Κλεμμένα όργανα

ειναι σίγουρα πιο χρήσιμο και απο το ανθρακόνημα.

2 «Μου αρέσει»

Χωρίς να θέλω να διασπείρω θεωρίες συνωμοσίας, μια σκέψη:

Αν η κινητικότητα στις κλοπές είναι τόσο μεγάλη, πιθανόν να υπάρχει ολόκληρο δίκτυο. Δε θα μπορούσαν να υπάρχουν μαστόροι που κάνουν τα όργανα αγνώριστα, αλλάζοντας τα εξωτερικά τους χαρακτηριστικά (φιγούρες, χορδιέρες, λούστρο με άλλη απόχρωση…) , πριν τα ξαναρίξουν στην πιάτσα;

Αν υποθετικά ένας κλέψει ένα όργανο αξίας 1000 ευρώ, γιατί να δώσει 400-500 ευρώ για ανακατασκευή καπακιού από την στιγμή που δεν θα το πουλήσει ούτε 650 ευρώ ?

Θεωρώ τα κλεμμένα όργανα θα φεύγουν η στον δρόμο (κάτι που γίνεται και με μη κλεμμενα όργανα) η σε καταστήματα που κάνουν ανταλλαγές, ώστε να πάρουν ένα “καθαρό” όργανο και να το πουλήσουν άνετα.

2 «Μου αρέσει»

Παλιά δεν ασχολούνταν και πολλοί με κλοπές οργάνων. Κάποια στιγμή έγινε ένα μπραφ και άρχισαν να κλέβουν αβέρτα, από σπίτια, από πορτ-μπαγκάζ, από οπουδήποτε. Υποθέτω ότι δημιουργήθηκε μια αγορά για όλα αυτά, κάποιος κλεπταποδόχος έδωσε σήμα στην πιάτσα και αυξήθηκαν κατακόρυφα οι κλοπές.
Για τα καταστήματα μεταχειρισμένων έχουν ακουστεί διάφορα, σίγουρα υπάρχουν και σοβαροί επαγγελματίες βέβαια. Καλό είναι κάποιος που έπεσε θύμα κλοπής να τρέξει αμέσως στα παζάρια, να τσεκάρει συνέχεια τις αγγελίες, και να κάνει μια βόλτα από τα μεταχειρισμένα.

Έστω ότι έτρεξε, τσέκαρε, έκανε βόλτα και τελικά βρήκε το κλεμμένο να εκτίθεται προς πώλησιν. Πώς θα το ξανακάνει δικό του;

Με φωτογραφίες και μαρτυρίες;

Ωραία, και τί θα πει: “Φέρ’το πίσω!”; Ο άλλος θα αντιτάξει “Εγώ πλήρωσα για να το πάρω και δεν το έκλεψα, ούτε ξέρω την προϊστορία του. Αν θέλεις αγόρασέ το”.

Είτε με καλή είτε με κακή διάθεση υπάρχουν αρκετές ελπίδες εφόσον βρεθεί το όργανο να επιστρέψει στον κάτοχο του.

Το καλύτερο είναι να κάνει κάποιος και μήνυση κατά αγνώστων όταν του το κλέψουν.Σε διαφορετική περίπτωση όταν το βρεις πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

1 «Μου αρέσει»

Λαμπρό κοινώς ένα 100αρικακι ?

Φυσικά, έχει γίνει σε περιπτώσεις που βρέθηκε κλεμμένο όργανο σε χέρια άλλου. Οι ενδιάμεσοι ας βρουν το δίκιο τους από τον κλεπταποδόχο, ο αρχικός κάτοχος δεν φταίει σε κάτι.

Όχι στην κλοπή δεν δίνεις κατοστάρικο Πάνο.Ακόμα και αν δεν θες να τραβηχτείς με μηνύσεις γνώμη μου καλείς το περιπολικό να κάνει έστω μια καταγραφή της κλοπής να υπάρχει.
Απλά στη μήνυση υποθέτω μπορεί να επισυνάψεις φωτογραφία του οργάνου.
Για σκέψου να πιαστεί ένας κλέφτης και να έχει στο σπίτι του μουσικά όργανα κλεμμένα.Πώς θα ξέρουν οι άλλοι ποιανού είναι για να το αποδώσουν πίσω?

1 «Μου αρέσει»

αρα καλο ειναι απο τωρα να ζηταμε καποιο χαρτι με φωτογραφια και υπογραφη κατα την αγορα, ειτε απο μαγαζι ειτε απο μαστορα. ακομα κι εμεις που ηδη τα εχουμε ας κανουμε το ιδιο. και θα επρεπε πλεον να καθιερωθει, να χτυπιεται κι ενας κωδικος αριθμος, η ονομα, πανω η μεσα στο οργανο, οπως εχουν οι κιθαρες τον αριθμο σειρας. ετσι σε περιπτωση κλοπης, και εφοσον βρεθει, αποδεικνυεις οτι ειναι δικο σου. αυτα τα τσιπακια που βαζουν στα σκυλια η στους ηλικιωμενους, δεν μπαινουν στο ξυλο? στη θηκη δεν υπαρχει προβλημα νομιζω…

Τά ΄παμε και παραπάνω: Και τί θα κάνεις; Θα πάς στο παζάρι και θα αξιώσεις να σου δώσει πίσω το όργανο ο πωλητής; Το μόνο που σου απομένει είναι να κάνεις καταγγελία και να εμπλακείς με το δικαστικό κατεστημένο. Σε 8 - 9 χρόνια μπορεί να το πάρεις πίσω το οργανάκι, αλλά πολύ φτηνότερα θα το είχες πάρει πληρώνοντας την αξία του στο παζάρι…

Χθες διάβαζα σχολια από ποστ φίλης που της κλέψανε λαπτοπ απο πορτ μπαγκαζ οτι πλέον έχουν τρόπο και αντιγράφουν τη συχνότητα του κλειδιου την ωρα που πατας κλειδωμα, οπότε ανοίγουν κύριοι, χωρις παραβιάσεις, με ταχύτατα και μες τον κόσμο…
Ποτέ όργανα στο αμάξι, ουτε λεπτό.

1 «Μου αρέσει»

Χμ, δηλαδή να κλειδώνουμε χειροκίνητα; Ή δεν κάνει διαφορά;

Απλά τους δυσκολεύει κάπως… Αν θέλουν να ανοίξουν, θα ανοίξουν!

Δεν κάνει διαφορά.Αυτοί κάθονται κάπου δίπλα σου,(π.χ. σε μια καφετέρια), και σε έχουν σταμπάρει.Τους κάνει ας πούμε το αυτοκίνητο.Την ώρα που θα σηκωθείς να φύγεις,με ένα όργανο (σαν κομπιουτεράκι ή σαν κινητό), αντιγράφει την συχνότητα του ιμπομιλάιζερ (του αντικλεπτικού συστήματος εκκίνησης του αυτοκινήτου.).Κατόπιν σε ακολουθούν και βλέπουν που το παρκάρεις.Κατόπιν έρχονται σε ανύποπτο χρόνο, βράδυ ας πούμε, του κάνουν κανονική διάρηξη,ή αν αξίζει ο κόπος,(καλό μοντέλο αυτοκινήτου, βγάζουν μέχρι και αντικλείδι),με το αντικλείδι, και φεύγουν κύριοι.