμενα; Με το φαγητό, το νερό, τις τουαλέτες, τις μπάλες; Βασικά, τι είναι ο κορονοϊός και πώς τον διαχειριζόμαστε; Απορίες; Ωραία, το καταλάβαμε, πάμε πρόβα; Μπράβο, πολύ καλά, μήπως τώρα προέκυψαν καινούργιες απορίες; Πάμε ξανά πρόβα.

Μπράβο. Και τώρα, πάμε στο μάθημά μας.

(Δηλαδή συγγνώμη, εδώ φαντάρος πας, κοτζάμ 18 χρονών γάιδαρος στην καλύτερη περίπτωση -εγώ πήγα 30-, και σου παραχωρούν 40 μέρες για να μάθεις πώς είναι να είσαι φαντάρος.)

2 «Μου αρέσει»

Καλημέρα. Διάβασα πολλά και είπα να γράψω κι εγώ.

Στο σχολείο που πήγαινα παιδάκι στοιβάζουν 27 άτομα σε εργαστήριο στο υπόγειο(που έχει να λειτουργήσει ως τέτοιο από τότε που πήγαινα 10 χρόνια πριν) που είχε να καθαριστεί δεν ξέρω πόσα χρόνια (μονίμως κλειστό άλλωστε) με παράθυρα που δεν ανοίγουν λόγω καγκέλων απέξω. Είδα φωτογραφίες και είναι απελπιστικά τα πράγματα. Εγώ δεν νομίζω πως το κίνητρο είναι το αραλήκι μιας και βλέπω ότι υπάρχουν πολλά παιδιά μέσα, έχουν τα αιτήματα τους, την Πέμπτη αρκετά πήγαν και στο συλλαλητήριο που είχαν οι μαθητές. Πάντως αν δεν είναι αυτά λόγοι να γίνει κατάληψη, δεν ξέρω ποια τι είναι. Σε μια κόκκινη περιοχή, που ο συνωστισμός στα μέσα μαζικής μεταφοράς είναι εκτός πραγματικότητας, η μάσκα προφανώς και δεν είναι μέτρο που μπορεί να προφυλάξει επαρκώς.

Εγώ έχω άλλη εικόνα πάντως. Όλοι φοράνε μάσκα αλλά και πάλι κολλάμε. Εγώ δεν βλέπω συνωστισμό σε πλατείες, βλέπω σε ΜΜΜ και σχολεία και υπηρεσίες κάποιες φορές. Από εκεί και πέρα, το ότι Ιούνη μέχρι αρχές Ιούλη είχαμε ελάχιστα κρούσματα και 1 Ιούλη άνοιξαν τα αεροδρόμια και στις 15-20 είχαμε τραγικές αυξήσεις εγώ δεν μπορώ να το θεωρήσω ασύνδετο. Άλλωστε πως εμφανίστηκαν κρούσματα στα νησιά; Οι τουρίστες δεν είναι άνθρωποι δεν συνωστίζονται, δεν τρώνε έξω, δεν διασκεδάζουν; Από χώρες προέλευσης που δεν είχαν μέτρα ούτε την μάσκα υποχρεωτική (βλέπε ΗΠΑ). Μην τρελαθούμε τώρα…

Σίγουρα πάντως, όταν στο ζύγι μπαίνει από την μια η υγεία του λαού και από την άλλη η οικονομία το παιχνίδι έχει χαθεί στα χαρτιά. Ότι και να λέμε η πραγματικότητα αυτή είναι. Μετά μπαίνουμε σε άλλα που αν μπω ίσως κατηγορηθώ για πολιτική συζήτηση πχ σύστημα Υγείας και πως υποβαθμίστηκε όλα αυτά τα χρόνια αλλά και υπό τι συνθήκες θα μπορούσαμε και την υγειά μας να έχουμε και την “οικονομία”…

3 «Μου αρέσει»