Κιθάρες Βενιού

Φίλε Σπύρο, όταν διάβασες στην Κλίκα το άρθρο που δημοσίευσαν οι Διονύσης και Gokce Γουλάρα θα κατάλαβες ότι πραγματοποιήθηκε μετά από πρόταση του Παναγιώτη Καγιάφα. Ένα άρθρο, μία παρουσίαση με πολλές και πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες και καθόλου συμπεράσματα, βασισμένο σε πολύ σωστά τοποθετημένα ερωτήματα και άριστα επεξεργασμένο.

Σε αυτό το φόρουμ δίνεται η δυνατότητα στον καθένα μας να εκφράσει γνώμες, απόψεις, αντιρρήσεις. Αυτός είναι και ο πρωταρχικός μας σκοπός. Μερικές φορές ανεβαίνουν και οι τόνοι, και αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι. Δικαίωμά σου λοιπόν ήταν να παραθέσεις τις γνώμες και αντιρρήσεις σου. Όμως, όχι μόνο δεν περιορίστηκες σε αυτό αλλά έπιασες και θέματα που δεν έχουν θέση σε τέτοιες αντιπαραθέσεις, εθνικιστικά και γενικότερα θέματα ήθους για μιαν ολόκληρη κατηγορία εξειδικευμένων τεχνιτών. Φαντάζομαι να συνειδητοποίησες ότι οι συγκεκριμένες παρεμβάσεις σου ήταν υπερβολικά διατυπωμένες και ενόχλησαν αρκετούς.

Εκ μέρους της συντονιστικής ομάδας,

Νίκος Α. Πολίτης

Το οποίο λαούτο έχει εντέρινες χορδές αλλά μόνο 12 μπερντέδες στην οχτάβα αν θυμάμαι καλα;

Εαν εννοείς αυτό του μουσείου μπορείς να το δεις εδώ. Είναι το δεξιό.

Εμένα μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί αποδίδεται στο Βένιο? Το θεωρώ τουλάχιστον ατυχές και αβάσιμο…πως μπορείς να αποδώσεις σε έναν κατασκευαστή ένα όργανο, χωρίς να υπάρχει δεύτερο ίδιο…?
Να πω ότι ήταν ένα μπουζούκι του Α. Σταθόπουλου που και χωρίς ταμπέλα καταλαβαίνει κάποιος ποιανού είναι γιατί υπάρχουν και άλλα 100 να συγκρίνει , να πω ναι…αλλά αυτό το όργανο από που και ως που του Βένιου?..εκτός αν έχουν βρεθεί και άλλα παρόμοια με αυτό με ταμπέλα του Βένιου και λέω μαλ…ες. Το έχω ξαναδεί γραμμένο και στο φόρουμ και ξερω ότι είναι γραμμένο και στο βιβλίο του Ανωγειανάκη…αλλά το ‘‘αποδίδω’’ σημαίνει ότι έχω ισχυρές ενδείξεις για τον κατασκευαστή και λείπει μόνο η ταμπέλα ως προς το τυπικό μέρος…σημαίνει ότι διακρίνω το ‘‘χέρι’’ του κατασκευαστή…θεωρώ ότι το όργανο είναι μοναδικό κομμάτι και προφανώς παραγγελία επιφανούς της εποχής…αλλά το να το αποδίδουμε στο Βένιο είναι το ίδιο σαν να το αποδίδουμε στο Μούρτζινο ή σε εμένα…(:019:)…αν έχουν απάντηση για αυτό άνθρωποι που έχουν ασχοληθεί με το Βένιο όπως ο κος Καγιάφας ή ο κος Θεοδωράκης ας δώσουν μια απάντηση σε αυτό παρακαλώ…

Νικο Ημαρτον…εθνικιστη δεν με ηχαν ξαναχαρακτηρισει,αν στα 32 μου μετα απο 15 χρονια μεταναστης και σε δραστηριοτητες μη εθνικιστηκες με χαρακτηρισατε στο φορουμ επειδη εχω συνειδηση εθνικη πανω σε ενα θεμα,και απλα εκφραζω την αποψη μου και τις αποριες μου με επιχειρημματα,τοτε τι να πω…ο εξωστρακισμος να με δικασει…
Αναλογα για ποιες πληροφοριες αναφερεσαι…για τις Του Κατασκευαστη,ή του Βενιου;
Ξερω τι θα πει ερευνα λογω της δουλειας μου,ειμαι μελος του NIH [National Institute of Health]washington DC,και απλα το αναφερω για να σου δηλωσω οτι ο στοχος τηε ερευνας αν δεν εχει πληροφοριες να δωσει,ή απλα εμφανιζεται για να κερδισει εντυπωσεις τοτε δεν ειναι βασιμος…Θα προτιμουσα να τελειωσει η Ερευνα λοιπον γυρω απο αυτο το οργανο και μετα να δω αποτελεσματα,οχι να δω σχολια διαφημισης ενος κατασκευαστη σε περιοδικο…ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΝΙΚΟ…και οχι οταν ενας μενει ικανοποιημενος απο εναν κατασκευαστη απο ενα οργανακι που παιρνει απο το στερημα του και απλα εκφραζει την χαρα του…ο τονος μου δεν ειναι επιθετικος…απλα χαμογελαω αυτη την στιγμη.Δωστε στοιχεια για τον Συγχωρεμενο τον Βενιο,που τριζουν τα κοκκαλακια του με οτι ακουει απο κει πανω…Εγω τους ξερω προσωπικα και τον Τσενκιζ αλλα και τον Γιο του Βεησελ,και τα λεμε και καθε μερα,και δεν εχω κατι με τους ανθρωπους,την δουλεια τους κανουν και αφου υπαρχει ζητηση και διαφημιση καλα κανουν…αυτος ειναι ο νομος του εμποριου…με το αντικειμενο της ερευνας ομως;Ποιος απο τους κυριους ασχολειται με το ουτι που εγραψε το αρθρο;και δεν το λεω για να μειωσω κανεναν,αλλα οταν γραφουμε κατι ειπαμε να μην το γραφουμε απλα για να γεμισουμε σελιδες…10000 ουτια για να γινουν φιλε μου,πρεπει να ειναι το εργοστασιο της φεντερ να δουλευει ολο για μια ζωη…και παλι δεν θα γινει…αυτα δεν τα γραφουμε γιατι θα φαμε ξυλο…ενα καμαρι να κολλησεις ξερεις ποσο χρονο θελει σε ενα ουτι;μια ροζετα;με πριτσινια τα κολλαει;
Να λεμε κατι,αλλα να μην λεμε και πραγματα που δεν στεκουν…και δεν σου λεω να κοψει ροζετα με σεγα,γιατι τωρα δουλευει το φασον με το λεϊζερ…ποσα χρονια ομως εχει αυτο;
Μην μενετε στο ‘‘ηθικο’’ μερος του τονου,αλλα στο νοημα.Εγω θελω να δω μια κιθαρα του Βενιου,που υπαρχει,πως κουρδιζεται;τι μηκος χορδης;διαστασεις,ξυλα;κλησεις μερων;καμαρια;καβαλαρηδες;παχη καπακιου,και ολα τα κατασκευαστηκα στοιχεια…
Εαν εσυ ερχοσουν σε ενα νοσοκομειο για παραδειγμα,και εγω αντι να σου δωσω στοιχεια για μια ασθενεια σου ελεγα την τιμη των μηχανηματων και το ονομα του διευθυντη…τι σημασια θα ειχε αυτο για την εξελιξη της ερευνας;
Εδω σταματω,απλα μερικοι Πραγματικα Για το Οργανο που αγαπαμε εχουμε αφιερωσει χρημα,μερακι και κοπο και ερευνα,που καποιοι δεν εχουν ουτε ιδεα του πως μπορει να κρατιεται,ή γιατι εχει το καραολο σε αυτη την κληση…Δεν αναφερομαι σε αρθρογραφους του αρθρου,αλλα να βοηθησουμε να βγει η γνωση με στοιχεια και οχι σαλτσες.και αμα θες ριξε μου και τον ‘‘εξωστρακισμο’’ τωρα…και ειλικρινα σου μιλαω χαμογελαω και δεν φωναζω καθολου…Ειληκρινα.
Καλες γιορτες,επιστρεφω Ελλαδα για δυο εβδομαδες για τους φιλους μου,ελπιζω να σας δω για συζητηση περι ουτιων

Αφού κατρακύλησε και δεν σώζεται ας πω και γω το μακρυ μου και το κοντό μου:

Τι πάει να πει " το ούτι δεν είναι τυρόπιττα’’; Εντάξει φίλε Σπύρο, ούτι παίζεις, δεν σπας πέτρες. Ολοι λίγο πολύ ασχολούμαστε με 1 οργανάκι και κανένα δεν είναι εύκολο.

Τι πάει να πεί: Προσπαθούν ολοι να κατανοήσουν τον Βενιό; Ο άνθρωπος, όπως κάθε ανυσηχος μάστορας προσέθεσε κάποιες καινοτομίες στην κατασκευή που οι υπόλοιποι ασπάστηκαν. Δηλαδή αν σου παίξουν 4 ούτια πίσω απο κουρτίνα θα καταλάβεις ποιό είναι του Βενιού;

Τέλος…Τι πάει να πεί: ποσα οργανα έχει δώσει στο Ελληνικό δημόσιο;;;;Εχουμε την τιμή και την ευθύνη να έχουμε ασπαστει αυτή την τέχνη που λέγεται μουσική. Και είναι τιμή γιατι δεν ανήκει σε κανένα κράτος και πολιτισμό αλλα σε ολους. Και είναι ευθύνη γιατι σχόλια που υπερασπίζονται χωρίς λόγο την “τιμή” η “πρωτιά” συγκεκριμένου κράτους καταρίπτουν ίσως το νόημα και και την όλη ιδέα που προσπαθούμε να διατηρίσουμε. (κάποιοι απο μας τουλάχιστον):
Το ότι η μουσική είναι ένα παγκόσμιο ένστικτο και ανάγκη έκφρασης. Κατι που όλοι μας αισθανόμαστε. Ειναι δύσκολη εποχή για τις τέχνες και γενικότερα για οτιδήποτε δεν “αποδίδει λέφτά”. Ας μην το κάνουμε δυσκολότερο. Θα έπρεπε να γνωρίζουμε καλύτερα.

Αλέξανδρος Κούστας

Αφού σιγά σιγά κατεύνασαν τα πνεύματα, θεωρώ ότι είναι σωστό να πάρω θέση στο θέμα, που νοιώθω ότι με αφορά άμεσα χωρίς να το έχω επιδιώξει και που δυστυχώς πήρε «άλλες» διαστάσεις.

Πρώτα απʼ όλα θα ήθελα να πω ότι δεν διαφωνώ με την συνέντευξη που δημοσιεύτηκε στην Κλίκα. Αντιθέτως με ενδιαφέρει πολύ, γιατί είμαι μελετητής της ιστορίας των οργάνων του Βενιού εδώ και 17 χρόνια τώρα.
Μετά την επίσκεψη του Διονύση στο εργαστήρι μου, ενημερώθηκα για την συνέντευξη που είχε οργανωθεί από το ζεύγος Γουλάρα με την βοήθεια του Παναγιώτη.
Κατόπιν αλληλογραφίας με τον Διονύση, πρότεινα να διορθωθούν κάποια ιστορικά στοιχεία για τον Μανώλη που κατά τη γνώμη μου ήταν ανακριβή, (δεν έστεκαν, σύμφωνα με διασταυρωμένα στοιχεία). Αφού πρώτα ο Διονύσης επικοινώνησε τηλεφωνικά με τον Τζενκιζ, κάποια από αυτά διορθώθηκαν, και κάποια όχι.
Με το δίκιο του ο άνθρωπος μου είπε, ότι ο ρόλος του είναι να καταγράψει την μαρτυρία του, και όχι να κρίνει αυτά που λέει.

Σʼ αυτό το σημείο θέλω να τονίσω το εξής: με τον Τζενκιζ μας ενώνει μία φιλία από το 1994 και όποτε πηγαίνω στην Πόλη πάντα επισκέπτομαι ορισμένους κατασκευαστές και μεταξύ αυτών και τον Τζενκιζ . Όποτε, λοιπόν, μας δίνεται η ευκαιρία να βρεθούμε, πάντα ανταλλάσσουμε απόψεις και πληροφορίες για το κοινό μας πάθος (ψώρα είναι αυτή πώς να το κάνουμε). Παρόλα αυτά, ποτέ δεν απόκτησα κάποιο όργανο της συλλογής του, και ποτέ δεν μαθήτευσα δίπλα του.

Ο Σπύρος, (σε ευχαριστώ Σπύρο) φορτισμένος, θεώρησε ότι με την συνέντευξη αυτή διαφημίζεται κατά κάποιο τρόπο ένας τούρκος μάστορας, κι ότι εγώ εμφανίζομαι ως το τσιράκι του. Κάτι που δεν ισχύει και ελπίζω ότι δεν υπήρχε καμία πρόθεση να γίνει από καμία πλευρά. Παρόλα αυτά, για να γράφει τόσα πολλά, σίγουρα θα έχει του λόγους του…

Κλείνοντας, επειδή όλοι εδώ μέσα για ένα μεράκι ζούμε, παίζουμε ή φτιάχνουμε όργανα, δεν είναι ότι καλύτερο να τσακωνόμαστε για αυτό που αγαπάμε.
Τέλος.

Γιάννη (1980), αν θέλεις την προσωπική μου γνώμη, το λαούτο στο μουσείο… δεν κατασκευάστηκε από τον Βενιό.
Είναι πιο παλιό, τότε που ο Μανώλης δεν έφτιαχνε ακόμη όργανα αλλά δούλευε ως μαραγκός.

  1. Ο Μανώλης πάντα στα ακριβά του μοντέλα συνεργαζόταν με κάποιο σχεδιαστή- κατασκευαστή, ή διακοσμητή. Έναν από τους πιο διάσημους sedefcar στην πόλη, τον Vasifbey.
    Επειδή έχω δει δουλειές του Vasif,και όχι μόνο σε όργανα του Μανώλη, θα έλεγα ότι αυτή δεν είναι διακόσμηση του Vasif, αλλά ούτε και του Μανώλη.
  2. Το «χέρι» του Μανώλη δεν φαίνεται επάνω στο όργανο.
  3. Το βασικότερο μέρος του οργάνου που προδίδει κάποιον άλλο Ρωμιό κατασκευαστή είναι το σκάφος.

Ας μη μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες…
Πρόκειται κατά την γνώμη μου για όργανο του Κώστα Βεντούρη.

Τάσο νομίζω ότι η παρέμβασή σου βάζει α πράγματα στις πραγματικές τους διαστάσεις και σε ευχαριστώ γι αυτό. Γνωρίζεις την εκτίμησή μου για σένα και ήσουνα από τους πρώτους ανθρώπους που έχω πάρει συνέντευξη για την έρευνά μου. Το όνομά σου εμπλέχτηκε σε μια άχαρη συζήτηση επειδή απλά έτυχε να σε αναφέρει ο Σαρικούς, που αν καταλαβαίνω καλά το έκανε για να τονίσει τη φιλία του με αρκετούς Έλληνες.

Όμως, επειδή η συζήτησή μας είναι δημόσια, επειδή στις σχέσεις μου με τους ανθρώπους είμαι πολύ ψείρας και επειδή η λέξη “ελπίζω” προσωπικά μου πέφτει κομμάτι κοντή, απλώς να διευκρινίσω ότι σε ότι με αφορά να είσαι απολύτως σίγουρος.

Και από αυτά που ανέφερες είναι προφανές ότι το ίδιο ισχύει και για τον Διονύση.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 10:11 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 09:48 —

Συνεχίζω λίγο επί της ουσίας της συνέντευξης:

Ο Σαρικούς λέει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα για τον Μανώλη. Ένα από αυτά είναι η σιγουριά του ότι ο Βενιός είχε τουλάχιστον έναν αδελφό τον Νίκο και και μια αδελφή παντρεμένη με κάποιον Αλέξανδρο. Μάλιστα λέει ότι ο γαμπρός του Αλέξανδρος κράτησε το εργαστήριο μαζί με τον Νίκο Βενιό, μετά το θάνατο του Μανώλη. Εγώ τουλάχιστον πρώτη φορά το ακούω και το βλέπω γραμμένο. Λέει ότι έχει στοιχεία και θα τα δημοσιεύσει.

Λέει όμως και πράγματα που με προβληματίζουν για την ακρίβειά τους. Όπως για παράδειγμα ότι ο Μανώλης Βενιός κατασκεύασε 17.000-18.000 όργανα. Το θεωρώ τουλάχιστον υπερβολικό. Ακόμα και αν διατηρούσε μεγάλο εργαστήριο με 6-8 τεχνίτες, θα πρέπει να λάβουμε υπόψη τα δεδομένα και τα μέσα της εποχής (π.χ. Είχε κορδέλα ή τα ξύλα τα έκοβαν με το πριόνι; Υπήρχε τόσο μεγάλη αγορά για να απορροφήσει τα 18.000 όργανα;). Επίσης θεωρώ υπερβολικό ότι ο ίδιος ο Σαρικούς ή έστω το εργαστήριό του έχει κατασκευάσει περί τα 10.000 ούτια.

Από εκεί και πέρα, έτσι νομίζω ότι προχωράνε οι έρευνες. Μαζεύεις διάφορα στοιχεία, τα αξιολογείς, τα συγκρίνεις και στο τέλος της μέρας κάπου θα καταλήξεις. Ώστε να έρθει ο επόμενος για να προσθέσει το δικό του λιθαράκι ή να ανατρέψει τα μέχρι στιγμής δεδομένα, με κάποια νέα στοιχεία.

Nα είσαι απόλυτα σίγουρος και για μένα Τάσο.
Να σας πω επίσης ότι ο Τζενγκίζ ανέφερε και ένα άλλο πρόσωπο από Αθήνα. Αυτό το πρόσωπο δεν το έβαλα στην συνέντευξη για τον απλούστατο λόγο ότι δεν μπορούσα να το βρω και να μιλήσω από κοντά. Ξέρω ότι στραβές μπορούν να γίνουν.
Με τον Τάσο είχα τη δυνατότητα να μιλήσω αφού μπορώ να επισκέφτομαι την Θεσσαλονίκη. Γι’ αυτό και κατά τη διάρκεια όπου η συνέντευξη ήταν στα τελικά της, πήγα στο εργαστήριο του για να τον ενημερώσω, να πάρω τη γνώμη του και να επαληθεύσω τα λεγόμενα του Τζενγκίζ. Και εκεί πολύ σωστά μου είπε ο Τάσος ότι τον επισκέφτηκε το 1994 και όχι το 1996.
Και παράλληλα αφιέρωσε τον χρόνο του για να διορθώσει κακώς κείμενα. Σε ευχαριστώ Τάσο.

Επίσης να πώ ότι δεν αναφέρεται στο άρθρο ότι ο Τάσος ήταν μαθητής του (τσιράκι) . Επειδή όμως μπορεί να εννοηθεί, θα κάνω τις απαραίτητες κινήσεις για να διορθωθεί έτσι ώστε να μην εννοείται καν.

Θα ήθελα να τελειώσω την παρέμβαση μου λέγοντας:
Δεν είμαι κατασκευαστής.
Δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός. Είμαι ένας φανατικός ερασιτέχνης μουσικός. Το ότι γρατσουνάω το ούτι το πεθερού μου δεν με κάνει ειδήμονα επι των ουτιών είτε σαν μουσικό είτε σαν κατασκευαστή.

Από την άλλη ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να επέμβω σε αυτά που μου λέγονται σε μια δημοσιογραφική δουλεια. Είτε συμφωνώ είτε όχι. ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΩ. Εαν παρουσίαζα ένα άρθρο ΜΟΝΟΣ μου για τον Βενιό και μιλούσα ΜΟΝΟΣ μου για τον Βενιό αυτό θα ήταν διαφορετικό. Εκεί ο καθένας θα μπορούσε να μου πει, “ρε μάγκα τι σχέση έχεις εσύ με το αντικείμενο;”

Ξερετε πόσα αλισβερίσια είχα με τον Παναγιώτη για να βρεθούν και να διατυπωθούν σωστά οι κατασκευαστικές αλλά και άλλες ερωτήσεις; Ξέρετε πόσες φορές πήγα στον Τζενγκίζ για να ξαναρωτήσω και να επαληθεύσω;Και Προσπαθησα να τα επαληθεύσω όσο μπορώ για να μην γίνουν παρεξηγήσεις. Δυστυχώς η στραβή έγινε…

Τελειώνοντας, ας γίνει αφορμή αυτή η κουβέντα για ένα άρθρο/βιβλίο δικό σου Τάσο όπου θα μας παρουσιάσεις αυτά που ξέρεις για τον Βενιό και για το ούτι. Μακάρι να βρεις τον χρόνο και τη διάθεση να μοιράσεις μαζί μας τις γνώσεις σου.

Από την παρέμβαση σου για το λαούτο μπορώ να κρίνω οτι όποτε το αποφασίσεις θα κάνει πάταγο!!!

Δεν έγινε καμμιά στραβή, Διονύση. Αντίθετα, με τις τελευταίες τοποθετήσεις σας νομίζω ότι εξέλιπε κάθε λόγος αμφισβήτησης των καταγραφέντων, ή της αρτιότητας της δουλειάς. Μπράβο σας και πάλι!

Έχω εντυπωσιαστεί από το γεγονός ότι ένας Φολεγανδρίτης των αρχών του 20ου αιώνα, που δημιούργησε στην Πόλη, έχει τέτοια περίοπτη θέση στο χώρο των οργανοποιών Ελλάδας και Τουρκίας. Θαρρώ ότι οι σημερινοί Φολεγανδρίτες δεν το έχουν πάρει χαμπάρι και ο λόγος μπορεί να είναι ότι στην πιάτσα έχει επικρατήσει το όνομα «Βένιος» (το οποίο δεν παραπέμπει κάπου) και όχι το «Βενιός» το οποίο είναι πολύ κοινό στη Φολέγανδρο. Νομίζω ο Ν. Πολίτης έχει αναφερθεί σχετικά σε κάποιο άλλο τοπικ.

Και στη Σίφνο έχετε Βενιούς, Γιάννη! Ίδιον του Έλληνος πάντως, είναι να ξενιτεύεται και ενίοτε να διαπρέπει, είτε από Φολέγανδρο κατάγεται είτε από Σίφνο είτε από όπου αλλού.

Καλες Γιορτες σε ολους.
Οπως ειπα και πριν λιγες ημερες,δεν εχω τιποτα προσωπικο με κανεναν.Τασο και παλι αν υπερβηκα το οριο ζητω συγγνωμη αλλα πιστευω πως με καλυψες.Και ειναι πολυ ενδιαφερον το θεμα της συγγενειας του ονοματος με τις περιοχες που αναφερθηκαν.
Ευχομαι να συναντηθω με μερικους απο εσας κι απο κοντα.
Τις Καλυτερες ευχες μου

Ο Σιφνιός Μανώλης Κόμης σε δύο σκοπούς με λαούτο που θεωρείται κατασκευής Βενιού με χρονολογία μάλιστα το 1862. Στο πρώτο video ακούγεται «ο σκοπός του δρόμου» που παίζεται στη Σίφνο κατά τις μετακινήσεις της παρέας. Το δεύτερο είναι ένα νεο-νησιώτικο αλλά ο Μανώλης παίζει το λαούτο με το χαρακτηριστικό σιφνέικο τρόπο.
Το όργανο πέρασε στο Μανώλη από τον πατέρα του, Γιάννη, ο οποίος, με τη σειρά του το είχε πάρει από το δικό του πατέρα που το είχε φέρει από την Πόλη όπου δούλευε ως μάγειρας. Στη Σίφνο, το όργανο πρέπει να έφτασε περί τα τέλη του 19ου αιώνα. Τα video είναι τραβηγμένα στην Αμερική όπου ζει ο Μανώλης.
Τις πληροφορίες για το όργανο τις πήρα από πρόχειρες συζητήσεις με το Μανώλη και τον αδελφό του. Δεν ξέρω τι μετατροπές και επεμβάσεις μπορεί να έχει υποστεί.

Ο Μανώλης Κόμης έπαιξε μ’ αυτό το λαούτο προχτές (29.5.2012), συνοδεύοντας την κόρη του με το βιολί και το τραγούδι της, ως φιλική συμμετοχή στη συναυλία λήξης χρονιάς του παραδ. τμήματος του Ωδείου Αθηνών. Ο υπεύθυνος για την οργάνωση και παρουσίαση της συναυλίας, κ. Τσεκούρας, τόνισε μεταξύ άλλων αυτά ακριβώς τα στοιχεία που μας μεταφέρει και το Κουτρούφι.