Κρητική μουσική και ρεμπέτικο

http://www.youtube.com/watch?v=W7uIRW_OkcE&feature=related :088:

Φουσταλιέρης - Φιλεντέμ

1 «Μου αρέσει»

Μόλις ανακάλυψα αυτό το βίντεο από ένα φίλο μου στο youtube.Εδώ βλέπουμε τον Στέλιο Φουσταλιέρη στο σπίτι του,στα τέλη της δεκαετίας του 80.

http://www.rembetiko.gr/forums/video.php?do=viewdetails&videoid=793

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:30 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:26 —

Και ένα ακόμα.Μάλλον χτύπησα φλέβα χρυσού.Θα ανεβάσω μερικά καλά ακόμα που βρήκα.Όπως αυτό με τον Φουσταλιέρη και τον Μουντάκη.

http://www.rembetiko.gr/forums/video.php?do=viewdetails&videoid=794

Ωπ!2 ακόμα. Αφιέρωμα.

1 «Μου αρέσει»

Παίδες, υπάρχει ενα βιβλίο “Καταγώγια ακμάζοντα στον Λάκκο Ηρακλείου” που αναφέρεται στην πολιτισμική δημιουργία στο ανώνυμο ρεμπέτικο, στην περίοδο πριν την ανεξαρτησία και μετα της Κρήτης. Όλα αυτα παρακολουθώντας την ζωη στον Λάκκο και πέριξ, περιοχή που ηταν γεμάτη ταβέρνες, μπουρδέλα και οικισμούς απο πολλούς λαούς. Απαρέτητες συνθήκες όλες τους.Ε;Εχει πολύ καλες μαρτυρίες και ακουμπά το θέμα με ωραία τρόπο. Συμαντικές αναφορές. Δεν το διαφιμίζω…Το έγραψε ο Γιάννης Ζαϊμάκης, απο τις εκδόσεις πλέθρον.
Για να τελειώσω, μεγάλο λιμάνι το Ηράκλειο και η Κρήτη μεγάλο νησι. Λαϊκή δημιουργία και λαϊκό τραγούδι αρα υπήρχε στην Κρήτη την εποχή που μιλάμε.Ίσως σας βοηθήσει…

1 «Μου αρέσει»

Γνωστό το βιβλίο Νίκο. Χρόνια τώρα… Ευχαριστούμε πάντως.

Δεν ξέρω αν έχει ξαναεντοπιστεί. Ένα δείγμα με το Τζιμάκη σε προχωρημένη ηλικία με το Λαϊνάκη στο μπουλγαρί.

1 «Μου αρέσει»

Μουσικά αξίζει τον κόπο, εξαιρετική Μαρία Φασουλάκη.

3 «Μου αρέσει»

Σε ένα από τα σοκάκια της γειτονιάς αυτής, που φαίνεται και στο βίντεο, έμεινα για μία τριετία την περίοδο των σπουδών στο Ηράκλειο. Τότε, πρώτο μισό δεκαετίας '90, κανείς δεν έλεγε τη γειτονιά Λάκκο. Λέγανε, “κάτω από τον τάφο του Καζαντζάκη” , " στο υγειονομικό", " πιο δίπλα από του Βουρβούλη" κ.ά. Σαν να ήθελαν να ξεχάσουν-διαγράψουν, όσοι είχαν απομείνει εκεί κι ήξεραν.

Πιο πρόσφατα όμως υπάρχει κίνηση περί το ζήτημα. Υπάρχει το βιβλίο του Ζαϊμάκη, και όλη του η έρευνα που εκτείνεται και πέρα από το βιβλίο (και στην εκδήλωση του βίντεο συνεργάστηκε). Υπάρχει το Lakkos Project, μια καλλιτεχνική κίνηση που φευγαλέα παρακολούθησα για ένα μικρό διάστημα και δεν έχω σαφή εικόνα να σας περιγράψω. Υπάρχει το καφενείο Λάκκος στην πλατεία. Υπάρχει μια τεράστια τοιχογραφία-γκράφιτι, στην πλατεία πάλι, που δείχνει παλιούς μουσικούς (κλαρίνα, ούτια), μάλλον από ασπρόμαυρη φωτογραφία. Προ Κόβιντ έγινε και μια παράσταση, θεατρικό ριμέικ γνωστής ταινίας με πόρνες (μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή ο τίτλος), μέσα στην πλατεία με σκηνικό τα πραγματικά κτίρια που ήταν παλιά πορνεία.

Μ’ όλα αυτά πιθανόν να αναβίωσε κι ένα μισοξεχασμένο τοπωνύμιο.

Πέραν αυτών, εγώ ως ξενομπάτης στο Ηράκλειο πιο συχνά ακούω το λεξιλόγιο των ξενομπάτηδων, δηλαδή π.χ. να μου προσδιορίσουν ένα μέρος έτσι όπως νομίζουν ότι θα το καταλάβω καλύτερα, παρά αυτό που μόνο μεταξύ ντόπιων είναι αυτονόητα σαφές - θέλω να πω : μπορεί να το έλεγαν ακόμη Λάκκο στα χρόνια σου αλλά όχι όλοι, και όχι οι φοιτητές, που κατά πλειοψηφία είναι ξενομπάτες.