Μάθημα μπουζουκιού 50 ευρώ; Ήμαρτον κύριοι λαϊκό όργανο παίζουμε!

Καλή χρονιά σε όλους, με υγεία, ευτυχία και καλές πενιές.

Η αξία ενός δασκάλου, δεν μετριέται με το πόσα παίρνει… π.χ. μπορει ο Πολυκανδριώτης να παίρνει 30 Ευρώ το μάθημα και να βρεις άγνωστο δάσκαλο που να παίρνει περισσότερα.

Η Αξία του δασκάλου δεν κρίνεται από την ώρα που σου κάνει μάθημα γιατί π.χ. μπορεί εγώ να σου δείχνω μια εξευτελιστικά απλή άσκηση επί 1 ώρα και να μην μπορείς να την καταλάβεις, και να στην ξαναδείχνω και να την ξαναδείχνω… εκεί δεν φταίει ο δάσκαλος… μπορεί όμως να σου δείξω και μια άσκηση και να την πάρεις με την πρώτη… άρα τι θα σου δείχνω σε ένα μάθημα 2 ωρών για να γίνει φθηνό το μάθημα, εάν π.χ. έχεις καταλάβει τι θέλω να μελετήσεις μέχρι το επόμενο μάθημα μέσα σε 5 λεπτά.

Άρα δεν πρέπει να κρίνουμε την τιμή ενός μαθήματος ποσοτικά, αλλά ποιοτικά… και αυτό θα το δεις μόνο μετά από κάποια μαθήματα και μόνο από τον εαυτό σου… π.χ. εάν έχει κάνει 10 μαθήματα και βλέπεις ότι προοδεύεις τρομερά γρήγορα αυτό σημαίνει α) ότι ο δάσκαλος σε κατευθύνει σωστά βάσει του επιπέδου σου (η διαφορά μεταξύ σχολών και ιδιαίτερων), β) ότι αυτό που σου δείχνει έχει άμεσα αποτελέσματα, γ) ότι έχει έναν συνεπή μαθητή που κάνει αυτά που του λέει και δεν πηγαίνει στο επόμενο μάθημα με μια ώρα εξάσκηση, δ) ότι τα χρήματα που δαπανάς πιάνουν τόπο και ε) είσαι ευτυχισμένος και χαρούμενος.

Θεόφαλτσε, ακόμα και αν η αξία του δασκάλου είναι μεγάλη, τα λεφτά αυτά είναι απαράδεκτα, τουλάχιστον για τον λαικό κόσμο. Εκτός κι αν πρόκειται για ανθρώπους με παχυλό πορτοφόλι.
Πρέπει επιτέλους να υπάρχει συνείδηση της κατάστασης που βρίσκεται ο κοσμάκης…

Ή εσύ κατάλαβες λάθος αυτό που είπα ή εγώ καταλαβαίνω λάθος αυτό που λες.
Εδώ δεν μπορώ να παρακολουθήσω το συλλογισμό σου, σε σχέση με αυτό που είπα πριν.

Η διαφωνία μου στο παράδειγμα του μουσικού/τραγουδιστή που ανέφερες είναι πως, αν θεωρήσουμε οτι είναι εύκολο να ξεχωρίσουμε τον καλό μουσικό/τραγουδιστή,τότε με βάση το οτι η πλειοψηφία ακούει τραγουδιστές οπως Βέρτης,Πετρέλης,Καρράς(τα ονόματα στην τύχη),άρα αυτοί είναι οι κορυφαίοι τραγουδιστές που διαθέτουμε στο λα’ι’κό τραγούδι σήμερα.Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω ως “εύκολο”,-εφ’ όσον οι πολλοί καταλήγουν εκεί,άρα αυτό είναι το καλύτερο. Πάντως,σε κάθε περίπτωση,θα συμφωνήσω κι εγώ οτι τα 50 ευρώ είναι πολλά λεφτά για να μάθεις μπουζούκι…

Δεν είμαι της άποψης ότι αυτό που ακούνε οι πολλοί είναι και το καλύτερο. Αυτό που ακούνε οι πολλοί είναι αυτό που τους επιβάλουν να ακούσουν, τα ραδιόφωνα και οι τηλεοράσεις με συνεχή προβολή. Κατά τη γνώμη μου η πλειοψηφία, θεωρεί ως καλύτερο, το μη χειρότερο, από αυτά που προβάλλονται αφειδώς, χωρίς περαιτέρω ψάξιμο.
Ελπίζω να μην σου έχω δώσει την εντύπωση ότι θεωρώ κορυφαίους τραγουδιστές, αυτούς που αναφέρεις.

Άλκη, σίγουρα στην κρίση που ζούμε είναι πολλά λεφτά αλλά για να καθήσει ένας τόσο μεγάλης αξίας μουσικός να αφιερώσει πολύτιμο χρόνο σε κάποιον θα πρέπει να έχει και το ανάλογο αντίτιμο.

Συνήθως οι τιμές για μαθήματα είναι 10-13 ευρώ, αλλά γνωρίζω ορισμένους που χτυπάνε ακόμη και 20αρια… άρα τα 30 Ευρώ του Πολυκανδριώτη φαντάζουν λίγα.

Για τα 50;;;; και μένα μου φαίνονται πολλά αλλά ο καθένας κοστολογεί τον χρόνο του όπως αυτός νομίζει.

Αν και νομίζω ότι αυτές οι τιμές είναι για προχωρημένους μαθητές που θέλουν να εντριφήσουν στα μυστικά και τις προχωρημένες τεχνικές του οργάνου…

δεν ξέρω τί συμβαίνει στην αλεξανδρούπολη, αλλά στην αθήνα κάτω από 15 ευρώ δεν αξίζει. με την τιμή της βενζίνης και τον χρόνο της μετακίνησης, αλλα και σαν αξία ενός ιδιαίτερου μαθήματος με ό,τι αυτό συνεπάγεται. εξάλλου υπάρχουν πάντα τα ωδεία σαν πιο οικονομική επιλογή.
προσωπικά προτιμώ να κάνω κάποια ιδιαίτερα πληρωμένα αξιοπρεπώς (όσο χαμηλά μπορώ αλλά όχι “κάτω του κόστους”), κάποια ανταλλακτικά (συνήθως το αντίστοιχο οικονομικό όφελος είναι χαμηλότερο, αλλά κάποια πράγματα δεν αγοράζονται, ούτε η χαρά της ανταλλαγής), και κάποια τζάμπα για φιλικούς ή κοινωνικούς λόγους.
τα ανταλλακτικά είναι τα καλύτερα, γιατί δεν υπάρχει ούτε η οικονομική συνδιαλλαγή (που όσο να’ναι συντηρεί αποστάσεις), αλλά ούτε και η έλλειψη εκτίμησης στο “τζάμπα” -που δυστυχώς βλέπω συχνά, έχουμε μάθει να μην εκτιμάμε κάτι αν δεν το πληρώνουμε, και το αντίστροφο… ίσα-ίσα υπάρχει αλληλοεκτίμηση και ισότιμη προσφορά. γενικά από τα ανταλλακτικά βγάζω το παντεσπάνι μου και από τα μαγαζιά το νοίκι μου!

Ε!!! εντάξει πιο μικρή πόλη η Αλεξανδρούπολη… μπορείς να την περπατήσεις με τα πόδια… οπότε δεν επιβαρύνεται σημαντικά στην μετάβαση του ο μαθητής στον δάσκαλο… (εδώ άλλα είναι τα προβλήματα… δεν βρίσκεις ούτε πένα της προκοπής… εγώ χορδές και πένες παίρνω μαζικά με παραγγελία από Αθήνα).

Οπότε νομίζω ότι το κόστος των 10-15 Ευρώ το μάθημα, είναι αξιοπρεπές για το δάσκαλο αλλά και οικονομικό για τον μαθητή.

40 ευρω και πολλα λεω ,το μεροκαματο του οργανοπαικτη μπουζουξη στο κεντρο ή στην ταβερνα ,για αρκετες ωρες και μερικες φορες μεχρι το πρωι.
50 ευρω το μαθημα του δασκαλου για 1 ωρα παρακαλω.

Βεβαια υποθετω οτι κανεις δεν θα δωσει την σημερινη εποχη τοσα λεφτα για μαθημα ,ακομη και αν δεν εχει οικονομικο προβλημα.Και μαλλον ο συγκεκριμενος θα δασκαλος θα εχει προσαρμοσει τις τιμες του στα σημερινα δεδομενα.

Στη σημερινή εποχή της φτώχειας και της ανεργίας κάποια πράγματα μου φαίνονται από αφύσικα έως και προσβλητικά. Δηλαδή για να μάθει κάποιος μπουζούκι σήμερα, θα πρέπει να είναι μικροαστός ή λεφτάς;

και μετά βρίζουμε τους γιατρούς!

ας προσγειωθούμε λίγο στην πραγματικότητα. ούτε οι γιατροί πια παίρνουν 80άρια, ούτε οι δάσκαλοι 50άρια και 40άρια (εκτός από ελάχιστους κορυφαίους). ίσα-ίσα που για να έχουν έστω και ελάχιστους πελάτες, οι τιμές έχουν πέσει σε επίπεδο κόστους (αλλά και πάλι δυσπρόσιτες για πολλούς). μόνο με μαύρα λεφτά αξίζει να δουλέψεις πια, και πάλι όχι πάντα.
αυτά τα λέω και ως δάσκαλος και ως μαθητής, από τη μια παίρνω και από την άλλη δίνω…

1 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ, 10 με 15 ευρώ είναι μια καλή τιμή για ιδιαίτερο, όχι μόνο στο μπουζούκι, αλλά για κάθε μουσικό όργανο. Δλδ αν κάποιος μαθαίνει βιολί ή πιάνο πρέπει να ξεπαραδιαστεί; όλα είναι μουσικά όργανα, θέλουν κόπο, χρόνο, δουλειά ισάξια! κι εγώ διδάσκω και διδάσκομαι, όπως κι ο liga rosa, θεωρώ αδιανόητο να δίνω για μάθημα στο μπουζούκι λιγότερα χρήματα από αυτά που παίρνω από τα ιδιαίτερα στο πιάνο…

Συγνώμη, δεν γνωρίζω την κατάσταση όσο εσείς που ζείτε Ελλάδα αλλά, προσωπικά δεν θα δίδασκα με 10ευρώ. Καλύτερα να διδάξω δωρεάν αν το γουστάρω και να προσπαθήσω να βρώ μεροκάματο αλλού.

Είναι όντως πολύ καλή τιμή, αλλά και πολύ χαμηλή, τουλάχιστον στην “αγορά” της Αθήνας. Συνήθως εγώ ακούω να ζητούν 25αρια - 30αρια. Αυτά είναι τα νούμερα, όταν μιλάμε για καθαρή 1 ώρα σε ιδιαίτερο. Εάν κάνω λάθος συγγνώμη εκ των προτέρων και παρακαλώ κάποιους από τους “δασκάλους” της περιοχής να με διαψεύσουν και να πουν τα ακριβή νούμερα.

Φιλε ,αν δουλευεις με μπλοκακι και φορολογεισαι αρα πληρωνεις και ασφαλεια,τα 10 ευρω δεν φτανουν.
Αν ομως διδασκεις και τα βαζεις στο παντελονι μαυρα ,τοτε εισαι ενταξει.
Εαν παινρεις 15 ευρω την ωρα ,τοτε στο δυωρο εχεις βαλει στο παντελονι 30 ευρω και στο τριωρο 45 ευρω.
45 ευρω καθαρα σημερα, δεν τα βγαζουν επιχειρησεις που εχουν χωσει χρημα για να στηθουν .
Εξαλλου κατι που πρεπει να γνωριζεις ειναι οτι ο μαθητης ,θα σου φερει και αλλον μαθητη.
Ο κανενας μαθητης δεν θα σου φερει κανεναν μαθητη και παει λεγοντας.

Μιας και το 'φερε η κουβέντα, να σας ανακοινώσω ότι το Κοινωνικό Ωδείο ζητάει εθελοντές δασκάλους ρεμπέτικων οργάνων για την περιοχή του Βύρωνα (Αθήνα). Όποιος ενδιαφέρεται να συμμετάσχει στη συλλογικότητα διδάσκοντας δωρεάν, από Σεπτέμβρη, σε μαθητές από οικογένειες ανέργων, μεταναστών, απόρων κλπ., ας στείλει τώρα μες στο καλοκαίρι ένα βιογραφικό στο koinwniko.wdeio@gmail.com. Θα κάνω και μια ξεχωριστή, αναλυτικότερη ανακοίνωση, αλλά στο μεταξύ για διευκρινίσεις στείλτε μου πμ.

πάλι τα ίδια θα λέμε… κατ’αρχήν μιλάμε για ιδιαίτερα που γίνονται μια ώρα την εβδομάδα. επίσης για αθήνα υπολογίζουμε και 5 ευρω βενζίνη, μαζί με καμιά ώρα στο πήγαιν’έλα, δηλαδή σχεδόν δύο ώρες το κάθε μάθημα. σοβαρά, κάνω περισσότερα χιλιόμετρα από όταν δούλευα κούριερ! δεν θα μιλήσω για τη δουλειά και τον χρόνο που βρίσκεται πίσω από τη διδασκαλία, γιατί αυτό όποιος το εκτιμάει δεν κάθεται να κάνει παζάρια για μισοτιμής.
άμα ζητήσω 20 ευρώ το μάθημα, για έναν ολόκληρο μήνα έχω πάρει 60 ευρώ στο χέρι (σχεδόν πάντα είναι λιγότερα, λόγω αναβολών και ακυρώσεων), τρέχοντας γύρω-γύρω στην αθήνα. για παρακάτω, μόνο σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις που υπάρχει λόγος. αλλιώς προτιμάω να κάνω ακόμα ένα δωρεάν σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη και όχι σε κάποιον που έχει επιλέξει να κάνει ιδιαίτερο μάθημα (είδος πολυτελείας δηλαδή). περικλή μπράβο για τη δουλειά σας.

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την λογική που λέει ότι αντί να ζητάω καλύτερες συνθήκες για όλους (από τους πάνω), κοιτάω να γλιτώσω λεφτά εκεί που με παίρνει (από τους κάτω). πληρώνουμε το σούπερ μάρκετ, αλλά κάνουμε παζάρια στην λαϊκή. δεν διεκδικούμε τίποτα στη δουλειά, αλλά θέλουμε να πληρώνουμε λιγότερο στο ιδιαίτερο.
γιατί να μην απαιτούμε καλύτερο μεροκάματο στα μαγαζιά, χαμηλότερα δίδακτρα στα μεγάλα ωδεία, και παράλληλα να δίνουμε κανονική τιμή στα ιδιαίτερα ως μαθητές, και να αφήνουμε πουρμπουάρ σε σερβιτόρους, ντελιβεράδες και βενζινάδικα; δεν είναι και τόσο δύσκολο να ξεφύγουμε από τον κοινωνικό κανιβαλισμό.

Κοίτα, το 10 ευρω είναι λίγο, εγω το υπολογίζω σαν μια ειδικη τιμη που μπορει να κανει καποιος οταν παει σε μαθητες που ειναι αδελφια πχ. Το 15 ευρώ είναι ιδανικό ποσό, εκτός αν είναι πολλά τα χιλιόμετρα. Δεν γνωρίζω για αθήνα, εδω στην επαρχία οι αποστάσεις είναι μικρές στην πόλη και γι αυτό το λέω. Σαφώς αν ένας που μένει στην Κηφισιά έχει ιδιαίτερο στην Πετρούπολη θα πάρει πολύ παραπάνω!! επίσης, αναφέρομαι σε μαύρα και όχι σε μπλοκάκι φυσικά.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 18:04 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 18:02 —

Ναι τα 15 ευρω είναι ιδανική τιμη, χωρις απόδειξη, αλλά μπορεί να πάει παραπάνω αν η απόσταση είναι μεγάλη και παρακάτω αν είναι οι μαθητες στην ίδια οικογενεια. Εγώ μένω επαρχία και είναι αλλιώς οι αποστασεις.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 18:17 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 18:04 —

πολύ σωστά. εγω επειδή μένω επαρχία, βλέπω πως αντί να κόψουν τη φιγούρα, στα τάχαμου χάι μαγαζιά, στα ρούχα των 200 ευρώ και στα παπούτσια, κάνουν παζάρια για το ευρώ, και μάλιστα αυτοί που έχουν αρκετά χρήματα… σε αυτούς, χρεώνεις το 50ρικο και λίγο είναι… που λέει ο λόγος…
και επειδή είπες για τα μαγαζιά, όχι μόνο να διεκδικούμε καλύτερο μεροκάματο, αλλά και ασφάλιση. Μου ετυχε μια καλή δουλειά, δεν εβαζε ασφαλιση… δεν πήγα. μια άλλη χρονιά, ήταν να παίξω πιάνο σε παραλιακό μαγαζί… μου έκανε παζάρια, δεν τα βρήκαμε, και πήρε έναν Σέρβο με αρμόνιο 20 ευρω τη βραδιά… δεν το μετάνοιωσα που δεν πήγα, αλλά είναι άδικο!

Μήπως χαλάνε τη πιάτσα αυτοί που ρίχνουν τις τιμές? Λέω εγώ τώρα.

Οκ
δεν είναι το δεκάρικο το ίδιο που με κάνει και διαφωνώ αλλά το ότι όλα τα μαθήματα μουσικής πρέπει να κοστολογούνται κάπου εκεί.
Λίγες σκόρπιες σκέψεις για το θέμα.
όταν ήμουν φοιτητής, στα μεταπτυχιακά, μέρος των σπουδών μου ήταν το μάθημα της διδασκαλίας βιολιού, δηλαδή είχαμε κάποιον που ειδικεύεται σε παιδαγωγικά και εξηγούσε τεχνικές εκμάθησης όπως Σουζούκι καθώς και ρεπερτόριο. Για 2 χρόνια μου δόθηκε η τάξη βιόλας ενός τμήματος μουσικολογίας, δηλαδή φοιτητών ακαδημαϊκής μουσικής κατεύθυνσης που ήθελαν να συνεχίσουν μαθήματα οργάνου παρότι δεν θα ακολουθούσαν το επάγγελμα του ερμηνευτή μουσικού. Αυτός ήταν ο τρόπος που ξεκίνησα την διδασκαλία. Τα λεφτά ήταν λίγα, δεν ήξερα τι έκανα και οι μαθητές μου δεν είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον να επικεντρωθούν σε αυτό.
Είμαι πλέον στο επάγγελμα 10 χρόνια, εξασκώ την δουλειά του ερμηνευτή μουσικού και θέλω να πιστεύω ότι παράλληλα έχω αποκτήσει και κάποια εμπειρία ανάλογη στην διδασκαλία. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι οτι,πέρα απο την θέληση μου να μάθω αυτή τη δουλειά, έκανα μια επένδυση. Αφοσιώθηκα σε αυτό, πράγμα που μου επέτρεψε να γνωρίζω το ρεπερτόριο,ύφος και τρόπο εργασίας, στοιχεία που ελπίζω οτι θα μπορέσω κάποια στιγμή να μεταδώσω σε μαθητές.

Δεν βλέπω πως λοιπόν μπορούμε να κοστολογούμε όλα τα μαθήματα μουσικής το ίδιο χωρίς να λάβουμε υπόψιν ορισμένους παράγοντες.

Ποιός διδάσκει; Ο αυτοδίδακτος; Ο ωδειακός; ο απόφοιτος πανεπιστημίου,ακαδημίας;
Νέος, έμπειρος;
Σε τί επίπεδο διδάσκει;

Διδάσκει κάποιον ερασιτέχνη; ή κάποιον που επίσης αποσκοπεί στο να κάνει τη μουσική δουλειά του;

Ολα τα παραπάνω πιστεύω συμβάλλουν στο πως κοστολογεί ο εκπαιδευτικός τη δουλεία του και τι επίπεδο διδασκαλίας αναζητεί ο μαθητευόμενος