Προφανώς δεν διάβασες το μήνυμα στο οποίο παραπέμπω παραπάνω στο αριθ. #[b]26[/b] μήνυμά μου, γιαυτό και στο παραθέτω προς απάντησή σου αυτούσιο εδώ, μήπως και καταλάβεις πόσο σημαντικό ήταν αυτό το “είναι ώρα να πας σε έναν καλό δάσκαλο”…
Καλώς όρισες στο forum.
Παρόμοιες συζητήσεις έχουν γίνει πολλές κατά καιρούς και μπορείς να τις βρεις με την “αναζήτηση”.
Φυσικά και μπορεί να μάθεις μόνος σου, δυσκολότερα βέβαια, και να φθάσεις σε κάποιο επίπεδο για το κέφι σου, όπως π.χ. εγώ.
Αν όμως απαιτείς κάτι περισσότερο, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, επειδή είμαι αυτοδίδακτος και βίωσα το πρόβλημα, ότι χρειάζεσαι ένα καλό δάσκαλο που θα σε βοηθήσει και στην απαραίτητη θεωρητική κατάρτιση και στην σωστή τεχνική, που για μένα είναι οι απαραίτητες βάσεις για την παραπέρα εξέλιξη του καθενός. Ειδικά η σωστή τεχνική είναι σημαντική όχι μόνο για το ηχητικό αποτέλεσμα, αλλά και για προστασία των χεριών σου από τενοντίτιδες… Εγώ για παράδειγμα δεν έχω ούτε ένα τένοντα χωρίς πρόβλημα!
Η πρότασή μου είναι να βρεις ένα καλό δάσκαλο και να κάνεις όσο περισσότερα μαθήματα μπορείς. Βάλε τις βάσεις, είναι μια επένδυση που θα τη βρεις μπροστά σου αργότερα…
Καλό κουράγιο και καλή συνέχεια!:088:
Φιλικά Θοδωρής